Bayraktutan Cerattepe’nin Peşini Bırakmıyor

10/09/2014 07:37

Chp'li Bayraktutan: Maden Çalışmalarına Başlanırsa Kendimi Kürsüye Zincirleyeceğim.


Haber: Hayati AkbaşCHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Cerattepe’nin peşini bırakmıyor. Bayraktutan Torba kanunun görüşüldüğü TBMM Genel kurulunda söz alarak bir defa daha Milletvekillerinin dikkatini Cerattepe’ye çekti.

Bayraktutan TBMM Genel kurulunda yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; aslında ben torba yasa üzerinde konuşacaktım ama son gelişme Artvin'de, şu kısa saatler içerisinde bir bilgi geldi bana.

Bu Parlamentoda Cerattepe'ye ilişkin çok konuşma yaptım, sizi bıktırdığımı da biliyorum ama şimdi, Oruçlu köyünde geçen hafta içerisinde, geçen aylar içerisinde bir yol çalışması yapılmak istendi madenle ilgili olarak. Biraz önce de Kafkasör'de, bir doğa cenneti olan, Artvin'in üzerinde yer alan, bir millî park niteliğinde olan yerde Cerattepe madeni bahane edilerek Oruçlu köyüne giden yola bir genişletme çalışması yapılmasıyla ilgili olarak, Orman Bölge Müdürlüğünün damgalama çalışması yaptığına ilişkin bir bilgi geldi değerli arkadaşlarım.

Bakın, Artvinliler tarih boyunca devletle hiç karşı karşıya gelmediler Sayın Bakan. Yarın üzücü olaylar olabilir Artvin'de. Buradan, Türkiye Büyük Millet Meclisinden bütün Türkiye'ye sesleniyorum: Artvinliler hiçbir dönemde devletle, milletle karşı karşıya gelmediler, onu da başardınız; nasıl başardığınızı bilmiyorum, bakın.

Şimdi, gelinen noktada Orman Bölge Müdürlüğü damgalama çalışması yapıyor Oruçlu köyüne doğru 15 metre yol genişliğinde ki ihtiyaç da yok, madenle ilişkili yapılmakta olan bir yol çalışması. Biz de, idare mahkemesinde dava devam ediyor. ÇED Raporu içerisinde yol genişletilmesine ilişkin herhangi bir ibare, herhangi bir beyan da yok. Yeşil Artvin Derneği çırpınıyor, bu saatte Artvin Valiliğinin, makamının önünde bekliyorlar. Aldığımız bilgilere göre, yarın bu yol çalışmasıyla ilişkili olarak ilgili kurumlar gerekli çalışmayı yapacaklar. Artvinliler de yarın orada olacaklar. Artvinlilerle güvenlik güçlerinin karşı karşıya geleceğine ilişkin elimizde ciddi emareler var, ciddi duyumlar var, bizleri uyarıyorlar.

Orman Bölge Müdürüne, Artvin Orman Bölge Müdürüne sesleniyorum: Dün Yeşil Artvin Derneğinin Başkanı Orman Bölge Müdürlüğüne bir dilekçe veriyor "Bakın, burada yasaya aykırı işlem yapıyorsunuz. " diye. Orman Bölge Müdürü, Yeşil Artvin Derneği Başkanına diyor ki: "Yarın buna cevap vereceğim. " Bugün Dernek yetkilileri kalkıyorlar, Orman Bölge Müdürlüğüne gidiyorlar. Orman Bölge Müdürü diyor ki: "Ben on beş gün içerisinde cevap vermek zorundayım. " Bakın, bugün öğleden sonra Orman Genel Müdürünü aradım.

Değerli arkadaşlarım, Türkiye'de ormanı katledenlerin kimler olduğunu biliyoruz. 6831'in ilamının ne olduğunu bilirim. Yıllarca avukatlık yaptım ama ormanı Orman Dairesinin katlettiğine ilişkin bir örneği görmedim değerli arkadaşlarım. Devlet eliyle ormanı yok etmeye çalışıyorsunuz Artvin'de, Artvin'de bir cinayet işleniyor.

Bakın, ben Cerattepe'ye ilişkin ihalelerin nasıl yapıldığını, ihaleye nasıl fesat karıştırıldığını bu Türkiye Büyük Millet Meclisinde onlarca kez anlattım. Bütün kulaklar sağır, duvarlara çarptım ama gelinen noktada görülüyor ki yarından itibaren Artvin'e yeni bir bomba atıyorsunuz siz.

