Kışla’dan Çarpıcı Açıklamalar

05/07/2014 12:31

Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla “Artvin’in Sorunlarını Biliyoruz, Çözümlerini De”


Haber: Hayati AkbaşArtvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, bir dergiye röportaj verdi. Son yerel seçimlerde Artvin Merkez dahil olmak üzere 7 ilçede belediye kazanan Ak Parti’nin başarılarının nedenlerini anlatan Milletvekili Kışla, Artvin’in sorunlarına hakim olduklarını ve de bu sorunlarının çözümlerini de bildiklerini ifade etti.

Ak Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, verdiği röportajda önemli değerlendirmelerde bulunurken, Kışla röportajında; “ Öncelik sıralamamızı yaptık. Hiçbir problem çözümsüz değildir. Başkanlarımızla el birliği ile güzel hizmetler yapacağımıza bütün halkımız şahit olacak’

Yerel Seçimlerde Ak Parti ülke genelinde ve Artvin’de büyük başarı elde etti. Biz Artvin’i ele aldığımız için Artvin’i sormak istiyoruz, öncelikle. Artvin’de öncelikle aday tespitlerinizi ne şekilde gerçekleştirdiniz?

Öncelikle yerel yönetimlerde bizlere gösterdikleri teveccühten dolay hemşerilerimize, gecesini gündüzüne katarak bu başarıyı yakalamamızda en büyük payları olan il ve ilçe teşkilatlarımızdaki arkadaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Aday tespitini yaparken ince eleyip sık dokuduk. il ve ilçe teşkilatlarımızla birlikte toplum tarafından kabul göreceğini tahmin ettiğimiz adaylarla yola çıkmayı hedefledik. Adaylarla ilgili İl ve ilçe teşkilatımızın görüşlerini aldık. Kamuoyu yoklamasını yaptırdık ve toplum tarafından kabul gören adaylarla yola çıktık.

Yerel Seçim Atmosferinde nasıl bir çalışma yürüttünüz?

Halkımızın teveccüh göstererek görev verdiği günden bu yana İlimizin sorunlarını çözmek, yaşam standardını yükseltmek, sosyal ve ekonomik yönden gelişimi sağlamanın çabası ve gayreti içinde olduk. Hemşerilerimizin her türlü taleplerini değerlendirerek olumlu-olumsuz bilgi vermeye özen gösterdik. Artvin başta olmak üzere tüm ilçelerimize önemli hizmetler kazandırdık. İl ve ilçe teşkilat mensuplarıyla iki günlük arama toplantısı düzenleyerek Güçlü ve zayıf yönlerimizi, Rakiplerimizin güçlü ve zayıf yönlerini, İl ve İlçelerimizin problemlerini tespit ederek çalışma stratejilerimizi ona göre belirledik. Seçim stardı verilmeden önce GENAR’a bir araştırma yaptırarak oy oranımızın ne olduğunu, muhtemel adaylarla ilgili halkın görüşünü tespit ettik. Herhangi bir konuda karar verilmesi gerektiğinde il ve İlçe Başkanlarımızla birlikte karar aldık. Halktan aldığımız bilgi ve talepleri sık sık değerlendirerek bu doğrultuda çalışmalarımızı yürütmeye çalıştık. Partimize gönül veren ve geçmiş yönetimlerde görev almış arkadaşlarımızla bir araya gelerek görüş ve önerilerini aldık. Onlardan büyük ölçüde destek ve yardım gördük. Kendilerine sizlerin aracılığıyla bir kez daha teşekkür ederim.

Sayın Kadir Topbaş’ın bizzat Artvin’e gelmesi ve halka sık sık buluşmasının seçim sonuçlarına katkısı oldu mu? Sayın Topbaş’ın kazanılan belediyelere destekleri olabilecek mi? Bu süreçte sizin rolünüz ne olacaktır?

