Murgul Belediyesinden 9 Kişinin İşten Çıkarılmasına Tepki

15/11/2014 09:44

Murgul Belediye Başkanlığında Çalışan 9 Belediye Taşeron Şirket İşçisinin İşten Çıkartması Nedeniyle İşçiler Basın Açıklaması Yapt


Haber: Hayati AkbaşMurgul Belediye binası önünde gerçekleşen basın açıklamasına CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Disk Genel İş Sendikası Şube Başkanı Selim Bilgin, CHP Murgul İlçe Başkanı Mehmet Kabaloğlu, işten çıkartılan işçiler ve çok sayıda Murgullu katıldı.

Disk Genel İş Sendika Şube Başkanı Selim Bilgin burada yaptığı konuşmada "Murgul belediyesi Murgullularındır kimsenin değil. Seçimler olur sandıktan birileri çıkar. Bu demokrasinin gereğidir. Seçimi kazanan belediye başkanı parti rozetini çıkarır bütün Murgullunun belediye başkanıdır. Öyle olması gerekir. Biz büyüklerimizden böyle gördük" dedi.

Bilgin konuşmasında Murgul Belediyesinden çıkartılan 9 işçiden biri olan Elif Ayten Tosun'un 6 yaşında ki kızı Eylül Tosun’u yanına alarak Belediye Başkanı Hasan Çavuş ve Meclis üyelerine seslenerek " Eylül'ün annesini işten çıkarabilirsin, onu ağlatabilirisin ama Eylül'ü sızlatmaya hiç vicdanınız sızlamıyor mu?" dedi.

Amaçlarının siyaset yapmak olmadığını, işin aşın emeğin olduğu yerde siyasetin olmayacağını söyleyen Bilgin; " Buradan Sayın Belediye Başkanımıza sesleniyorum. Çocukları ağlatmayalım, Murgullular her zaman birlik ve beraberlik içinde olmalarıyla tanınır. Bu Murgul'un birlik beraberliğini bozdurmayalım. Bu almış olduğunuz karardan geri dönün" diye konuştu.

Türkiye'de Suriyelilere çalışma hakkının verileceğini söylen Bilgin, Türkiye'de asgari ücret çokmuş gibi birde Suriyelilere çalışma hakkını tanındığını ifade ederek; "Tamam verilsin ama çocuğunu askere gönderen, vergisini veren insanlara da onurlu yaşama ücreti ver. Diyoruz ki taşeron sistemi sona erene kadar mücadelemiz devam edecek. Buradan haykırıyoruz Murgullu işçine çalışanına sahip çık. Çıkmasan onu çıkartırlar bunu da çıkartırlar" dedi.

Murgul CHP ilçe Başkanı Mehmet Kabaloğlu ise hiçbir sebep gözetmeksizin halkımıza hizmet veren belediye çalışanlarından haksız bir şekilde işten çıkarılan 9 işçiye destek amacıyla toplandıklarını söyledi.

Kabaloğlu yaptığı konuşmada; " 1 Nisan’da tüm belediye çalışanlarını toplayıp her şeyin geçmişte kaldığını, halkımıza birlikte hizmet edeceğiz hiç kimseyi işten çıkarmayacağız gibi sözler veren Belediye Başkanı Hasan Çavuş bu kadar kısa bir süre zarfında 9 arkadaşımızı işten çıkarıp sözünde durmamıştır. Çıkarılan emekçi arkadaşlarımızın iş saatlerinde herhangi bir işten kaçma veya kamu malına zarar verme, işini kötüye kullanma, hizmet geciktirme gibi herhangi bir eylemleri olmamasına rağmen sadece siyasi görüşlerinden dolayı hiç uyarılmadan işsiz bırakılıp ekmekleri ellerinden alınmıştır" dedi.

Kabaloğlu konuşmasının devamında; "Çıkarılan emekçi arkadaşlarımızın iş saatlerinde herhangi bir işten kaçma veya kamu malına zarar verme, işini kötüye kullanma, hizmet geciktirme gibi herhangi bir eylemleri olmamasına rağmen sadece siyasi görüşlerinden dolayı hiç uyarılmadan işsiz bırakılıp ekmekleri ellerinden alınmıştır. Demek ki mühendis veya belediye başkanı olmayla adam olunmuyormuş. Adamlık, sözünün arkasında durarak emekçi, kim olursa olsun veya hangi siyasi düşünceye yakın olurlarsa olsun verilen sözün arkasında durmaktır.

