Hopa Sosyal Güvenlik Merkezi, Törenle Hizmete Açıldı

26/08/2014 09:05

1 Milyon 300 Bin Liraya Mal Olan Hopa Sosyal Güvenlik Merkezi Hizmet Binası, Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin’in Hopa ilçesinde yaklaşık 2 yılda yapımı tamamlanan ve 1 milyon 300 bin liraya mal olan Hopa Sosyal Güvenlik Merkezi Hizmet Binası, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Sundura Mahallesinde yaklaşık bin metrekare alana inşa edilen hizmet binasının açılış törenine, Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Vali Yardımcısı Hasan Ongu Sarp Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Öztürk, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, İl Emniyet Müdürü Hamdi Selçuk, Hopa Kaymakam Vekili ve Arhavi Kaymakamı Muhammet Önder, Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek, Arhavi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Kesimal, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Zafer Şimşek, kurum çalışanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Arhavi Gençlik Merkezi Halkoyunları gösterisinin ardından saygı duruşunda bulundu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Törende bir konuşma yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, son yıllarda kente yapılan önemli kamu yatırımlarıyla Artvin’in kabuğunu kırdığını ve kabuğuna sığmadığını ifade etti.

Vali Cirit, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Biz, çoğu konuşmalarımızda dile getiriyoruz. Artvin birçok konuda aslında belirleyici noktada. Diyoruz ki, Türk ekonomisinde Artvinliler var, Türk siyasetinde Artvinliler var, Türk bürokrasisinde Artvinliler var, Türk basınında Artvinliler var. Burada size onlarca isimi dile getirebilirim. Hepsi de sizlerin hemşehrileriniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik, Sayın SGK Başkanımız Yadigar Gökalp İlhan sizin hemşehrileriniz ve bu toprakların çocukları. Bu topraklardan yetişen bu kişiler tüm Türkiye’ye hizmet ediyor. Türkiye’nin önünü açıyor. Dolayısıyla özellikle bu hizmet binası, bu yatırımın ilçemize gelmesi noktasında karar verici noktada bulunan Sayın Bakanımız ve çalışma arkadaşlarına Artvin Valisi olarak bende teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Artvin Kabuğunu Kırıyor, Artvin Kabuğuna Sığmıyor. Bunu da hep birlikte görüyoruz, görmeye de devam ediyoruz. İşte Hopa ilçemizde Gümrük Bölge Müdürlüğü hizmet binası özellikle Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin ve başkanının şiddetle istedikleri bir hizmet alanı. Ve yakında onunla ilgili inşallah bir açılışı da yeniden Hopa’nın karşısına getiriceğiz. Bu Sosyal Güvenlik Merkezimiz sadece Hopa’ya değil, ticaretin çok önemli bölümünün buralarda geçtiği, Kemalpaşa, Arhavi ile bu bölgeye, bu sahil bandına hizmet verecek. Bundan da büyük bir memnuniyet duymaktayız.

Hopa Gümrüğünden sadece 380 milyon liralık ortalama ihracat yaptığımız bir gümrük limanına sahibiz. Sarp Sınır Kapısı gibi Türkiye’de en yoğun kullanılan kapılardan birisine sahibiz. Buradan ciddi anlamda gelir ve kazanç elde etme noktasındayız. Geçtiğimiz günlerde kapıdan yolcu trafiği 28 bin sınırını aştı. Bu, ciddi bir ihtiyacı da aynı zaman ortaya çıkartıyor. Sarp Sınır Kapısı gibi prestij bir yapı ile Kafkaslara açılırken yada Kafkaslardan ülkemize girerken, bizleri ziyaret edeceklerin karşısına çıkmak istediğimizi de buradan özellikle ifade etmek istiyorum. Bu, şunun için de lazım. 2023 vizyon hedefimiz var.

Bunlardan biri 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi. Eğer biz bu ihracat hedefini sağlayacaksak, bu türden yatırımlara ciddi anlamda ihtiyacımız var. Çünkü üreticimizin önünü açma noktasında elimizden geleni yapmak zorundayız.

