Artvin’de 36 Yıl Sonra Mezun Oldukları Okulda Buluştular

22/06/2014 12:45


Haber: Hayati AkbaşArtvin Kazım Karabekir Lisesi 1977-1978 dönemi mezunları, 36 yıl sonra mezun oldukları okulda buluşarak, ilk günkü okul heyecanlarını duygu dolu anılarını ve anlarını yeniden yaşadılar.

Artvin’deki buluşmaya katılan öğrenci ve o denemin öğretmenleri 36 yıl sonra buluşmanın ve anıları tekrar yaşamanın mutluluğunu yaşarken ilk buluşma adresi olarak Festival kafe de bir araya geldiler.

Yılların değişimi ile birbirlerini tanımakta zorlanan Artvin Kazım Karabekir Lisesi 1977-1978 mezunları üç gün sürecek hasret buluşması ve turistik Artvin gezisinde unutamayacakları anıları bir araya getirdiler. Kahvaltıda Figen Varan 36 yıl önce sınıf arkadaşlarını kendi hatıra defterine yazdığı anıları okuyarak 36 yıl sonra aynı sayfaya buluşma anını değerlendirmelerini istedi. Tertip komitesi buluşma da arkadaşlarına ve öğretmenlerine Artvin’i tanıtan CD ve broşür’ün yanı sıra küçük hediyeler ve 36 yıl önceki lise resimlerinin albümlerden derlenen fotoğraflardan oluşan CD hediye ederek jest yaptılar.

Okul Müdürü Hayati Güner Derse Girdi

Artvin’deki buluşmaya il dışından ve Artvin’den katılan mezun öğrenciler ve öğretmenlerden Başka o dönemin okul Müdürü Hayati Güner, Fen Bilgisi Öğretmeni Erdoğan Köse (Ankara), İngilizce Öğretmeni Fuat Özbay, Beden Öğretmeni Osman Mescioğlu( Trabzon) , Fransızca hocası Sevinur Çakmak (Bursa) aile ve arkadaşlarıyla katılırken Öğrencilerden Figen Varan, Ayten Topaloğlu , Çiğdem Aslan , Cihangül Aymen, Nuri Alptekin, Yücel Aslan, Fugen Yavuzay, Gülden Özer, Yalçın Özbayrak, Birol Köksal Turgay Dinçer, Kahraman Benvar, Halit Yılmaz, Hasan Basri Satır, Atilla Fırtına ve eşleriyle katılırken il dışından bu buluşmaya 36 yıl sonra Artvin’e gelen mezunlardan Ayperi Uzunalioğlu( Ankara), Sevinç Soyer (Uşak), Lale Selamoğlu (İstanbul), Aynur kandaz( Trabzon), Sebahat Şahin (Kıbrıs), Önal Silahtaroğlu (Şavşat), Yakup Gül Bursa), Mikail Durmuş(Bafra), İbrahip Gülenç (Bursa), Gökhan Memi (İstanbul), Nihat Yazar( Ardahan) eşleri çocuklarıyla katıldılar.

36 yıl sonra okudukları Lisede bir araya gelme fikri sosyal paylaşım sitesinin avantajları kullanılarak başlayan organizasyon bir yıldır mezunlara ulaşarak Artvin’de buluşmayı gerçekleştirdi. Bu buluşmanın Artvin Organize komitesi olarak bir araya gelen Nuri Alptekin, Fugen Yavuzay, Ayten Saraç, Figen Varan, Cihangül Aymen, Çiğdem Aslan, Yücel Aslan, Yalçın Özbayrak kusursuz organizasyona imza atarak 36 yıllık hasret buluşmasını hazırladılar.

Mezunlar Şavşat’ta Büyülendiler

Artvin de 36 yıl sonra hasret buluşması çok katlı otopark önünde buluşarak ilk günkü gezi programı saklı cennet olan Şavşat İlçesine yol alındı. Şavşat Yavuzköy’deki kaymakamlığa ait konuk evinde yöresel kahvaltı yaparak, yıllar sonra bir araya gelmenin mutluluğunu yaşarken, hasret buluşmasında duygusal anlar yaşandı. Şavşat Seyir Tepesi’nde Şavşat’ın doğal güzellikleri katılımcıları mest ederken Karagöl’de huzuru buldular. Akşam yemeği Laşet’teki balık lokantasında yendi. Yemeğin ardından, Artvin’e dönüş için hazırlık yaptılar. Yol boyunca il dışından gelen Artvin Kazım Karabekir Lisesi 77-78 dönemi mezunları aileleri ve arkadaşlarıyla bu geziye katılırken bu doğal güzellikleri görebileceklerini hayal bile etmediklerini söyleyerek, Şavşat cennetle tarif edilirse anca anlatılabilir diyerek, “ Doğayla iç içe olmak muhteşem manzaraları ile adete tablo gibi bizleri kucakladı. Şavşat İlçesinde müthiş anılara la ayrılıyoruz gittiğimizde bu güzellikleri dost ve akrabalarla paylaşacağız ve tekrar geleceğiz. ”

