Rize Valisi Yazıcı Batum’da Ziyaretlerde Bulundu

03/12/2014 08:39

Vali Ersin Yazıcı, Acara Özerk Cumhuriyetini Ziyaret Etti.


Haber: Hayati AkbaşVali Ersin Yazıcı, resmi temaslarda bulunmak üzere Gürcistan’ın Batum şehrine resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Vali Ersin Yazıcı’yı Türkiye ile Gürcistan sınırının tampon bölgesinde Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Yasin Temizkan ile Acara Özerk Cumhuriyeti yetkilileri karşıladı.

Vali Yazıcı Batum’da ilk olarak Türkiye’nin Batum Başkonsolosluğunu ziyaret ederek, Başkonsolos Yasin Temizkan’la bir süre görüştü. Başkonsolosluk binasını gezerek çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Ersin Yazıcı Başkonsolos Temizkan’ın eşliğinde, Batum şehri ile doğal güzelliğiyle ünlü Botanik Parkı’nı gezdi.

Vali Ersin Yazıcı buradaki ziyaretin ardından Acara Özerk Cumhuriyeti Başkanlık binasına geçti. Vali Yazıcı’yı, Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanlığı binası önünde Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze, Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Giorgi Tavamaisvili, Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nugzar Surmanidze ile Gürcistan’ın Trabzon Başkonsolosu Avtandil Mikatsadze karşıladı.

Vali Yazıcı’yı Hükümet Başkanlığı binasında kabul eden Acara Hükümet Başkanı Archil Khabadze, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Vali Yazıcı’ya yeni görevi ile ilgili iyi dileklerini iletti.

Vali Ersin Yazıcı yapılan görüşmede Acara Hükümet Başkanı Sayın Khabadze’nin iyi dileklerine teşekkürlerini belirtirken bölgeye uzak birisi olmadığını, daha önce Artvin – Ardanuç Kaymakamlığı döneminde de Batum’a bir takım ziyaretler gerçekleştirdiğini, bugün ise Batum’un çok değiştiğini ve geliştiğini gözlemlediğini belirtti.

Dost ve kardeş Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Sayın Archil Khabadze’yi ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Yazıcı, " Dost ve kardeş ülkelerin dost ve kardeş iki şehriyiz. Batum ve Rize şehirleri bu iki ülke arasındaki ilişkilerimizde iki önemli değer. " dedi.

Vali Yazıcı, “ Bu kadar coğrafi ve beşeri sermaye olarak yakın olan toplumlarımız arasında sosyal, kültürel ve sanatsal anlamda da ilişkilerimizin daha üst noktalara taşınması için her türlü işbirliğine hazırız. Batum’da azımsanmayacak iş adamımız ve vatandaşımız yaşıyor. Bugün sizlere gerçekleştirdiğim ilk ziyaret oldu. Bundan sonrada ziyaretlerimiz sürecek. Ben yeniden sıcak karşılamanızdan ve misafirperverliğinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Sizlerin nezdinde tüm Acara Özerk Cumhuriyeti yönetimine bu teşekkürlerimi iletiyorum. Dost ve kardeş ülke Türkiye ve Gürcistan ülkelerinin ilişkileri her zaman önümüzdeki süreçte de devam edecektir. ” dedi.

Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Türkiye bizim için çok önemli bir ülkedir. Ekonomik anlamda stratejik konumdadır. Buradaki ilişkilerin gelişmesi memnuniyet veriyor. "dedi.

Türk-Gürcü dostluğu ve kardeşliğinin artarak devam edeceğine inandığını belirten Khabadze, "Bazen merkez hükümetleri karıştırmadan sorunlarımızı kendi aramızda yerel düzeyde bizler çözebiliyoruz. Batum ve Rize dost illerdir. Türkiye ve Gürcistan ülkeleri arasındaki ilişkiler örnek teşkil etmektedir. Ticari ve ekonomik ilişkilerimiz çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Kültür, Spor Turizm alanlarındaki işbirliğimizi derinleştirmeye çalışıyoruz. Ortak hareket etmek istiyoruz. Bölgelerimiz için turizm çok önemli alanlarımızın başında geliyor. Gümrük alanında da çok yakın ilişkilerimiz var. Sarp Sınır Kapısı’ndan bir yılda yaklaşık 6 milyonu aşkın yolcu giriş ve çıkışı oldu. Bu çok büyük bir rakamdır. Biz her zaman işbirliğine açığız. Türkiye’de farklı illeri ziyaret ettik. Çok güzel görüşmelerimiz oldu. Gürcülerin yaşadığı köyleri ve bölgeleri ziyaret ettik. Türkiye’nin saygıdeğer vatandaşlarıyla görüştük. Türk insanının sıcaklığını ve yakınlığını hissettik. Ülkemize tekrar hoş geldiniz" diye konuştu.

Ziyaretin sonunda Vali Ersin Yazıcı, Batum’da Yunus Balıkları Gösteri Merkezinde bulunan Yunus Balıklarının birbirinden güzel çeşitli gösterilerini izledikten sonra, akşam saatlerinde Batum’dan ayrılarak Rize’ye döndü.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.12.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Batum’da Geleneksel İftar Yemeği...
 » Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Archi...
 » İpekyoluna Çin'den 500 Milyon Dolar...
 » Türk - Gürcü Dostluk Gecesi...
 » Artvin Valisi Cirit Batum’u Ziyaret...
 » Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı K...
 » Çalıkuşu Balesi, Batum'da Sahnelend...
 » Khabadze Artvin’e Geldi...
 » Batum Başkonsolosu Temizkan, Vali C...
 » Agc Başkanı Tolga Gül Batum Başkons...
 » Türk Ve Gürcü Heyeti Muratlı Sınır...
 » Vali Cirit Batum Gezisini Değerlend...
 » Batum - Artvin Sanat Buluşması Konu...
 » Trabzon Ve Batum’un Kardeş Kent Olu...
 » Gürcistan İlaç Krizine Kesin Çözüm...
 » Vali Cirit, Batum’da Bazı Ziyaret V...
 » Vali Doğanay, Batum'da Bir Dizi Zi...
 » Türk Ve Gürcü Yetkililer Sarp Sınır...
 » Hopa Tso’dan T.c. Batum Başkonsolo...
 » Khabadze, Deriner Barajı’nı İnceled...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...