Artvin’de Söylentilerden Rahatsız Olunca Konuştu

09/09/2014 07:40

Aslan Özer Hakkında Çıkan İddialara Cevap Verdi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’de ilk kez “Rezidans” kalitesinde konut projesi başlatan ve Artvin’de geleceğe yönelik projeleriyle Artvin İş Dünyasında çok konuşulan isim olan Aslan Özer hakkında çıkan söylentilere basın mensupları aracılığıyla cevap verdi.

Artvin Yerel Basınına ofisinde açıklamalarda bulunan İş Adamı Aslan Özer Ancak Artvin’e geldikten sonra kamuoyunda kendisi hakkında çeşitli söylencelerin üretilmesi ve konuşulmasından rahatsızlık duyduğu ifade ederek uzun süre bu dedikodu tarzındaki iddialara cevap vermediğini söyledi.

Kayabaşı Rezidans ile Artvin’e ilk kez “Rezidans” kültürünü taşıyarak Artvin’in ilk ve tek rezidansını inşa etmeye başladıklarını belirten Özer “İnşaatın kaba kısmını bitirdi. Yılsonunda ise inşaat bitiyor. İnşaat yükseldikçe, bitmeye yakınlaştıkça dedikodu artmaya başladı. Hakkımda çıkan dedikodular, kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Bu dedikodular beni kırmış ve üzmüştür” dedi. Dedikoduların hat safhaya çıkmasından dolayı bu söylentilere cevap verme gereksinimi duyduğunu dile getiren Aslan Özer Artvin’e duyulan sevginin lafla değil hizmetle yatırımla olacağını ifade etti.

Yaklaşık 40 yıl boyunca Dünyanın birçok ülkesine giden ve buralarda önemli işler yapan Özer yıllarca yaptığı kazancı birikimi Artvin’e getirerek burada yatırımlar inşaatlar, projeler yapmaya başladı. Artvin İş dünyasında ve bazı çevrelerde hakkında değişik konularda iddiaların ortaya atılmasının ardından İnönü Caddesi, Tekel Sokak girişindeki ofisinde yerel basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Özer, “Memlekete bir şeyler kazandırmak, fikirler üretmek, Artvin’e yakışır, dünya standartlarında insana değer veren konut kazandırmak, insanın doğduğu topraklara hizmet etmek güzel bir duygu. İmkânları olanların bunu yapmaları bir görevden öte borcudur” dedi.

Özer konuşmasının devamında “Öncelikle şunu söyleyeyim. Yerel gazetelere olsun dergilere olsun TV’den olsun yaptığım tüm röportajlarımda bundan 40 yıl önce Artvin’den gurbet ellere çıktığımda, eğer imkânım olursa Artvin’e dönerek hizmet edeceğime, Burada bulunan akrabalarımın, Artvin insanının yanında olacağıma söz vermiştim. Allah’a şükür olsun. Bana bugünleri nasip etti. Ben de 40 yıl önceki sözümü tuttum. Artvin’e dönerek çalışmalara başladım.

Küçük yerlerde dedikodu çok olur. Hakkımda çeşitli rivayetler çıkarmaya başladılar. Madenci olduğumu söylediler. Artvin’e gelmemin altında başka şeylerin yattığını ima ettiler. İlk başlarda kulağıma gelen dedikodulara cevap vermek istemedim. Ben sustukça konuşulanlar sanki gerçekmiş gibi algılanmaya başlandı. Bana güvenen insanların kafasına şüpheler oluştu. Onun için bu açıklamayı yapmam farz olduğu için konuşuyorum.

Değerli hemşerilerim, Artvin’e ancak Artvin’in insanı gerçekten, candan hizmet eder. Artvinli olmayan bir işadamı buraya ancak başka amaçlar için gelir. Para kazanmak için gelir, işi bitince de çeker gider. Ama benim için Artvin gece gündüz düşünülmesi gereken geçmişim, geleceğim ve onurumdur. Artvin denince benim tüylerim diken diken olur. Ama el için olsa olsa ya para kazanma iş sahası, ya da sıradan bir yamacın üstündeki yerleşim yerinin adı olur.

