Artvin'de Köy Bazlı Tarım Projelerine Destek Geliyor

12/09/2005 21:01

Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı Artvinli Girişimcilere Tanıtıldı

Haber: Hayati AkbaşKırsal kalkınma çalışmaları kapsamında Köy Bazlı Yatırım Programı 16 ilde pilot olarak uygulamaya konuluyor. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü tarafından 16 ilde başlatılan Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Projesi, Artvin Valiliğinde yapılan toplantıyla girişimcilere tanıtıldı.

Ülkemizde uygulanmakta olan tarım reformu çalışmalarını desteklemek amacıyla yürütülen Tarım Reformu Uygulama Projesi (ARIP) kapsamında, on altı ilin pilot bölge seçildiği Köy Bazlı Katılımcı Yatırım (KBKY) programının girişimcilere tanıtımı yapıldı.

Projenin uygulanacağı pilot illerden birisi olan Artvin'de, Valilik Toplantı salonunda yapılan toplantıya Artvin Valisi Orhan Kırlı, Artvin Vali Yardımcısı Necmi Akman, Artvin Vali Yardımcısı Muzaffer Başıbüyük, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Çetin Demirkaya, İl Genel Meclis Başkanı Galip Özçelik, İl Genel Meclis Üyeleri, çok sayıda kamu kurum ve kuruluş ile Odalardan temsilciler, Birlik başkanları ve çiftçiler iştirak ederken, konuşmacı olarak Proje Danışmanı Saim Yıldırım katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Tarım İl Müdürü Mustafa Duman, "Türkiye'de son yıllarda Tarım Reformu Uygulama Projesi (ARİP) kapsamında bir dizi kırsal kalkınma projesi uygulanmaktadır. Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı (KBKYP) bunlardan biri olup 16 ilde uygulamaya konulmuştur. Artvin olarak 16 pilot il olmaktan çok mutluyuz. Bu nedenle ilimiz adına Sayın Tarım ve Köy işleri Bakanımıza, Bakanlığımızın tüm çalışanlarına mesai arkadaşlarıma ve Proje uzmanı Saim Yıldırım'a Artvinliler adına çok teşekkür ediyorum. " diyerek konuşmasına şöyle devam etti: "Sizlere müjdeyi hemen vermek istiyorum. Yapacağınız yatırım projesinin yarısı sizlere hibe olarak verilecektir. Burada 25 Milyarlık bir hibeden bahsediyorum. Yatırım yapmak isteyenler bu fırsatı kaçırmasınlar. İlimizde şimdiye kadar böyle cazip bir proje uygulanmamıştı. Proje teklifleri için son gün 7 Ekim 2005 tarihidir" dedi.

Artvin Valisi Orhan Kırlı, yaptığı konuşmasında; " Hepimizin üzerinde birleştiği amaç, ekonomik anlamda ilimizin üretim seviyesini yukarıya çekmek, kırsal alanda ise gelirimizi düzeltmek ve refah payımızı artırmaktır. Çalışmadan üretmeden çözümü başkalarından, devletten bekleyerek uygar bir yaşam direnci bulmamız mümkün değildir. İlimizde tarım sektöründe çalışan vatandaşlarımızın toplamı nüfusumuzun yüzde 61'ini teşkil etmektedir" dedi.

Vali Orhan Kırlı konuşmasına şöyle devam etti: "Tarım sektöründe üretken ve verimli çalışan uygun ölçekli sayımız yok denecek kadar azdır. Çoğu aile işletmesi düzeninde çalışmaktadır ve ürettiğini aile tüketimine yönelik tüketmektedir. İşletmelerin üzerinde oturduğu arazi büyüklüğü çok küçüktür ve küçük olduğu kadarda dağınık, parçalı ve üstelik eğimli araziler üzerindedir. Tarım sektöründe verimsizlik yaşamaktayız. Başka sektörlerde iş imkanı yaratılmadığı için göç devam etmektedir.

