Hopa’da Gündem Kruvaziyer Turizmi

27/11/2014 07:41

Hopaport Ve Hopa Tso’nun Birlikte Çalışmaya Başladığı Kruvaziyer Turizmi İçin Çalışmalar Ara Vermeden Devam Ediyor.


Haber: Hayati AkbaşSon Yıllarda Dünya Turizm sektörü içinde her geçen yıl payı artmaya başlayan Kruvaziyer Turizminden Türkiye’de son 3 yıldır pay almaya başladı. Kuşadası, İzmir ve İstanbul Limanlarına uğrayan büyük Kruvaziyer gemileri, Ortadoğu Ülkeleri, Mısır, Suriye ve Libya’da yaşanan iç karışıklıklar sonrası rotasını Karadeniz’e çevirdi. Karadeniz’de Sinop, Samsun ve Trabzon limanlarına uğramaya başlayan Kruvaziyer gemileri ile gelen turistlerin, Hopa Limanı üzerinden Artvin’in tarihi ve turistik yerlerini gezmeleri ve böylece İl’de de yeni bir Turizm hareketliliğinin başlaması temelinde çalışmalara başlandı.

Konuyla ilgili ilk girişimi yapan HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’in çabaları ile Kruvaziyer Turizmi üzerinde uzman çalışmaları ile tanınan aynı zamanda İzmir Ticaret Odası ve İzmir Limanı'na benzer hizmetleri veren danışman firma ile çalışmaya başlandı. Proje hakkında Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş ve Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek’i de bilgilendiren Özer’e en büyük destek Hopa TSO’dan geldi.

Hopa TSO Y. K. aldığı bir karar ile Hopa’da Kruvaziyer Turizminin geliştirilmesi için HOPAPORT ile ortak mutabakat yapılması kararı aldı ve projede önemli bir adım atılmış oldu. Bu gelişmelerin ardından HOPAPORT Genel Müdürü Özer ve TSO Başkanı Akyürek’in daveti ile projeyi yürütmeyi üstlenen Ersel Zafer Oral başkanlığında Yeşim Çoşar ve Ayşe Danacı’dan oluşan ekip projenin hazırlanması aşamasında gerekli doneleri toplamak ve destekleri yerinde görmek ve görüşmelerde bulunmak üzere Hopa’ya geldiler.

HOPA TSO MECLİS VE Y. K. ÜYELERİ BİLGİLENDİRİLDİ.

Hopa’da çalışmalara başlayan Ersel Zafer Oral başkanlığında Yeşim Çoşar ve Ayşe Danacı’dan oluşan ekip ilk toplantısını Hopa TSO toplantı odasında yaptı. Proje ortağı HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’inde katıldığı toplantıya oda Meclis ve Y. K. üyeleri ve Belediye Başkan yardımcısı Ahmet İskender’de katıldı.

Ersel Zafer Oral buradaki toplantıda dünyada ve Türkiye’de Kruvaziyer turizminin ortaya çıkışı, hedef kitlesi, hangi ülkelerin ne kadar pay aldığı ve her yıl Kruvaziyer Turizminin rotasını hangi ülkelere çevirdiği konularında ayrıntılı bilgiler verdi.

Ersel Zafer Oral ikinci aşamada ülkemizin Kruvaziyer turizmi ile tanışması ve bugün geldiği nokta konusunda bilgiler verdi. Akdeniz ve Ege Limanları ile İstanbul’un bu turizmde ciddi bir pay aldığını, ancak son yıllarda Kruvaziyer tur organizatörlerinin rotasını Karadeniz’e çevirdiğini ifade ederek, Sinop, Samsun ve Trabzon Limanlarına uğrayan Kruvaziyer gemilerinin Hopa’ya gelmesi için gerekli olan çalışmaları yapmaya başladıklarını ifade etti.

Oral proje için düğmeye bastıklarından bu tarafa yaptıkları çalışmalarda Kruvaziyer gemileri için gerekli olan altyapı olanakların Hopa Limanı'nda bulunduğunu ve üst yapı hazırlıklarının tamamlanması ardından Hopa Limanı'na uğrak yapmaması için bir neden kalmayacağını, bu konunun başta İl Valisinden, kaymakamlara, Belediye Başkanları ve STÖ’leri tarafından sahiplenilmesinin çok sevindirici bir gelişme olduğunu, şimdi kendilerinin bu projenin içini doldurmak için çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Burada meclis üyelerinin sorularının da cevaplandırıldığı toplantı da proje için önemli öneriler ekip tarafından not alındı.

HOPA’DA BİR İLK “KRUVAZİYER ÇALIŞTAYI” YAPILDI

Hopa’da Kruvaziyer Turizmi projesi için çalışan ekip edindiği izlenimlerin ve projenin benimsenmesi için ilçede Kruvaziyer çalıştayının yapılması önerisini proje ortaklarına getirdi. HOPAPORT Genel Müdür'ü Özer ve TSO Başkanı Akyürek’in girişimleri Hopa Belediyesi toplantı salonunda Kruvaziyer çalıştayı yapıldı. Artvin Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Başkan Yardımcıları Ahmet İskender ve Yüksel Özbayraktar, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, Artvin Çoruh Üniversitesi Hopa Meslek Yüksek Okulu Deniz ve Liman İşletmeciliği bölüm başkanı Öğr. Görevlisi Veysel Tatar, İlçede belgeli Tur şirketleri temsilcileri, Artvin Turizm Derneği Başkanı Barış Cihan ve Turistik Otel işletmecileri katıldı.

