Zirveye Yükselen Topuk Sesleri Projesi Sona Erdi

13/12/2014 10:11

Kursiyerler Sertifikalarını Törenle Aldılar.


Haber: Hayati Akbaş2013 Yılı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen Artvin Girişimci İş Kadınları Derneğince yürütülen “Zirveye Yükselen Topuk Sesleri Projesi’ kapsamında açılan “Uygulamalı Girişimcilik Kursunu” başarıyla tamamlayan 60 kadın kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda düzenlenen sertifika törenine, Artvin Valisi Kemal Cirit, eşi Seval Kaya Cirit Hanımefendi, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, eşi Hacer Kocatepe, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Artvin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Arhavi Belediyesi Meclis Üyesi Melek Özbayrak, Artvin Girişimci İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı (AGİKAD) Nurhayat Zaim ile sertifika almaya hak kazanan kursiyerler katıldı.

AGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Nurhayat Zaim törende yaptığı konuşmada, “Evrensel boyutta kadınlar ile ilgili konularda bilgi üretip, bilim ufkunu genişletip çağdaş, bilimsel, sosyal, teknolojik ve kültürel birikimin egemen olmasını sağlayarak toplumun gelişmesine katkıda bulunacak aydın, yaratıcı, bilinçli, düşünebilen kadınlar olmalıyız.

Sizlerle birlikte bugün burada, Artvin’deki en büyük kadın örgütlenmesini meydana getireceğiz. Bizler sizlere güveniyoruz en önemlisi de sizlerde kendinize güvenin. Gençlik ve Spor Bakanlığı 2013 yılı Gençlik Projeleri Destekli olarak derneğimiz bünyesinde yürüttüğümüz “Zirveye Yükselen Topuk Sesleri” projemizi sertifikalarını dağıtacağımız girişimcilik kursuyla tamamlanmış bulunmaktayız.

Mayıs ayında 53 kursiyerimize sertifikalarını dağıtmıştık. Bugünde son kursumuzu başarıyla tamamlayan 60 kişiye daha sertifikalarını vereceğiz. Toplamda 113 Artvinli yeni girişimci kadınımıza sertifika vermiş olacağız. Bu, Artvin’imiz için çok önemli bir gelişmedir. Bize her konuda yardımlarını esirgemeyen başta Sayın Valimize ve değerli eşlerine çok teşekkür ederiz.

Bu sertifika ile proje üretebilen, iş kurmak isteyen kadınlarımıza KOSGEB bünyesinde 30 bin lirası hibe, 70 bin lirası faizsiz olmak üzere toplam 100 bin lira kredi verilecektir. ”diye konuştu.

Artvin de kadınımız nasıl olmalıdır konusunda değinen Başkan Zaim, “Ülkemizin ve dünyanın en aydın, en özverili, ahlakta ve erdemde de en ağır kadını olmalıdır. Azmiyle, çalışkanlığıyla iş dünyasında söz sahibi olmalı, koruma duygusu ve faziletiyle de nur ve irfan ile donatılmış nesiller yetiştirmelidir. İyi anne, iyi eş ve iyi birer iş kadını olmalı bizim kadınlarımız. Bunların hepsini bir arada yapabilecek iradeye ve güce sahibiz.

Hayatınızın bundan sonraki döneminde de derneğimizle ilginizi kesmemenizi ve herhangi bir sorununuz olduğunda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağımızı bilmenizi isterim. Amacımız Artvin’de kadın istihdamını artırmak, kadını ekonomiye kazandırmak, herkesin kendi yetenekleri ve imkânları ölçüde iş sahibi olabilmesini sağlamaktır. ” dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise, burada yaptığı konuşmada Artvin’in kadın iş gücüne yüzde 43’lük katılım oranı ile Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu belirterek, kadınların toplumun geleceğini şekillendireceğine inandığını söyledi.

Yöneticiler olarak kadınların eğitimi ve kendi ayakları üstünde durmalarını sağlamak ve kadınların iş hayatında karşılaştıkları sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirten Vali Cirit; “ Artvin bu konuda biraz şanslı. Toplumumuzun yarsı kadın. Yüzde 50, 2 oranında erkekler biraz daha fazla. Ülkemizde maalesef kadınların iş gücüne katılım oranı arzu ettiğimiz düzeyde değil. İlimizde yüzde 43 gibi iş gücüne katılım oranı var. Sevindirici olan şu kadınlarımız Türkiye ortalamasının epey bir üzerinde. Kadınlarımızın büyük çoğunluğu ya işveren ya da kendi işinde çalışıyor” dedi.

Kadınların tolum hayatında ki yeri hakkında istatistikî bilgiler Vali Cirit şunları söyledi : “Eğitimde Ankaralı kadınlar birinci sırada yer alıyor. Maalesef en düşük ise Hakkari ilimizin kadınları görünüyor. Kadınlarımızın meslek hayatında ki yerine baktığımız zaman yüzde 10’luk üst düzey kadın yöneticimiz var. Bu hâkim ve savcılarda daha yüksek. Yüzde 37’lik bir bayan hakım ve savcımız var. Üniversitelerimizde de yüzde 30’luk bayan oranı var. Polislerimizin yüzde 6’si bayan. 1935 yılında ilk seçme seçilme hakkı verildiğinde meclise giren milletvekillerimizin yüzde 4, 5’i bayanken bugün yüzde 15 gibi bir oranı yakalamış durumdayız. Ben huzurlarınızda derneğimizi kutluyorum Derneğimize destek veren Arhavi Belediye Başkanımıza, Artvin Belediye Başkanımızı kutlamak istiyorum. Bundan sonra yapılacak organizasyonlarınızda il valiliği olarak bizlerde sizlerle birlikte hareket edeceğiz. Bazı atölyelerin başarılı olduğunu görüyoruz. Bunların devam etmesini arzu etmekteyiz. Girişimci kadınlarımızın önünü açmak arzusundayız. Başarılar diliyorum. ” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kursu başarıyla tamamlayan 60 kadın kursiyere sertifikaları Vali Cirit ile protokol üyeleri tarafından verildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.12.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Girişimci İş Kadınları Derne...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Agikad’dan Ulusal Proje...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2.dön...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Hopaport’tan Rusya’ya Maden İhracat...
 » Hopaport’tan Rusya’ya Maden İhracat...
 » Ekim Ayında Tır Karne Sayısında Düş...
 » Tır Karnesi Sayısı Düştü...
 » Tır Karnesi Sayısı Azaldı...
 » Hopaport Ülke Ekonomisine Katkı Sun...
 » Tobb Kasım Ayı Tır İstatistiklerini...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin Sgk İl Müdürü Basınla Buluşt...
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...
 » Artvin Girişimci İş Kadınları Derne...
 » Chp Tunceli Milletvekili Kamer Genç...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Öğretim Döneminin Başlamasi Nedeniy...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...