Artvin Barosunda Ali Uğur Çağal Güven Tazeledi

20/10/2014 10:17

Ali Uğur Çağal Yeniden Artvin Baro Başkanı Seçildi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Barosu 23. Olağan Genel Kurullarını Gerçekleştirdi. Mevcut Başkan Ali Uğur Çağal yeniden başkan seçilerek güven tazelemiş oldu.

Artvin Barosu 23. olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. Artvin Adliye Sarayında gerçekleşen olağan genel kurula, Türkiye Barolar Birliği Yönetim kurulu üyesi olan Av. İzzet Varan, Baro Başkanı Ali Uğur Çağal, CHP eski Milletvekili Av. Yüksel Çorbacıoğlu, Ak Parti İl Başkanı Erkan Balta ve Artvin Barosuna üye olan avukatlar katıldı.

Saygı duruşunun ardından gündem maddeleri tek tek ibra edildi. Gündem gereği divan oluşturuldu. Artvin Barosu 23. Olağan Genel Kurulunda divan başkanlığını Av. Erdal Taşkın, Üyeler Av. Merve Güven, Av. Mesut Avcı, Av. Uğur Yaşar Ergüven gerçekleştirdi. Gündem gereği dilek ve temenniler bölümünde avukatlar söz alarak yeni başkandan beklentilerini açıkladılar. Devamında ise Avukatlık mesleğini 25 yıldır sürdüren avukatlara plaket verildi. Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından Mevcut başkan Ali Uğur Çağal ve Av. Muhammet Altunal’ın listeleriyle seçime gidildi.

Artvin Barosu 23. Olağan Genel Kurulda oy kullanabilen 76 delegenin 58’i seçime katıldı. Seçim sonuçlarının ardından 36 oy alan Ali Uğur Çağal yeniden Artvin Barosu Başkanı sesçildi. Av. Muhammet Altunal ise 20 oy alabildi.

Bu sonuçların ardından Başkan Seçilen Ali Uğur Çağal; “Divanın Değerli Başkanı, Değerli Üyeleri, Değerli Meslektaşlarım Ve Basınımızın Kıymetli Temsilcileri sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum bildiğiniz üzere İzzet Varan arkadaşımızın barolar birliği yönetimine seçilmesi üzerine olağanüstü kongre ile siz değerli meslektaşlarım tarafından başkan olarak seçildim. Yönetim kurulu üyeleri arkadaşlarımla uyumlu bir çalışmayla 2 yıllık süreyi tamamlamış olduk. Birlikte çalıştığım tüm arkadaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum.

Önceki Olağanüstü Genel Kurul konuşmamda hukuk devletinin egemen olduğu günlerde buluşmak üzere demiştim. Maalesef bu dileğimiz gerçekleşmedi.

Temel hak ve özgürlüklerin hiçe sayıldığı, özel yetkili mahkemelerin yeniden oluşturulmaya çalışıldığı, yargının temel unsuru olan avukatlara ve avukatlık mesleğine saldırıların her geçen gün arttığı, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının artık adının bile kalmadığı bugünlerde biz avukatlara ve meslek örgütümüz olan barolara her zamankinden daha çok görev düşmektedir.

Yine hepimizin bildiği üzere sayısı her geçen gün artan ve hatta öğretim üyesi bile bulunmayan hukuk fakültelerinden her yıl binlerce mezun verilmekte, getirmeye çalıştığımız avukatlık sınavı engellenmeye çalışılarak mesleğimiz ve meslektaşlarımız zora sokulmakta, ağır çalışma şartlarımız her geçen gün daha da ağırlaştırılmaktadır. Yeni dönemde de bu konunun takipçisi olacağız.

Doğayı, çevreyi, bizlerle beraber başka her tür canlının yaşam hakkını, Artvin’i ve Artvinliyi hiçe sayarak Artvin’de çıkartılmaya çalışılan madene karşı verilen onurlu mücadelede de sonuna kadar yer almaya devam edeceğiz.