Proje hakkında toplantıya katılan Ersel Zafer Oral ve Çalışma ekibi Kruvaziyer Turizmi, Kruvaziyer Gemileri, Karadeniz ve Karadeniz limanları ve sektördeki gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Toplantı sonunda projenin hazırlanmasında yararlanılacak odak grup toplantısında katılımcıların öneri ve düşünceleri de ekip tarafından kayıt altına alındı.

DOKA VE DOKAP'DAN DESTEK BEKLİYORUZ

Proje hakkından bilgi veren HOPAPORT Genel Müdür'ü Özer özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi kapsamında Artvin'i merkez alan bu proje için DOKA ve DOKAP'DAN destek beklediklerinin altını önemle çizdi. 2014 yılında HTSO aracılığı ile DOKA'YA başvuru yapıldığını fakat DOKA tarafından DFD desteği verilmeye uygun bir proje olarak seçilmediğini belirtti.

Bunun sonucunda HOPAPORT ve HTSO olarak projenin bu aşamada maddi olarak desteklendiği fakat DOKA'NIN da 2015 senesinde bu önemli projeye katkıda bulunma olasılığını yüksek olduğunu ve DOKAP ile görüşmelere devam edildiğini DOKAP'IN bu projeye ilgi gösterdiğini sözlerine ilave etti.

Ayrıca Özer Türkiye'nin başka bölgelerinde liman olmamasına rağmen bu tür projelerin bölge ajansları tarafından daha büyük bütçeler ile desteklendiğini Hopa'da ise daha önceki yıllarda yolcu gemilerine hizmet verildiği için Hopa Limanı'nın bu konuda altyapı yatırımlarını tamamlamış ve izinlerinin olmasının bölge için büyük bir avantaj teşkil ettiğini ifade etti.

HOPA VE KEMALPAŞA BELEDİYE BAŞKANLARINDAN TAM DESTEK

Proje ekibi beraberlerinde proje ortakları HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer ve Hopa TSO başkanı Osman Akyürek ile birlikte ilk olarak Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette başkan yardımcısı Ahmet İskender’de hazır bulundu. Genel Müdür Özer ve Proje ekip başkanı Oral, projeye neden başladıkları ve neyi amaçladıklarını Başkan Cihan’a anlattılar.

Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan’da projenin her aşamasında kendilerinden istenecek her türlü desteği hiç düşünmeden vereceklerini, bu konuda eski Turizm İl Müdürlüğü görevini de yürüten başkan yardımcısı Ahmet İskender’in her türlü desteği vereceğini, projenin Hopa’nın ufkunu açma ve bilinmeyen değerlerinin de ortaya çıkmasına katkı sunacağı, hizmet başta olmak üzere birçok alanda yaşam standardını yükseltmek, kaliteli hizmet sunma anlamında ilçenin bundan çok karlı çıkacağını söyledi.

KEMALPAŞA BELEDİYE BAŞKANI AKÇİÇEK “BİZ DE VARIZ”

Proje ekibi beraberlerinde Proje ortakları HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer ve Hopa TSO’ başkanı Osman Akyürek ile birlikte daha sonra Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek’İ makamında ziyaret ederek proje ve süreç hakkında bilgilendirdiler.

Başkan Akçiçek’de Kemalpaşa ve ilçede bulunan tarihi Kilise hakkında bilgi vererek, projenin hayata geçirilmesi noktasında her türlü desteği vereceklerini, çalışmanın başlamasına katkı sunan Genel Müdür Özer ve TSO Başkanı Akyürek’ de teşekkür etti.

Proje ekibi çalışmalarının sonunda Hopa’da Balıklı Şelalesi, Kemalpaşa’da tarihi Kiliseyi de inceledikten sonra Batum’a geçerek incelemelerine burada tamamladıktan sonra Projenin Hopa durağındaki ikinci etap çalışmalarını sonlandırdılar.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 27.11.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa’nın Ve Hopaport’un Gündemi Kru...
 » Artvin’in Gündemi Kruvaziyer Turizm...
 » Hopaport Geleceğe Ümitle Bakıyor...
 » Hopa’da Turizm Adına Önemli Bir Adı...
 » Hopa’nın Gündemi Demiryolu - Osb Ve...
 » Hopa Tso’nun Misafirleri Vardı...
 » Hopaport’un İstanbul’dan Misafiri V...
 » Pfı'nın Gündeminde Bu Kez Karadeniz...
 » Bayraktutan Hopa Limanında...
 » Hopa - İzmir Kruvaziyer Turizmi İçi...
 » İsrafil Kışla Ve Vedat Kibar’dan Ho...
 » Hopa Tso Yönetimi 2 Yıllarını Kutla...
 » Dokap Başkanı Yüce Hopa Tso’yu Ziya...
 » Hopa Tso’nun Gündemini İnşaat Sektö...
 » Hopa Tso'dan Çanakkale Ve İzmir Açı...
 » Hopa Tso Bir Yılını Üyeleriyle Birl...
 » Hopa Tso 3 Meslek Grubu Üyeleri İle...
 » Hopa Tso 55. Yönetim Kurulu Toplant...
 » Hopa Tso Meslek Grupları İle Buluşm...
 » Türkiye Kruvaziyer Platformu Ankara...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...