Artvin Bu Defa Rüzgâra Teslim Oldu

06/01/2015 16:35

Şiddetli Rüzgâr Artvin’i Vurdu.


Haber: Hayati AkbaşArtvin tarihinin en rüzgârlı günlerinden birini yaşadı. Çok şiddetli esen rüzgâr, adeta Artvin’i yerle bir etti. Maddi hasarın büyük olduğu ilde, bir saat esen şiddetli rüzgâr, kırmadık ağaç, uçurmadık çatı bırakmadı. Rüzgar sebebiyle ölen ya da yaralanan olmazken, maddi hasarın ise il merkezinde önemli derecede olduğu edinildi.

Bir saat esti ama hasar büyük

Artvin Merkez’de şiddetli rüzgar etkisini bir saat sürdürdü; ancak şiddeti bu bir saatte oldukça fazlaydı. Rüzgar nedeniyle birçok resmi ve özel kuruluşların çatısı uçarken, meyve bahçeleri de rüzgar nedeniyle büyük hasar gördü. Ağaçları yerlerinden söken, sökemediği ağaçları ortadan bölen rüzgar nedeniyle vatandaşlar korkulu anlar yaşadılar. Şehir içerisinde rüzgar nedeniyle trafik tamamen dururken, vatandaşlar ölümden döndüler. Çatıların havada uçuştuğu Artvin’de yerlerinden sökülen çatıların tehlike yarattı. Rüzgarın şiddetiyle yerlerinden sökülen çatılar vatandaşlara zor anlar yaşattı. Rüzgar sadece çatıları uçurmadı. Ağaçları ve çöp konteynerlerini devirdi. İş yerlerinin tabelalarını yerinden söktü. Bazı çatılar araçların üzerine düşmesi sonucu maddi hasar meydana geldi. Yola düşen çatılar kısa süreli araç trafiğin kapanmasına sebep oldu.

Öte yandan şehir merkezden bulunan Fen Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi’nin çatıları okul sahasına düştü. Rüzgârın artmasıyla öğrencilerin dışarı çıkmasına izin vermeyen okul yönetimi büyük bir facianın önüne geçti. Can kaybı yaşanmazken çok sayıda maddi hasar meydana geldi.

AÇÜ Rektörlük binasının da çatısı uçtu

Rüzgarın en sert estiği bölgeler Artvin Şehir Merkezi, Yeni Mahalle ve Seyitler Köyü idi. Bu bölgelerde rüzgar nedeniyle bir çok kamu kuruluşunun binasının çatısı uçtu. Seyitler bölgesinde bulunan Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörlük binasının çatısı da rüzgara dayanamadı. Sert esen rüzgar çatıyı önce kısım kısım, ardından da büyük bir bölümüyle yere serdi. Bu esnada üniversite yönetiminin önlem alarak kimseyi dışarıya çıkarmaması öğrencilerin ve personelin yaralanmamasını sağladı. Aynı bölgede bulunan Artvin Fen Lisesi’nde de şiddetli rüzgar nedeniyle ağır hasar var. Fen Lisesi personeli ve öğrencilerinin canlarını zor kurtardıkları olay sonrasında birçok araç hasar gördü.

Artvin’in bilinen tarihinin belki de en sert esen rüzgarı birçok kişi tarafından görüntüye çekildi. Rüzgarın boyutları ise gerek o görüntülerde gerekse de rüzgarın sona erip ortaya çıkan tabloda gayet net anlaşıldı. Vatandaşlar, ömürlerinde böyle bir rüzgarla karşılaşmadıklarını ve adeta kasırga şeklinde esen rüzgar nedeniyle sığınacak yer aradıklarını söylediler. Büyük çatıların havada uçtuğunu bile gördüklerini ifade eden vatandaşlar, canlarının sağ olmasına sevindiler.

Rüzgâr nedeniyle hasarın büyük olduğu Artvin’de şimdi hasar tespit çalışmaları yapılıyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 06.01.2015 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Şavşat Kaymakamı Sarıoğlundan İncel...
 » Yalıtımsız Çatılar Enerjimizin Yüzd...
 » Bayraktutan'dan Davet Var...
 » Artvin’de Mhp Aday Tanıtım Mitingle...
 » Saçinka'da Uçurtma Şenliği...
 » Rüzgârın Hatıraları Galası Artvin’d...
 » Meteoroloji'den Fırtına Uyarısı...
 » Ağır Toplar Bu Panelde Konuştu...
 » Borçka’da Devam Eden Orman Yangını...
 » Fındıklı'da 35 Hektar Ormanlık Alan...
 » Bayraktutan'dan Göz Altılara Tbmm K...
 » Hopa Ödp "12 Eylül'e Ve Akp Anayasa...
 » 33 Artvin Kafkasör Kültür Ve Turizm...
 » Anlamlı Ziyaret....
 » Şavşat’tan Sonra Yusufeli’de Sel’e...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Artvin’de Mağduriyet Gideriliyor...
 » Artvin’in Toprağı Nereye Gidiyor Ko...
 » 8. Rüzgar Enerjisi Çalışma Grubu To...
 » 15 Ev Kül Oldu!...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...