Lütfen -biraz önce milletvekilime de söyledim- Valilik yetkililerine buradan sesleniyorum, AKP'nin yetkililerine sesleniyorum, Sayın Bakana sesleniyorum: Bakın, yarın eğer Artvin'de üzücü bir olay olursa, değerli arkadaşlarım, Artvin'de üzücü bir olay olursa bütün Artvinlilerin iki eli yakanızdadır. Eğer orada bir tek üzücü olay olursa bunun sorumlusu hükümettir değerli arkadaşlarım; bunu buradan uyarıyorum.

Bu yörenin milletvekiliyim ben. Artvin'i gören milletvekili arkadaşlarım var, iktidar partisi içerisinde de milletvekili arkadaşlarım var. Yüzde 70 eğimli bir coğrafyanın üzerinde beynimize kurşun sıkılmasına izin vermeyeceğiz, bize bedeli ne olursa olsun vermeyeceğiz! O ihaleyi alan o firmanın yetkililerine de sesleniyorum, o bana mesaj atan Cengizlere, Özaltınlara da sesleniyorum: Bize bedeli ne olursa olsun Artvin'i yok etmenize izin vermeyeceğiz değerli arkadaşlarım. Ben milletvekili olarak burada şov yapmıyorum, Artvin'i yok ediyorlar değerli arkadaşlarım, Artvin'i yok ediyorlar.

Ben buradan Orman ve Su İşleri Bakanına sesleniyorum: Sayın Bakan, benim ulaşamadığım, çok önemli bir toplantıda olan Orman Genel Müdürüne lütfen talimat veriniz, yarın ormana uzanan o kirli elleri lütfen ormandan uzaklaştırınız diyorum.

Artvin huzurlu bir kent, bu ülkenin örnek kentlerinden bir tanesi, cumhuriyetin de en güzel kentlerinden birisi. Neden Artvin'e bomba atıyorsunuz değerli arkadaşlarım, neden Artvin'i peşkeş çektiriyorsunuz?

Neden böyle yapıyorsunuz değerli arkadaşlarım? Artvin'in milletvekili olarak bunu buradan bütün Türkiye'ye haykırıyorum: Bütün Artvinlilerin gözü kulağı yarın Artvin'de olsun, Artvin'deki bu cinayette olsun.

Bakın, Murgul'da da -en güzel yerlerimizden bir tanesi- aynı şirket siyanür barajı kurmak istiyor. Ölümler olacak, binlerce ölüm olacak, belki heyelanlar olacak. Bakın, Soma'yla ilgili olayı Özgür Özel burada konuştuğu zaman gülüp geçiyordunuz. Ben de Artvin'i buradan konuşuyorum. Yarın eğer Artvin'de bir tek ölüm olursa, değerli arkadaşlarım, onun vebali sizlerin üzerindedir.

O nedenle, Sayın Bakan, Orman Genel Müdürünü lütfen arayın. Bakın, lütfen arayın. Eğer bunu yapmazsanız bu kürsüye kendimi zincirleyeceğim. Bakın, bunu yapmazsanız bu kürsüye kendimi zincirleyeceğim değerli arkadaşlarım.

Bu nedenle, lütfen, Artvin'e uzanan bu elleri kıralım diyorum, duyarlılığınızı bekliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. ”

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 10.09.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Bayraktutan Tbmm Genel Kurulunda Ko...
 » Kamilet Vadisi Hes’leri Meclis Günd...
 » Cerattepe’de Maden Çıkacak, Murgul’...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Bayraktutan Meclis’te Cerattepe Geç...
 » Bayraktutan Sondajın Devam Etmesini...
 » Bayraktutan Tbmm'de Yılın İlk Konuş...
 » Bayraktutan Cerattepe Ve Kamiletin...
 » Adalet Artvin İçin Bir Kez “Haklısı...
 » Artvinli Cerattepe’de Yaşam Alanlar...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin Chp’den Mehmet Cengiz’e Eleş...
 » Bayraktutan'dan Başbakanı Aldatan B...
 » Artvin, Meclis Gündeminde Konuşulma...
 » Murat Karayalçın Artvin Halkıyla Bu...
 » Chp Artvin Milletvekili Bayaktutan’...
 » Bayraktutan'dan Göz Altılara Tbmm K...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Artv...
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Sercan Dede Ödp Artvin İl Başkanlığ...
 » İyi Parti Teşkilatı Basın Mensuplar...
 » Sp Artvin İl Başkanlığı Ekonomik Du...
 » Artvin’de İyi Parti Merkez İlçe Baş...
 » Milletvekili Kışla Artvin’de...