Artvin’in Kayaları Çelik Tel Kafese Alınıyor

04/12/2014 07:50

Karayolları Güzergâhındaki Taş Ve Kaya Parçaları 300 Bin Metre Kare Çelik Tel Kafesle Kaplanıyor.


Haber: Hayati AkbaşÇoruh Nehri üzerine inşa edilen barajlarla birlikte sular altında kalan şehirlerarası karayollarının yerine yapılan yeni yollarımızda ki en önemli sorunlardan birine DSİ el koydu. Artvin Valiliği bünyesindeki Koordinasyon Kurulu Toplantılarında da sorun olarak sürekli ön plana çıkarılan ve vatandaşların korkulu rüyası halinde olan taş ve kaya parçalarının yollara düşmesi sorununa karşı önlem alınıyor. Artvin-Erzurum Karayolu güzergâhının özellikle Yusufeli bölümünde yeni yapılan yol bünyesince boşlukta duran kaya ve taşların yola düşmemesi için çelik tel kafese alınması çalışmaları başlatıldı. Bugüne kadar toplam 50 bin metre kare çelik tel kafesle kaplandı. DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğü bünyesinde yaklaşık iki ay önce gerçekleştirilen ihale sonucunda ihaleyi alan firma çelik tel kafes çalışmalarını başlatarak yolun önemli bir bölümünde de çelik tel kafes çalışmasını gerçekleştirdi. 2015 yılının ortalarına doğru çalışmaların bütünü olan 300 bin metre karelik alana da çelik tel kafes kaplanması bekleniyor. Böylece bu yolda seyir etmek durumunda kalan vatandaşların can ve mal güvenlikleri sağlanmış olacak.

Çalışmalar hızlı bir şekilde sürdürülüyor

DSİ tarafından gerçekleştirilen ihale sonucunda Artvin-Yusufeli-Erzurum yolu güzergâhının ilk 30 kilometresinde çalışmalar hızlı bir şekilde başlatıldı. Artvin-Erzurum karayolunun Deriner Barajı gövde sahasından başlayan çalışmalar yol güzergâhında tünellerin giriş ve çıkışı başta olmak üzere tüm tehlikeli bölgelerde gerçekleştiriliyor. DSİ tarafından ayrılan ciddi boyuttaki ödenek ile bu yol güzergâhının tamamında tarama yapılırken, boştaki taş ve kayaların düşmesi sağlandı. Güzergâhta yapılan temizlik çalışmalarının ardından tel kafes örülmesi çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 10 kilometrelik tel kafesleme çalışması tamamlandı. 30 kilometrelik yolun önemli bir kısmında tüneller bulunurken, tünel dışında kalan bölümlerinde gün içerisinde yapılan çelik tel kafesleme çalışmaları ile 2015 yılı ortalarına doğru tamamlanması bekleniyor.

Dsi’den önemli hizmet

Deriner Barajı kapsamında inşaatı tamamlanarak hizmete giren Artvin-Erzurum Devlet Yolunda soğuk ve yağışlı havaların akabinde şevlerden gelen akmaların önlenmesi maksadıyla DSİ 26. Bölge Müdürlüğünce çalışmalar yapılmakta. Bu çalışmalardan bir tanesi olan çelik ağlarla şev koruması çalışmaları büyük oranda tamamlandı.

Kaplama sayesinde şevlerden kopup gelen malzemeler ağa takılıp kalmakta, karayoluna düşmesi engellenmekte. DSİ yetkililerinden aldığımız bilgiye göre bugüne kadar 50 Bin metre kare alan çelik ağlarla kaplandı. Özellikle yağışlı hava periyoduna girilen bu dönemde yeni akıntılar meydan geldiği yerlerin tespit edileceği ve bu bölgelerde çelik ağ takviyesinin yapılacağı bilgisi alındı.

3 milimetre kalınlığında 8x10 santimetre aralığındaki çelik ağ çalışmalarının 2015 yılı ilk yarısına kadar tamamlanması ve toplamda yaklaşık 300 bin metre karelik bir alanın kaplanması öngörülmektedir.

Büyük heyelanlara etki etmese de önemli bir hizmet olarak görülüyor

DSİ tarafından gerçekleştirilen tel kafes çalışması büyük karayolu güzergâhındaki büyük çaptaki heyelanları önleyebilecek düzeyde olmasa da çağdaş Avrupa standartlarındaki önlemleri andırıyor. Ülkemizde yeni yeni kullanılmakta olan tel kafes sistemi özellikle yoğun trafiğin yaşandığı önemli karayollarında kısmen uygulanmış durumda. Ülkemizde ilk kez bu derece yoğunlukta gerçekleştirilen tel kafes sistemi ile boşlukta duran, çatlamış, kopmak üzere olan kayaların karayoluna düşmesinin önüne geçiliyor. Böylece bu güzergâhı kullanan sürücüler ve yayaların başlarına olumsuz bir olay gelmesinin önüne geçiliyor. Büyük çapta heyelanlara önlem olmasa da küçük çapta taş ve kaya parçalarının yola düşmesinin önüne geçilen bu önlemin Artvin genelinde uygulanması da gündemde.

Vatandaş memnun görünüyor

Artvin’in yeni karayollarında alınmaya başlanan çelik tel kafes önlemi vatandaşların da takdirine neden oluyor. DSİ tarafından heyelana ve taş düşmelerine müsait olan yeni yol güzergâhlarında vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak ve karayolu asfaltında da taş ve kaya düşmeleri sonucunda oluşabilecek hasarların önüne geçebilmek için gerçekleştirilen tel kafes çalışması vatandaşlar tarafından olumlu görünüyor. DSİ’nin çalışmalarından dolayı teşekkür eden vatandaşlar, bu güzergâhta alınan tel kafes önlemi nedeniyle daha güvenli yolculuk yapmaktan mutluluk duyacaklarını belirterek çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ettiler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 04.12.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Cerattepe Madeni Mahkemelik...
 » Bölgede Demiryolu Yapılacaksa Bu Sa...
 » Aşırı Yağmurlar Arhavi’de Hayatı Fe...
 » Artvin'de Yol Kesmelere Baro'dan Se...
 » Artvin’in Toprağı Nereye Gidiyor Ko...
 » Yoğun Yağış Hopa Ve Arhavi’yi Tesli...
 » Artvin Yusufeli Yolu Kapandı...
 » Artvin İl Genelinde Yağışlar Hayatı...
 » Karadeniz İsyandadır Platformu Üyel...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Akparti Artvin Milletvekili Ertekin...
 » Hopa - Kemalpaşa - Sarp Karayolu Çö...
 » Bayraktutan Bakan Binali Yıldırım’ı...
 » Yücel Kurk: Bu Seçim Cerattepe’nin...
 » Nuhoğlu, Trabzon'da Konuştu; "Karay...
 » Hes'lerle Macahel'de 150 Milyon Dol...
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Chp Murgul İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Yeni Yılda Gümrüklere Özet Beyen Si...
 » Vali Kalkan’dan Teşekkür Belgesi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » 40 Bin İmzayı Tbmm Başkanlına Verdi...