Atatepe’de Dünyanın En Büyük Atatürk Heykeli Ziyaret Edildi

Gezinin ikinci günü 15 Haziran’da ise beklenen buluşmayı gerçekleştirmek için saatler sayıldı. İkinci günü yöresel kahvaltı yapılarak Atatepe ziyaret edildi. Artvin’i her açıdan panoramik olarak gören zirvede yapılan Türkiye’nin en Büyük Atatürk heykeli ise büyük hayranlık uyandırdı. Bol bol hatıra fotoğrafı çekinildi. Böylece anılarına yeni fotoğraf kareleri eklediler. Ardında barajlar şehri Artvin’de Türkiye’nin en yüksek barajı olan Deriner barajını ziyarete ederek yetkililerden bilgi aldılar.

Mezunlar baraj gölüne nazır resimler çekinilerek günün hatıratını oluşturdular. 1978-1979 Dönemi mezunları ve öğretmenleri hep beraber Artvin kazım Karabekir Lisesinin bahçesinde buluşarak okula ilk günkü gibi sıraya geçtiler yoklama verdiler.

Fen Bilgisi Öğretmeni Erdoğan Köse Temsili Ders Yaptı

O dönemin Müdür Hayati Güner Öğrencilere hitaben bir konuşma yaparak ilk ders zilini çaldı. Sıraya giren öğrenciler okudukları sınıfa gelerek sıralara oturdular. İlk Derse Fen Bilgisi öğretmeni Erdoğan Köse girerek temsili ders yaptı. İlk Buluşmanın heyecanını yaşayan mezunlar yoklama alırken lisedeki numaraları ile kendilerini tanıtarak hangi ilden katıldıklarını söylediler. Okul Müdürü Hayati Güner Öğrencilerine yönelik ilk konuşmayı yaparken ilk liseye yönetici olarak atandığını hatırlatarak; “sizin gibi aynı heyecanla göreve başladım. Artvin Kazım Karabekir Lisesi sizin gibi bir çok öğrenciyi mezun etti. Eğitim dünyasında okulun yeri çok farklıdır. Kazım Karabekir Lisesi’nin Artvinimizin ilk lisesi olması ayrı bir değerdir. Sizlerle tekrar yıllar sonra bir arada olduğumdan dolayı çok mutluyum. Görüyorum ki yıllar sonra herkes mesleğinde kariyerinde önemli başarılar yakalamışsınız. Bizler sizlerle bir arada olmaktan çok mutlu olduk. Gezi boyunca bütün etkinliklerinize davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Yaşımızın ilerlemesine rağmen sizler gibi 36 yıl öncesi gibi aynı heyecanla ve duygu yoğunluğu yaşadığımı söylemek istiyorum. Öğretmenliğin güzel yanı bir insanı yetiştirerek hayata hazırlamak misyonumuz var. Başarılı bir eğitimde eser olarak sizler karşımızdasınız siz değerli öğrencilerim evlatlarımla bir arada olmaktan çok memnunum. Tekrar ilimize il dışından gelerek bu güzel buluşmaya katkı yapan bütün öğrencilerime ve öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum dedi.

Beden Eğitimi Öğretmeni Osman Mescioğlu Artvin Benim İçin Anlatılmazdır

Sınıflardaki Buluşma anına tanıklık eden ve Trabzon’dan ailesiyle birlikte katılan Beden Eğitimi Öğretmeni Osman Mescioğlu konuşma yaparak, Duygularını aktardı. Mescioğlu; “ Artvin ve Artvin Kazım Karabekir Lisesi benim hayatımda çok önemli bir yeri var. ilk mesleğe Artvin’de başlamamdan dolayı da ilk günkü heyecanı şuan duymaktayım. Yıllar önce ilk öğrencilerimizle aynı sınıfta aynı okulun bahçesinde buluşmamızdan güzel ne olabilir ki? İnanınki sizin gibi aynı heyecanı yaşamaktayım. Yıllar sonra gelen bu güzel organizasyonların devamını diliyorum. Çağırdığınızda tekrar geleceğim. ” diyerek herkese teşekkür etti.

