Artvin’de Gazeteciler Günü Mesajları Yayınlandı

10/01/2015 10:07

Artvin’de 10 Ocak Gazeteciler Günü Nedeniyle Yöneticiler Ve Siyasiler Mesajlar Yayınladı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valisi Kemal Cirit’in 10 Ocak çalışan gazeteciler günü ve idareciler günü kutlama mesajı yayınladı. Vali Cirit mesajında şu ifadelere yer verdi: “10 Ocak hem 'Çalışan Gazeteciler Günü' hem de Ülke idari yapılanmasında çok önemli bir konuma sahip olan Mülki İdare Amirlerimizin ‘’İdareciler Günü’. kutluyorum.

Gazetecilik; hem yazılı, hem görsel, hem de sosyal medyada, kamuoyuna haber servis ederken, doğru haber verme konusunda dikkatli, tarafsız, objektif, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gösteren konumunu unutmadan yayın yapan bir faaliyet alanıdır.

Mülki İdare ise; görev yaptıkları yörede, devleti ve hükümeti temsil ederek, vatandaşımızın emniyetinin, hak ve özgürlüklerinin güvencesi, devlet ve hükümet politikalarının uygulayıcısı ve takipçisi, ayrıca yöresinin kaynaklarını ülke yararına harekete geçiren, halkla içiçe ve onların vicdan ve sağduyusuyla hareket ederek, adil kararları ile bağları güçlendirendir.

Mülki İdarede görev yapan mesai arkadaşlarım ile yerelde bizlerle çalışan başta muhabir arkadaşlarımız olmak üzere gazetecilerimizin günlerini kutluyor, aileleri ile birlikte mutlu bir yaşam diliyorum”

Ak Parti Milletvekili Kışla’dan Gazeteciler Günü kutlaması

AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Kışla; mesajında, toplumun, gözü, kulağı, sesi olma görevini üstlenen basının, demokrasi kültürünün yerleşmesinde büyük rolünün bulunduğunu vurguladı.

"Özgür basının olmadığı ve eleştiri hakkının kullanılmadığı ortamlarda, kamuoyunun demokratik hak ve görevlerini yerine getirmesi söz konusu olamaz" diyen Kışla, şunları kaydetti:

"Bu nedenle basına büyük görevler düşmektedir. Gazetecilik, günümüzün en dinamik mesleklerinden biri olmakla birlikte insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi önemli bir görevi de yerine getirmektedir. Basınımız görevini yerine getirirken de tarafsız, toplumsal ve milli duyarlılığı ön planda tutmalı, kişi haklarına ve özel hayata saygı, doğru ve tarafsız haber verme ilkelerinden asla taviz vermemelidir. Bu anlamda, Çalışan Gazeteciler Günü'nü tebrik ediyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyorum. "

Bayraktutan’da mesaj yayınladı

Bayraktutan, yaptığı yazılı açıklamada; Gazeteciliğin dünyanın en güzel, en heyecanlı, en zor ve en onurlu mesleklerinden biri olduğunu kaydetti.

Bayraktutan; “Yerel yönetim ve merkezi yönetimle milletimiz arasında çok önemli bir köprü görevi gören basın, katılımcı ve çağdaş demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Günümüz bilgi çağında zor şartlar altında kamu görevini yerine getiren basın emekçileri, geçmişte olduğu gibi bugün de çok önemli bir yere sahiptir. Bir fedakârlık mesleği olan basın sektöründe özellikle yerel yayın organlarının özverisi takdire şayandır.

Gazeteciliğin ana görevleri arasında ilk sırada olan toplumu bilgilendirme hakkı, aynı zamanda vatandaşın doğru haber alma hakkıyla eş değerdir. Gazetecilere yapılacak engelleme, vatandaşın haber alma hakkını engellemek demektir.

Gazetecilere önemli imkânlar sağlayan ve 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın kabulü nedeniyle o günden beri kutlanan Çalışan Gazeteciler Günü’nün basın çalışanlarının sorunlarının konuşulup çözüm yolları aranması nedeniyle önemli olduğunu düşünüyorum. CHP İktidarında Basın çalışanlarının sorunları çözüme kavuşacaktır. Basın emekçilerimizin hak ettikleri itibarı ve özlük haklarını da yine CHP İktidarı sağlayacaktır.

Bu vesileyle radyo, dergi, internet, gazete ve televizyonlarımız başta olmak üzere medyamızın her türlü kolunda çalışan tüm basın çalışanlarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum" dedi.

Erkan Balta: Basın Kamu görevi görmektedir

Ak Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, Çalışan Gazeteciler Günü mesajı yayımladı. Mesajında Ak Parti İl Başkanı Av. Erkan Balta, basının kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra ettiklerine vurgu yaptı.

Mesajının devamında Erkan Balta; “ Kamuoyunu bilgilendirmek adına doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri içerisinde bulunduran önemli bir mesleği icra eden gazeteci arkadaşlarımız, ilkeli yayıncılık anlayışıyla olayları tarafsız bir şekilde halka aktararak vatandaşın en doğal hakkı olan zamanında doğru ve eksiksiz bilgi almalarını sağlayarak milletin vicdanına ses olmaktadırlar.

