Hopa İş Dünyası İran’a Çıkartma Yaptı

13/05/2014 06:43

Hopa Ticaret Ve Sanayi Odasının Organize Ettiği Ve 24 İşadamının Katıldığı İran İş Gezisi Sona Erdi.


Haber: Hayati AkbaşHopa TSO tarafından organize edilen ve DEİK’inde destek verdiği İran İş gezisi sona erdi ve işadamları 3 gün süren gezi sonrası Hopa’ya döndüler.

Hopa’da başlayan gezi kapsamında Gürbulak sınır kapısından İran İslam Cumhuriyetinin Bazargan Sınır kapısından giriş yapıldı. Aynı gün öğleden sonra gezinin yapıldığı Tebriz kentine varıldı.

T. C TEBRİZ BAŞKONSOLOSLUĞU ZİYARET EDİLDİ.

Tebriz de ilk olarak Osman Akyürek’in başkanlığındaki ve HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, ARİAD (Artvin İşadamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Seçim Altınkaya, ve Hopa Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Şinasi Tosunoğlu ve DEİK Türk-İran İş Konseyi koordinatörü Akın Dıblan’dan oluşan heyet T. C Tebriz Başkonsolosu Güven Begeç’i makamında ziyaret etti. Ziyarette T. C. Tebriz Başkonsolosluğu Ticaret Ataşe’si Ali Özçınar’da hazır bulundu. Başkonsolos Begeç Hopa Heyetinin Tebriz’i ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye’nin İran için büyük öneme sahip olduğunu ve bu ülkede Türk mallarının birinci sınıf olduğunu” vurguladı.

T. C Tebriz Başkonsolosu Güven Begeç, Tebriz Başkonsolosluğu’nun Türkiye Cumhuriyeti nezdinde açılmış olan ikinci başkonsolosluk olarak tarihteki yerini vurguladı. Tebriz’in Doğu Azerbaycan eyaletinin başkenti olduğunu ve Türkiye sınırına 320 Km mesafede bulunduğunu ifade eden Begeç heyete ziyaretlerinde başarılar diledi. Son olarak İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştireceğini dile getiren Begeç, söz konusu ziyaretin tarihinin henüz netleşmemekle beraber Türkiye’de ki Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin belirgin hale gelmesinin ardında yapılmasının çok daha yararlı geçeceğini belirtti.

HOPA TSO Başkanı Osman Akyürek ise konuşmasında Başkonsolos’a heyeti kabul etmesinden dolayı teşekkür etti ve Hopa Limanının Türkiye-İran Ticaretinde daha aktif rol almasını arzu ettiklerini, iki ülke ticaretinin artmasının bölgedeki refahı artıracağını dile getirdi. İran ile neler yapılabileceğinin tespiti amacıyla bu geziyi düzenlediklerini vurgulayarak özellikle karayolunu gözlemlemek amaçlı, otobüsle gezi düzenlendiğini aktardı.

T. C. Tebriz Ticaret Ataşe’si Ali Özçınar’da iki ülke ticaret rakamları hakkında bilgi vererek 2000 yılında 1 milyar dolar olan ticaret hacminin 2013 yılında 14 milyar dolara kadar yükseldiğini 2015 yılı için her ülke devlet liderlerinin koymuş oldukları 30 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşılması adına iş dünyasına büyük sorumluluk düştüğünü ifade etti. 2014 yılı ocak ayında TC Başbakanı R. T. Erdoğan’ın İran’a yaptıkları ziyarete sırasında yıllardır müzakereleri süren ‘Tercihli Ticaret Anlaşması’nın nihayet imzalandığını anımsatan Özçınar söz konusu yasanın her iki ülke parlamentolarındaki onayının ardında yürürlüğe gireceğini ve ticaretin önünün daha da açılacağını belirtti.

Ziyaret Hopa TSO başkanı Akyürek’in Başkonsolos Özçınar’a hediye takdiminin ardından ziyaret sona erdi.

DEİK EŞBAŞKANI REZA KAMİ İLE GEZİ PROĞRAMI GÖRÜŞÜLDÜ

Aynı gün tüm heyetin katılımıyla konaklama yapılan Tebriz Şehriyar Otel’de DEİK Türk İran İş Konseyi Eş başkanı Reza Kami ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Hopa heyetinin programı üzerine bilgi alışverişinde bulunuldu. Hopa heyeti ikinci ziyaretini Tebriz Ticaret Sanayi ve Madenler Odasına yapıktan sonra, Tebriz’in 140 km dışındaki Aras serbest bölgesi ziyareti değerlendirildi.