İngilizce Öğretmeni Fuat Özbay; “İyi Bir Nesil Yetiştirmek İçin Çalıştık”

Sınıfta bulunan İngilizce Öğretmeni Fuat Özbay ise “yıllar sonra sizlerle bir arada bulunmaktan çok mutluyum. Benim öğretmenliğim sırasında kendimce iyi öğrenciler yetiştirmek ve onlara toplumda iyi insan modeli yerleştirmek ve vatanımızın bütünlüğünü korumak için biz eğitimcilere düşen görevler ise vatana hayırlı nesiller yetiştirerek, topumun hizmetine kazandırmak için çalıştık. ”dedi.

Nuri Alptekin Duygulandığı İçin Konuşamadı Hayati Güner’in Elini Öptü.

36 yıl sonra ilk günkü anları ile baş başa kalan öğrenciler eski anılarını tek tek kara tahtanın önüne çıkarak anlatırken çok duygulandıklarını bazen gözyaşları ile konuşamadıkları görüldü . Buluşmayı Tertip edenlere den Nuri Alptekin duygusal yoğunluk yaşayarak konuşamadığını gözlenirken eğitim hayatında önemli yeri olan Okul müdürü Hayati Güner’in Elini öperek teşekkür etti.

Öğrenciler öğretmenleri konusunda anılarını anlatırken fen Bilgisi Öğretmeni Erdoğan Köse’nin ne kadar disiplinli bir öğretmen olduğunu prensiplerinden asla taviz vermediği sınıfta yaramazlık yapan ve geç kalanları derse almadığını anlatan öğrenciler, kopya çekme anılarını da yıllar sonra paylaşarak gülüştüler. İlk derse giren sınıf öğretmeni Erdoğan Köse artık sınıftan ve okuldan ayrılma zamanı geldi diyerek Hay e gidelim Hayde şarkısı ı söyleyerek sınıftan ayrıldılar.

Yıllar sonra okulunda buluşan öğrenciler sınıfları okulun her katını gezerek o yılar öncesi anıları tazelediler. Üç yıl süren eğitim boyunca okulun her köşesinde ayrı anıların olduğunu dile getirerek bol bol resim çekindiler. Günün anısına okul merdivenlerinde resim çekinen 1977-1978 dönemi mezunları anılarına önemli resim kareleri ekleyerek gelecek yıl bululmasına sözleştiler.

Tertip komitesinin düzenlediği Artvin kazım Karabekir Lisesi mezunlar Buluşması aynı gece Tepe Restorantta düzenlenen akşam yemeği ve müzikli eğlencede günün yorgunluğu atılırken 36 yıl önce Artvin kazım Karabekir Lisesindeki siyah beyaz resimlerden oluşan slayt gösterisi ile gecede tekrar duygusal anlar yaşatırken resim karelerinde o dönemin sınıf arkadaşlarını bir kısmının bugün hayatta olmayışını üzüntü ile andılar. Buluşmaya katılan öğrenciler slayt gösterisindeki resimlerde 36 yıl önceki halleri ile bugünkü değişimi kıyaslayarak zamanın ne kadar hızlı ilerlediğini hepimizde büyük değişiklikler olduğunu söyleyerek, “beklide bu halimizde başka yerde görseydik birbirimizi tanıyamazdık, dediler. Müzikli gecede eski günlerindeki şen, muzip öğrenci modunda eğlenildi bol bol sohbet edildi.

Mezunlar Batum Gezisiyle Yurt Dışına Çıktı

3 yıl sonra gelen hasret buluşmasının 3. Günü gezi programı Batum oldu. Sınır komşumuz Gürcistan Batum’da bir gün boyunca turistik yerleri ziyaret edilerek güzel paylaşımlar yapıldı. Gezi programın üçüncü gününe Bursa’dan katılan Fransızca hocası Sevinur Çakmak, “ öğrencilerimle yıllar sonra bir arada olmaktan çok mutlu oldum. Gezinin tümüne katılamadığım için üzgünüm. İnşallah gelecek sene yapacağınız buluşmaya günler öncesinden haberimiz olur, kendimizi ona göre ayarlayıp geleceğim dedi.

