Derince Limanı İhalesi Safi Yakıt’ın

06/06/2014 14:58

Dilovası, Samsun, Trabzon, Adana Ve Borçka’da Bulunan Fabrikalarda Devam Etmekte Olan Şirket Senede 1.000.000mt Kömür İthal Ediyor


Haber: Hayati AkbaşDerince Limanı’nın 39 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemi ile özelleştirme ihalesinde en yüksek teklif, 543 milyon dolarla Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından verildi.

Derince Limanı için en yüksek teklif 543 milyon dolar

Derince Limanı’nın 39 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemi ile özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi, 543 milyon dolarla Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ verdi.

Derince Limanı ihalesi Safi Yakıt’ın

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarına (TCDD) ait Derince Limanı’nın 39 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemi ile özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi, Yılport Holding AŞ, Kumport Liman Hizmetleri ve Lojistik Sanayi ve Ticaret AŞ ile Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ yetkililerinin katılımıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığında gerçekleştirildi.

İhalede, elemesiz turların ardından geçilen açık artırmada ilk olarak Yılport Holding AŞ elendi. Açık artırma daha sonra Kumport Liman Hizmetleri ve Lojistik Sanayi ve Ticaret AŞ ile Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ arasında devam etti.

İhale, Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ’nin en yüksek teklifi 543 milyon dolar olarak vermesiyle sona erdi.

Derince Limanı

TCDD’ye ait liman, Türkiye’nin limancılık faaliyetlerinin en yoğun olarak gerçekleştiği Kocaeli’de yer alıyor.

Derince Limanı ihalesinde teklif 500 milyon doları aştı

Mevcut durumda özellikle kuru yük ve otomotiv elleçmesiyle ön plana çıkan liman, 2013′de yüzde 20′lik bir yük büyümesi gerçekleştirdi ve 2 milyon 389 bin 987 tonluk elleçme hacmine ulaştı. Özelleştirme sürecinin tamamlanmasının ardından limanın yeni işletmecisiyle beraber konteyner alanında Türkiye’de söz sahibi bir liman haline gelmesi bekleniyor.

İşte ‘Derince Limanı’

1890 yılında liman kurulması için İzmit Körfezi’nde en derin kıyısı bulunan bir yer aranır, yetkililer en derin yer olarak bugünkü limanın bulunduğu yeri tespit ederler. Burası derinliğinden dolayı “Derince Liman” diye anılmaya başlar.

Bu nedenle, Derince adını limandan almıştır. Almanlar tarafından hemen inşaatına başlanan liman için çok sayıda insan liman inşaatı yapımında çalışmak için bölgeye gelir. 1904 yılında faaliyete geçen limanda, çalışanlar birer, ikişer evlerini kurmaya başlarlar.

1887 yılından itibaren Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan ve Kırım’dan göçler alan, Derince artık genişlemeye ve gelişmeye başlamıştır. Bu gelişmelerden sonra Atatürk 1936 yılında Romanya’dan Türkiye’ye göç eden soydaşlarımıza Derince’de otuz hanelik arazi verir. Göçmenlerin evlerini kurmaları üzerine Çınarlı köyü muhtarlığına bağlı olan Derince 1952 yılında bağımsız muhtarlık olur. Derince’nin ilk muhtarı Ahmet USTA’dır.

Safi Kömür ithal kömür sektöründe faaliyet göstermek amacı ile Kocaeli Gebze’de ilk fabrikasını kurmuştur.

1980′li yıllarda kömür üretimi ve pazarlamasına İstanbul’da başlayan SAFİ KÖMÜR, sektörde edindiği tecrübe ve bilgi birikimi ile 1995 yılında ithal kömür sektöründe faaliyet göstermek amacı ile Kocaeli Gebze’de ilk fabrikasını kurmuştur.

SAFİ KATI YAKIT SANAYİ VE TİCARET A. Ş. olarak sektördeki faaliyetine kömüre değer katan SAFİ KÖMÜR markası ile devam etmektedir.