İstanbul gibi metropol bir ilin sorunlarını çözmek için yoğun çalışmalarına rağmen seçimlerden önce de bizleri hiç yalnız bırakmadı. Zaman zaman ilimize gelerek hemşeriliğin ve Artvin sevdalısı olmanın en güzel örneklerini sergileyen Sayın Kadir Topbaş abimizin ilimize yaptığı katkılar ve gösterdiği ilgiden dolayı öncelikle Artvin halkı adına teşekkürü bir borç biliyorum.

Seçim sürecinde gelerek bizlere destek vermesi ak parti belediyecilik anlayışının Artvin’e taşınmasına destek vereceğini belirtmesi seçimlerde önemli bir katkı sağlamıştır. Kendilerine bir kez daha sizlerin aracılığıyla teşekkür ederim. Bu güne kadar yaptığı desteklerin artarak devam edeceğine inanıyorum. Nitekim Artvin Belediyesi başta olmak üzere sokak ve caddelerde bunun izlerini ve etkisini görmekteyiz. Benimde bu sürece katkım Sayın Başkanımızın nezdinde, bakanlık projelerine kaynak temini hususunda gerekli girişimlerde bulunmak ve takip etmek, Artvin’e daha fazla maddi ve manevi destek sağlamak olacaktır.

‘Çok çalıştık, halkımızın bize destek vermesini ümit ettik. Sonunda arzu ettiğimiz sonuca ulaştık’

Artvin’de yerel seçimler öncesindeki ortama baktığınız zaman sonuçların bu şekilde gerçekleşeceğini düşünüyor muydunuz?

İlimizde genel seçimlerde birinci parti olmamıza rağmen il ve ilçe yerel yönetimlerin büyük bir kısmı yıllardır CHP’ nin elinde bulunmaktaydı. Göreve başladığım günden itibaren kamuoyu ile iç içe olmaya, herkesin dertleriyle dertlenmeye, sorunlarını dinleyerek çözüm bulmaya gayret gösterdim . Bu süreç içinde kamuoyunda bir değişim arzusunun olduğunu hissediyor ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yapmaya özen gösteriyordum. Bu değişim arzusunun çalışmalarımızla desteklenmesi halinde başarıya ulaşacağımıza inanmaktaydım.

Peygamber efendimiz (s. a. v): “Müslüman yaptığı ve yapacağı işte ümitli olmalı. ” diye buyurmaktadır. Bizler de çalıştık, halkımızın bize destek vermesini ümit ettik ve arzu ettiğimiz sonuca ulaştık. Bu sonucu beklediğimizi seçim öncesinde basın ve kamuoyuyla birçok kez paylaştım. Önümüzdeki seçimlerde de halkımızın bizlere destek vereceğini ümit ediyor bu doğrultuda çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

‘Başarıyı getiren en büyük neden, birlik ve beraberliğimizdir’

Başarıyı neye bağlıyorsunuz? Kazanamadığınız iki seçim bölgesi var. Buradaki kayıpları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Teşkilatlarımız yerel seçimlerde başarıya susamıştı. İl başkanlarımızdan mahalle temsilcilerimize varıncaya kadar, ilk kurucularımızdan, partimize en son üye olan kardeşimize kadar bütün teşkilat ve adaylarımız inanılmaz bir gayretle çalıştılar. Başarının en büyük nedeni birlik ve beraberliğimizdir. Bunun yanında projelerimiz halkımız tarafından takdir edilmiştir. Ayrıca ilimizde yaptığımız yatırımlar ve geleceğe yönelik proje çalışmalarımızın halkımız tarafından takdir edilmesinde ve halkımızın dertlerine çözüm üretmemizin de önemli katkısı olduğunu düşünüyorum. Yerel yönetimi alamadığımız bir ilçemizi ve bir beldemizi bir kayıp olarak görmüyor halkımızın gösterdiği teveccühe saygı duyuyorum ve orada başarısız olmuşsak başarısızlık bize aittir diye düşünüyorum.

Artvin Halkının şimdi beklentileri artmıştır. Bu beklentilere nasıl cevap vereceksiniz?