Hukuk devleti bizim olmazsa olmazımız ve biz avukatların varlık nedenidir. Hukukun üstünlüğünü sağlamak ve hukuk devletini egemen kılmak bizim görevimizdir. Artvin barosu olarak bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da hak ihlallerinin karşısında olmaya, bağımsız ve tarafsız yargıyı savunmaya, mesleki sorunlarımıza çözüm aramaya ve mesleğimizin saygınlığını korumaya devam edeceğiz.

Geçtiğimiz dönem siz değerli meslektaşlarımız için meslek içi eğitim seminerleri düzenledik. Yeni dönemde de meslek içi eğitimlerimize devam edeceğimiz gibi, gerek mesleki gerekse günlük hayatımızı kolaylaştıracak öfke kontrolü, kriz yönetimi, iletişim becerileri gibi kişisel gelişim konularında da eğitim seminerleri düzenleyeceğiz. Ayrıca meslektaşlarımızın talepleri doğrultusunda rekabet hukuku, sağlık hukuku gibi alanlarda da akademik düzeyde sertifika programları ve yine mesleki İngilizce eğitimleri yapmayı planlıyoruz.

Ayrıca baromuzda staj eğitim komisyonu oluşturarak stajyer avukatların bizlerin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmaları ve mesleğe adım atarken daha donanımlı olmalarını sağlayacak bir staj eğitim sistemi oluşturmayı hedefliyoruz. İnsan hakları, kadın ve çocuk hakları, çevre ve kamu avukatları komisyonlarını yeniden düzenleyerek komisyonların etkin şekilde çalışmasını sağlayacağız. Baro odalarımızın ve duruşma bekleme odalarımızın fiziki şartlarını ve meslektaşlarımızın yararlanacağı teknik donanımları da iyileştireceğiz.

Geçtiğimiz dönemde demokratik bir biçimde hep birlikte kararlar aldık, uyguladık. Yeni dönemde de tüm arkadaşlarımızla birlikte meslektaşlarımızın sorunlarına birlikte çözüm arayıp sorunları gidereceğiz. Yönetim kurulu toplantılarını zaman zaman ilçelerimizde yapıp tüm meslektaşlarımızla görüş alışverişlerinde bulunacağız, onların bilgi ve tecrübelerinden yararlanacağız. Katılımcı, fikirlere açık, sosyal bir baro anlayışıyla çalışmaya devam edeceğiz.

Yeni dönemde ben ve kadın-erkek, yaşlı- genç dağılımına özen gösterdiğimiz yönetim kurulu, disiplin ve denetim kurullarındaki arkadaşlarımla çok daha iyi işler yapmak amacındayız. Görevinin hakkını veren, hukukun üstünlüğünün, mesleğinin ve meslektaşlarının arkasında duran bir baro olarak yeni dönemde de heyecanla ve özveriyle çalışacağız.

Siz değerli meslektaşlarımı sevgi ve saygıyla selamlıyor, hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 20.10.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Barosu Olağanüstü Genel Kuru...
 » Türkiye Barolar Birliği Genel Kurul...
 » Artvin’de Avukatlar Günlerini Kutla...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Artvin Barosu Meslekte 25 Yılı Dold...
 » Artvin Barosu Avukatları ‘adalet İç...
 » Artvin Barosundan Hukuk Devleti İçi...
 » Artvin Barosunda İzzet Varan 5. Dön...
 » Artvin Barosu Gözaltıları Protesto...
 » Demirhan Elçin Güven Tazeledi...
 » Dp Kadın Kolları Genel Başkanı Kahv...
 » Rize’de Hes’e Karşı Mücadeleyi Yurt...
 » Artvin Barosundan Ahde Vefa Örneği...
 » Artvin Barosu Avukatlarından Uygula...
 » Tmmob’den Mühendis, Mimar Ve Şehir...
 » Adli Yılın Açılışı Nedeniyle Reseps...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Hukukçular Avukatlar Gününde Hopa'd...
 » Bayraktutan Ve Baro Artvin’deki Göz...
 » Artvin Denizbank’tan Avukatlara Afi...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...