Hopa Kaymakamı Özkan’dan Organ Bağışı Çağrısı

06/11/2014 08:11

Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan "Organ Bağışı Haftası " Nedeni İle Mesaj Yayımladı.


Haber: Hayati AkbaşHopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Yayınladığı mesajda; " Organ bağışının kişilerin yapabileceği en kutsal, en anlamlı bağış olduğunu söyledi. Yapılan maddi bir bağışla başkalarına aş, iş, barınacak yer ve kıyafet temin edebiliriz ama asla onları yeniden hayata döndürecek; çarpan bir kalp, nefes olan bir akciğer, görmesini sağlayacak bir kornea yâda pankreas, karaciğer, böbrek, sağlayamayız. Kişilerin sağlığı yerinde olmayınca yiyecek ekmeğin, giyecek kıyafetin hiçbir anlamı olmayacaktır. Yapacağımız organ bağışıyla insanlarımızın hayata dönmesini sağlayabiliriz. Organ bağışı, cerrahi yöntemle bir kişiden (verici) çıkartılan organın bir başka kişiye (alıcı) yerleştirilmesi işlemidir. Organ nakli alıcının organı hastalık ya da yaralanma nedeniyle hasar gördüğünde gereklidir. Kalp, böbrek, karaciğer, akciğer, pankreas, bağırsak ve timus nakledilebilir organlardır. Dokular; kemik, tendon, kornea, deri, kalp kapakçıkları ve damarları içerir. Dünya çapında sırasıyla böbrek ve karaciğerden sonra en sık nakledilen organ kalptir.

Ülkemizde yapılan organ nakillerine bakıldığında sayısı ve tıbbi olarak başarısı en yüksek ülkelerden biri olduğumuzu ancak temin edilen organların sayısı incelendiğinde canlıdan alınan organ sayılarının yüksekliğinin dikkat çekici olduğunu belirten Kaymakam Özkan, Hem biz, hem de halkımızın organ bekleyen hastalara karşı olan görevi onlara kaybettikleri sağlıklarını yerine koyabilmek için organ bağışının atması ve toplum bilincini yükseltilmesidir.

“Unutmamalıdır ki, yakınlarımızın bağışladığımız organları, bir başkasının yakınlarını, bir evladı ya da ana babayı kurtarıp, onları hayata bağlayacaktır. Bunun sayesinde kaybettiğimiz yakınımızda sevap kazanacaktır, buna engel değil vesile olalım, Bu kapsamda tüm halkımızı organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 06.11.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Organ Bağışı Ve Nakli Kon...
 » Artvin’de Organ Bağışı Haftası Kutl...
 » Organ Bağışı İle Geleceğe Umut Olun...
 » Hopa’da Organ Bağışının Önemini Anl...
 » Artvin’de Toplamda Organ Bağışı Say...
 » Hopa'da Organ Bağışı Haftasında Anl...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Artvin Kızılay Şube Başkanına Teşek...
 » Organ Bağışının Önemi Anlatıldı...
 » Profesörlerin Şavşat Aşkı...
 » Onun Organları İle 3 Kişi Hayata Tu...
 » Artvin Valisi Bayramda Hopa'da Ziya...
 » Koca Çiğer Maketi Artvin’de...
 » Artvin’lilerden İstanbul’da Anlamlı...
 » Artvin’de Hastaneler Kan Arıyor...
 » Artvin Ve Arhavi’de Engelliler Günü...
 » Muhammed Altunal Bu Defa Kendini An...
 » Artvin’de Kan Bağışının Faydaları A...
 » Artvin Polisinden Rekor Kan Bağışı...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...En Çok Okunan Sağlık Haberleri
 » Hopa’da Rahim Ağzı Kanseri Farkında...
 » Artvin’de Kanserle Mücadele Program...