Doğu Karadeniz Bölgesi İhracatında Yüzde 9.3 Artış Yaşandı

04/09/2014 09:21

462,5 Milyon Dolar Tutarında İhracatla Fındık Ve Mamulleri Birinci Sırayı Aldı.


Haber: Hayati AkbaşDoğu Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden 2014 yılının Ocak-Ağustos aylarını kapsayan ilk 8 ayında 1 milyar 46 milyon 730 bin 407 dolar tutarında ihracat gerçekleşirken, gerçekleşen ihracatta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9, 3 oranında bir artış yaşandığı bildirildi.

Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane illerinden ilk 8 aylık dönemde gerçekleşen ihracatın ürün sıralamasında; bir önceki yıla göre yüzde 13, 2 oranındaki artışla 462, 5 milyon dolar tutarında ihracatla Fındık ve Mamulleri birinci sırayı, yüzde 24, 2 oranındaki artışla 222, 5 Milyon dolar tutarındaki ihracatla Yaş Meyve Sebze Ürünleri ikinci sırayı ve yüzde 13, 6 oranında düşüş yaşanan 158, 3 milyon dolar tutarındaki ihracatla da Madencilik ürünlerinin üçüncü sıraya aldığı öğrenildi.

2014 yılı Ocak-Ağustos döneminde 105 değişik ülkeye ihracat yapıldığı belirtilirken, en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke ise sırasıyla; Rusya Federasyonu, Gürcistan, İtalya, Almanya ve Çin Hak Cumhuriyeti oldu. En çok ihracatın yapıldığı bu ülkelerden de Rusya Federasyonu'na yönelik ihracatta yüzde 15, Gürcistan'a yönelik ihracatta yüzde 17 ve İtalya'ya yönelik ihracatta yüzde 3, 6'lık bir artış yaşandı.

Bölgenin ilk sekiz aylık ihracatında, başta Rusya Federasyonu olmak üzere Avrasya ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yönelik ihracatta bir önceki yıla oranla göreceli artışlar yaşanırken, bölgeden Ortadoğu ülkelerinin birçoğuna yapılan ihracatta önceki aylarda olduğu gibi düşüşün devam ettiği görüldü.

Konuyla ilgili açıklama yapan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, "Önümüzdeki dönemde özellikle Bölgemize yakınlık avantajına sahip olduğumuz öncelikli pazarlarımızdan olan Rusya Federasyonu'nun Avrupa ülkelerine uygulamış olduğu ambargo kapsamındaki ürünlerin Ülkemizden tedarik edilmesine yönelik çalışmalar, anılan Ülkeye yönelik ihracatımızda önemli oranda artışlar yaşanmasını sağlayacaktır. Ancak, ihracatçılarımızın organize bir şekilde Rusya Federasyonu pazarına önem vermeleri, en üst standart ve kalitede ürün sevkiyatına ve piyasa normlarına titizlikle riayet etmeleri, Rusya pazarında ülkemiz ürünlerinin vazgeçilemez bir şekilde tercih edilmesini sağlayacaktır. Ancak, devletimiz kanalında Rusya Federasyonu'na yönelik ihraç sevkiyatlarında gerek yeni ihracat güzergâhların oluşturulması ve gerekse en büyük lojistik sorunumuz olan geçiş belgesi yetersizliğine çözüm bulunması büyük aciliyet arz etmektedir. Bölgemiz açısından ve Ülkemizden en kısa sürede Rusya Federasyonu'na karayolu ile ulaşımımızı sağlayacak Gürcistan üzeri transit geçişli Kazbegi-Verhni-Lars karayoluna alternatif olacak Güney Osetya Roki yolunun açılması, Abhazya yolunun açılması ihracatımıza büyük katkı sağlayacaktır" dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 04.09.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Doğu Karadeniz İhracatı, 2016'yı Dü...
 » Doğu Karadeniz İhracatında Artış Ya...
 » Dkib Başkanı Gürdoğan 2013 İhracatı...
 » Doğu Karadeniz İhracatı Eylül Ayınd...
 » Doğu Karadeniz İhracatının Artması...
 » Tr 90 Bölgesel Gelişmeler Konulu Pa...
 » Doğu Karadeniz’de İhracat Arttı...
 » Doğu Karadeniz'deki İhracat Artışı...
 » Doğu Karadeniz Bölgesi İhracatındak...
 » Doğu Karadenizin Parlayan Yıldızı H...
 » Rusya Federasyonu’na Yeni Transit G...
 » Doğu Karadeniz’de İhracat Kasım Ayı...
 » Doğu Karadeniz İhracatında Kıpırdan...
 » Doğu Karadeniz İhracatında Düşüş De...
 » Dkib, Doğu Karadeniz İhracatında Dü...
 » Doğu Karadeniz’de İhracat 10 Yılda...
 » Dkib Başkanı Gürdoğan Bürokratik En...
 » Karadeniz'de İhracat 11 Ayda Zor Kı...
 » Doğu Karadeniz İhracatı Yılın İlk 6...
 » Trabzon Önemli Bir Foruma Daha Ev S...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » 40 Bin İmzayı Tbmm Başkanlına Verdi...