Artvin’de 120 Kısa Dönem Er Yemin Etti

29/11/2014 08:42

Artvin İl Jandarma Komutanlığı’nda Eğitimlerini Tamamlayan 357. Kısa Dönem 120 Er Yemin Etti.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de 357’inci kısa dönem acemi erlerin yemin töreni gerçekleşti. İl Jandarma Komutanlığı kışlasında gerçekleşen törene Artvin Vali Vekili Hasan Ongu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Emniyet Müdürü Hamdi Selçuk, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Kerim Yeşildağ, Askerlik Şube Başkanı Binbaşı Vural Elyıldırım, Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Defterdar Zeki Aydoğan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, Artvin AFAD İl Müdürü Mehmet Salih, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kenan Güray, askeri personel ve ant içen erlerin aileleri katıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunduğu törende Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Nafiz Ufuk tarafından Artvin İl jandarma Komutanlığının tarihçesi okundu. Ufuk, İl jandarma Komutanlığı tarihini törene katılanlara şu şekilde ifade etti: “1921 yılına kadar Ardahan Sancağına bağlı olan Artvin İlçesi 04 Temmuz 1921 tarihinde sancak haline getirilmiş, 1924 yılında Artvin ili adını almış ve il jandarma komutanlığı kurularak hükümet binasında faaliyetine başlamıştır.

1933 yılında Artvin ili kaldırılarak, merkezi Rize’de olan Çoruh iline Artvin ilçesi olarak bağlanmıştır. 1936 yılı başında Çoruh ilinin merkezi Artvin’e alınarak, Çoruh il jandarma Komutanlığı kurulmuştur.

1956 yılında Çoruh ilinin adı Artvin olarak değiştirilmiş, aynı tarihte Çoruh İl Jandarma Komutanlığı Artvin İl Jandarma Komutanlığı adını alarak hükümet konağında iskân edilmiş, 23 Mayıs 1980 tarihinde de halen bulunduğu ve eskiden öğretmen okulu olan bugünkü binasına taşınmıştır” dedi. Yurdun dört bir köşesinden gelen ve Artvin İl Jandarma Komutanlığı kışlasında 5 haftalık temel eğitimlerini alan 120 er, Türk bayrağının gölgesinde, silahlara el koyup and içtiler.

Yemin töreni sırasında erlerin yakınları fotoğraf makinesi ve cep telefonlarıyla bu anı ölümsüzleştirdiler.

Ardından İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik konuşmasını gerçekleştirdi. Çelik konuşmasında; “ 357’nci kısa dönem acemi erlerimizin and içme törenine hoş geldiniz.

Bu anlamlı günümüze çok uzaklardan, uzun yollardan gelerek bizleri yalnız bırakmayan, onurlandıran tüm misafirlerimize candan teşekkür ediyor, saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Genç Silâh Arkadaşlarım; Çok kısa sürede kışla yaşantısına alıştınız ve büyük gayret göstererek temel askerlik niteliklerini kazandınız.

Milletimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olan şanlı bayrağımızın gölgesinde, şehitlerimizin manevî huzurunda, ailelerinizin ve misafirlerimizin şahitliğinde, silâh arkadaşlarınızla omuz omuza vererek, namusunuz ve şerefiniz üzerine and içtiniz.

İçtiğiniz bu and; vatan ve millet sevgisi, vazife, namus ve şeref anlamında olup, dürüstlüğün, emirlere mutlak itaatin simgesi ve aynı zamanda kahraman Türk ordusuna mensup bir asker olduğunuzun kabul belgesidir.

Tarihte, mukaddes vatan toprakları söz konusu olduğunda; en olumsuz koşullarda dâhi, devleşerek, dünyanın en büyük güçlerine meydan okuyan Mehmetçiğin, emsalleri ile asla mukayese edilemeyecek yücelikteki vatan sevgisinin, erişilmez kahramanlık ruhunun, sarsılmaz mücadele azminin ve asil karakterinin bundan sonra sizlerle daha da yükseleceğine olan inancım tamdır.

İçtiğiniz kutsal askerlik andı ile vatan hizmetini, sizden önceki büyüklerinizden devralacak, bu kutsal nöbeti en iyi şekilde tutacak, sizden sonraki kardeşlerinize gururla ve onurla devredeceksiniz.