Artvinlilerin Çarıklı Milyoner Olarak Yaşamamaları İçin Döndüm

Ben yıllardır söylenen Artvin’in sahibi yok sözünden hareketle Artvin’e sahip çıkmak, Artvinli hemşerilerimle birlikte bu muhteşem coğrafyada çarıklı milyoner olarak yaşamamak için geriye döndüm. Evet, Artvin yerüstü zenginlikleriyle dünyanın en nadide coğrafyasıdır. Gitmediğim ülke kalmadı. Artvin’deki iklim, toprak, hava, su kısaca eko sistem bu kadar çok özelliğin bir arada olduğu yer yok. Ama gelin görün ki bu zenginliği üretime yansıtamıyoruz. Çünkü üretici olmayı unutmuşuz. Her şeyi hazır tüketmeye alışmışız.

İşte ben bu yanlış yaşayış felsefesi ve anlayışı ortadan kaldırmak için geldim. Bir kıvılcım olmaya geldim. Tüm Artvin’in tarlasında, yaylasında, bahçesinde çalıştığı, ürettiği, ürettiklerini değerlendirdiği, markaya çevirdiği bir il haline getirebilmek için geldim. Yusufeli’nde kavun oluyor, zeytin yetişiyor. Bunların lezzeti dillere destan, yaylalarımızda doğal olarak beslenen küçük büyükbaş hayvanlarımız var. Bugün dünya organik et ve tarım ürünleri arıyor, bulamıyor. Ben Artvin havzasını organik tarım ve hayvancılık ürünleriyle dünyaya örnek olacak bir il haline getirmek için geldim. Bakın daha iki üç gün önce çıkan bir haberi size örnek olsun diye okuyorum.

Söke ilçesindeki bir firma tarafından, Çin’e 10, 5 Ton Organik Zeytinyağı İhraç Edildi

Firma sahibi Servet Altay, gazetecilere açıklamada bulunurken, ilk olarak Rusya’ya ihraç ettikleri organik zeytinyağını, bu kez Çin’e gönderdiklerini belirtti.

Kilosu toptan 20 TL Çin’e 10, 5 ton zeytinyağı gönderdiklerini, toplam 500 ton zeytinyağı isteyen Rusya’ya ikinci partiyi ise önümüzdeki ay göndereceklerini anlatan Altay, “Bölgedeki memecik türü zeytinden elde edilen yağa talep çok. Altın değerindeki bu zeytin cinsini korumamız gerekiyor” dedi. Servet Altay, ayrıca; ABD ve Kanada’ya gönderdikleri numunelerin beğenildiğini, yakın zamanda buradan gelecek şirketlerle anlaşma imzalamayı beklediklerini dile getirerek, normal zeytinyağının kilogramının 6-7 liradan, organik zeytinyağının ise toptan 20, perakende 30 liradan satıldığını kaydetti. Servet Altay, Söke’de organik üretimin gelişmesi için her türlü desteğe hazır olduklarını ifade etti. Söke Ticaret Odası Başkanı Reşat Anya da organik zeytinyağı ihraç eden firmanın çalışmalarının, diğerlerine öncü olması dileğinde bulundu.

Ben buraya memleketime işte bunun için geldim. Artvin’in her ürünü altındır, madendir. Öyle bir maden ki bu; doğa sizi siz doğayı sonsuza dek doğal ürünlerle besliyorsunuz. Toprağa bir tohum verin onun sizden bin kat cömert olduğunu göreceksiniz. Artvin organik tarım ve hayvancılıkta ihracat yapacak ürün yetiştiremez. Çünkü talep çok fazla. Bunu iddia ediyorum. Şu an işlemler bitse üretim başlasa alıcılar hazır bekliyor

Artvin insanı çalışkandır. Eğer imkân verirseniz, ürününün değerlendiğini görürse gece gündüz demden üretecek kadar çalışkandır. İşte ben bu varlıklarımızı ve yeteneğimizi harekete geçirmek için geldim. Yoksa dünyanın her hangi bir ülkesinde istediğim şartlarda yaşar giderim. Ama benim doğduğum topraklara vefa borcum var. İnsanlarımıza aslında ne olduğumuzu neler yapabileceğimizi anlatacak birikimim ve bilgilerim var. Bunları anlatmak ve Artvin’i topyekün harekete geçirmek için geldim.