SAFİ KÖMÜR; kalitesi, sürekliliği, ekip tecrübesi ve dinamizmi ile kömür sektörünün önde gelen markasıdır.

1999 yılında Rusya Federasyonu’nun tüm dünyada tanınan ve Sibirya Kuzbass bölgesinin en büyük linyit rezervlerine sahip kömür üreticisi olan Krutrade A. G ile çalışmaya başlamış olup, bugün Türkiye’deki en büyük distribütörüdür.

Bugüne kadar istikrarlı bir şekilde sadece Krutrade A. G ile çalışmış olan şirket, SAFİ KÖMÜR markasının başarısını bu istikrar, pazar politikası ve hakimiyetine borçludur.

Tüm Türkiye’de kurduğu bayilik ağı ile sektördeki faaliyetlerine Dilovası, Samsun, Trabzon, Ceyhan-Adana ve Artvin-Borçka’da bulunan fabrikalarda devam etmekte olan şirket Krutrade A. G tarafından senede 1. 000. 000 MT kömür ithalatı yapmaktadır.

SAFİ DENİZCİLİK

2000′li yıllarda İstanbul’da kurulan SAFİ DENİZCİLİK ve TİCARET İŞLETMELERİ A. Ş. Türkiye’nin denizcilik sektöründeki lider firmaları arasına girme yolunda ilerlemektedir.

SAFİ DENİZCİLİK, NKK Klas ve Liberya Bayraklı kendisine ait M/V MÜMTAZ AMCA ve M/V CELAL AMCA, ayrıca BV Klas ve Liberya Bayraklı kendisine ait M/V ARİF AMCA ve M/V CENGİZ AMCA isimli gemilerin işletmesini ve operasyonunu sürdürmekle beraber BIMCO ve Deniz Ticaret Odası kuruluşlarının üyesidir.

Bununla birlikte, 2 adet Handymax Bulk Carrier ve Supramax Bulk Carrier ile filosunu büyütmeyi amaçlamaktadır.

SAFİ DENİZCİLİK, Dünya’nın ve Türkiye’nin önde gelen dizayn firmaları, ekipleri ve çözüm ortakları ile birlikte hayata geçirilen 11. 000DWT, multipurpose, boxshape gemileri ile Türk Deniz Ticareti’ne uzun yıllar hizmet etmeyi hedeflemektedir.

SAFİ HOLDİNG bünyesine kattığı; Safi Denizcilik ve Ticaret İşletmeleri A. Ş. , Safi Gayrimenkul ve Yatırımları Sanayi Ticaret A. Ş. ile kömür ticaretindeki gücünü farklı sektörlere taşımış, bu sektörlerde söz sahibi olmayı sürdürmüştür.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 06.06.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Derince Limanı'na Yeni İhale Bu Ay...
 » Ciner Grubu Halı Saha Futbol Turnuv...
 » Artvin’de Vergi Rekortmenleri Ödüll...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Derince Limanı Özelleştirilecek...
 » Artvin’de Düzenlenen Ekoloji Kampı...
 » Derince’den Ro-ro İle 10 Günde Bir...
 » Ab Destekli Seracılığın Geliştirilm...
 » Arıcılığın Mevcut Durumu Ve Sektörü...
 » Cerattepe’ye Destek Eylemleri Sürüy...
 » İzmit, Arvin-batum Tanıtım Günlerin...
 » Artvin'le İlgili Yapılan Araştırma...
 » Ciner Grubu Halı Saha Futbol Turnuv...
 » Ciner Grubu Şirketleri Bir Bir Dere...
 » İki Köy Bir Dernek...
 » Karadeniz Limanları Masaya Yatırıld...
 » Chp Artvin İl Başkanından Çarpıcı A...
 » Hopa Sosyal Güvenlik Merkezi, Tören...
 » Artvin Valisi Kalkan Yankı Dergisin...
 » Deriner Barajında Bu Defa Enerji Ür...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...