Gürcistan Başkonsolosunda Trabzon Valisine Ziyaret

16/09/2014 08:52

Gürcistan Başkonsolosunda Trabzon Valisine Ziyaret.


Haber: Hayati AkbaşTrabzon Valisi Abdil Celil Öz, görevine yeni atanan Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Altandil Mikadsadze’yi makamında kabul ederek yeni görevinde başarı diledi.

Türkiye ve Gürcistan arasındaki ilişkilerin çok eskilere dayanan bir konumda olduğunu söyleyen Vali Öz, “İki ülke arasındaki ilişkiler son dönemlerde hem merkezi hükümetler düzeyinde hem de yerel ve bölgesel düzeyde yeni hamle ve gelişme aşamasındadır. Bununla birlikte ekonomik ve ticari ilişkilerde gelişme trendi yaşanıyor. Bu gelişme son yıllarda kültür ve turizm alanıyla daha da zenginleşmiş durumda. Gürcistan’ın hem ekonomik kalkınma hem de şehirleşme ve sosyal anlamında önemli mesafeler kat ettiğini de görüyoruz.

Gürcistan’a her yıl 3 milyonu aşan bir insan nüfusunun gittiğini biliyoruz. Hem turizm amaçlı giden Türk vatandaşlarının hem de ekonomik ticaret boyutunda giden iş adamlarımızın ve vatandaşlarımızın sadece Acara bölgesiyle ilgili değil Gürcistan’ın Tiflis bölgesi ve diğer bölgeleriyle birlikte iş birliğini geliştirmelerini bizlerde önemsiyoruz. Daha da önemlisi Gürcistan’da alt yapının güçlenmesi, yeni otoyollar, ana yollar ve demir yolları ile birlikte bu bölgeden başlayıp, Sarp Sınır kapsından Gürcistan üzerinden Kafkaslara giden ticaret alanın ve güzergâhının iki ülke ve bölge için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla bütün bu alanlardaki gelişmeler ve çalışmalar bütün bölge için ve özellikle iki ülkenin geleceği için çok önemlidir. Bu güne kadar bu anlamda önemli çalışmalar yapılmış olup, bundan sonrada değerli başkonsolosumuz ile birlikte ülke ve hükümetlerin ilişkileri birlikte hep birlikte daha güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum” dedi.

Başkonsolos Mikadsadze ise bölgede ikinci defa görev yapmaktan son derece mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Daha önce görevim gereği Trabzon’daki insanları tanıma fırsatım oldu. Bundan dolayı Trabzon’a ikinci defa atanmamda insanları ve bölgeyi daha çok tanımak için zaman kaybetmeyeceğim. 2007 yılında burada göreve başlamıştım. O zaman ülkeler arası ilişkiler kuvvetliydi. Ancak bölgesel anlamda ilişkilerimiz zayıf konumdaydı. Görevim sona erip gittikten sonra bölgesel ilişkilerin zaman içerisinde kuvvetlendiği ve Acara bölgesiyle Trabzon bölgesinin birbirine daha çok yaklaştığını öğrendim. Bu durum benim açımdan son derece memnuniyet verici oldu. İkinci defa gelişimle birlikte Trabzon’un çok daha güzelleştiğini ve büyükşehir olduğunu gördüm. Bu da benim için ayrı bir memnuniyet verici oldu. Bizler biliyoruz ki komşu ülkeler ve bölgeler arasında ilişkiler ne kadar güçlü olursa bizlerde o kadar güçlü oluruz.

Konsolosluk olarak 21 il bölgemize giriyor. Aynı şehirde olduğumuz için sizinle birlikte güzel bir çalışma ortamı oluşturacağımıza inanıyorum. Trabzon ve Acara bölgesi olarak ilişkilerimiz çok güzel bir şekilde ilerliyor. Sizinle birlikte diğer bölgeler ile de temaslarımızı daha kuvvetlendirmek istiyoruz. Trabzon- Batum arasındaki ilişkilerin herkese örnek olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. Vali Öz ziyaretin anısına başkonsolosa gümüş telkari işlemeli kahve fincan takımı hediye ederken, başkonsolos da Vali'ye hediyesini sundu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 16.09.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » İpekyoluna Çin'den 500 Milyon Dolar...
 » Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı K...
 » Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Archi...
 » Başkonsolos Temizkan Trabzon’da...
 » Hopa Sorunlarını Tartışmaya Başladı...
 » Türk-rus İşadamları Ticaret Forumun...
 » Trabzon Tso 2015 Yılı Son Meclis To...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Gürcistan'ın Trabzon Başkonsolosu İ...
 » Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Gürcista...
 » O Gürcistan’ın Tarkan’ı...
 » Gürcistan’da “Polis Günü” Kutlamala...
 » Gürcistan’a Seyahat Eden Tüm Türk V...
 » Hopaport’un Önemli Bir Misafiri Var...
 » Ukrayna - Türkiye - İran Ticaret Ha...
 » Gürcistan İlaç Krizine Kesin Çözüm...
 » Vali Cirit, Batum’da Bazı Ziyaret V...
 » Gürcistan’a Gidecekler Dikkat!...
 » Vali Doğanay, Batum'da Bir Dizi Zi...
 » Bir Başkadır Macahel'de Hayat...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...