Bugün dünyanın havası kirlendi. Tüpler içinde oksijen satılır oldu. Dünyaya oksijenin en bol olduğu bir ili tanıtmaya geldim. Artvin’i alternatif turizmde özellikle sağlık turizmiyle, doğa turizmiyle hatta organik tarım turizmiyle tanıştırmak için geldim. Bunun için çalışmalara başladım. Birçok proje için başvurular yapıldı. Sağ olsun Sayın valimiz, Sayın Milletvekilimiz ve Ankara olsun bu konuda bana desteklerini esirgemediler. Ben projelerimi gerçekleştirmek için hazırım. Ancak başlayabilmemiz için yasal izinlerin belgelerin çıkması gerekiyor. Onları bekliyoruz.

Artvin En İyisine En Güzeline Layık İse Rezidans Projesi Yakışırdı

Artvin’e ilk rezidans konut projesini getirdim. Önce buradan başlayayım. Bu proje yakında bitiğinde göreceksiniz, Artvin’in ilk ve tek en güzel konut projesidir. Rezidans donanımıyla ve avantajla normal daire alabileceğini Türkiye’de tek inşaattır bu. Bugün normal bir dairenin fiyatı neyse biz de ona yakın fiyata rezidans konut yaparak Artvin insanına kalıcı bir hizmet sunuyoruz.

Şunu söyleyeyim ki; ben bundan para kazanmıyorum. Bu donanımlarda, bu kalitede bir daireyi İstanbul’da 450 ile 600 bin TL arasında peynir ekmek gibi satardım. Ama ben Artvin’e Artvinli hemşerilerime layık olduğu örnek bir konut projesi yaptım. Ancak bir ayrıntıyı unuttum. Çünkü dünyada sadece bize has olan bir şey var. Haset, kıskançlık, dedikodu, laf ebeliği, tembellik. Çalışana, üretene karşı destek yerine köstek olma geleneği(!) maalesef benim gibi sabırlı bir insanı açıklama yapmaya itti.

İnşaatın dışyüzü sıvalanmayınca dış cephe kaplama çalışması başlamayınca, benim iflas ettiğimi, binanın yarım kaldığını kulaktan kulağa söyleyerek, her defasında da başka şeyler ekleyerek yaydılar. Buradan daire alanlara telefon açanlar oldu. Bunu kimlerin neden çıkardığını bilemiyorum. Ama bu söylentiler eşiği aştı. Değerli büyüklerimizin kulağına kadar gitti. Onlar da bu söylentilerden üzüldüler. Şimdi açıklıyorum;

Daireler Yılsonuna Kadar Bitecek

Aslan Özer Kayabaşı Rezidans Konut Projesinin şu an inşaatı devam eden ana bina eğer hava şartlarında bir değişiklik olmasa, havalar iyi giderse yıl sonuna kadar 2015 yılına girmeden bitiriyorum. Şu an o durmuş gibi görünen binanın içinde 30 kişi harıl harıl çalışıyor. Hiçbir finansman sıkıntımız yok. Yap- sat yöntemiyle değil, peşin para ile yapılıyor. Peki, neden dış cephede acele etmedim? Değerli Artvin halkı, saygı değer hemşerilerim; Ben dünyayı gezdim, dolaştım, iş yaptım, yapmaya da devam ediyorum. Dünyada öğrendiğim en önemli şey dürüstlüktür. Gelişmiş ülkelerin sırrı da budur. Adamlar her işinde sözünde özünde dürüsttürler. Kandırmazlar, çalmazlar, yalan söylemezler. Ben iş yaparken bu ilkeyi rehber alan bir kişi olarak, önce içini bitirerek, daha sonra dışına başlamayı uygun gördüm. Çünkü iç bitmeden yapacağınız dış cephe çok kısa sürede kirlenir, zarar görür. Yazık değil mi? Yoksa ben de hemen etrafını acele acele sarar vitrin haline getirir, ondan sonra da satar, “ben sattım benden çıktı derdim. ” Ama bu etik olmaz, doğru olmaz, hele hele benim anlayış değerlerimle çelişir. Evet, tekrar ediyorum, ben bu projeyi para kazanmak için yapmadım. Onun için de temelinden çatısına kadar Artvin’de bugüne kadar yapılmamış bir proje yaptım.

