Artvin Eğitim Çalıştayı Başladı

11/09/2014 07:24

3 Gün Sürecek Olan Artvin Eğitim Çalıştayı Başladı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kongre ve Kültür merkezinde düzenlenen çalıştayın açılış törenine Artvin Vali Yardımcısı Hasan Ongu, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Mehmet Duman, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve daire müdürleri katıldı.

Her branştan öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirilen Çalıştay’da açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, her yıl düzenli olarak yapılan bu Çalıştayların amacına ulaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz Artvin’de Öğretmen açığının olmadığını ifade ederek; “bu yıl biz belki doğum izni veya askere giden öğretmen arkadaşlarımızın yerine ücretli öğretmen görevlendirebiliriz. Bunun dışında öğretmen ihtiyacımız yok” dedi. Yanmaz, Arhavi ve Hopa ilçelerinin dışında ki diğer bütün ilçelere yapılan atamaların doğu görevi hizmeti kapsamında yapılmasından dolayı yeterli sayıda öğretmen ataması yapıldığını ve bu sayede de öğretmen ihtiyaçlarının giderildiğini söyledi.

Konuşmasında eğitimde ki dönüşümden de bahseden Yanmaz; “artık Anadolu Öğretmen Lisesi, Kız Meslek Lisesi, Ticaret Meslek Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi gibi liseleri duymayacaksınız. Bundan sonra Anadolu Öğretmen Liseleri, Anadolu Liseleri oldu. Meslek Liselerinin adı da Mesleki Teknik Anadolu Lisesi oldu” dedi.

Mesleki Teknik Anadolu Liselerinde Artvin ve ilçelerinde istihdama yönelik yapılan faaliyetlere paralel olarak adımlar atıldığını ifade eden Yanmaz; “Bu kapsamda Hopa’da Liman İşletmeciliği ve gemi yönetimi, Şavşat, Borçka ve Artvin Merkez’de Turizme yönelik konaklama ve ağırlama bölümleri açarak okullarımızı daha da rantabıl hale getirme gayreti içindeyiz. Öğrencilerimizi mezun olduklarında daha rahat iş bulabilecekleri alanlara yönlendiriyoruz. WEB tasarımı, bilgisayar gibi her okulda olan bölümleri biraz daha azaltma yolunu seçtik. 3 Aya halk eğitimde alabileceği WEB tasarımı eğitimini çocuk 4 yıl boyunca meslek lisesinde almak zorunda kalıyor. Bu gerekli değil. Bu tür gereksiz alanları kapatarak meslek liselerini daha işlevsel hale getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Artvin Başarıyı Artırma Projesine 9 temayla başladıklarını hatırlatan Yanmaz, daha sonra 12 çıkarıldığını bu yılda “Annem Babam Okula Başlıyor” temasıyla 13’e yükseldiğini belirtti. ARTBAP Projesi bileşenleri arasında 13 tema olduğunu belirten Yanmaz bu temaların içinin akademisyen ve öğretmenlerle iş birliği içinde doldurulacağını söyledi.

Artvin’de yürütülen projelerin bir çok ile örnek oluşturduğunu vurgulayan Yanmaz, bu çalıştay da Eğitim-Öğretim Faaliyetleri kapsamında il genelinde ortak yıllık plan yapılması, , günlük kitap okuma seansları, ayın yüksek performanslı okulunun seçim kriterlerinin yeniden belirlenmesi (AYPOP), ortaokul ortak sınavları ve ortaöğretim YGS ve LYS sınavlarında başarılı olmak için yapılması istenilen çalışmalar ile Kültürel Faaliyetler kapsamında okuma alışkanlığının kazandırılması, satranç, mektup yazma, kompozisyon, şiir, öykü, masal yazma ve günlük tutma gibi etkinlikler, bilim şenliği, resim- müzik-tiyatro şenliği ile geçen yıl yapılan çalışmalara ek olarak bu eğitim-öğretim yılında farklı nasıl çalışma yapılabilir başlıkları altında çalışmalar yapılacağının mesajlarını verdi.

ARTBAP kapsamında Artvin’de yürütülen çalışmaların detayları hakkında bilgiler veren Milli Eğitim Müdürü Yanmaz bu yıl ARTBAP projesi kapsamında “Annem Babam Okula Başlıyor” projesinin hayata geçirildiğini söyledi. Yanmaz “Bu projeyle amacımız birinci sınıfa başlayan öğrencilerimizin eğitiminde öğretmelerimizin izleyeceği yolları belirlemek. Bu kapsamda öğlenden sonraları aileleri okullarımızda eğitime aldık. Bu sayede yıl boyunca öğretmen, öğrenci, veli uyumunu sağlamak ve ön planda tutmayı amaçlıyoruz” dedi.

