Hopa Tso'dan Hizmet Binası İle İlgili Açıklamalar

17/09/2014 08:15

Hopa Tso Hizmet Binasının Maliyet Hesaplamalarında Her Aşamada Şeffaflık Önceliklerimizdendir Açıklaması Yaptı.


Haber: Hayati AkbaşHopa TSO tarafından geçtiğimiz aylarda yapımına başlanan hizmet binası ile ilgili kamuoyuna açıklamalarda bulunuldu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Hopa Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2013 yılında değerli üyelerimizin teveccühü ile yüksek bir katılım oranı ve tüm gruplarda seçilerek göreve geldik. Seçim öncesi yapmayı taahhüt ettiğimiz önemli projelerin başında odamız hizmet binasının yıkılarak yerine ilçemize yakışır, Hopa Ticareti’nin aktivitesini ve dinamizmini ruhunda barındıran özgün bir projeyi hayata geçirmek olmuştur.

Bu doğrultuda farklı proje görsellerini internet ortamında halkımızın beğenisine sunarak oluşturulan oylama doğrultusunda en çok tercih edilen projeyi hayata geçirmek için yola çıktık. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclisi olarak her konuda gösterdiğimiz hassasiyet ve titizlik, bina inşaatı evresinde de devam etmiştir. Mükelleflerimizi ve ilçemiz ticaret emekçilerini korumak ve gözetmek temel ilkemiz olmuştur. Bu ilkeden hareketle 25. 12. 2013 tarih ve 011 sayılı Meclis Kurulu toplantısında aşağıdaki paragrafta görüleceği üzere, ciddiyetimizi ve hassasiyetimizi anlatan öğelere değinilmiştir.

Sözü edilen kararın ilgili paragrafı: ‘’Gündemin 4. Maddesi değerlendirilerek kısa süre sonra yapımına başlanacak olan yeni hizmet binasının inşaatının emanet usulü ile yapılması karar altına alındı. İnşaatın tüm aşamalarının teklif alınmak üzere yapılmasına öncelikli olarak tekliflerin oda üyelerimizden, yoksa ilçemiz esnaflarından, temin edilememesi halinde ilçe dışına çıkılmasına karar verildi. Ayrıca Hopa T. S. O. olarak inşaatla alakalı tüm mal ve hizmet alımlarımızı yine odamız üyelerinden, olmaması halinde Hopa İlçe Esnafından, yine temin edilememesi halinde ilçemiz dışından alınmasına öncelikli karar olarak imza altına alınmasına karar verildi. Yukarıdaki karar inşaat sürecinde bütün mal ve hizmet alımlarını kapsamaktadır. ’’

Oda Hizmet Binamızın başlangıç aşamasında resmi kurum ve kuruluşlardan gerekli izin, ruhsat vb. prosedürlerin tamamlanmasına müteakip yukarıdaki karar metnine sadık kalınarak ihaleler usulüyle inşaat sürecimiz başlamış oldu.

BİNA YIKIMI 50. 000 TL. YE MAL OLMUŞTUR

İnşaatla ilgili olarak ilk etapta yıkım işlemiyle ilgili yapılan ihaleye aşağıda adı geçen ve bünyesinde yıkım konusunda teçhizat ve ekipman açısından yeterli firma veya şahıslara 26. 05. 2014 tarihinde davet yazısı sunulmuştur. Yusuf Demirci, Cem Topaloğlu, Şenol Topaloğlu, Turgay Tosunoğlu, İpekyol Firması, Ziya Yeğenoğlu, Patika Ltd Şti, Necdet Kılıç, Nazar Gıda Ltd Şti, Tuğrul Çağıl, Makaroğlu Mot. Araç Ltd Şti, Cennet İnşaat, Ali Çelik, Erhan Yıldırım.

Yıkım konusuyla ilgili olarak 04. 07. 2014 tarihinde yapılan kapalı zarf açık tasnif usulü ile yapılan değerlendirmeye Necdet Kılıç ve İpekyol Firması adına Tuğrul Çağıl’ın katılımı gerçekleşmiştir. Necdet Kılıç’ın 120. 000 TL(KDV dahil) fiyatla teklif verdiği, İpekyol Firmasının ise 61. 000 TL(KDV dahil) verdiği görüldü. İhalenin İpekyol firmasına kalması üzerine ilgili firma temsilcisi çağırılarak yapılan pazarlık sonucu 45. 000 TL(KDV dahil) rakamında uzlaşılmıştır. Yıkım aşamasında ilçemizde gerçekleşen şiddetli yağışlar nedeniyle çevre binalara verilen hasarın önlenmesi için yıkım firmasıyla çıkan ekstra hafriyat işiyle ilgili olarak 5. 000 TL(KDV dahil) ödeme yapılmış ve nihai yıkım bedelimiz 50. 000 TL(KDV dahil) olarak sonuçlanmıştır.

