Cenneti Uzaklarda Aramayın, Orası Artvin

21/10/2014 08:38

Fotoğrafçı İbrahim Demir, Artvin’in Güzelliklerini Fotoğraflamaya Devam Ediyor.


Haber: Hayati AkbaşYaz aylarının sona erdiği, sonbaharın iyice kendini hissettirdiği bu günlerde, aslında fotoğrafçılar için en güzel malzeme Artvin’dir. Artvin gerek coğrafi yapısı gerekse de iklimi ile fotoğrafçılar için adeta açık hava fotoğraf stüdyosu gibi. Elinize aldığınız fotoğraf makinesi ile hangi yönü fotoğraflarsanız fotoğraflayın, yada makinenizin deklanşörüne ister bilinçli isterse de bilinçsiz basın, mutlaka ödüle layık fotoğraflar çekersiniz. Türk Tiyatrosu’nun Mizah Ustası Merhum Necat Uygur, usta tiyatro sanatçısı Uygur, “ Paris’i değil, Artvin’i görmeden ölme” sözünü boşuna söylememiştir. Artvin gerçekten de Dünya’da eşine ender rastlanır güzel coğrafyalardan biri. Gerek yeşil doğası gerekse de geçit vermez dağları ile her bir metre karesi özel keşfedilmeye değerdi. Uzun yıllar Artvin’de gazetecilik yaptıktan sonra esnaflığa dönen; ancak meslekte alıştığı manzara fotoğrafçılığından asla kopamayan İbrahim Demir, Artvin’in güzelliklerini ortaya çıkaran ve takipçilerine aktaran önemli isimlerden biri.

Sonbahar ile birlikte renk cümbüşünün süslediği Artvin coğrafyasını, hafta sonları gezerek görüntüleyen İbrahim Demir, Artvin Merkez, Yusufeli ve Borçka’da görüntülediği fotoğrafları kendi sosyal paylaşım sayfalarında paylaşarak takipçilerinin beğenisine sundu. Yusufeli Kaçkar eteklerinde ki Hüngamek Yaylalalarında, Karçal Dağı eteklerindeki yaylalarda bulutların dağlarla aşkını, derelerin çağlayarak, Çoruh’a koşuşunu, güneşin batmadan önce tüm güzelliklerini insanlarla paylaşmasını, sonbaharın geldiğini ve kışa artık çok az zaman kaldığını adeta haykıran çayırların ve ağaçların üzüntülerini ortaya koyduğu sarartıları, halen kışa zaman var diyerek yeşil kalmayı başarmış olan yaylalardaki yeşillikleri, Artvin’in coğrafyası haşindir, geçit vermez diyen dağların o muhteşem uçurumlarını, yüksek dağlarda yalnız kalan ve yalnızlıklarını da dağlarla paylaşmaya çalışan gölleri fotoğraflayan İbrahim Demir’in çektiği fotoğraflar usta fotoğrafları kıskandıracak cinsten. Artvin’in tüm güzelliklerini ortaya koyan, merhum Necat Uygur’u haklı çıkaran fotoğraflar insanı Dünya’da cennete götürür cinsten. Doğadaki tüm renklerin birbirleriyle dans ettiği, kara ile havanın bütünleştiği zirvelerin ihtişamı, bulutların ise insana temas etmek için yere yaklaşmasını görüntüleyen İbrahim Demir, tüm fotoğrafları bu açık hava stüdyosuna davet ediyor.

Zaman buldukça Artvin’in çeşitli bölgelerini gezerek fotoğrafladığını anlatan İbrahim Demir, kendisinin Artvinli olmasından dolayı değil gerçekten Artvin’in cennetten bir parça olmasından dolayı Dünya’daki cennet olarak Artvin’i nitelendirdiğini anlattı. Her fotoğrafçının mutlaka Artvin’de fotoğraf çekmesi gerektiğine inandığını ifade eden Demir, internet aracılığıyla fotoğrafları yayınladığı için takipçilerinin fotoğraflara hayran kaldıklarını ve Artvin’e mutlaka geleceklerini söylediklerini belirtti. Birçok takipçisinin ise Artvin’e bu fotoğrafları gördükten sonra geldiklerini de vurgulayan Demir, ömrü vefa ettikçe Artvin’i fotoğraflamayı sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Aslında fazla söze hacet yok. Fotoğraflar insanların gözlerini o derece esir alıyor ki söze gerek kalmıyor.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.10.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Faruk Akbaş'la Karda Kaçkarlar Foto...
 » Yeryüzü Cenneti Borçka Karagöl'e Fo...
 » Artvin’de Madene Karşı Bahar Yürüyü...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Karadeniz’in En Güzel 10 Yaylası...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Ekrem İmamoğlu Artvin Basınıyla Bir...
 » Artvin’de Sarıkamış Şehitlerini Anm...
 » Coşkun Aral Artvin’de...
 » Artvin Belediye Başkanı Özgün Peson...
 » Artvin’de Mhp Aday Tanıtım Mitingle...
 » Artvin’de Film Fesivali Heyecanı Ya...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Arhavi Bir Çınarını Daha Kaybetti...
 » Kemalpaşa’ya 150 Yataklı Bölge Hast...
 » Hopa İlçe Emniyet Müdürünü Allah Ko...
 » Lüks Artvin Seyahat Mercedes'i Terc...
 » Borçkaspor’dan Hopaspor'a Destek...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Tamamlandı...
 » Kaymakam Görükmez’den Hopaspor Futb...
 » 7,7 Milyar Liralık 375 Eser Hizmete...
 » Hopa Akparti İlçe Başkanı İlyas Güv...
 » Koop 2017 Fuarı...