Başkan Kocatepe Basın Mensuplarıyla Biraraya Geldi

23/10/2014 08:29

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Artvin'de Faaliyet Gösteren Ulusal Ve Yerel Basın Mensuplarıyla Kahvaltıda Bir Araya Geldi


Haber: Hayati AkbaşArtvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin de faaliyet gösteren ulusal ve yerel basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Sabah kahvaltısında basın mensuplarıyla samimi bir ortam içersinde sohbet ederek, 6 aylık görev süresi içinde yaptıkları ve bundan sonraki süreçte Artvin’in marka bir şehir haline gelmesi için yapılması gerekenler konusunda basın mensuplarıyla istişare de bulundu.

Artvin Mevara Kafede yapılan kahvaltıya, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Bel - Yap Şirket Genel Müdürü Ömer Bektaş, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Belediye Başkanı Özel Kalem Müdürü Erşan Kaya, Danışmanı Murat Sancar, Basın Danışmanı Fatih Tüysüz ve Artvin’de faaliyet gösteren ulusal ve yerel basın temsilcileri katıldı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe toplantının amacının Artvin’in sorunlarının çözümü, Artvin’in eğitim ve turizm kenti vizyonu çerçevesinde geleceğinin Artvin basınıyla neler yapılabileceği konusunda istişare etmek olduğunu dile getirdi. Bu tarz toplantıları toplumun her kesiminden insanlarla yapmayı planladığını ifade eden Kocatepe ayrıca görevde bulunduğu 6 aylık zaman sürecinde yaptıklarına dair bir çalışma hazırladıklarını söyledi.

Çalışmalarını belirli periyotlarla Artvin halkıyla ve Artvin basınıyla paylaşacaklarını belirten Kocatepe, Artvin belediyesinin yaptığı her şeyi kamuoyuna karşı şeffaflık anlayışı içerisinde yapacağını söyledi.

Kocatepe’yi değil yapılan hizmeti öne çıkarın

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Yaptıklarını hizmetlerde Mehmet Kocatepe’nin değil Artvin’in güzelliğinin öne çıkarılmasını istedi. Kocatepe “yererken de siyasi açıdan da zarar vermek isteyebilirisiniz. Fakat bundan şehrimize bir zarar gelir mi diye düşünmeliyiz. Bu paralelde eleştirilerimizi yapmalıyız. Kısacası eleştirilerimiz bu şehre zarar vermemeli.

Almanya’da ki bir iş adamı Artvin’e yatırım yapma planları yaparken Artvin’de ki olumsuzluklardan dolayı yatırım yapmaz diye düşünüp eleştirileri bu çerçevede yapmalıyız” dedi.

Yeni dönem yeni Artvin

Artvin’in tanıtımın yapıldığı bir CD hazırlattığını söyleyen Kocatepe; “Artvin’in tanıtımının yapıldığı 400 yıllık Artvin’i anlatan bilgiler görüntüler var. Bu CD’de 30 Mart 2014 tarihine kadar ki Artvin’i göreceksiniz. 30 Mart’ta yeni dönem yeni Artvin sloganıyla yola çıktık. Biz nasıl bir belediye aldık bilirisiniz. Enkaz edebiyatı yapmadım, yapmamda. Bu yok o yok diye söylesem ne karim olur, hiçbir karim olmaz. Ben eksiklikleri görüyorum. Artvin benim evim benim şehrim kendi evimdeki eksikliği kötülüğü komsulara anlatmanın bir anlamı yok. İnsanlar bazen sizin üzerinizden birilerini dövmeye çalışıyor. Bunu yapmayacağız. Artvinlilik sorumluluğu içerisinde eko turizmin başkenti Artvin, Türkiye’nin parlayan yıldızı Artvin gibi sloganlarla dışarıda ki insanları Artvin’e yönlendirecek. Heyecanlandıracak şeyler yapmak istiyorum“ dedi.

Artvin Turizm Merkezi Haline Gelecek

Artvin’in alternatif turizm başta olmak üzere inanılmaz bir turizm potansiyeline sahip olduğunu bildiklerini ve Artvin’e turizm potansiyeli açısından Türkiye ve Dünya’ya tanıtılmamış il olarak baktıklarını dile getiren Kocatepe; “buna biz olumlu tarafından bakıyoruz. Bizim için bir açıdan avantaj. Biz bu şehri Dünya standartlarında bir turizm merkezi haline getirebiliriz” ifadelerine yer verdi.

Artvin’de Profesyonel Olarak Bir Ulaşım Ağı Oluşturmak Lazım

Yaptığı ve hazırda yapımı devam eden işler hakkında da bilgiler veren Belediye Başkanı Kocatepe şunları söyledi: “6 aylık görev sürecinde yaptığımız işlerde var. Su konusu var, su barışı meselesi, cenaze hizmetleri var. Biz yakın bir zaman da mezarlık bilgi sistemi kuracağız. Bu konuyu da yaptığımız kamuoyu ile paylaşacağız. Alt yapı ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. İstanbul’dan 3 trilyonluk malzeme geldi.