Şunu öncelikle belirtmek isterim ki ilimizin sosyal, ekonomik ve kültürel yönden kalkınması için her zaman büyük bir özveriyle çalışmalarımızı sürdürdük. Artarak sürdürmeye de devam edeceğiz. Yerel yönetimlerinde bize güç katarak hizmette daha da başarılı olacağız. Ak Partinin yerel yönetimlerdeki başarısı bellidir. Problemleri biliyoruz, çözümlerini de biliyoruz. Öncelik sıralamamızı yaptık. Hiçbir problem çözümsüz değildir. Başkanlarımızla el birliği ile güzel hizmetler yapacağımıza bütün halkımız şahit olacak.

Seçilen belediye başkanlarına tavsiyeleriniz nelerdir? Başkanların vaatlerini takip edecek misiniz? Bundan sonraki süreçte teşkilat olarak nasıl bir çalışma yürüteceksiniz?

Ak Parti siyasetinin merkezinde insan vardır. Bizler ve başkanlarımız insana değer verecek, insanı, parayı ve zamanı iyi yönetmeye gayret edeceğiz. Tüyü bitmemiş yetimin halını yemeyecek yedirtmeyeceğiz. Başkanlarınızın öncelikle halkımıza kapılarını açık tutmalarını, dertlerini dinlemelerini, sorunlarına kısa sürede çözüm bulmalarını ve Halka Hizmeti Hakka hizmet olarak görmelerini ve bu doğrultuda çalışmalarını yürütmelerini isterim. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.

Bu başarıda sizin katkılarınız mutlaka büyük! Sizin vekilliğiniz döneminde kısa sürede halkın sevgisini kazandığınız görülüyor. Biz hangi ilçeye gittiysek hep sizden bahsediliyor. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Hemşerilerimizle iftihar ediyorum onlara layık olmaya çalışıyoruz. Halkımız tarafından böyle değerlendiriliyorsam şükürler olsun. Bunu halkla iç içe olmaya, sorunlarıyla, ilgilenmeye, dertleriyle dertlenmeye ve halka hizmeti Hak’ka hizmet anlayışıyla yürütmemden kaynaklanabileceğini sanıyorum. Halkımızın gösterdiği teveccühten dolayı teşekkür ederim.

‘Artvin Başarıyı Artırma Projesi’nin başarısının ilk koşulu eğitimdir’

Dr. İsrafil Kışla, milletvekili olmadan önceki Artvin ile olduktan sonraki Artvin’i değerlendirdiğimizde bu süreçte yapılan hizmetlerden kısaca bahseder misiniz?

Görev verdiğiniz günden beri özellikle Eğitim-Tarım-Turizm Ulaşım ve Sağlıkta birçok çalışmalar yaptık. Her öğretim yılı başında İlk ve Orta öğretimdeki eğitim sorunlarını ve çözüm önerilerini görüşmek üzere çalıştaylar düzenledik. Bu çalıştaylarda bir önceki yılda yapılan çalışmaların değerlendirilmesini yaparak yönetici, öğretmen, veli ve öğrencilerin sürece katılımının sağlanması için alınması gereken tedbirleri tespit ederek eğitimde başarı ve kaliteyi artırma gayreti içindeyiz.

“ARTVİN BAŞARIYI ARTIRMA PROJESİ” ni hazırladık. Bu projede belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için bizden istenen her türlü destek ve yardımı sağlamak için eğitimde kaliteyi artırmak ve hak ettiği yere getirmek için yeni yatırımlar yaptık, fiziki şartlarını iyileştirdik. Son 12 yılda 63 Milyon(Trilyon)TL eğitim yatırımı yaptık. Birçok ilde bir Fen Lisesi varken ilimizde ikinci bir Fen Lisesi açtık. Artvin Merkezde “EĞİTİM Kampüsü” projenizi gerçekleştiriyoruz. Üniversitemizin fiziki gelişiminin sağlaması için yeni yatırımlar devam etmektedir. Diğer taraftan da Ülkemizin ihtiyaç duyduğu meslek alanlarıyla ilgili bölümlerin açılmanın gayreti içindeyiz.

