2. Artvin Offroad Oyunları Başlıyor

04/09/2014 12:11

Artvin Bu Hafta Sonu Yine Büyük Bir Organizasyona Ev Sahipliği Yapacak.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Offroad kulübü kurulduğu günden itibaren birçok etkinlikte ve Offroad yarışlarında adından söz ettiriyordu. Yeni kurulan bir kulüp olmasına rağmen, Artvin Offroad Kulübü kısa sürede üye sayısını çoğaltarak değişik illerde düzenlenen Offroad yarışlarında Artvin’in tanıtımına katkı sağlıyordu. Son olarak Turizm Haftası ve Gençlik Haftası etkinlikleri kapsamında etkin rol alan Artvin Offroad Kulübü bu yıl ikincisine ev sahipliği yapacağı 2. Artvin Offroad Oyunları için hazırlıklarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz yıl 28-29 Eylül 2013 tarihinde Artvin Kafkasör yaylasında ev sahipliğini yaptığı 1. Artvin Offroad Oyunları ile ulusal ve yerel basın aracılığıyla Artvin'in tanıtımına büyük katkı sağlayan Artvin Offroad Kulübü bu yıl ikincisini düzenleyeceği etkinlikle, Türkiye gündeminde Artvin'in tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır.

Artvin Offroad Spor Kulübü tarafından organize edilen 1. Artvin Offroad Oyunları’nın ilk gününde Bayan Offroadcular kıyasıya mücadele etmişlerdi. Bayan yarışmacıların ortaya koydukları performans ile erkeklere taş çıkardıkları gözlenirken, bayan yarışmacıların zorlu parkurlarda araçları ile yaptıkları şov görülmeye değerdi. Yarışmaları yüzlerce Artvinli takip ederken, 7 bayan yarışmacının katıldığı yarışmalara İzmit’ten katılan bayan yarışmacı da olmuştu. Bayan yarışlarındaki rekabet ve şov ikinci gün yarışlarının daha da heyecanlı geçeceği yönünde fikir verirken, yarışlar kadar Kafkasör Yaylası’nın doğal güzellikleri de yarışmacılara büyük bir zevk yaşatmıştı. İlk gün yapılan bayan yarışlarının ardından, gece kamp alanında düzenlenen etkinlikler ve konserle devam etti. Etkinliğin ikinci gününde yapılan yarışlarda offroadcular kıyasıya mücadele etti. Yapılan yarışların ardında ödül töreni yapılarak etkinliğe son verilmişti. Etkinlik sonrasın da Artvin Offroad Kulübü, yerel ve ulusal basında uzun süre yer alıp kendinden söz ettirmişti.Artvin Offroad Kulübü Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tolga Şatır, bu yıl ikincisine ev sahipliği yapacağı Artvin Offroad Oyunları ile ilgili yaptığı açıklamada; "Geçtiğimiz yıl birincisini düzenlediğimiz Offroad Oyunları sonrasında gözlemlediğimiz organizasyon eksiklerimizi gidererek ikincisine hazırlanıyoruz. Bu yıl düzenleyeceğimiz etkinliğe Şavşat, Yusufeli, Ardanuç, Borçka, Murgul, Hopa, Arhavi, Ardeşen, Rize, Trabzon, Giresun, Fatsa, Ordu, Samsun, Sinop, Vezirköprü, Kars vb. il ve ilçelerdeki ve Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan gibi yakın ülkelerdeki offroadcu arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler sonucu etkinliğimiz, 5 Ağustos 2014 Cuma günü saat 16. 00’da Artvin Valiliği önünde yapılacak açılışla başlayacak. İlk olarak çelenk koyma töreni, saygı duruşu ve açılış konuşması yapılacak ve ardından şehir turu düzenlenip kamp alanına gidilecek. Cuma günü katılan guruplarımıza Cuma gecesi kamp alanında meşhur Artvin Döneri ikram edeceğiz.

Cumartesi isteyen gruplar için safari düzenlenecektir. Artvin’in doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ve kiliselere gezi yapılacaktır. Safariye katılmayan gruplar için önce bayanlar yarışı ve ardından Türkiye’nin hiçbir yerinde yapılmayan yaşlılar yarışı yapılacaktır.