Ormanlı Köyü Urzuma mahallesinden İskebe’ye 13 kilometrelik yol meselemiz var. Haritası bitti. Projelendirme yapılıyor. Sosyal aktiviteler açısından baktığımızda 2 bin 167 sporcu gelmiş. Bunun şehre ekonomik bir katkısı oldu. Halkın beklentilerini tespit edebilmek için bir anket çalışmamız var. Belediyede genel anlamda teşkilat şeması çizip 19 müdürlük oluşturduk. Belediye kanunu çerçevesinde birimler oluşturduk. Şimdi onlara müdür bulma telaşesindeyim. Takıntım yok ama ideolojik olarak da bana sıkıntı yaratmayacak işini bilen profesyonel adamları alıp getirin görev verelim. İzmir Belediyesinde Artvinli çok iyi yol bakım şefi var. Kim olduğunu da bilmem, görmüşte değilim. Yalvarıyorum gel diye. Artvin’de profesyonel olarak bir ulaşım ağı oluşturmak lazım.

Çöp sorununu biran önce çözme çabası içerisindeyim

Çöp konusunda şunu demek kolay 2015’te ÇOKAP işi çözüyor. Ben Artvin’de yaşıyorum. Artvin turizm kenti olsun diyoruz. Artvin’e gelen adam o çöpü gördü mü olmaz? Ben bir sene daha bekleyemem. Bu konuda belediye adına aktarımıdır, tır’ıdır, tesisidir kurdum. Erzurum Büyükşehir’den, ÇOKAP’tan karar çıkardım. Bir belediye ile çöp sorunun çözümü noktasında son noktaya geldik. Eğer olumsuz bir durumda Çevre ve Şehircilik bakanıyla görüştüm, Orman Bakanıyla görüştü Artvin’de ormanın herhangi bir yerine çöp dökülecek bir yer varsa bu konuda da çözüm üretilebilir dendi. Ben çöp sorunun çözümü için 2015’in sonunu beklemek istemiyorum. Mesele vaat değil mesele bu sorunu biran önce çözmek” dedi.

Zemin Etüt Çalışmamızın İhalesi 25 Eylül’de Yapıldı

Kocatepe Artvin’in zemin etüt ihalesinin yapıldığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti. “Zemin etüt çalışmamızın ihalesi 25 Eylül’de yapıldı. Artvin’imizin 500 bin TL’ye İller Bankası tarafından zemin etüt çalışması yapıldı. Mamazimda’dan Nacviya’ya, Kafkasör’den Üniversiteye kadar komple bu alanın zemin etüdünü yapıyoruz. Bunun üzerine planlar yapılıp inşaat yatırımlarına geçeceğiz. Merdivenlerin yeniden bakım çalışması için ihale yaptık. Yapılan AVM yolu için ihaleye çıkıyoruz.

Artvin’e son zamanlarda çok sayıda bakan, başbakan ve cumhurbaşkanı geldiğini dile getirerek her gelen bakandan şehrimiz için güzel sözler alıp bir şeyler koparıyoruz. Bunun en güzel örneklerinden biride maliye bakanımızın gelişinde Kafkasör alanın kamulaştırılması adına Kültür Turizm Bakanlığından 3 milyon lira bütçe istedik. Bunun içinde gerekli belgeleri Artvin Valiliğimiz aracılığıyla gönderdik” ifadelerine yer verdi.

Artvin basının yerel medyası ve sosyal medyası ile birlikte güzel işler yaptığını da söyleyen Başkan Mehmet Kocatepe kendisinin de bir dönem basın camiasında yer aldığını bu mesleğin zorluklarını yakinen bildiğini ifade ederek, “sizi anlayan bilen bir belediye başkanınız var” dedi. Ayrıca Başkan Kocatepe’nin basın camiasından gelmiş olması yapılan eleştirel haberlere göstermiş olduğu olumlu tepki basın camiası tarafından takdirle karşılandı. Kocatepe, basın mensuplarının isteği doğrultusunda her türlü çalışma ortamı ayarlayabileceğini ifade ederek belediye olarak yerel basına destek vermeye açık olduklarını ifade etti.

Başkan Kocatepe Su Konusuna Değindi

Kocatepe su konusunda yaptığı açıklamada; “Dereden gelen suyu içiyoruz doğrumu doğru çözüm üretmek durumundayız. İskebe suyu bulanıyor diyorduk ya, su borusundan dört bucuk metrelik bir kök çıkarttık.

Göreve geldik başladık, bu şehirde çeşitli derelerden su alınıyor. Bu sular o kadar lezzetli ki, ben Naşop’a çıktım inanın içmeye doyamazsınız. Hatila’nın bazı derelerinden alınıyor. Birde aşağıdan dip kuyudan olmakla beraber üç kaynağımız mevcut. Artvin’de su var ama zaman zaman, dereler kuruduğunda suyumuz azalıyor” dedi.