Kayabaşı Rezidans Güvenli- Konforlu Ve Akıllı Bir Bina Olarak Yapılıyor

Kayabaşı Rezidans akıllı bina olarak yapılıyor. Güvenlik ve dayanıklılık konusunda normal pil ile Duraceel pil arasındaki fark gibi fark var. Bu binanın temelindeki ve etrafındaki yeraltı suları drenaj edildi. Binanın etrafında yapılan istinat beton duvarlar şu anda Artvin’de tek denebilecek mukavemette yapılmıştır. Çünkü burada insanlar yaşayacak. Temeli 120 cm kilit sistem radye temel atıldı. 85 ton demirle atılmıştır. Bu binanın kat aralarındaki beton kalınlığı 30 cm’dir. Bu bina yine Artvin’de bir ilkin örneği olacak. Her kat boyunca tüm binayı çepeçevre saran Fransız balkonuyla çevrilmiştir. Fransız balkonuyla Kayabaşı Rezidans adeta bir çiçek abidesi, ya da 10 katlı bir doğa saksısı gibi yeşil ve güzelliğin simgesi olacak. Binanın özelliklerini anlatan bölümü en sona bırakıyorum.

Şunu söyleyeyim ki; buradan daire alanlar, Artvin’in şanslı insanları olacak. Çünkü konut projesi olarak ilk ve son projem olacak. Çünkü benim asıl işim bu değil. İnşaat sektörüyle ilgilenmiyorum. Sadece bir örnek yaparak, Artvin’de konut kültüründe, güvenliğinde kalitesinde bir model olmayı istedim. Artvin insanı en iyisine layıktır diyorsak gereğini de yapmalıyız. En iyisini de önemle göstermeliyiz.

Kayabaşı Rezidans üç ayrı bloktan oluşacak. Ana blok bitmek üzere. İki blok inşaatı da hemen başlıyor. Bu site teknoloji ve mühendislik bakımından örnek bir sitedir. Siz bu kadar inşaat var. Peyzaj diye bir şey duydunuz mu? Bu sitenin özel otoparkı, bahçesi, çocuk parkı, yeşil alanı var. Sadece bunun maliyeti yaklaşık 800 bin TL tutuyor. Bu proje Aslan Özer İnşaatın dünya standartlarında Artvin’e yaptığı ve güvence verdiği bir projedir.

Ben de bu dedikodulara kulaklarımı kapadım. Bu iş bitince biliyorum alkışlayacaklar, helal olsun diyecekler ama beni de hayli üzmüş olacaklar. Son olarak şunu söyleyeceğim: Artvin’de Kayabaşı Rezidansta ev sahibi olmak şanstır. Bu binada oturanlar nasıl bir ayrıcalıkla, nasıl bir kaliteyle normal bir daire fiyatına nasıl bir rezidans dairesinde oturduğunu gururla anlatacaklardır. Bu projeyi gerçekleştirenlere dua edip teşekkür edeceklerdir. Galiba benim en büyük kazancımda bu olacak. Artvin insanı en iyisine en güzeline layıktır. O halde buyurun Kayabaşı Rezidans Hayırlı olsun” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 09.09.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Hopa’da Kilpa 2’nci Alışveriş Merke...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » A. Hopaspor’a İşadamlarından Destek...
 » Artvin’in Büyüyen Değeri Güvenler...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Galip Öztürk’ten Yeni Gürcistan Baş...
 » Batum Euphorıa Hotel Resort Açıldı...
 » Galip Öztürk, Gürcistan Başbakanı’n...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin, Meclis Gündeminde Konuşulma...
 » Artvin Lif-levha Fabrikası Emekçile...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Chp Artvin İl Başkanından Çarpıcı A...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Artvin’de Akparti Topbaş İle Gövde...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Arhavi Bir Çınarını Daha Kaybetti...
 » Kemalpaşa’ya 150 Yataklı Bölge Hast...
 » Hopa İlçe Emniyet Müdürünü Allah Ko...
 » Lüks Artvin Seyahat Mercedes'i Terc...
 » Borçkaspor’dan Hopaspor'a Destek...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Tamamlandı...
 » Kaymakam Görükmez’den Hopaspor Futb...
 » 7,7 Milyar Liralık 375 Eser Hizmete...
 » Hopa Akparti İlçe Başkanı İlyas Güv...
 » Koop 2017 Fuarı...