Artvin Devlet Hastanesi Yine Gözdoldurdu

21/08/2014 08:52

Doğumda En Güvenilir Yöntem Epidural (ağrısız Doğum) Anestezili.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Devlet Hastanesinde normal doğumlar Epidural (Ağrısız Doğum) anestezili yöntemiyle ağrısız ve başarılı bir şekilde yapılıyor.

Normal doğumda anne adaylarının en çok korktuğu ve bu korku yüzünden sezeryan doğuma yönelmelerine neden olan normal doğumda ki doğum sancıları Epidural Anestezi yöntemiyle ortadan kalkıyor.

Artvin Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. İrfan Akalın, Artvin Devlet Hastanesi Kadın hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Doğan ve Artvin Devlet Hastanesi Anestezi Uzmanı Dr. Ali Akdoğan Epidural (Ağrısız Doğum) anestezili yöntemiyle ilgili açıklamalarda bulundular.

Artvin Devlet Hastanesi Yöneticisi Dr. İrfan Akalın yaptığı konuşmada “Normal doğumda ağrıdan yana ciddi çekincelerimiz var ise mutlaka epidural doğuma yönlenelim. Epidural doğumdan korkmayalım. Çok güvenilir iyi ellerde çok iyi sonuçlar alınan bir yöntemdir. Artvin Devlet Hastanemizde ki arkadaşlarımız çok iyi şartlarda güvenilir şartlarda epidural doğumu gerçekleştirmektedirler. Bundan sonrada böyle olacaktır. Epdural doğum konusunda biz halkımızın tüm isteklerini karşılamak için buradayız” dedi.

Dr. İrfan Akalın Sağlık Bakanlığının son yıllarda insanları sezaryenden uzaklaştırıp normal doğuma teşvik ettiğini söyledi. Bakanlığın bu konuda yapmış olduğu birçok çalışma olduğunu ifade eden Akalın Bakanlığımız muhtelif faydalarından dolayı, bebek ve anne sağlığı için insanları sezaryenden uzaklaşıp normal doğuma yönlendirmektedir.

Genel Sekreterlik kurulduktan sonra hastanelerden normal ve sezaryenle doğum oranlarının istendiğini belirten Akalın Genel Sekreterliğin bunları peyderpey kontrol ettiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığımız vatandaşlarımızı normal doğuma teşvik ederken bizde tıbbın getirdiği yenilikleri kullanmaktayız diyen Dr. Akalın “ Özellikle son yıllarda gündeme gelen Epidural yani halk arasında ağrısız doğum dediğimiz bir teknik ülkemizde yaygınlaştırılmıştır. Bakanlıkta bu tekniğin yaygınlaştırılıp uygulanabilir bir şekilde kullanılması için bizden bu işin alt yapısını kurup insanlarımızın bilinçlendirilmesi istenmiştir. Bu teknik yeni bir teknik değil son 10 yıldır gündeme gelen ve uygulanabilen bir tekniktir. Bu teknik sayesinde normal doğum hastalar tarafından kabul edilebilir. Hastalar tarafından teşvik edilebilir bir hale gelmiştir. Normalde sezaryen istenmesinin sebebi hastalarımızın doğum ağrısından kurtulma isteğidir. Doktorlarımıza bu yönde ciddi talepler sosyal baskılar olabilmektedir. Özellikle genç bayan hastalarımız ilk doğumda ki ağrılardan dolayı çok korkmaktadırlar. Bunları dikkate alarak sezaryen oranlarını düşürmede ki en öncelikli adımlarından birisi olarak da; insanlara normal doğumu sevdirmeyi ve kolaylaştırmayı hedeflemiştir bakanlığımız. Bundan dolayı da ağrısız doğumlar gündeme gelmiş ve ağrısız doğumlar Türkiye genelinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunun için eğitim ihtisas esnasında uzmanlarımız bu eğitime tabi tutulur hale gelmişlerdir.

Bizim de Artvin Devlet Hastanesi olarak normal doğumları artırma adına, ağrısız doğumları teşvik etme adına insanlarımıza yönelik bu uygulamayı başlatalım ön ayak olalım diye anestezi uzmanlarıyla, kadın doğum uzmanlarıyla görüşülmüş olup bir senedir bu uygulama başlatılmıştır. Halkımızı bu uygulamayla ilgili bilinçlendirmemiz gerek çünkü bu uygulama pek bilinmiyor. Bu uygulamadan bazı çekinceler var. Bu uygulamayla ilgili insanların kafasında bazı soru işaretleri olabiliyor. Bu uygulamada bizim Artvin Devlet Hastanesi olarak şansımız 3 tane anestezi ve iki tane kadın doğum uzmanının bulunmasıdır. 3 Anestezi uzmanımız bu konuda tecrübeli ve geldikleri yerde bu uygulamayı çok sayıda yaptıkları için bu konuda Artvin halkına çok büyük bir fırsat tanımış oldular. Kadın doğum uzmanlarımızda hem bizim, hem bakanlığın taleplerini göz önünde bulundurup kendi inisiyatiflerini kullanarak hastalarımızı sezeryandan uzaklaştırarak normal doğumu, normal doğumu da güzelleştirmek adına ağrısız doğumu bütün hastalarına tavsiye eder hale geldiler ve bunda ön ayak oldular.