Yanmaz, okul öncesi eğitiminde 2013-2014 Eğitim öğretim yılında yüzde 93 orana ulaşıldığını bu yılda hedeflerinin yüzde 100’e ulaşmak olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığının Hayat Boyu Öğrenme programlarına katılımı kapsamında Artvin’in yüzde 15’lik oranla Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde olduğunu dile getiren Milli Eğitim Müdürü Yanmaz bu başarının ortaya çıkmasında emeği geçenlere de teşekkür etti.

Yanmaz 2014-2015 Eğitim öğretim yılına sayılı günler kala bazı okullarda ki tadilatların sürmesine kamuoyundan ve velilerden gelen tepkiler olduğunu belirterek bu duruma açıklık getirdi.

Yanmaz; “Artvin’de 3 yıldır Ziraat Bankasının “öğrenciler tatilde okullar tadilatta” projesi yürütülüyor. Bu proje kapsamında 3 yıldır okullarımızı onarıma alıyoruz. Bu yıl ise 20 Ağustos’ta bu proje onaydan çıktı. Ben 20 Ağustos’tan sonra yetişmeyeceğini bildiğim halde bu paranın geri gitmesini istemediğimden en hızlı bir şekilde yapılacak şekilde arkadaşlarımız çalışmaları başlattı. İnşallah Pazartesi’ne kadar hepsi tamamlanmış olacak. Okullarımız açıldığında okullarımızda tadilat çalışmaları olsun istemiyoruz. Öğrencilerimizi etkileyecek alanlarımızda çalışma olmayacak. 400 Bin lira bir para az para değildi. Bu parayı kaçırmak istemedik. Ziraat Bankası harcaması 20 Ağustos’tan sonra onaylandığından böyle bir durum oldu. Buradan kamuoyunun bilgilerine sunmak istedim” dedi.

Yanmaz ayrıca bu yıl onarım ve tadilat kapsamında il genelinde 1 Milyon 800 bin liralık bir harcama yapıldığını söyleyerek, 2014-2015 eğitim öğretim yılının ülkemiz ve Artvin için hayırlara vesile olması temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

Artvin Vali Yardımcısı Hasan Ongu üzerine en çok makale yazılan, araştırma yapılan konuların başında eğitimin geldiğini ve eğitimin insan hayatının en önemli başlıklarından birisi olduğunu söyledi.

Artvin’de düzenlenen eğitim çalıştaylarıyla öğrencilerin geleceklerine yönelik plan ve projelerinin yapıldığını ifade eden Vali yardımcısı Ongu yaptığı konuşmada; “Biz burada ki 3 günlük çalıştayımız da tabi ki TEOG sınavlarında ki netlerimizi nasıl artırırız kafa yoracağız. Tabi ki müfredat daha iyi hale getirilebilir ve çocuklara daha iyi aktarılabilir biz buna kafa yoracağız. Ama eğitimcilerimizin temel gayesi bunları üzerinde insan yetiştirmek olmalıdır. Eskilerin ifadesiyle insanı kamil yetiştirmek olmalı. Tartıştığımız kafa yorduğumuz her konu bizi o tek gerçeğe götürüyor. İnsan yetiştirmek. Esas gayeyi akıldan çıkarmamak umuduyla ikincisi düzenlenen bu eğitim çalıştayının önce ilimize sonra ülkemize hayırlı olması temennisiyle hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Çalıştay 12 Eylül Cuma günü Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde Çalıştay guruplarının sunumuyla sona erecek.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.09.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Eğitimine Taze Kan Geldi...
 » Artvin’de Eğitim - Öğretim Çalıştay...
 » Artvin’de Düzenlenen Eğitim Çalışta...
 » Artvin'de Artbap Ve Aypop Projeleri...
 » Artvin Mem’de Süreç Değerlendirme T...
 » Artvin’li Eğitimcilerin Çalıştay’ı...
 » Artvin’de Aday Öğretmenlerin Uyum E...
 » Milli Eğitim’de Yılsonu Değerlendir...
 » Artvin Valiliğinden Ygs Açıklaması...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Sbs Tercih Büroları Hazır...
 » Artvin’de 2. Bilim Şenliği Başladı...
 » Artvin Milli Eğitimden Öğretmenlere...
 » Öğrencilerimiz Gururumuz Oldu...
 » İl Genelinde Ortak Yıllık Plan Uygu...
 » 2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı Değ...
 » 3.artvin Eğitim Çalıştayı Sona Erdi...
 » Artvin’de Milli Eğitim Hazırlık Top...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Artvin’li Öğrenciler Sınavlara Moti...En Çok Okunan Eğitim Haberleri
 » Arhavili Öğrencilerden Sarp Gümrüğü...