Taşıdığınız üniformanın, yüce milletimizin şerefinin simgesi olduğunun ve yurdumuzun en ücra köşesinde bile sizlerle onurlanacağının bilincinde hareket ederek, Türk silahlı kuvvetlerinin aynası olduğunuzu unutmayınız.

Değerli Anneler, Babalar; Kutsal vatan görevini ifa etmek için önce Allah’a sonra bizlere emanet ederek uğurladığınız evlatlarınız; çok kısa bir sürede olağanüstü bir gayret göstererek karşınızda sarsılmaz bir irade ile dimdik durmakta ve sizlerin huzurunda and içmiş olarak hazır bulunmaktadır. Bu görkemli tabloyu oluşturarak, sizleri yüksek bir heyecan ve coşku ile selamlayan evlatlarınızla ne kadar gurur duysanız azdır.

Kahraman Mehmetçikler; Alacağınız her türlü görevi en iyi şekilde yapacağınızdan, kanun ve nizam ile doğruluk ve dürüstlüğü, hak ve adaleti daima rehber edineceğinizden ve andınıza sadık kalacağınızdan şüphem yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti, sizlerin sarsılmaz omuzlarınızda daima yükselecek, bayrağımız, kutsal vatan toprakları üzerinde sonsuza kadar dalgalanmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle andınızın sizlere, ailenize, silahlı kuvvetlerimize, milletimize ve devletimize hayırlı ve uğurlu olmasını diler, gözlerinizden öperim” ifadelerine yer verdi.

Programın devamında ise İl Jandarma Komutanlığına ilk katılan Er Mesut Şentürk’e Artvin Vali Vekili Hasan Ongu hediyesinin takdim etti. Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turan ise atış birincisi Jandarma er Muhammet Hüsrev Feten, Spor Birincisi jandarma er Gökhan Çetin, Eğitim birincisi jandarma er Sercan Taşdan’a hediyelerini takdim etti. Bu sırada yemin törenine katılan ziyaretçilerden jandarma Er Sercan Taşdan’ın annesi Aynur Taşdan gözyaşlarını tutmayarak “oğlum” diye seslendi. Bunu duyan Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çelik ziyaretçiye dönerek, “buyurun oğlunuzun yanına gidip fotoğraf çekinebilirsiniz” dedi. Bunun üzerine oldukça mutlu olan Aynur Taştan Jandarma Komutanı Mustafa Çeliğe teşekkür ederek oğlu ve diğer ödül alanlarla fotoğraf çekindi.

Son olarak ise geçtiğimiz günlerde öğretmenler günü olması münasebetiyle and içen erlerin aileleri ve yakınları arasında bulunan öğretmenlere Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik tarafından çiçek takdim edildi.

Programın devamında ise temel eğitimini tamamlayan 120 kısa dönem asker, jandarma marşını söyledi. Tören geçişinin ardından yemin törenine gelen asker aileleri ve yakınlarının görüşmesi ile tören son buldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 29.11.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'de 366. Kısa Dönem Erler Yem...
 » Artvin'de 365. Kısa Dönem Erler Yem...
 » Artvin’de 368. Kısa Dönem Erler Yem...
 » Artvin İl Jandarma Komutanlığında '...
 » Artvin'de Kısa Dönem Erler Yemin Et...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » 30 Ağustos Zafer Bayramı Artvin'de...
 » Artvinli Gençler Cerattepe İçin Hor...
 » Turizm Haftası Kutlamalarının Adres...
 » Artvin’de Peşpeşe Cumhuriyet Bayram...
 » Artvin’de Ata’yı Anma Töreni Düzenl...
 » 60 Yıllık 211. Hudut Alayı Tabur Ol...
 » Artvinde Peşpeşe Bayram Mesajları Y...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Çakı Gibi Asker Oldular...
 » Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu...
 » 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajları...
 » Artvin’de 30 Ağustos Zafer Bayramı...
 » Çanakkale Zaferinin 102. Yıl Dönümü...
 » Artvin Ve İlçelerinde 29 Ekim Cumhu...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...