Bu olumsuzluklara karşı Artvin ilinin avantajlı olduğunu bilmenizi isterim. Özellikle bütün dünyada hormonsuz doğal yolardan üretilmiş tarımsal ürünlere karşı ilgi artmaktadır. Bu yeni anlayış organik tarımı bütün dünyada ön plana çıkarmıştır. İlimizde özellikle barajlarda sonra ivme kazanacağını umduğumuz turizm ve turizmin yaralanacağı üretime yönelik talep önümüzdeki iki yılda standartlara ulaşacak ve yeni yapılan yollarımız da umutlarımızı artıracaktır" dedi.

Uygulanacak proje hakkında kapsamlı açıklamalarda bulunan Proje Danışmanı Saim Yıldırım ise, "On altı il pilot bölge olarak belirlendi. Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programına tahsis edilen 30 milyon ABD Dolarının 14 milyon dolarlık kısmı özel sektöre, 16 milyon Amerikan Dolarlık kısmı ise kamu hizmetine yönelik yatırımlar için hibe olarak kullandırılacaktır. Özel Sektöre yönelik yatırımların %50'si, kamu hizmetine yönelik yatırımların %75'i hibe olarak, program kaynaklarından finanse edilecektir" diyen Yıldırım sözlerine söyle devam etti: Kırsal kalkınma çalışmaları kapsamında uygulamaya konulacak bu projeyle çiftçilerin gelir ve refah seviyesinin iyileştirilmesinin amaçlandığını belirterek, "Köy Bazlı Katılımcı Yatırım Programı kapsamında 16 ilde özel kişi ve özel kuruluşlar ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından teklif edilen yatırımların değerlendirilmesi ve desteklenmesi planlanmaktadır. Özel sektöre yönelik olarak; Mısır kurutma ve depolama, Süt toplama, Meyve-sebze işleme, depolama, ambalajlama, paketleme, Alternatif enerji kaynakları kullanılan seraların yapımı ve tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından il bazında belirlenecek yatırımlardaki projeler ile Kamu hizmetine yönelik olarak; Mevcut alt yapı tesislerinin (köy bazlı yol, su, sulama tesisleri gibi) iyileştirilmesine ve geliştirilmesine yönelik proje teklifleri değerlendirilecek ve hibe yoluyla desteklenecektir" dedi.

Toplantının sonunda katılımcıların soruları cevaplandırılarak teklif ve öneriler değerlendirildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 12.09.2005 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Köy Bazlı Tarım Projelerine Destek...
 » Hibe Desteğinden Faydalanmak İsteye...
 » Artvin'le İlgili Yapılan Araştırma...
 » Artvinde Yatırım Atağına Büyük İlgi...
 » Artvin Sağlık İl Müdürlüğü Obozite'...
 » Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce; "20...
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...
 » Artvin'de Desteklenecek İller Arası...
 » Abigem Profesyonel Desteğe Hazır...
 » Yusufeli Barajının İptalini İstedil...
 » Hopa Belediye Başkanı Bursa'da...
 » Eti Bakır Aş'den Cerattepe Açıklama...
 » İşkur 2013 Yılında 671 Bin Kişiyi İ...
 » Yücel Kurk: Bu Seçim Cerattepe’nin...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Turizmde İş Birliği Ve Güç Birliği...
 » Tarıma Dayalı Yatırımların Destekle...
 » Artvin Çoruh Üniversitesinde Rektör...
 » Arıcılığın Mevcut Durumu Ve Sektörü...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa Tso Genel Sekreterliğine Hamdi...
 » Hopa Yoldere Köyü Sakinlerinin Tale...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Engereği Ve 20 Tür Koruma Altı...
 » Cerattepe Heyeti Anıtkabir’i Ziyare...
 » Hopa Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kon...
 » Hopaport’tan Yeni Bir Hizmet Daha...
 » Hopa Belediyesi Makine Parkı Güçlen...