Her şartta mesai mefhumu gözetmeksizin görevlerini yerine getirerek Denizlimizin kalkınmışlık düzeyine ve tanıtımına büyük katkı sağlayan ve kamu hizmetlerinin yürütümünde önemli katkıları olan tüm basın mensuplarımızın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlar, aileleriyle birlikte daha nice senelere sağlık, mutluluk ve başarılarla erişmelerini dilerim” ifadelerini kullanarak Artvin ve ilçelerinde görev yapan basın mensupları öncelikle olmak üzere tüm basın çalışanlarının bu önemli gününü kutladı.

ARTVİN GAZETECİLER CEMİYETİNDEN MESAJ VAR

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına yayınladığı mesajda, ilimizde de faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımız ve ulusal ajanslarımızın temsilcileri sadece ilçemize değil, internet aracılığı ile tüm dünya ya ulaşan güçlü basınımız tüm hemşerilerimizin ve Artvin halkı için gurur kaynağı olduğunu söyledi.

AGC Başkanı Gül mesajında; “Yeri geldiğinde fiziksel ve duygusal olarak çok zor şartlarda çalışmak zorunda kalan basın mensuplarının yaptıkları işten beklediği tek kazancın maddiyat olmadığı, sadece hayatını geçindirmek ya da daha çok kazanmak olmadığı, yapılan için manevi boyutlarının da bulunduğu, her ortamda canı pahasına verilen uğraştan bellidir. En doğru haberi halka ulaştırmak için verilen emek ve çaba, paylaşılan fikirler ve duygular ile mesai saatlerinin pek de söz konusu olmadığı bu meslekte kazanılan manevi zenginliğin, ne kadar çok insana ulaşılırsa o oranda arttığına inanıyorum. Herkesi daha çok gazete daha çok dergi okumaya, okurken de edinilen bilgiler kadar o bilgilerin bize nasıl ulaştığını bir kez düşünmeye davet ediyorum. Çağımızın en dinamik mesleklerinden biri olan ve zamanla yarışan basınımızın, insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak gibi çok yönlü bir görevi vardır. İlimizde de bu önemli göreve katkıda bulunan, yerel ve ulusal basının temsilcileri olan değerli basın mensuplarımız, yurttaşlarımızın gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde başarıyla yerine getirmektedir ve getirmeye devam edecektir. İlimizde de faaliyette bulunan yerel gazete, dergi, radyo ve televizyonlarımız ve ulusal ajanslarımızın temsilcileri sadece ilçemize değil, internet aracılığı ile tüm dünya ya ulaşan güçlü basınımız tüm hemşerilerimizin ve Artvin halkı için gurur kaynağıdır. Dünya ile paylaştığımız bu zenginlik Artvin’imiz için büyük bir avantaj ve kazanımdır. Gazetecilere ekonomik ve sosyal imkanlar sağlayan ve 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın kabulü nedeniyle ilan edilen Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarken, görevi başında hayatlarını kaybeden basın şehitlerine bir kez daha Allahtan rahmet diler, medyamızın tüm fikir işçilerine en içten sevgi ve selamlarımı sunarım. ”ifadelerini kullandı.

Çalışan Gazeteciler Günü Anlam ve Önemi

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "Bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı. Basın deyince, gazeteler, televizyonlar, radyolar, dergiler ve yazılı haber bültenleri aklımıza gelir değil mi? organları olmasaydı Edirne'deki veya Kars'taki bir olaydan nasıl haberimiz olabilirdi? Hatta "Dünya Kupası" maçlarını anında izleyebilir miydik? Peki, ülkemizden binlerce kilometre uzakta olan Avustralya'daki veya Almanya'daki bir olaydan hiç haberdar olabilir miydik? Dünya'da ve ülkemizde yaşanan olaylardan basın-yayın organları aracılığıyla çok kısa bir süre sonra haberdar oluruz.

Gazeteciler Günüyle, basın organlarının yayın yapma ve halka bağımsızca haber verme özelliğine dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.01.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Gazeteciler Cemiyeti Gazetec...
 » Artvin Gazeteciler Derneğinden Mesa...
 » 10 Ocak Günü Çalışan Gazeteciler Gü...
 » Bayraktutan Gazetecileri Unutmadı...
 » Bayraktutan Gazetecilerin Gününü Ku...
 » Agd'den Çalışan Gazeteciler Günü Ku...
 » Uğur Bayraktutan Gazetecileri Unutm...
 » Artvin Valisi Kalkan Gazeteciler Gü...
 » Artvin’de Öğretmenler Günü Mesajlar...
 » Gazeteciler Gününde Basın Mensuplar...
 » Artvin Valisi Kemal Cirit'in Çalışa...
 » Bayraktutan Gazetecilerin Gününü Ku...
 » Gazeteciler Ve İdareciler Günü...
 » Artvin’de Öğretmenler Günü Mesajlar...
 » Artvin Gazeteciler Cemiyetine Ziyar...
 » Artvin’de Öğretmenler Günü Mesajlar...
 » Artvin Valisi Gazeteciler Gününü Ku...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Başkan Özgün Basın Özgürlüğü Günü M...
 » Artvin Gazeteciler Cemiyetinden Ziy...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...