37 yıldır ilçemizi yöneten değerli belediye başkanlarımız ne tek kişiyi işten çıkarmış ne de hizmet noktasında vatandaşlarımıza siyasi bir ayrım yapmayarak tüm Murgul halkının huzurlu bir şekilde yaşamasını sağlamışlardır. İşte adamlık ve sosyal demokrasinin getirdiği belediyecilik anlayışı budur.

İktidar partisi ilçe başkanına ve belediye başkanına şunu sormak istiyorum. 30 Mart yerel yönetim seçimlerinde iddialı projelerle ve işe alma vaatleriyle halkımızı kandırarak seçimi kazandınız. Fakat ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayan çocuk yuvasının kapatılmasına göz yumarak 29 işçi arkadaşımızın işsiz kalmasına neden izin verdiniz.

Bu emekçi kardeşlerimizi mağdur etmek yerine vaat ettiğiniz bu projeleri hayata geçirip, istihdam alanları yaratmak daha uygun olmaz mıydı?

Biz CHP olarak, 30 Mart’tan önce, şuandaki belediye başkanı ve ekibinin asıl amacının halkımıza hizmet etmek değil rant peşinde koşan bir grup insan olduğunu söylemiş ve siz değerli halkımızı uyarmıştık. 30 Mart’tan günümüze kadar yapmış oldukları icraatlarda vaat ettikleri projeleri bir kenara bırakarak kendi yandaşlarına para kazandırma çabasına girdiği görülmüştür. Bu yapılanlar kendi parti tabanında bile rahatsızlık yaratmaktadır. Murgul hariç Artvin ilimizin hiçbir belediyesinde emekçiler işten çıkarılmamıştır. Murgul belediye başkanının bu tutumu güzide ilçemizin barış, huzur ve refahına büyük darbe vurmuştur.

Belediye başkanına önerim şudur; tüm ilçe halkından saygı görmek istiyorsa Cumhuriyet Halk Partililere karşı geçmişten gelen kin ve intikam duygularını bir kenara bırakıp tüm Murgul halkına eşit bir şekilde hizmet etmenin yollarını aramasıdır.

Bugünden sonra belediye başkanının yanlı herhangi bir hareketi tarafımızdan misli ile karşılığını bulacak ve eylemlerimiz devam edecektir. Taki belediye başkanı başkalarının talimatlarıyla değil kendi özgüven ve hür iradesiyle belediyeyi yöneteceği güne kadar” dedi.

CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt yaşanan olayın içlerini parçaladıklarını söyledi. Çıkartılan işçilerin hiçbir suçu olmadığını dile getiren Kurt; “Bu kardeşlerimizin tek suçu helalinden alnının teriyle para kazanmaktı. Emek en kutsal değerdir.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı olarak söylüyorum. Bu işten çıkartılan arkadaşlar CHP’den değil Milliyetçi Hareket Partisinden de olabilirdi. Ak Partiden de olabilirdi. Ama en önemlisi bu insanlar emekçidir. Biz işte emeğin yanındayız. Emek bizim için en yüce değerdir. Dünde öyleydi, bugünde öyle yarında öyle olacak. Yeter ki yüz kızartıcı suçları işlememiş olsun” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 15.11.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Chp Borçka İlçe Başkanı Hasan Özışı...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Muharrem İnce Ve Mustafa Balbay Art...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Hopa Atatürkçü Düşünce Derneği Açıl...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Murgulspordan Başkan Özgün'e Teşekk...
 » Feyzioğlu Ve Batum, Anayasa Değişik...
 » Artvin’de Chp İl Örgütü Görevini Bı...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Ankara'da Dakika Dakika Hopa Davası...
 » Artvin Belediye Başkanı Kocatepe Ma...
 » Dp Artvin İl Kongresi Yapıldı...
 » Tarih 12.12.12 Ve Deriner Barajı Aç...
 » Emin Özgün Artvin Chp’den Belediye...
 » Gönüllü Hayırcılar Alanlarda Çalışm...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Artvin'de 1 Mayıs Kutlandı...
 » Celal Öztürk Gündemi Değerlendirdi...
 » Hopa'da Kesk Üyeleri Grevde...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...