DEİK Türk İran İş Konseyi Eş başkanı Reza Kami, Doğu Azerbaycan Mali ve Ekonomik İşler Kurumu ve Yabancı Yatırımlardan Sorumlu Başkan’ı Reza Hossini, Kuzeybatı Azerbaycan Karayolları Müdürü yardımcısı Eyyub Necefi Baruj ve Sahlan Lojistik Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Vahid Hosseini Pourdhad’ın da katıldığı bir toplantı yapıldı. Reza Hosseini’nin katılımının ardından Aras serbest bölgesi ziyareti program detayları görüşüldü ve Aras Bölgesi yetkilileriyle temasa geçerek detayları netleştirdi. Aynı görüşmede heyete Necefi de dönüş güzergâhı konusunda bilgiler verdi. Daha sonra görüşme sona erdi.

TEBRİZ TİCARET-SANAYİ VE MADENLER ODASINDA TOPLANTIYA KATILINDI

Gezinin ikinci günü Tebriz Ticaret Sanayi ve Madenler Odası ziyareti gerçekleştirildi. Görüşmede heyet Tebriz Tic. Sanayiler ve Madenler Odası Başkanı Rahim Sadıkiyan ve İş Konseyi Eşbaşkanı Reza Kami tarafından kabul edildi. Toplantıda Tebriz firmalarından bazı yetkililer ve İran basını da hazır bulundu. Firmalardan ‘TIBA TARABAR ARAS’ firma yetkilisi, ‘TIR GOSTAR’ Genel Müdürü Gholamreza Tagdimi ve Hamid Akberi adına Ticaret Müessiesi’ temsilcisi yer aldı. Oda Başkanı Sadıkiyan Tebriz Ticaret ve Sanayi ve Madenler Odasının Hopa heyetine her konuda yardıma hazır olduğunu vurguladı.

Görüşmelere daha sonra konferans salonunda devam edildi. Tebriz. Tic. San. ve Madenler Odası başkanı heyete “hoş geldiniz” konuşması yaptı. Son yıllarda iki ülke arasında yatırımların karşılıklı arttığını ve 2014 yılında Başbakan R. T Erdoğan’ın İran Ziyareti vesilesiyle önemli anlaşmalar yapıldığını ve bunun getirilerinin önümüzdeki dönemde ortay çıkacağını vurguladı. Kami sınır ve liman şehri olan Hopa ile de İran arası ticaretin artacağını ümit ettiğini dile getirdi. Bu artışta ticaret odalarının rolüne vurgu yaptı ve asıl hedefin ticaret hacmini 30 milyar dolar seviyesine çıkartmak olduğunu transit geçişlerin çok önemli olduğunu, son dönemde Samsun, Trabzon ve Hopa Limanlarından İran’a taşımacılıkta artış olduğunu söyledi.

Toplantıda bir konuşma yapan Hopa TSO yönetim kurulu başkanı Osman Akyürek, Sadıkiyan ve Kami’ye kabulden dolayı duyulan memnuniyeti aktardı. Türkiye ve İran arasındaki gelişmelerin ve son imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşmasının kendilerini buraya gelmeye teşvik ettiğini ve bu anlaşmaların ticaretin önünü açması temennisini vurguladı. Bu ziyaretin İran ile ilk temas olmadığını bugüne kadar Hopa Limanından İran’a çok yük taşındığını ama o zamanın koşullarının çok zor olduğunu ancak bugün aynı yoların çok daha kolay aşılabildiğini gözlemlediğini vurguladı. Hopa’nın 1200 e yakın TIR filosuyla tüm dünyaya nakliyat yapmakta olduklarını ve 15 yıldan fazla tecrübeyle daha kaliteli hizmet vermeye hazır olduğunu vurguladı. Sadece lojistik değil son yıllarda turizmde de çok önemli ilerlemeler yaşandığını aktararak konuşmasını sonlandıran yönetim kurulu başkanı Osman Akyürek konuşmasını aynı inançlara kültürel birlikteliklere sahip söz konusu iki ülkenin karşılıklı olarak kazan-kazan sloganıyla ticarette hareket etmeleri temennisiyle sözlerini sona erdirdi ve sözü HOPAPORT genel müdürü Meriç Burçin Özer’e bıraktı.

HOPAPORT GENEL MÜDÜRÜ ÖZER, HOPA LİMANINI TANITTI

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer Hopa Limanını ve bölge ticaretini ve yatırımcılara sunmakta olduğu olanakları tanıtan kapsamlı bir sunum yaptı. Daha sonra konuyla ilgili yaklaşık 5 dakikalık bir video gösterim gerçekleşti. Konuşmaların ardından karşılıklı takdim edilen hediyelerle toplantı sona erdirildi ve heyet Tebriz Ticaret Sanayi ve Madenler Odasından ayrılarak ‘ARAS SERBEST BÖLGESİNE’ hareket etti.

