Japon Uzmanlar Trabzon’da

12/03/2015 11:23

Japon Uzmanlar Doğu Karadeniz’i İnceliyor.


Haber: Hayati AkbaşJapon Uzmanlar Doğu Karadeniz Bölgesinin Dış Ticaret potansiyellerini artıracak. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, uzmanlardan oluşan heyetten Japon iş adamlarını bölgeye davet etti. Lojistik, tarım ve turizm konularında ortaklıklar kurulabileceğini vurguladı.

Japon Dış Ticaret Teşkilatı JETRO İstanbul Ofisi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin dış ticaret hacmini artırmak için girişimler başlattı. Bu amaçla JETRO uzmanları Trabzon’da incelemelerde bulundu. Heyet, bölgede lojistik, tarım ve turizm başlıklarında önemli işbirlikleri yapılabileceğini söyledi.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı uzmanlarının eşlik ettiği konuk heyet Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nu makamında ziyaret ederek bölge hakkında ayrıntılı bilgi aldılar. Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, Japon Dış Ticaret Teşkilatı JETRO aracılığı ile Japon iş adamlarını Doğu Karadeniz Bölgesi’ne davet etti. Hacısalihoğlu, Uzun yıllardan beri Japon uluslararası kalkınma ajansları ile bölgemizde işbirlikleri başarılı bir şekilde devam etmekte olduğunu vurguladı. Hacısalihoğlu, “Bölgemiz Japon iş adamları ile işbirliği yapmağa hazırdır. Japon Dış Ticaret Teşkilatı JETRO aracılığı ile bölgemizin Dış Ticaret potansiyellerini daha da genişletebiliriz. şeklinde konuştu.

Ziyareti gerçekleştiren Jetro Genel Müdür Yardımcıları Toshihiro Nakajıma ile Junko Hırota bölgeye ilk ziyareti gerçekleştirmiş olduklarını belirttiler. Yürütülen bu incelemenin ardından bölge hakkında edinilen bilgilerin Japon iş adamları ile paylaşılacağını vurguladılar. Japon heyet, “ Doğu Karadeniz’i Japon işadamlarına tanıtacağız. Amacımız bölgenin dış ticaretini artırmaktır. Bunun için bölgenin dış ticaretinin avantajlarını ve dezavantajlarını yerinde inceliyoruz. Edindiğimiz ilk izlenimler bölgenin çok güçlü bir coğrafik potansiyeli bulunmaktadır. Lojistik bir potansiyeli bu anlamda önem kazandı. Dış ticarete konu olan birçok tarım ürününün bölgede bulunduğunu gördük. Özellikle fındık, çay, bal, mantar ve diğer bölgedeki yerel ve doğal ürünler Japonların ilgi gösterebileceği ürünlerinizdir“ dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.03.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Japon Heyetinin Yolu Hopa’ya Düştü...
 » Japon Dış Ticaret Heyetinden Rize T...
 » Ali Osman Ulusoy "İran Önemli, Soru...
 » Karadeniz Yatırım Fırsatları Ege'de...
 » Doğu Karadeniz'den Uzakdoğu Çıkarma...
 » Doğu Karadeniz Bölgesinde Turizm...
 » Hopa - Batum Demiryolu Projesi Bölg...
 » Tokya’da Ülkemizi Tanıtmak İçinçaba...
 » Karadeniz’de Kruvazör Turizmi İçin...
 » Kültür Ve Turizm Bölge Çalıştayı Ge...
 » Trabzon Uluslararası Vitrine Çıktı...
 » Trabzon Tarihi Bir Zirveye Hazırlan...
 » 3. İpekyolu İşadamları Zirvesine 21...
 » Doka Yurtdışı Tanıtımlarını Sürdürü...
 » Genç, Yaratıcı Girişimciler Aranıyo...
 » Hopa Heyeti Ankara’ya Çıkarma Yaptı...
 » Hopa Tso'dan Çanakkale Ve İzmir Açı...
 » Artvin’e 2 Yeni Baraj İnşaatı Daha...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Hopaport İlk Defa Yeni Bir Ürünün L...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Tso Genel Sekreterliğine Hamdi...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopaport’tan Yeni Bir Hizmet Daha...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...