Yerel Ve Akademik Mucitler Rize’de Buluştu

13/12/2014 10:24

Yerel Ve Akademik Mucitler Buluşuyor Çalıştayı İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde Yapıldı.


Haber: Hayati AkbaşRize Belediyesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlenen ‘Yerel ve Akademik Mucitler Buluşuyor’ çalıştayı İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde yapıldı. Çalıştaya Rize Valisi Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Jd. Kd. Alb. İsmet Cansaran, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, RTE Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, Belediye Başkan Yardımcıları, Rektör Yardımcıları, mucitler ve vatandaşlar katıldı.

Çalıştayda açılış konuşması yapan RTE Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, “Üniversitemiz ve Rize Belediyemizin ortaklaşa düzenlemiş olduğu bu çalıştay bir kaç noktada önem arz etmektedir. Her şeyden önce bu faaliyet akademik çevre ile yerel anlamda bir takım faaliyetler yapan, bir takım buluşlar ortaya koyan siz değerli katılımcıları bir araya getiren bir etkinliktir. İşin teoriğini yapanlarla pratiğini yapan insanların bir araya gelmesinin zor olmuş olduğunu görüyoruz. Bu çalıştay'ın diğer bir önemi ise Belediyemiz ile Üniversitemiz gibi farklı kurumların el ele vererek birlikte düzenlemiş olduğu bir faaliyet olmasıdır. Bu organizasyonda emeği geçen Rize Belediye Başkanımız sayın Prof. Dr. Reşat Kasap'a ve onun şahsında belediye çalışanlarına vermiş oldukları destekten ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap yapmış olduğu konuşmada, “Araştırma ve geliştirmeden yoksun bir toplum, köle olmaya mahkûmdur. Eğer bir toplumda yenilikçi bir bakış açısı yoksa o toplum devamlı olarak dışa bağlıdır. Araştırma ve geliştirmenin birinci derecede kaynağı üniversitelerdir. Günümüzde Üniversiteler toplumla iç içe toplumun problemleri ile birlikte yeni görevler yüklendiler. Bir akademisyen olarak uzun yıllar Üniversitelerin yeniden yapılanması çerçevesindeki faaliyetlerim dolayısıyla Üniversitelerin toplumun hizmetinde rol almasını ortaya koyan yeni görevi içerisinde şuanda bulunduğum Belediye Başkanlığı görevim ile bilginin topluma yayılması anlamında belediye olarak bir aracı rolünü üstlenmiş bulunmaktayız. Önümüzde ki yıllarda bu çalıştayın çerçevesi genişletilip Türkiye çapında bir çalıştay gerçekleştirilebilir. Amacımız burada bölgemizin kıvrak zekâsıyla kendi becerisiyle ortaya koymuş olduğu buluşları, akademik bilgi ile birleştirerek oluşacak yeni sinerjinin topluma yeni bakış açılar sağlamaktır. Bu anlamda çalıştayda emeği geçen başta Sayın Rektörümüz ve emeği geçen herkese ve diğer paydaşlarımıza, burada sunum yapan konuşmacılarımıza teşekkür ediyor, çalıştayımızın ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Ardından mucitler sırasıyla icatlarını ve projelerini görsel olarak katılımcılara aktardı. Mucit Salim Pınarbaş, ‘Otomatik Çay Makası’, ‘Organik Gübre Makinesi’ ve ‘Sensörlü Görme Engelli Bastonu’ icadını ne şekilde yaptığını anlattı.

‘İnsansız Hava Aracını’ tanıtan Öğretim Görevlisi Murat Hacımurtazaoğlu, araştırma ve geliştirme çalışmalarını anlattı. Hacımurtazaoğlu’nun sunumundan sonra mucitlerin icat ettikleri materyallerin sergilendiği salona geçildi.

Vali Yazıcı’nın açılışını yaptığı sergideki model ve görsel eserler incelenerek mucitlerinden kullanım amaçlarına yönelik bilgiler alındı.

Çalıştayın ikinci oturumu ‘Krom Alüminyum Harf Bükme Makinesi’ icadı olan Fikret Arifoğlu’nun konuşmalarıyla devam etti. Çalıştay sırasıyla ‘Kistik Fibrozis Hastalığı’ tanı saati icadı ile Yrd. Doç. Dr. Derya Bal Atuntaş, ‘Yeşil Çay Konsantre Sıvı İcadıyla’ Ziraat Mühendisi Ahmet Demirci, ‘Tasnifsiz Kuru çay İmalatı Makinesiyle’ Ziraat Mühendisi Namın Er, ‘Güvenli Go-Kart Projesi’ ile Öğretmen Ahmet İsmailoğlu ve son olarak Öğretim Görevlisi Hüseyin Atalay’ın ‘Sanal Dünya Uygulaması’ adlı projesiyle sona erdi.

Çalıştay, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap ve RTE Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman’ın mucitlere teşekkür plaketlerinin takdimiyle sonlandırıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.12.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Foru...
 » Eğitim Öğretim Yılı Düzenlenen Töre...
 » Fatih Sultan Kar’dan Bir Başarılı E...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Artvin “Vı. Mantık Çalıştayı’na” Ev...
 » Artvin’de Uluslararası Sempozyum...
 » Rize’de 1. Ekonomi Zirvesi Yapıldı...
 » İnönü'nün Torunu Artvin'de...
 » İstanbul Bostancı Gösteri Merkezind...
 » Artvin’de Her Kesimden Teröre Kınam...
 » Artvin’de Hayatı Yakala Sergisi Açı...
 » Tso Seçimleri Yaklaşırken Adaylarda...
 » Uluslararası Kafkasya-orta Asya Dış...
 » Murgul Kaymakamı’ndan Rize Güneysu’...
 » Artvin'de ‘'mucit Amca Deneyleri''...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » Saadet Partisinden İftar...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » İhracatta Yeni Bir Rekor Kırıldı...
 » Çivi İle Tellerin Aşkı Şavşat’ta Şe...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...