Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Archil Khabadze Trabzon’da

17/12/2014 07:00

Turizm Ve İnşaat Sektöründeki Kaderi Geçmişteki Tarih Ve Dostluk Bağından Hiçbir Zaman Ayrı Düşünülemez.


Haber: Hayati AkbaşTrabzon Valisi Abdil Celil Öz, ilimizi ziyaret eden Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Khabadze ve beraberindeki Batum Belediye Başkanı Giorgi Ermakavi, Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Eğitim Bakanı Giorgi Tavamaishvili, Sağlık Bakanı Nugzar Surmanidze ve Trabzon başkonsolosu Avtandil Mıkatsadze’yi kabul etti.

Vali Öz Türkiye-Gürcistan ilişkileri ve özellikle Acara Özerk Cumhuriyeti ile Trabzon ilişkilerinin son yıllarda giderek arttığını ve iyi bir süreci takip ettiğini belirterek, "İki ülke arasındaki ilişkiler dışında Acara Özerk Cumhuriyeti ile Karadeniz ve Trabzon arasındaki ilişkiler ticaret, turizm, kültür ve inşaat sektörü gibi alanlardaki ilişkiler dolayısıyla ayrı bir önem arz etmektedir. Bu iki bölgenin ticareti, turizmi ve inşaat sektöründeki kaderi geçmişteki tarih ve dostluk bağından hiçbir zaman ayrı düşünülemez. Bu sürece özellikle son dönemde gerek Gürcistan hükümeti gerekse Acara Özerk Cumhuriyeti yönetimi çok büyük önem vermektedir” dedi.

Öz, iki ülke arasındaki ilişkilerin Sarp Sınır Kapısı ve karşılıklı iş birliği konusundaki çalışmalarla daha da gelişeceğine dikkati çekerek, Batum kardeş şehir ilişkileri kapsamında kültür, sanat ve spor anlamında pek çok ortak çalışma yürütüldüğünü de sözlerine ekledi.

Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze ise, Trabzon’da olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Türkiye-Gürcistan arasındaki en güzel örneklerden birisi olan Sarp Batum Havalimanı eskide kaldı ve artık yeni projeler üretmeliyiz" dedi.

Türkiye ile Gürcistan arasındaki işbirliğiyle Trabzon'un, Rize'nin ve Artvin'in uluslararası platformlarda birlikte yer aldığını belirten Khabadze, iki ülkenin artık birbiri olmadan proje üretmediğini ifade etti.

Khabadze, Trabzon ve Batum ilişkilerinin de eskiye dayandığını dile getirerek, "İlişkilerimizin daha da gelişmesi için kültürel ve sosyal anlamda bir şeyler yapmamız gerekiyor. Daha sık görüşerek, projeler üretmeliyiz. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Bölgesel olarak da ortak çalışmaların ve projelerin olduğunu vurgulayan Khabadze, "Türkiye-Gürcistan arasındaki en güzel örneklerden birisi olan Sarp Batum Havalimanı eskide kaldı ve artık yeni projeler üretmeliyiz. Bunun için de iş adamlarımıza her türlü destek sağlamalıyız. Bunun için hazırız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Öz, ziyaretin anısına Khabadze'ye telkari işlemeli gemi maketi hediye etti. Khabadze de Öz'e plaket takdim etti.

Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Khabadze’den Başkan Gümrükçüoğlu’na ziyaret

Trabzon’da çeşitli incelemelerde bulunan Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze ve beraberindeki Batum Belediye Başkanı Giorgi Ermakovi, Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan, Eğitim Bakanı Giorgi Tavamaishvili, Sağlık Bakanı Nugzar Surmanidze ve Trabzon başkonsolosu Avtandil Mıkatsadze, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Seyfullah Kınalı ve Ortahisar Belediyesi Meclis Başkanvekili Nusret Onur’un da hazır bulunduğu ziyarette konuşan Başbakan Khabadze, ikinci kez Belediye Başkanı seçilmesinden dolayı Başkan Gümrükçüoğlu’nu tebrik etti.

Trabzon’da kendilerini evlerindeymiş gibi hissettiklerini kaydeden Başbakan Khabadze, buradan çok güzel duygularla ülkelerine döneceklerini kaydetti. Çok sıkı bir Trabzonspor taraftarı olduğun kaydeden Başbakan Khabadze, “Trabzonspor ile Rizespor arasında oynanan maçı izledik. Maçtan zevk aldık ve kazandığından dolayı Trabzonspor’u tebrik ediyorum. Trabzonspor’a bundan sonra da başarılar diliyorum” dedi.