Nevizade’de Kahve Ve Sohbet Keyfi Yaşadılar

36 yıl sonra buluşan Artvin Kazım Karabekir Lisesi 78-79 dönemi mezunları sabahı kahvaltısını aynı dönem mezunu olan ve Nevizade Kahvaltı Salonu sahibi Hasan Basri Satır okul arkadaşlarını ağırladı. Satır. Burada yaptığı kısa konuşmasında; “2-36 yıl aradan sonra okul arkadaşlarımızla buluşmak bana rüya gibi geliyor. Sanki hayal yaşıyorum. Hani bir TV dizisi var. “Öyle bir geçer ki zaman” Bu cümlenin devamı, yani yüklemi yoktur. Çünkü onu anlatmanın imkânı yok. Siz değerli öğretmenlerimi, değerli arkadaşlarımı bir arada görmek benim için anlatılması imkânsız, sadece yaşanabilecek en değerli anım oldu. Bu etkinliği düzenleyen katkı sunan tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. ” Dedi.

1977-1978 Artvin Kazım Karabekir Lisesi mezunları üç gün süresince yapılan bir dizi turistik amaçlı gezi ve okul ziyaretinde yıllar sonra aynı duyguları paylaşarak tekrar buluşma kararı aldılar. Bu buluşmanın geleneksel olmasını isteyerek gelecek sen daha katılımlı ailecek katılacaklarını ifade ederek sözleştiler.

36 Yıl sonraki buluşmayı gerçekleştiren tertip komitesi üç gün süren gezi ve okul ziyaret programında gözlemlerini paylaştılar.

Üç Günlük Gezinin Rapor Niteliğinde Bildirisi De Yayınlandı

Gezi sonucu çıkan rapor niteliğindeki herkesin altına imza koyduğu gözlem ifadeleri ise şöyle;“Yıllar önceki özlemimiz bizleri 36 yıl sonra bir araya getirdi. Dile kolay 36 yıl. Oysa Cahit Sıtkı Tarancı ömrün yarısına 35 demiş ve böyle bir şiir yazmıştı. Bir yıldır bu buluşmaya özenle hazırlandık. Yıllar sonra arkadaşlarımızı tekrar bularak, Artvin’de ve okulumuzda bir araya getirdik. Aslında bir anlamda tekrar tanıştık. Aradan yıllar geçmesine rağmen Türkiye’nin değişik illerinde yaşamamıza rağmen bizleri hasret duygu yoğunluğu bir araya getirdi.

Özlemişiz birbirlerimizi. Biz buluşmaya sadece öğrenciler olarak katılmadık. Hayatta olan öğretmenlerimizle buluşmamız onların bizi onurlandırması, katılması özellikle okuldaki ilk günü yaşatmaları bizleri o eski günlere götürürken, duygularımızdaki yoğunluk zaman zaman gözyaşı oldu aktı. Bu hasret buluşmasında geziye katılan mezunlar bizlerden tekrar bir araya gelmek istediklerini söylediler. Bu konuda hemfikiriz. Gelecek yıl yine buradayız. Bu buluşmanın adı artık 77-78 mezunları geleneksel buluşması olacak.

Gelecek yıl için beklide farklı illerde buluşup kısa süreli ortak tatil yaparak lise günlerimizi tekrar yaşayacağız emeği geçen herkese teşekkür ediyor uzaktan gelerek davetimize icap eden arkadaşlarımız ve ailelerine hocalarımıza çok teşekkür ediyoruz”.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 22.06.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Devam Ediy...
 » 25 Yıl Sonra Aynı Lisede Buluştular...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » Gül:” Farklı Düşünceler Memleketimi...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Artvin’de Muhteşem Bir Festival Haf...
 » Artvin İl Genel Meclisi Ekim Ayı To...
 » Arhavi Lisesi Mezunları 25 Yıl Sonr...
 » Artvin Ucuz Enerjiden Faydalanmalıd...
 » Artvin Akparti 5. Olağan Kongresi Y...
 » Yeni Yaşın Kutlu Olsun Zümrüt Rize...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...
 » Sınırlar Ötesinde Örnek Dayanışma...
 » Artvin’de Mhp Aday Adaylarını Tanıt...
 » Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı Törenle...
 » Yeşil Artvin Derneği 20 Yaşında...
 » Arhavi'de Boks Yeniden Canlandı....
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Arhavi Bir Çınarını Daha Kaybetti...
 » Kemalpaşa’ya 150 Yataklı Bölge Hast...
 » Hopa İlçe Emniyet Müdürünü Allah Ko...
 » Lüks Artvin Seyahat Mercedes'i Terc...
 » Borçkaspor’dan Hopaspor'a Destek...
 » Artvin’de Chp Kongreleri Tamamlandı...
 » Kaymakam Görükmez’den Hopaspor Futb...
 » 7,7 Milyar Liralık 375 Eser Hizmete...
 » Hopa Akparti İlçe Başkanı İlyas Güv...
 » Koop 2017 Fuarı...