İş Kazalarının %98’i Önlenebilir

02/11/2014 09:58

7. İgy-iş, Güvenlik, Yaşam Zirvesi Congresium Ankara Angora Salonları’nda Gerçekleşti.


Haber: Hayati AkbaşUluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, iş kazalarının yüzde 50’sinin kolaylıkla önlenebilir kazalar olduğunu, yüzde 48’inin ise sistemli bir çalışma ile önlenebileceğini ortaya çıkardığını dile getiren Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, iş kazalarının yüzde 98 oranında önlenebileceğini söyledi.

Yüksekte çalışmanın gereklerine dikkat çekmek ve yüksekte çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği politikalarının gelişimine katkı sunmak için düzenlenen Kaya Grubu’nun ana sponsorluğu ve Layher İskele’nin gümüş sponsorluğunu üstlendiği 7. İGY-İş, Güvenlik, Yaşam Zirvesi Congresium Ankara Angora Salonları’nda gerçekleşti. Moderatörlüğünü Kaya Safety SBU Müdürü Özgür Kaya’nın yaptığı, doğaçlama tiyatroyla başlayan zirve, Türkiye’de ve dünyada yüksekte çalışma gerektiren tüm sektörlerin işverenlerini, iş güvenliği uzmanlarını, işyeri hekimlerini, akademisyenleri, sivil toplum örgütü yöneticilerini bir araya getirdi. Programın açılış konuşmalarını, Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, Layher İskele Yönetim Direktörü Dr. Helmut Kreller ve T. C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptı.

Uluslararası Yüksekte Çalışma Platformu

2003 yılında ülkemizdeki güvenlik kültürünü ileri taşıyabilmek için, konunun tarafı olan tüm sanayiciler, tüm meslek odaları ve mesleki kuruluşlar, tüm sivil toplum örgütleri, tüm üniversitelerimizin ilgili bölümlerinin elini taşın altına koyması gerektiğini düşünerek ilk kez Ankara’dan yola çıktığını ifade eden Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, “Yüksekte çalışma alanında ülkemizde ve dünyadaki uygulamalar ile teknolojik gelişmeler konusunda bilgi alışverişini sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz İGY-İş, Güvenlik, Yaşam Zirvemiz; bugün “Uluslararası Yüksekte Çalışma Platformu-Fall Protection Platformu”na dönüştü. İGY-İş, Güvenlik, Yaşam Zirvesi bugün artık, ülkemizden ve dünyanın farklı ülkelerinden 4. 955 İş Sağlığı ve Güvenliği profesyonelini bir araya getirmenin gururunu yaşıyor. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak başladığımız ve alanında dünyanın en büyük organizasyonlarından biri haline gelen “İGY-İş, Güvenlik, Yaşam Zirvesi’nin” uluslararası kimlik kazanmasında önemli rol oynayan, Çalışma Bakanlığımıza, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlarımıza, İşyeri Hekimlerimize, İşçi ve İşveren Sendikalarımıza, Meslek Odalarımıza, ilgili Sivil Toplum Örgütlerimize, Üniversitelerimize, ülkemiz için böylesine önemli bir konuyu kamuoyu ile paylaşmamızı sağlayan değerli basın mensuplarımıza ve son olarak yıllardır dünyanın farklı ülkelerinden gelip “İGY- İş, Güvenlik Yaşam Zirvemize” katılarak destek sağlayan tüm meslektaşlarımıza KAYA GRUBU adına teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından T. C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı İş Müfettişlerinden İnş. Yük. Müh. Serkan Çetinceli Yüksekte Güvenli Çalışma ile İlgili Teftiş Politikaları ve Uygulamalar konulu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku ABD Başkanı Prof. Dr. Levent Akın, İşveren ve İşveren Vekillerinin Cezai Sorumluluğu konulu birer sunum yaptılar. Öğle yemeğinin ardından, Kaya Training ve Kaya Consulting Grup Müdürü Özgür Cengiz, İskelelerde Düşmeden Korunma, NSC Uluslararası Danışmanlık Hizmetleri Yöneticisi Namir George, Yüksekte Çalışmada Uluslararası Yaklaşımlar konusunu aktardılar. Tüpraş Genel Müdürlüğü’nde Teknik Emniyet Müdürü Oğuz Yıldız, Petrol Rafinerilerinde Risk Değerlendirmesi ve İş Güvenliği Uygulamaları konusunu aktardı. Zirvede verilen aranın ardından Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp ABD Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ferudun Çelikmen Yüksekte Çalışanlarda Sağlık Sorunları: “Düşenin Dostu Olmak” konulu bir sunum yaptı. Zirve Kaya Training Yüksekte Çalışma ve Kurtarma Eğitmeni Ali Şahin tarafından uygulamalı olarak anlatılan Yüksekte Çalışmanın Temel Prensipleri &Yüksekte Kurtarma sunumu ile son buldu.

4: Zirve öncesi T. C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bir basın açıklaması yaptı.

6: Yüksekte Çalışma Doğaçlama Tiyatro ile anlatıldı.

8: Zirvenin açılış konuşmasını Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya yaptı.

11: Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, açılış konuşmasını yapan T. C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e plaket sundu.

14: Kaya Grubu ekibi günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

13: Kaya Training Yüksekte Çalışma ve Kurtarma Eğitmenleri Ali Şahin ve Musa Karahan tarafından, Yüksekte Çalışmanın Temel Prensipleri ve Yüksekte Kurtarma ile ilgili uygulamalı olarak anlatıldı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 02.11.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ciha (kale) Tepesinin Tescili Çalış...
 » Ciha (kale) Tepesinin Tescili Çalış...
 » Karadeniz'de Yaşanan Sel Felaketler...
 » Geleneksel Artvin Evlerinden Birkaç...
 » Soba Zehirlenmelerine Dikkat!...
 » Artvin'de Ders Başı...
 » Arhavi Lisesi Mezununun Büyük Başar...
 » Bulutlar İçindeki Artvin...
 » 38. Arhavi Kültür Ve Sanat Festival...
 » Bu İş Cesaret İster...
 » Taziye Mesajları...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin “Vı. Mantık Çalıştayı’na” Ev...
 » Artvin Ve Arhavi’de Engelliler Günü...
 » Denizcilik Ve Lojistik Sektörü Alia...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Uluslararası Sosyal Araştırmalar Ko...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin Tmmob’dan İş Cinayetleri Tep...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...