Artvin İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

31/10/2014 08:04

Artvin İl Koordinasyon Kurulu 4. Dönem Toplantısı Gerçekleştirildi.


Haber: Hayati Akbaşİl Koordinasyon Kurulu 4. Dönem Toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Kemal Cirit başkanlığında, Valilik Çoruh Toplantı Salonunda yapılan toplantıya, Vali Yardımcısı Hasan Ongu, yatırımcı kurum ve kuruluşların bölge ve il müdürleri, kaymakamlar, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ile meslek odalarının başkanları katıldı.

Vali Cirit, toplantıda yaptığı konuşmada, ülkede son dönemde yaşanan bazı olumsuzlukların üst üste geldiğini söyledi.

"Bir kısmı terörden kaynaklı bir kısmı da doğal afetten kaynaklı olumsuzluklar yaşıyoruz" diyen Cirit, şöyle devam etti: "Dün maden ocağında mahsur kalan 18 maden işçimiz kurtarılmayı bekliyor. Ekiplerimiz çalışıyor. Ve maalesef son terör olaylarında Artvin'den bir şehit verdik. Bir kez de sizlerin huzurunda şehit ailemizin ve milletimizin başı sağ olsun diyorum. "

Koordinasyon Kurulu üyesi kamu görevlilerinin kendi alanlarına düşen hususlarla ilgili eylem planları çerçevesinde faaliyetlerine devam ettiğini ifade eden Vali Cirit, "İlimizin iklim koşulları gereği birçok faaliyeti bundan sonra daha zor olarak yapabileceği iklim dönemine girmiş olduk. Doğrusunu isterseniz sonbaharı yaşayamadan kışın ilk belirtilerini de görmeye başladık. Bu koordinasyon toplantılarını hedef olarak belirlediğimiz bir milat tarih var. 2023 Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü ve ülkemiz çok büyük hedefler koydu bu 2023 projesine" dedi.

Vali Cirit, 2014 yılı yatırımcı kuruluş dönem raporları üzerinde yapılan değerlendirme sonucunda dönem sonu itibarıyla Artvin genelinde 266 projenin uygulandığını ifade ederek, şunları kaydetti: "Bu projelerin yıllara sari olarak devam eden 10. 4 milyarlık bir bedeli bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda bunun 6. 7 milyarı harcanmış olup, bu da yaklaşık toplam ödeneğin yüzde 6. 4'üne tekabül etmekte. Ödeneklerin dönemsel itibariyle dağılımına baktığımız zaman bunun yaklaşık yüzde 60'lık kesiminin barajlar ve Hes yapımına gittiğini görmekteyiz. Yüzde 14'lük oranının il ve devlet karayoluna, gittiğini görüyoruz. Bu da kara yolu yatırımlarının ilimizde biraz daha ödenek bazında da olsa artmış olduğunu görmekteyiz. Yaklaşık yüzde 4'ü gençlik hizmetleri ve spor müdürlüğümüz ve spor işlerine gitti. Yaklaşık yine 3. 8 'lik kesimi milli eğitim yatırımları oluşturmakta ve yine 3. 6'lık bir kesimi yüksek öğretim yatırımlarına, yüzde 2. 8'i AFAD hizmetlerine, yüzde 15. 2'sinin ise geri kalan diğer sektörlerde uygulanan projelere tahsis edildi. KÖYDES projesi kapsamında da bu alanda tahsis edilen ödenek gereği çalışmalarımız tamamlanmak üzeredir. "

Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş ise ilde yapımına devam edilen il ve devlet yolları ile özellikle Hopa Cankurtaran Tüneli çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Kurumlarının Artvin'deki en büyük yatırımını Hopa - Borçka kara yolu üzerinde inşa edilen Hopa - Cankurtaran Tüneli olduğunu belirterek, çift tüpten oluşan ve toplam 10 bin 400 metre uzunluğundaki tünellerde kazı çalışmalarının tamamlandığını ve betonlama çalışmalarının ise aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi.

Artvin'deki önemli projelerinden bir tanesinin de Camili Tüneli (Macahal Geçidi) olduğunu vurgulayan Bayramçavuşoğlu, bu tünelin projelendirme çalışmalarının devam ettiğini ve proje ihalesinin yapıldığını söyledi.

Bayramçavuşoğlu, "Şu anda tek tüp tünel ve kaçış tüneli olarak proje çalışmaları ve sondaj çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki seninin ilk yarısında zemin projeleri tamamlanıp tamamen uygulama proje çalışmalarına dönülecek. Önümüzdeki senin sonlarında da projeyi yüzde 80 tamamlamış olacağız" ifadesinde bulundu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 31.10.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 1. Dö...
 » İl Koordinasyon Kurulu 3. Dönem Top...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2.dön...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2017...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Artvin'de 3. Dönem İl Koordinasyon...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu Topla...
 » Tim İhracat Rakamlarını Hopa’da Açı...
 » Artvin İl Koordinasyon Kurulu 2015...
 » Artvin’de Köydes Projeleri Görüşüld...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...