Bir diğer öncelikli konumuzda sağlıktır. Yeni sağlık tesislerinin yapımı, hastanelerin tıbbi cihaz kapasitesinin artırılması ve yeni cihazların alımı, hasta yataklarının nitelikli hale getirilerek hastalarımızın bir başka ile gitmeden tedavilerinin yapılamasını sağlama gayreti içindeyiz. Coğrafi yapısı nedeniyle ulaşım sorunları bakımından sıkıntı yaşayan illerin başında ilimiz gelmektedir.

Hepimizin elli yıllık rüyası olan Cankurtaran Tüneli’nin delme işlemi tamamlanmıştır. Allah’ın izniyle 2015yılı içinde hizmete açılacağız. Ulaşımda en büyük problemimizi çözmüş olacağız. Borçka halkının çilesi olan Macahel Tüneli’ni programa aldık, Ardanuç ve Şavşat ilçelerini Artvin’e bağlayacak olan yeni bağlantı yolunun projesini çizdirdik, Şavşat içinden geçen Ardahan yolunun şehir dışına çıkarma çalışmaları devam etmektedir. Ardanuç-Ardahan arası yol çalışmalarını n sonuna geldik. Böylece ana arterlerde büyük bir rahatlama sağlamış olacağız.

İlimizin kalkınması, yaşam standardının yükseltilmesi ve göçün önlenmesinde olmazsa olmazlarımızdan biri de turizmdir. İlimizde sanayi üretimi ve tesislerin yetersizliği nedeniyle bacasız sanayi olarak adlandırılan Turizm’in geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması alternatifsiz turizm cenneti olabilecek her türlü şartları taşıması nedeniyle de en öncelikli çalışma konularımız arasında yer almaktadır. Doğası, geleneksel mimarisi, yeşil yaylaları, gölleri, tarihi kilise ve kemer köprüleri, flora ve fauna’sıyla çok zengin bir potansiyele sahip olan ve farklı turizm türlerini bir arada barındıran ilimizin doğal güzelliklerini, tarihi ve turisttik yapısını, zengin doğa turizmi potansiyelini ön plana çıkarmak, bacasız sanayi olarak adlandırılan turizminde hedef ve stratejiler belirlenmiş, kısa, orta ve uzun vadede yapılması gereken çalışmalar tespit edilerek“2013-2023 ARTVİN İLİ DOĞA TURİZMİ MASTER(GELİŞME) PLANI “ hazırlanmıştır.

İlimizin tarımsal gelişimiyle ilgili olarak da öncelikli proje konularını tespit etmek amacıyla akademisyenler, bakanlık yetkilileri, STK temsilcileri ve il yetkilileriyle 15 Aralık 2012 tarihinde 1. Çalıştay, tespit edilen proje konularına ilişkin teklifleri görüşerek olgunlaştırmak amacıyla da 27 Nisan 2012 tarihinde 2. Çalıştay düzenleyerek projelendirilmiş, büyük bir kısmı Bakanlık bütçesiyle bir kısmı da ve özel müteşebbisler tarafından finanse edilerek uygulamaya başlanmıştır. Kırsal Kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında çiftçilerimize % 50 Hibeli Tarım Makina ve Ekipman alımlarına destek sağlanmıştır. Ardanuç ilçemizde Ardahan- Kars-Artvin Kalkınma Projesi (AKAK) kapsamında 18 dekar alanda Hayvan Pazarının yapımı için proje çalışmalarına başlanmıştır. Gerçekleşecek bu proje ile hayvancılıkta önemli bir merkez haline gelecek ve hayvan borsası için gerekli altyapı oluşturulmuş olacaktır.

Baraj göllerinde su ürünleri ile ilgili yatırımları teşvik etmek amacıyla balıkçılık yapılacak yerlerin tespit çalışmaları, kapasitesi ve su analizleri yaptırılarak yatırım için bütün şartlar oluşturulmuştur.