Khabadze, Trabzon ve Batum ilişkilerinin de eskiye dayandığını dile getirerek, "İlişkilerimizin daha da gelişmesi için kültürel ve sosyal anlamda bir şeyler yapmamız gerekiyor. Daha sık görüşerek, projeler üretmeliyiz. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Batum Belediye Başkanı Giorgi Ermakovi de ikinci kez Belediye Başkanı seçilmesinden dolayı Başkan Gümrükçüoğlu’nu tebrik etti. Trabzon ile kardeş şehir olduklarından dolayı kendilerini Trabzon’a yakın hissettiklerini kaydeden Başkan Ermakovi, “Kardeş şehir olmamızdan dolayı birlikte kültür, sanat ve spor aktiviteleri yapıyoruz. Dünya çok hızlı gelişiyor ve biz de bu gelişime ayak uydurmamız gerekiyor. Bu nedenle ilişkilerimizi daha da geliştirmemiz gerekiyor. Denizcilik, ticaret, turizm, kültür ve sanat alanında ilişkilerimizi daha da geliştirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Ermakovi, “Türkiye’de Trabzon’un yeri başka ve Trabzon önemli bir kent. Bu nedenle Trabzon ile kardeş şehir olmak bizim için gurur verici. Trabzon’u daha önce de ziyaret etmiştim. Bu gelişimde Trabzon’un daha da geliştiğini ve güzelleştiğini gördüm. Trabzon’a yeni çok önemli yatırımlar yapıldığını gördüm. Belediye Başkanı olarak Trabzon’a çok güzel hizmetler yapıyorsunuz. Altyapı ve şehircilik konusunda deneyiminiz çok. Bu anlamda iki şehir arasında bilgi paylaşımının da çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

Başkan Gümrükçüoğlu’nu en kısa sürece Batum’a davet eden Başkan Ermakovi, ‘Sizleri Batum’da ağırlamaktan gurur ve şeref duyarız” ifadelerini kullandı.

Başbakan Khabadze ve heyetini Trabzon’da ağırlamaktan dolayı gurur duyduklarını belirten Başkan Gümrükçüoğlu, “Başbakan Khabadze ve Belediye Başkanı Ermakovi’nin dile getirdiği duygu, düşünce ve önerilerine aynen katıldığımı belirterek altına imzamı atarım” dedi.

İki ülke ve şehir arasındaki ilişkilerin her geçen gün geliştiğine dikkat çeken Başkan Gümrükçüoğlu, “Biz iki ülkeyi kardeş gördüğümüz gibi Trabzon ve Batum’u da çok yakın kardeş olarak hissediyoruz. İki ülke arasında artık sınırdan sadece kimlikle beraber geçilebiliyor. İstanbul’dan Batum’a uçak inebiliyor ve oradan yolcularımız Artvin’e gelebiliyor. Bu çok güzel barış ve kardeşlik ortamı. Bu anlamda turizme, ticarete ve karşılıklı alışverişe bir platform oluşturan her iki ülkenin Cumhurbaşkanlarına da şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Gürcistan’ı ve Batum’u çok sevdiklerini kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Oraya çok defa geldim. Batum Belediye Başkanımızı da tebrik ediyorum. Modern bir kent oluşturmanın çok önemli adımlarını atıyorlar. Batum’daki Botanik Parkını da çok önemli tanıtıcılarından biri olduğumu da belirtmek isterim. Bundan önceki dönemlerimizde de kültürel olarak çok önemli birlikteliklerimiz oldu. Kültürel alışveriş barış ve kardeşliği artırdığı gibi insanlarımızın ticari ve sanayiye dair birbirlerini tanımalarına vesile oldu. Her ili ülke ve şehir arasında ticaretin, turizmin ve kültürel etkinliklerin daha da geliştirilmesi için katkı vermeyi bundan sonra da sürdüreceğimizi belirtmek isterim” ifadelerini kulandı.

Ziyaret karşılıklı hediyelerin verilmesinin ardından son buldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.12.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Batum’da Geleneksel İftar Yemeği...
 » Türk - Gürcü Dostluk Gecesi...
 » Rize Valisi Yazıcı Batum’da Ziyaret...
 » İpekyoluna Çin'den 500 Milyon Dolar...
 » Trabzon’da 3. İpekyolu İşadamları Z...
 » Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı K...
 » Khabadze Artvin’e Geldi...
 » Acara Başbakanı Trabzon’da...
 » Vali Cirit Batum Gezisini Değerlend...
 » Artvin Valisi Cirit Batum’u Ziyaret...
 » Çalıkuşu Balesi, Batum'da Sahnelend...
 » Trabzon Ve Batum’un Kardeş Kent Olu...
 » Türk Ve Gürcü Heyeti Muratlı Sınır...
 » Türk Ve Gürcü Yetkililer Sarp Sınır...
 » Khabadze, Deriner Barajı’nı İnceled...
 » "Batumi Expo 2013" Uluslar Arası Fu...
 » Batum - Artvin Sanat Buluşması Konu...
 » Trabzonda Vergi Rekortmenleri Plake...
 » Trabzon’da Ekonominin Yıldızları Öd...
 » Trabzon Kurvaziyer Gemilerine Hazır...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...