Sosyal Güvenlik anlamında Artvin’de yaklaşık olarak 160 bin kişi bu kapsam içerisindedir diyebiliriz. Buda yaklaşık % 83'lük bir Artvin nüfusuna tekabül ediyor. Emekli maaşı alanında % 20, yaklaşık 34 bin kişi de emekli maaşını buralardan almaktalar. Bu güzel binanın açılışında baştan sona katkısı olan yerel arkadaşlarımızdan ulusala kadar ve özellikle Sayın Bakanımızın nezdinde tüm bu teşkilatta görev alan ve bu konuda emeği geçen arkadaşlarımızı Artvin Valisi olarak kutluyorum. Binamızın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. ”

Sosyal Güvenlik Kurumu Artvin İl Müdürü Zafer Şimşek ise; “Hopa Sosyal Güvenlik Merkezi binamız 1000 metre üzerine kurulmuştur. Mülkiyeti kurumumuza ait olup Hopa, Arhavi ve Kemalpaşa Beldelerimize hizmet verecektir. 11 bin sigortalı, 1221 iş yerine hizmet verecektir. ” dedi.

Vatandaşlara nezih ortamlarda hizmet vermek, vatandaşların sosyal güvenliğe ilişkin işlemlerini en kısa sürede tamamlamak için yapılan hizmet binasının açılış törenini yaptıklarını söyleyen Şimşek, ülkemizde devlet anlayışındaki değişimle ''İnsanı yaşat ki devlet yaşası'' anlayışının benimsediğini belirterek insanın önem kazandığını vurguladı.

Şimşek, yaptığı konuşmada: “Vatandaşa hizmet esas alınarak hizmet vatandaşın ayağına götürülmeye başlanmıştır. Kurumumuzda gerek Türkiye’de ki mevcut sistemin sonuçları, gerekse de nüfus yapısında ki değişim göz önüne alınarak sosyal güvenlik sisteminde orta ve uzun dönemde; kolay erişilebilir, adil, yoksulluğa karşı daha etkin koruma sağlayan, mali açıdan sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemine ulaşılabilme adına çok önemli bir reform başlatılmıştır. Bu doğrultuda 2006 yılında 5508 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu ile tek bir emeklilik sistemi, tek bir sağlık sistemi ve bu yapıyı yürütmek üzere tek bir kurumsal yapı içeren üç farklı kurum olan SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı tek bir çatı altında toplanarak bütün vatandaşımıza sosyal güvenlik hizmeti, Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında sunulmaya başlanmıştır.

Artvin Sosyal Güvenlik İl müdürlüğü olarak Hopa, Yusufeli, Şavşat Sosyal Güvenlik Merkezlerimizle birlikte Artvin halkına etkin, süratli ve kaliteli sosyal güvenlik hizmeti sunma gayreti içerisindeyiz. İl Müdürlüğü olarak emeklilik işlerinde aylık bağlama gün sayımız 8 günün altına düştü. Amacımız emeklilerimizin emeklilik işlerini bir günde halledebilmek. Yüzde 93 olan tahsilat oranımızı yüzde 98’e çıkarmak istiyoruz. Bu doğrultuda bütün mesai arkadaşlarımla birlikte Artvin Halkının memnuniyetini gözeterek, nitelikli çalışan kadrosu ile kaliteli hizmet verebilmek için kuruma gelen her vatandaşı kendi evindeymiş gibi hissetmesi için elimizden gelen her türlü çabayı göstermekteyiz. Vatandaşın işlemlerini hallettikten sonra kurumdan mutlu ve güler yüzlü ayrılması, bizim en önemli arzumuzdur. ” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ise, Artvin’de doğmuş birisi olarak açılışta bulunmaktan dolayı büyük bir gurur ve mutluluk içinde olduğunu ifade etti.

İlhan, yaptığı konuşmada: “Sosyal Güvenlik Merkezinin açılışı için mesai arkadaşlarımla birlikte burada bulunmaktayım. Öncelikle binanın yapımının her aşamasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Böylesine güzel bir binada hizmet verecek çalışma arkadaşlarıma da başarılar diliyorum. Ümit ederim ki merkezimiz Hopa için hayırlı olur ve güzel hizmetler verir. SGK olarak tüm Türkiye’de fiziksel mekanlarımızın yenilenmesine önem veriyoruz. Bu merkezimizle birlikte 484 sosyal güvenlik merkezimizi açmış oluyoruz. ” dedi.