Bu uygulama bebek ve anne sağlığı için şuanda tıpta bütün dünyada uygulanan en iyi yöntemdir diyebiliriz. Çünkü bazen normal doğumda da sezaryende da istenmeyen komplikasyonlar olabilir. Ama sezeryanda ki komplikasyon oranları çok yüksektir. Hem bebek için hem anne sağlığı için doğumlarda çok ciddi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Sezeryan masum bir işlem değildir. Sezeryan bir ameliyattır. Ağrısız doğumda ise Epidural bölgeye yanı bel aralığı bölgesine ilaç enjekte edilerek hastanın doğum evresine geldiği sırada ağrı hissetmemesini sağlanmakta ve doğum eylemine hiç etkisi yoktur. Bununla ilgili hastalarımızdan çok iyi geri dönüşler aldığımız için bu uygulamanın üzerine gidip bu uygulamayı yaygınlaştırma adına halkımızı bilinçlendirmeyi düşündük. Bu uygulama da özellikle hasta konforu çok ön plandadır. Hastalarımız doğumun ertesi günü yürüyüp hastaneden çıkabilmektedirler. Bebeğe hiçbir ilaç geçişi olmamaktadır. Normal doğumda işler istenildiği gibi gitmezse aynı şekilde sezeryana geçilebilmektedir. Vakit kaybı olmamaktadır.

Son bir yıldır tüm Türkiye’de sezeryan oranlarında ciddi bir azalmanın gözlendiğini kaydeden Dr. Akalın bir sene öncesinde yüzde 80 düzeylerinde sezeryanla doğum gerçekleşirken, son bir senedir halkın bilinçlendirilmesiyle birlikte sezeryan oranlarında ciddi bir düşüş sağlandığını söyledi. Akalın; “Artvin Devlet Hastanesi’nin son 6 aylık verilerine göre sezeryanla normal doğum arasında bir kıyaslama yaptığımız zaman yüzde 55 oranında normal doğum, yüzde 45 oranında da sezeryan gözükmektedir. Bu oranları incelediğimizde bu sezeryanların önceki sezeryanlardan kaynaklandığını görüyoruz. Yeni gelen hiç doğum yapmamış hanımefendi arkadaşımızı sezeryana yönlendirmiyoruz. Doktor gerek görmediği durumlarda hastamız sezeryana yönlendirilmiyor. Hastamız daha önce sezeryan geçirmiş ise ikincisinde normal doğum kesinlikle tavsiye edilmiyor. Bir hasta bir defa sezeryan olmuşsa diğer doğumları da sezeryanla yapmak durumunda kalıyor ve üçün üzerinde sezeryana izin verilmiyor. Çünkü bebek ve anne için ciddi riskler oluşturuyor” dedi.

Epidural doğumun en büyük avantajının çocuk sayısında bir sınırlama olmaması olduğunu söyleyen Akalın Epidural doğumda istediğiniz kadar çocuk sahibi olabiliyorsunuz. Önünüzde hiçbir engel teşkil etmiyor. Anne ve çocuk sağlığını etkilemiyor. Doğum sonrası anneler çok çabuk toparlanıp çocuklarına çok daha iyi bakabilmekteler. Bebek bakımı da çok önemli bir seviyeye ulaştı. Bebeğin doğmasıyla iş bitmiyor. Annenin üzerine düşen görevlerde var. Sezeryan geçirmiş annelerde çoğu zaman anne sütü sıkıntısı yaşanmıştır. Anne sütü ya çok az geliyor, ya geç geliyor ya da hiç gelmiyor. Anne bazı sezeryanlarda ancak birkaç gün sora çocuğu yanına alabiliyor. Bu gibi sıkıntılardan dolayı doğum sonrası süreç içinde önemli bir şey, sadece doğum olarak bakmamak lazım” diye konuştu.

Artvin Devlet hastanesi olarak bundan sonrada bu uygulamalarımızı artırarak devam ettireceğiz. Hem Bakanlığımızın hem Genel Sekreterliğimizin talepleri, hem de halkımızın talepleri doğrultusunda bu uygulamaları yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu konuda da halkımızın bilinçlendirilmesini istiyoruz. Eğer doktor tarafından bir tavsiyeniz tıbbı bir gerekçeniz yoksa mutlaka ve mutlaka normal doğuma başvuralım. Normal doğumda ağrıdan yana ciddi çekincelerimiz var ise mutlaka epidural doğuma yönlenelim. Epidural doğumdan korkmayalım. Çok güvenilir iyi ellerde çok iyi sonuçlar alınan bir yöntemdir. Artvin Devlet Hastanemizde ki arkadaşlarımız çok iyi şartlarda güvenilir şartlarda epidural doğumu gerçekleştirmektedirler. Bundan sonrada böyle olacaktır. Epdural doğum konusunda biz halkımızın tüm isteklerini karşılamak için buradayız” ifadelerine yer verdi.