ARAS SERBEST BÖLGESİ ZİYARET EDİLDİ.

Aras Ticaret ve Sanayi Serbest bölgesine ulaşan heyet konferans salonuna alınırken yetkililerle görüşme gerçekleştirme fırsatını elde etti. İlk önce HOPA TSO Yön. Krl. Bşk. Osman Akyürek kabulden dolayı teşekkürlerini sunarken Hopa ve ticari hayatı hakkında bilgi verdi. Ocak ayında imzalanan ‘Tercihli Ticaret Anlaşması’na atıfta bulunan Akyürek bölgede faaliyet gösteren Türk firmalarının bölgeyi ziyaretlerinin nedenleri arasında yer aldığını ifade etti. Daha sonra, Aras Serbest Bölgesi Yetkililerinden olan Ali Rasgu öncelikle Hopa heyetine “hoş geldiniz” dedi ve burada olmalarından dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Ali Rasgu genel olarak Aras Serbest Bölgesinin yapısından, işletim şeklinden, bölgede faaliyet gösteren firmalardan ve üretim merkezlerinden bahsetti. Daha sonra, iki Müslüman kardeş ülke olduğumuza ve iki ülkenin T. Başbakan’ı R. T. Erdoğan’ın ziyaretiyle ticari ilişkilerin artacağına vurgu yaptı. Aras Serbest Ticaret ve Sanayi Bölgesinin kuzeybatıdaki en büyük bölge olduğuna ve Ermenistan, Azerbaycan ve Nahçıvan ülkelerine sınır olduğunu vurguladı. 2015 yılında yapılması planlanan tren yolu ağıyla Culfa bölgesinin Kars üzerinden Karadeniz’e açılmasının planlandığını vurguladı. Bölgenin detaylı bilgilerini birkaç başlık altında ele alan ve Türkçe olarak hazırlanmış bir tanıtım videosu gösterildi.

Bu sırada işlerinden dolayı dışarıda olan Aras Serbest Bölge Genel Müdürü Arab Baği toplantıya katıldı. Kendileri de heyetimizi burada ağırlamış olmaktan duydukları memnuniyeti vurgularken bölge hakkında kendisine yöneltilen birkaç soruyu cevapladı. Hopa Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Şinasi Tosunoğlu ve Hopa’lı işadamı Reşat Aydın’ın bölgedeki üretim ve nakliyesi konusunda yönelttikleri soruları yanıtladı. Karşılıklı bilgi alış verişinin ardında görüşme sonlandırılarak Aras Serbest Bölgesi içerisinde kısa bir gezi gerçekleştirildikten sonra heyet bölgeden ayrıldı.

HAICO VE BUİLDEXPO FUARLARI ZİYARET EDİLDİ.

Gezinin üçüncü günü Hopa heyeti fuar sahasının öğleden sonra açılması nedeniyle öğleden önce Tebriz şehir turu gerçekleştirdi. Fuar alanına dönen Hopa heyeti öncelikli olarak HAICO (Soğutma, ısıtma, iklimlendirme) fuar alanında 15 stand ziyaret edildi. Daha sonra diğer fuar alanı olan BUİLDEXPO (yapı inşaat) fuar alanı gezilerek burada da 10’dan fazla stant ziyaret edilerek yetkilileriyle iletişim bilgiler paylaşıldı. Stantlarda yetkililerden ürün ve hizmetleri hakkında detaylı bilgiler alındı. Hopa Heyeti katılımcıları da kendileri ve şirketleri hakkında bilgiler sundular. Yararlı geçen görüşmeler ardından fuar alanlarından ayrılan heyet otele doğru hareket etti.

Daha sonra akşam yemeğine geçen Hopa heyetine Doğu Azerbaycan Barolar Birliği üyesi Mahmoud Amır Abedın ve İran-Türkiye İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve İpek Yolu Dergisi sahibi Dr. Vahid Peyman eşlik etti. Yemekte İran’da yabancı yatırımlar ve yabancıların şirket kurmaları hakkında detaylı bilgi verdiler.

TÜRKİYE’YE DÖNÜŞ YOLCULUĞU BAŞLADI

Gezinin son günü ziyaretlerini tamamlayan Hopa heyeti Şehriyar Otelden ayrıldı ve İran ziyaretini tamamlayarak Türkiye’ye dönüş için yola çıktı.