Yıkım aşamasının sonuçlanmasının ardından bina inşaatı sürecine geçilmiş olup (işçilik) bu yönde ilk aşamamız olan temel ve katların yapımına geçilmiştir. Konuyla ilgili olarak çivi, tel, kalıp tahtası ve kullanılan tüm ekipman yüklenici firmaya ait olmak koşuluyla 07. 07. 2014 tarihinde odamız üyelerinden Aytekin Genç, Yusuf Demirci ve Selamet Akdemir’e ihale teklifleri sunulmuştur.

09. 07. 2014 tarihinde oda inşaat komisyonu ve katılımcıların huzurunda kapalı zarf açık tasnif şeklinde gerçekleşen ihalede Aytekin Genç’in 1m2 imalata 38. 35 TL(KDV dahil) fiyat verdiği, Selamet Akdemir’in 1m2 imalata 36. 00 TL(KDV dahil) fiyat verdiği, Yusuf Demirci’nin ise 1m2 imalata 33. 04(KDV dahil) fiyat verdiği görülmüştür. Oluşan tablo sonucu Yusuf Demirci yüklenici firma olmaya hak kazanmıştır.

İzleyen süreçte inşaat demir ihalesine katılmak üzere 08. 07. 2014 tarihinde odamız üyelerinden Yüksel İnşaat Ltd Şti, Osman Demircioğlu, Koyuncular Nak. Aş firmalarına teklifler sunulmuştur. 09. 07. 2014 tarihinde odamız inşaat komisyon üyeleri ve katılımcılar huzurunda açılan zarflarda Koyuncular Nak. Aş’nin 1 ton demire 1. 575, 00 TL (KDV dahil) fiyat verdiği, Osman Demirci’nin 1 ton demire 1. 550, 62 TL (KDV dahil) fiyat verdiği, Yüksel İnşaat Ltd Şti’nin 1 ton demire 1. 550, 00 TL(KDV dahil) fiyat verdiği görülmüş olup demir alımının Yüksel İnşaat Ltd Şti’ye kaldığı üyeler ve katılımcılar huzurunda görülmüştür.

09. 07. 2014 tarihinde yapılan C25 standardında beton alım ihalesinde tekliflerin sunulduğu Naiboğlu Hazır Beton Ltd Şti ve Hat-Pek Beton İnş. Taah. Ltd Şti ile yapılan kapalı zarf açık tasnif usulüyle gerçekleşen ihale sonucunda Hatpek Beton firmasının 1m3 betona 129. 00, 94 TL(KDV dahil) fiyat verdiği Naiboğlu firmasının ise 1m3 betona 129. TL (KDV dahil) fiyat verdiği görülmüştür. Rakamsal büyüklüğü çok az olsa dahi Naiboğlu firması C25 standardında beton ihalesini aldığı görülmüştür.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binası yapım süreci elektrik aşamasında malzemesiz işçilik hizmeti aşamasına gelindiğinde 27. 08. 2014 tarihinde odamız üyelerinden Halim Topaloğlu, Ömer Uzuner, Aykut Numanoğlu, Tatar Elektrik Elektronik Ltd Şti, Mehmet Zeki Küçük, Özcan Köseoğlu, Erdoğan Enerji Ltd Şti ve Zeki Kaçmaz’a teklif zarfları sunulmuştur. 01. 09. 2014 tarihinde odamız inşaat komisyonu ve katılımcılar huzurunda kapalı zarf açık tasnif usulüyle zarflar değerlendirmeye alınmıştır. Alınan fiyatlarda Özcan Köseoğlu’nun 150. 000 TL(KDV dahil), Aykut Numanoğlu’nun 131. 000 (KDV dahil), Mehmet Zeki Küçük’ün 105. 000 TL(KDV dahil), Halim Topaloğlu’nun 90. 000 TL (KDV dahil), Tatar Elektrik Elektronik Ltd Şti’nin ise 84. 000 TL(KDV dahil) teklif verdiği görülmüştür. Akabinde en düşük teklifi veren Tatar Elektrik Elektronik Ltd Şti firmasının temsilcisiyle yapılan pazarlık sonucu 84. 000(KDV dahil) TL olan yapım hizmet bedeli 70. 000 TL’ye(KDV dahil) indirgenerek ilgili firmayla anlaşma sağlanmıştır.