Artvin Devlet Hastanesi Kadın hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Doğan hamilelik ve doğum sürecinin yıpratıcı ve zor bir süreç olduğunu ancak modern tıbbın getirdiği yeniklerden biri olan belden uyuşturma denilen epidural anestezi yöntemiyle birlikte anne ve bebeğe hiçbir sıkıntı vermeden, annenin ağrılarını azaltıp, doğum sürecini daha da hafifletilip doğumdan sonrada annenin hemen toparlandığı bir süreçle doğumun gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu yöntemle birlikte hiçbir hastanın doğum esnasında neredeyse hiç ağrı hissetmediği dile getiren Dr. Osman Doğan “Anne adaylarımızın korktuğu doğum sürecini böyle bir yöntemle cazip bir hale getirmeye çalışıyoruz. Sağlık Bakanlığı da Epidural Anestezi ile kombine doğumların yaygınlaştırılmasından yana. İlk gebelikte doğumdan aşırılı korkuluyor. Gereksiz yere bizlerden ameliyat talep etmekteler. Bu yöntemle birlikte hem o ameliyat ve risklerini azaltıyoruz hem de daha sağlıklı nesiller için öncülük etmiş oluyoruz.

Sezeryan büyük bir operasyondur doktorlar gerek görmediği sürece başvurulmamalıdır. Bunun içinde tıbbı gereklerin oluşması lazım. Ne yazık ki bu artık çok su istimal ediliyor. Bunun için gebeleri daha iyi eğitmek yönlendirmek lazım. Sezeryan doğumda üçten sonra ki doğumlarda annenin ve bebeğin hayati tehlikesi üst seviyede ortaya çıkıyor. Epidural anesteziyle doğumla birlikte sezeryan oranlarını da inşallah daha da azaltacağız” dedi.

Artvin Devlet Hastanesi Anestezi Uzmanı Dr. Ali Akdoğan, Epidural Anestezinin herhangi bir tehlikesinin olmadığını vurgulayarak; “Uygun tekniklerle, uygun ilaçlarla uygun zamanda yapıldığında herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Epidural anestezide verdiğimiz ilaçların kesinlikle bebeğe geçmesi gibi bir durum söz konusu değil. Nitekim anneye de herhangi bir zarar vermiyor” dedi.

Artvin Devlet Hastanesi Anestezi Uzmanı Dr. Ali Akdoğan Epidural Anestezinin herhangi bir tehlikesinin olmadığını vurgulayarak “Uygun tekniklerle, uygun ilaçlarla uygun zamanda yapıldığında herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Epidural anestezide verdiğimiz ilaçların kesinlikle bebeğe geçmesi gibi bir durum söz konusu değil. Nitekim anneye de herhangi bir zarar vermiyor” diye konuştu.

Epidural doğumla doğum yapan Tuğba Şen ise yaptığı açıklamada, sancılarının artmasının ardından epidural tedaviye geçtiklerini ifade ederek; “ Epidural yaptığımızda sancılarım azaldı. Daha kolay bir doğum geçirdim. Kısa süreli oldu. Rahattı. Bu doğum yönetimden bilgim vardı ama Artvin’de olduğunu bilmiyordum. Öğrenmiş oldum. Rahat bir hamilelik geçirdim. Doğumda çok rahat oldu. Dün yatış yaptım bugün öğlen saatlerinde taburcu oluyoruz” dedi.

Çoğu hastaların korktuklarından dolayı sezeryanı tercih ettiğini dile getiren Şen “ Bana kalırsa normal doğum, epiduralli normal doğum sezeryana göre daha iyi. Çünkü bir gün içerisinde taburcu olunuyor. Sezeryan olduğunuzda 3-4 gün hastanede kalma gibi bir sıkıntı oluyor. Şuanda ben çok rahatım. Çocuğum kucağımda çok mutluyuz” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 21.08.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin'de Neonatal Resusitasyon Eği...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Hopa’da Ebeler Haftası Kutlanıyor...
 » Artvin’de Organ Bağışı Haftası Kutl...
 » Artvin’de Toplamda Organ Bağışı Say...
 » Artvin’de Organ Bağışı Ve Nakli Kon...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Parmak İkizler Hayata Sıkı Sıkı Tut...
 » Artvin Devlet Hastanesinde Kalp Pil...
 » Dünya Koah Günü Nedeniyle Açıklama...
 » Hopa Devlet Hastanesinden Örnek Bir...
 » Artvin’de Genç Annenin Ölümü İl’i Y...
 » Açü’den Engelli Yaşamına Akademik B...
 » İşte İnsanlık Örneği...
 » Hopa Devlet Hastanesinde Gebe Okulu...
 » Artvin'de Otomobil Çoruh'a Uçtu...
 » Artvin Gazeteciler Derneği Bu Kez B...
 » Hopa Devlet Hastanesinde 192 Bin Ha...
 » Şavşat Devlet Hastanesinin Temeli A...
 » Tika’dan Dost Ülkeye Destek...