Kış Lastiği Uygulaması Başlıyor

30/11/2014 09:11

Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta Başlıyor.


Haber: Hayati AkbaşŞehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık Pazartesi günü başlıyor - Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanacak. Kar lastiği takma zorunluluğu olan illerin başında ilimiz Artvin’de bulunuyor ve Artvin’de de yetkililer sürücülerin can ve mal güvenlikleri için kar lastiği takmalarının gerektiğini hatırlatırken, kar lastiği takmayan sürücülere ceza yazılacağını da belirtiyorlar.

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçların kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık Pazartesi günü başlıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 yıl önce yürürlüğe giren ''Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik''e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanacak.

Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.

Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre, Bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Bu kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak.

Kar lastiği olmayan araçlar yola devam edemeyecek

Kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatılan uygulamayla, karlı havalarda yolların kapanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yetkili ekipler, bu yıl tedbirsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine izin vermeyecek. Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Artvin’de de ceza uygulanacak

Kar lastiği takma zorunluluğu olan illerin başında ilimiz Artvin’de bulunuyor ve Artvin’de de yetkililer sürücülerin can ve mal güvenlikleri için kar lastiği takmalarının gerektiğini hatırlatırken, kar lastiği takmayan sürücülere ceza yazılacağını da belirtiyorlar. Kış şartlarının yoğun geçtiği ilimizin genelinde kar lastiği takma zorunluluğu geliyor. Ağır iş makineleri, kamyon, kamyonet ve ticari araçlar başta olmak üzere, tüm araçlarda kar lastiği takma mecburiyeti bulunan ilimizde araç sürücülerinin can güvenliklerini dikkate alarak kar lastiklerini takmalarında büyük yarar bulunuyor. Ceza uygulamasının başladığı bugünden itibaren de Artvin’de polis ve jandarma tarafından sık sık kontrollerin yapılacağı ve kar lastiği bulunmayan araç sürücülerine ceza yazılacağı ve araçlarında kar lastiği takana kadar trafiğe çıkarılmayacağı yetkililer tarafından ifade ediliyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 30.11.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Goodyear Yol Güvenliği İçin Sürücül...
 » Artvin’de Karla Mücadele Devam Ediy...
 » Artvin Makine Mühendisleri Odasında...
 » Hdp Milletvekili Adayı Neden Hdp’de...
 » Artvin Cerattepe’de Skandallar Peşp...
 » Hopa Şoförler Odasından Şoförlere U...
 » Artvin Ucuz Enerjiden Faydalanmalıd...
 » Mıchelın Genel Müdürü Hopa'da...
 » Artvin Otobüsçüler Dernek Başkanı,...
 » Ulutaş'ın Arabasına Bomba Koydular...
 » Hopa'da Hayes Lemmerz Jantaş'tan Se...
 » Sarp Sınır Kapısı’nda Silah Ve Merm...
 » İran’ın Akaryakıt Farkı Uygulamasın...
 » Trafik Cezaları Yılbaşından İtibare...
 » Yılbaşından İtibaren Ceza Ve Harçla...
 » Hopa'da Organik Çay Üretimi İle İlg...
 » Artvin’de Okul Servisleri Denetlend...
 » Artvin’de Hakem Ve Gözlemcilere Eği...
 » Metin Arifağaoğlu'ndan Sert Açıklam...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...