Binamızın su tesisat işi ile ilgili malzemesiz olmak koşuluyla çıkılan ihaleye ise 27. 08. 2014 tarihinde odamız üyelerinden Yüksel İnşaat Ltd Şti, Halim Topaloğlu, Ömer Uzuner, Osman Demircioğlu firmalarına teklif sunulmuştur. Konuyla ilgili 01. 09. 2014 tarihinde yapılan ihaleye Halim Topaloğlu 127. 820 TL(KDV dahil), Ömer Uzuner ise 81. 000 TL(KDV dahil) fiyatla katıldıkları teklif sunulan diğer firmaların ihaleye katılmadıkları görülmüştür. KDV dahil 81. 000 TL ile ihaleyi almaya hak kazanan Uzuner İnşaat(Ömer Uzuner) 02. 09. 2014 tarihinde odamıza yazdığı dilekçe ile ihaleden çekildiklerini beyan etmeleri üzerine KDV dahil 127. 820 TL fiyatla teklif veren Halim Topaloğlu ile yapılan görüşmelerde, Halim Topaloğlu’nun verdiği fiyatın yanlış anlama ve yorumlama sonucu yarı malzemeli fiyat olduğu kendisi tarafından bildirilmiştir. Yapılan görüşme ve pazarlık sonucunda malzeme bedellerinin indirimiyle 70. 000 TL(KDV dahil) fiyata işi yapabileceği bildirilmiştir. İlerleyen pazarlık sürecinden sonra 57. 820 TL(KDV dahil) fiyata nihai anlaşma sağlanmıştır.

Hizmet Binası yapım aşamasında 08. 09. 2014 tarihinde Asmolen(Blok Taş) alımı ile ilgili yapılan teklif zarflarının sunumu RY Yapı İnşaat Ltd Şti, Uzuner İnşaat Ltd Şti, Osman Demircioğlu, Bünyamin Merttürk, Şenol İç ve Dış Ticaret Ltd Şti, Yüksel İnşaat Ltd Şti firmalarına yapılmıştır. Konuyla ilgili olarak 10. 09. 2014 tarihinde odamız inşaat komisyonu tarafından kapalı zarf açık tasnif usulüyle açılan zarflarda Bünyamin Merttürk’ün 1 adet asmolene 1. 42 TL(KDV dahil), Yüksel İnşaat Ltd Şti’nin 1 adet asmolene 1. 40 TL(KDV dahil) fiyat verdikleri görülmüş olup ihalenin Yüksel İnşaat Ltd Şti’ye kaldığı netleşmiştir.

Bizler Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Oda Meclisi olarak odamız ve üyelerinin her aşamada olduğu gibi hak ve menfaatlerini kuruşuna kadar korumak ve bu özenle tüm icraatlarımızı kurumumuz ve üyelerinin çıkarları doğrultusunda yapmayı ilke edindik. İlerleyen süreçte oluşabilecek spekülasyonlar bizleri dürüstlük ve hakkaniyet çizgimizden çıkarmayacaktır. Gerek bilgi eksikliğinden gerekse kasıtlı ve art niyet barındıran söylemlerden oluşabilecek tereddüt ve ‘acaba’lar oluşabileceğini göz önüne alarak yapılan icraatların detaylı sunumlarını en şeffaf şekliyle odamız ilgili birimlerince yapmaya hazırız.

Seçilmiş olduğumuz ve sorumluluğunu taşıdığımız kurumun durağan bir pozisyonda asgari görevleriyle meşgul olan bir yapıda olması Hopa’mız için zaman kaybı olacağı düşüncesindeyiz. Şu unutulmamalıdır ki hiç eleştirilmeyenler hiçbir şey yapmayanlardır. Bizlere güvenip destek olan tüm üyelerimize minnettarlığımızı sunar, ilçemiz için birlik ve bütünlük içerisinde daha başarılı icraatlar yapacağımıza olan inancımızla saygılar sunarız”.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.09.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Çedaş Özelleşiyor...
 » Artvin İl Öğrenci Meclisi Seçimi Ya...
 » Artvin İl Öğrenci Meclisi Seçimi Ya...
 » Artvin İl Genel Meclisi Nisan Ayı K...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Artvin Nisan Ayı İl Genel Meclisi K...
 » Hopa Tso Yılın Son Meclis Toplantıs...
 » Artvin Doğalgaz Dağıtım İhalesi Ger...
 » Hopa Chp Seçim Sonuçlarını Değerlen...
 » Artvin’de Ocak Ayı İl Genel Meclisi...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Artvin İl Genel Meclisi Nisan Ayı M...
 » Ve Yusufeli Barajı İhale Edildi...
 » Artvin İl Genel Meclisi Nisan Ayı K...
 » Artvin Tünelleri Nihayet Aydınlanac...
 » Arhavi Eğitim-sen'den Tekel İşçiler...
 » Tmmob Ermenek’te Hayatını Kaybeden...
 » Tofed Genel Kurulu Yapıldı...
 » Yusufeli Barajı İhaleye Çıkıyor...
 » Artvin İl Genel Meclisi Ocak Ayı Ka...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...