Yıllarca beklediğiniz Doğalgaz’ın ilimize gelmesi için Kamu İhale Kurumu Doğalgaz Boru Hattı Arazi-Etüt, Harita/ Mühendislik danışmanlık hizmetleriyle ilgili olarak 12 Nisan 2013 ihale ilanı yayınlamıştır. Mühendislik çalışmalarını üstlenen yüklenici firmaya 08. 11. 2013 tarihinde yer teslimi yapılmış olup bir yıl içinde tamamlanacaktır.

Bizleri sevindiren önemli hususlardan biri de yapılan yatırım ve çalışmalar sonucunda son üç yılda nüfusun sürekli artış göstererek göçün durduğunun ve istikrarlı bir yükselişe geçişin göstergesi olmasıdır. Türkiye İstatistik Kurumu’nca açıklanan 2013 yılı Nüfus Sayım Sonucuna göre 2012 yılında 167. 082 olan nüfusumuz 20 13 yılında 169. 334 e yükselerek bir yıl içinde 2. 252 lik bir artış göstermiştir. Sürekli dışa göç veren iller arasında ilk sıralarda yer alırken; artış trendine girerek 2011 yılında 166. 394’e, 2012 yılında 167. 082’ye ve 2013 yılında da 169. 334 ‘e ulaşarak son üç yılda 4. 575 lık bir nüfus artışı olmuştur. Bizleri sevindirici yanı son üç yılda sürekli artış göstererek göç’ün durduğunun ve istikrarlı bir yükselişe geçişin göstergesi olmasıdır. Özellikle Belde ve Köylerimizin nüfusunun 2012 yılında 73. 409 iken 2013 yılında 75. 018 e ulaşarak bir yıl içindeki 1. 609 luk bir artış göstermesi köyden şehir’e göç’ün olmadığını, erkek nüfusun da 84. 060 iken 2013 yılında 85. 160 ulaşmasıyla da iş gücü göçünün de durduğunu göstermesi açısından ayrıca sevinç kaynağımız olmuştur. Ülke genelinde iç göç’ün devam ettiğini bir dönemde ilimizde göçün durduğunu görmekten memnuniyet duymamızın ötesinde bizlere moral ve çalışmalarımıza güç katmıştır. Bütün bu umut verici gelişmelerin nedeni Tarım-Eğitim-Turizm –sağlık ve Ulaşım konularında yaptığımız çalışmaların ve iyileştirmelerin neticesidir.

Bizlere her zaman destek veren ve bu imkânları sağlayan başta Sayın Başbakanımız ve hükümetimize Artvin halkı adına şükran ve minnetlerimizi sunar, bana bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür eder bu vesileyle tüm hemşerilerime selam sevgi ve muhabbetlerimi sunarım” ifadelerine yer verdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 05.07.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Kışla, "Artvin'de Göçün Durmuş Olma...
 » İsrafil Kışla’dan Turizm Projeleri...
 » Artvin Doğa Turizm Master Planı Haz...
 » Artvin’de Akparti Topbaş İle Gövde...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » “ Hizmet İçin Kolları Sıvadık ”...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...
 » Açü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Duman...
 » Akparti Artvin Milletvekili Kışla’d...
 » Chp Artvin İl Örgütü Basınla Kahval...
 » İsmet Acar; “Artvin Hakettiği Yatır...
 » Artvin Khb Gn.sekreteri Akalın, Viz...
 » Muhammed Altunal Bu Defa Kendini An...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Akparti Yusufeli Mitinginde Gövde G...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Sercan Dede Ödp Artvin İl Başkanlığ...
 » İyi Parti Teşkilatı Basın Mensuplar...
 » Sp Artvin İl Başkanlığı Ekonomik Du...
 » Artvin’de İyi Parti Merkez İlçe Baş...
 » Milletvekili Kışla Artvin’de...
 » Artvin Chp Merkez İlçe Gençlik Koll...