Birkaç saat süren yolculuktan sonra Hakkâri Esendere (Yüksekova) Gümrüğüne ulaşan heyet pasaport ve otobüsle ilgili işlemler sürerken Gümrük Müdürü Kadri Karakuş ve müdür yardımcısı Hüseyin Aret tarafından makamlarında ağırlandı. Gümrük ile ilgili bazı bilgileri ve dinleme şansı bulan Hopa heyeti gümrük sahasında devam eden ve TOBB’nin öncülük ettiği saha ve yeniden dizayn çalışmaları yerinde gözlemlendi. Karakuş kendi gümrüklerinde yaşadıkları bazı sorunları aktarırken Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek’de Sarp Sınırında yaşanan benzeri sorunlar olduğunu dile getirdi. Kısa süren görüşme pasaport ve diğer işlemlerinin ardından sona erdi. Esendere gümrüğünde görevli olan Artvinli saha amiri Mustafa Taş’ın ilgi ve yardımları da hemşerileri tarafından memnuniyetle karşılandı.

VAN TİCARET ODASI ZİYARET EDİLDİ. .

Esendere Gümrüğünden ayrılanHopaheyeti daha sonra VanTSO yöneticileri tarafından karşılandı. Yolculuk sonrası Van Ticaret Odasına ulaşan heyet burada sıcak bir ortamda karşılandı. Görüşmede Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takve, Meclis Başkanı Hüseyin Güneş, Başkanlık Danışmanı Servet Kıran, Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer İnanç, Faruk Biner ve Murat Beyaz’da hazır bulundu. Toplantı Van TSO’ nın hem oda hem de Van hakkında detaylı bir slayt gösterisiyle başladı. Etkileyici prezantasyon esnasında yönetim kurulu başkanı bazı noktaları detaylarıyla anlatırken, sunum sonrası söz hakkını Hopa heyetine vererek kendilerini tanıtmalarını rica etti. İlk konuşmayı yapan HTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek hem kendi hem de Hopa hakkında kısa ama öz bilgiler sundu. Hopa’nın hem ticari hem de turistik yönüne vurgu yapan başkan Akyürek, Van Ticaret ve Sanayi Odasına ‘Kardeş Oda’ olma teklifinde bulundu. Daha sonra tüm heyet kendilerinden ve işlerinden bahsetme fırsatı bulurken kendilerini ağırlayan Van TSO’na karşılamalarından dolayı teşekkür etme fırsatı buldular.

Ardından, Van TSO Yönetim Kurulu üyeleri ve Meclis Başkanı kendilerini tanıttılar. En son söz alan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Takve Van hakkında genel bilgiler sunarken tarihte Van için yapılması gerekenlerin nedense yapılmadığını ama artık Van kentinin geleceğin yıldızlarından biri olacağını ifade etti. Ticari ve turistik açıdan kentin Doğu Kavşağı olmasına vurgu yapan başkan Van Gölü hakkında da bilgiler verdi. Daha önceden de dile getirilen ve 1 Haziran’da gerçekleştirilmesi planlanan En Geniş Katılımlı Kahvaltı Rekorunu Kırma Girişimi’ne heyet davet edildi. Bunu ardından teknik ve idari anlamda son derece iyi planlanmış olan Van TSO binasındaki birimler tektek Hopa heyetine gezdirilerek hem personel hem de sunulan hizmetler hakkında bilgiler verildi.

Binanın organize ediliş şeklinden önemli notlar çıkaran Hopa heyeti odada ki ziyaretini sonlandırdı. Topluca çektirilen fotoğrafların ardından heyet tüm gezi programını tamamlamış olarak Hopa’ya dönmek üzere Van’danayrıldı. Hopa heyeti 9saatlik yolculukardından İranİşgezisini tamamlamış olarak Hopa’ya döndüler.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.05.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Türk İşadamlarından İran’a Çıkarma...
 » Trabzon Ve Bölge İş Adamlarından İ...
 » Trabzon’un Gündemi Yeniden İran...
 » Hopa Tso’nun Misafirleri Vardı...
 » Hopa’nın Iğdır’dan Misafirleri Vard...
 » Kars Kongre Merkezi Olmaya Doğru Gi...
 » Hopa’nın İzmir Menemen’den Misafirl...
 » Başkonsolos Nohasi’den Hopa’ya Ziya...
 » Hopa Tso Bu Defa Lojistik Sektörünü...
 » Hopaport Geleceğe Ümitle Bakıyor...
 » Hopa Kaymakamlığına Atanan Özkan Gö...
 » Hopa - Batum Demiryolu Projesi Bölg...
 » Türkiye Kuk Toplantısında İran’a Re...
 » Hopa’da Gündem Kruvaziyer Turizmi...
 » İsrafil Kışla Ve Vedat Kibar’dan Ho...
 » Hopa Heyeti Ankara’ya Çıkarma Yaptı...
 » Ktü Deniz Bilimleri Fakültesi Hopap...
 » Hopa Tso’nun Ağır Misafiri Vardı...
 » Hopa İş Dünyasının Gaziantep Ve Kil...
 » Hopa’nın Gündemi Demiryolu - Osb Ve...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...