Başkan Kocatepe son günlerde gerçekleşen su kesintileri ile ilgili ise; “son 10 gün öncesine kadar su azaldığı için su kesintisine gitmedik. Bunun birkaç nedeni var ve biz bunlara önlem aldık. Fakat geçtiğimiz günlerde Molo deresine Orman Bölge yol açıyor. Adam getiriyor paşayı suyun 100, 150 metre yukarısına döküyor. Ondan sonra su bulandı, bir haber geldi yağmur yok, kar yok sular bulandı. Gittik baktık çamurlu su akıyor. Bizim 7 havuzumuz o gün itibariyle çamur oldu. Kapattırdık o gece sabaha kadar bütün havuzları boşalttık temizledik yıkattık. Sonra sabah suyu vereceğiz o su halen kırmızı akıyor. Üç gün suyu boşa akıttık ki anca düzeldi. Dereden suyu aldığımız müddetçe bunu yaşayacağız.

Bölgenin etrafını korumaya aldık. İkincisi çakıl ve dinlendirme havuzu yaptırdık bunu bizden önceki belediye yetkilileri de gerçekleştirmiş. Yukarılarda çok büyük heyelan olmadığı sürece Naşop’un suyu bulanmıyor. Bu böyle bir kazaydı iki üç gün bu şekilde gerçekleşti.

Ağustos- Eylül aylarında bu sene sular daha çok azalacak ne yapalım diye çalışma başlattık. Keson su kuyularından gelen su bize yıllık bize 600 milyona mal oluyor. Aylık aşağı yukarı 50 milyon falan elektrik ücreti ödüyoruz. Aşağıda keson su kuyularından bir tanesini tamir ettirdik. Çok sıkıştırdığımızda onu veriyoruz yetiştiriyoruz. İskebe’ye yetmediği için Çoruh’dan keson kuyularından gelen depoyla, İskebe’deki depo arasında yeni bir hat çektik sıkışırsak dengeli olsun diye. Şu ana kadar onu kullanmadık ama sıkışırsak onu kullanacağız. İskebe’nin suyunun bulanma sebebinin incelemek için suyun başsından sonuna kadar gittik. Sitimzara bölgesinde iki yamaç göçmüş, birbirine ağaçlar girmiş bunun altından su çıkıyor. Su bulandığı zaman suyu biriktiren sisteme torku yapıp suyu bulandırıyor. Bunu önlemek için iki havuz yaptırıyoruz biri çakıl ve su biride dinlendirme havuzu inşaat başladı bitmek üzere. Buraya iki tane havuz yaptırıyoruz o suları önce havuzumuzda temizleyip gönderiyoruz. Yeter mi? yetmez. Bu su kaynağının bir bucuk uzağında yeni bir su bulduk. Hatila’nın bir mahallesinin suyu. Boru da burada yoktu gittik Giresun’dan getirttim. Muhtar biraz sıkıntı çıkarttı o su orda duruyor. Bunun üzerine bir olay daha yaşadık, suyun bulanmasıyla ilgili borularda bir sıkıntı vardı, suyu takip ederken arkadaşlarımız, iki plastik borunun arasına bir kök girmiş. Giriyor ve dört bucuk metre ilerliyor. Bunu bulduk temizledik şu anda bir sıkıntımız yok” dedi.

Başkan Kocatepe öte yandan yeni su şebekesi çalışmalarını devam ettiğini bunlarla ilgili yakın zamanda somut adımlar atılacağını ifade etti.

Kültür Sanat Faaliyetlerini Hızlandıracağız

Su konusuna değinen Başkan Kocatepe ardından sosyal ve kültürel faaliyetler hakkında bilgi verdi. Kocatepe; “Bu kent turizm kenti olacaksa öncülüğünü belediye yapmalı, sosyal tesisleri halka açmak istiyorum” dedi. Kocatepe, “Altın Boğa Doğa film festivaline basın mensuplarını davet ederek aileler ve arkadaşlarıyla katılmalarını rica ettik. Sanat müzik koromuz inşallah yakın bir zamanda konser verecek, Tiyatro topluluğu kurmak istiyorum, bu konuda kabiliyeti olan eğitimi olan bizimle görüşe bilir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Toplantının son bölümü basın mensupların sorularıyla devam ederken, bir sonraki toplantı zamanına karar verildi.

Toplantı sonunda Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Yeni göreve başlattığı Bel – Yap Şirket Genel Müdürü Ömer Bektaş’ı basın mensuplarıyla tanıştırdı. Şirket Genel Müdürü Ömer Bektaş, Belediye bünyesinde çalışacak şirketin işleyişi ve yapacakları çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Toplantı iyi dilek ve temennilerle son buldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 23.10.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin'de Chp'li Başkanlar Geçmiş 6...
 » Şahin, “Artvin Belediyesini Adım Ad...
 » Artvin’de Akparti Topbaş İle Gövde...
 » Chp Artvin İl Örgütü Basınla Kahval...
 » “ Hizmet İçin Kolları Sıvadık ”...
 » Artvin’in Röntgeni Çekiliyor...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » “Hopa” Gelişim Sürecinde...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...
 » Artvin’in Büyüyen Değeri Güvenler...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Artv...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Başkan Özgün Üniversite Öğrencileri...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...