Sosyal Güvenlik Reformuyla Cumhuriyet Tarihinin en büyük reformunun yapıldığını söyleyen Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, reformla bir çok şeyi amaçladıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi vatandaşlarımızın geleceğe daha güvenle bakabilmeleri açısından sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliğini sağlamaktı. Bu kapsamda sosyal güvenlik kurumunu tek çatı altında topladık. Daha hızlı, daha eşit, daha standart, daha adil hizmet sunmayı hedefledik. Şunu gururla söyleyebilirim ki, hedeflerimize beklediğimizden çok kısa sürede ulaşmaya başladık. Sosyal Güvenlik açıklarına baktığımızda bu oranların gayri safi milli hasılaya göre azaldığını görmekteyiz. Gelir tahsilatlarımız önemli oranda artırmış bulunmaktayız. Kayıt dışı istihdamla mücadelede çok önemli ilerlemeler kaydettik. Yüzde 43, 5 düzeyinde olan kayıp dışını yüzde 34’lere çekmiş bulunmaktayız. Tabi ki önümüzde yapacak çok önemli işlerimiz var. Kayıt dışı istihdamın azaltılması en önemli hedeflerimiz arasında. Tabiki işleri yaparken vatandaşa sunduğumuz hizmetin kalitesine önem vermekteyiz. Memnuniyet oranını tespit etmek için anketler yaptırmaya devam ediyoruz. Memnuniyet oranlarının yüzde 45’den yüzde 75’lere çıktığını görüyoruz. ”

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe de “Artvin’in eksiklerini bir bir tamamladığını ve devlet yatırımlarının, bölge müdürlüklerinin toplandığı yer olma noktasında hızla ilerlemeye devam ettiğini söyledi.

Kocatepe, “İşte bugün Hopa’da sosyal güvenlik kurumunun hizmetini yerine getirecek bir binamızı açtık. 81 İlimizde, yüzlerce ilçemizde böyle bir yer açılabilirdi. Ama Artvin’de, Hopa’da açıldı. Burada devletin güzel bir jesti var. Bu jestlerden bir tanesi de sevgili hemşerimiz, Artvinli Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanımızın ve Sayın Bakanımızın Hopa’mıza, Artvin’imize jesti vardır. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bizler Artvin’de çalıştıkça, onların yüzünü ak ettikçe daha güzelleri gelecektir. Yeter ki biz burada hak edelim. Hopa’mızda daha çok, daha büyük açılışlarda birlikte olmayı umut ediyorum. ” diye konuşu.

Konuşmaların ardından Hopa Sosyal Güvenlik Merkezi Hizmet binasının açılış kurdelesini Vali Cirit, SGK Başkanı İlhan ile protokol üyeleri birlikte keserek hizmete açtı.

Vali Cirit, daha sonra beraberindekilerle birlikte hizmet binasında bir süre incelemelerde bulundu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 26.08.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Sgk Başkan Yardımcısı Hemşerimiz İl...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Demirhan Elçin Güven Tazeledi...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Artvinli Bürokratlar İstifa Kuyruğu...
 » Ülkü Önal Bu Defa Berta Ortaköy İzl...
 » Artvinli Bürokrat İsimler Vekillik...
 » Ankara'da Artvin'lilerin Şöleni Var...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Hopa - Arhavi Arasında Osb Gerginli...
 » Akparti Hopa İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Artvin Horon Rekorunu Kırdı...
 » Hopa İş Dünyası İran’a Çıkartma Yap...
 » Hopa - Batum Demiryolu Projesi Bölg...
 » Hisarcıklıoğlu Yaptıkları Sınır Kap...
 » Hopa Tso’nun Gündemini İnşaat Sektö...
 » Hopa Akparti’den Bir Aday Daha...
 » Garanti Bankası Anadolu Sohbetleri...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...