Cumartesi gecesi kamp alanında kurulacak olan sahnede birbirinden iyi sanatçı ve müzisyenler eşliğinde konser düzenlenecek. Yapılan konserin ardından katılımcı guruplar arasında küçük oyunlar yapılacaktır. Pazar günü bütün katılımcılar ile birlikte etkinlik alanına geçip Artvin halkı ve misafirlerimize akşama kadar muhteşem bir görsel şov sergileyeceğiz. Pazar günü etkinliklerin sona ermesinin ardından katılımcı pilot ve misafirlerimize ödül töreni ve hediyelerin verilmesinin ardından etkinliğimiz sona erecektir. Geçen yıl düzenlediğimiz etkinlikte piste 67 araç girmişti. Bu yıl yurt dışı katılımı da olacağından dolayı katılım daha fazla olacaktır. Çalışmalarımıza bu yıl biraz erken başladık. Kusursuz bir organizasyon olması için, Artvin'in ilimiz dışında tanıtımına katkıda bulunmak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Offroad Nedir?

Offroad, tabii ki İngilizce bir kelime. Anlamı da yol dışı. Biz offroad’cular bu aktiviteye Türkçe bir karşılık bulmak için çok uğraştık, ama şu ana dek başaramadık. Yaptığımız şeye en yakın kelime: “yoldan çıkmak” deyimi. Onu da gençlere kötü örnek olmaması için kullanmak istemiyoruz. Ama Offroad tam olarak da bu: Yoldan çıkmak. Yol aslında limitleri simgeler. Önceden belirlenmiş bir alanda gitmeniz gerektiğini hatırlatır. Tam özgür sayılmazsınız çünkü yolun “sınırları” sınırlar sizi. Bu sınırları aşıp yol dışında, yanı sadece kendinizin belirlediği rotalarda ilerlemekse özgürlüktür. İşte offroad’un bizim için anlamı budur: Özgürlük. Otomobil kullanmayı seven bir kişi için keyif verici bir araçla yolda gitmek mutluluktur. Otomobil kullanmak geliştirilebilir bir yetenektir, isteyenler gerçekten bu konuda en uç eğitimleri alıp, gelinebilecek en üstün noktalara gelebilirler. Her şey öğrenildi, yapacak ne kaldı sorusunun sorulduğu yerde ise bizim cevabımız belli: Offroad. Yolda mükemmel araç kullanmak, insanı yol dışında araç kullanmaya ancak hazırlayabilir. Çünkü yol dışı bambaşka bir uzmanlık alanı, deneyim ile geliştirilebilecek bambaşka yetenekler anlamına gelir. Bunun iki nedenle altını çizmek istiyorum: Offroad araçları ile yol dışına çıkmak, otomobil kullanmayı sevenler için yeni bir meydan okumadır. Zevklidir. Keşfedilecek yeni sistemlerin, deneyimleyecek yeni tecrübelerin olduğunu görürsünüz. Sınırlarınızı bildiğinizi zannettiğiniz yerde, bilmediğiniz yeteneklerinizi keşfedersiniz. Her kendini bilen pilota bu tecrübeyi öneririm. Ama aynı zamanda yol dışında araç kullanmak, tamamen başka bilgiler gerektirir. Bu bilgilerin bazılarını öğrenebilir, bazılarını ise ancak deneyimleyebilirsiniz. Bu bilgiler olmaksızın yol dışına çıkmak ve sınırları zorlamak riskli olabilir. Hem kendiniz hem de aracınız için. Bunu yapmayın.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 04.09.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Off Road Yarışları Bayanlar...
 » Şavşat Of Road Dağcılık Ve Fotoğraf...
 » Artvin’de Offroad Şöleni Yaşanacak...
 » Artvin Offroad Kulübünün İran’dan M...
 » Omatxore Offroad Yarışları Büyüledi...
 » Artvin Offroad Kulübü Genel Kurulu...
 » 08'in, En 08 İçerikli Festivalinin...
 » Turizm Haftası Şavşat Gezisi İle So...
 » 3. Offroad Oyunları Hazırlıkları...
 » Arhavi Off-road Trabzon'dan 1.likle...
 » Şavşat Yavuzköy 5. Kış Şenlikleri Y...
 » Sahara Tüneli İçin Işık Göründü...
 » Hopalı Dağcılar Kemalpaşa Zirveleri...
 » Kar Üstünde At Yarışı Görenleri Şaş...
 » 3. Artvin Off-road Oyunları Nefes K...
 » Hopa-rize Arası Bisiklet Yarışı Geç...
 » Hopa-rize Arası Bisiklet Yarışı Hop...
 » Artvinli Kızakçılar Uludağ’dan Kupa...
 » Bir Spor Etkinliği De Rize'de...
 » Murgul 1. Off-road Yarışları Nefes...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...