Gazeteci Ahmet Kayacık Vefat Etti

23/04/2014 09:42


Haber: Hayati AkbaşRahatsızlığı nedeniyle daha önce Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine kaldırılan, bir süredir evinde tedavisi devam eden Ahmet Kayacık, hayatını kaybetti. Gazetecilik yaşantısı boyunca Artvin’in tanıtımına büyük katkı da sağlayan Ahmet Kayacık’ın vefatı Artvin basın camiasında da büyük bir üzüntü ile karşılandı.

Yerel ve ulusal gazetelerde uzun süre çalışan ve son olarak NTV Bölge Temsilciliği görevini yürüten Ahmet Kayacık, hayata gözlerini yumdu. Ahmet Kayacık’ın erken yaşta hayata veda etmesi, başta eşi ve iki oğlu olmak üzere tüm sevdiklerine büyük acı yaşattı.

Karadeniz’de haber için gezmedik yer bırakmayan, bir fotoğraf için dağlara çıkan Kayacık için TGC önünde tören düzenlendi. Cenazesi İskenderpaşa Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından memleketi Giresun’da defnedildi.

Başarılı bir meslek yaşantısı

Çok sayıda ödülü bulunan ve çeşitli fotoğraf sergileri açan Kayacık, "Dağ deniz Karadeniz, Al Gözüm Seyreyle. . . " adlı fotoğraf albümü hazırlamıştı. Kayacık'ın cenazesi, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti önünde düzenlenen tören ve öğle vakti İskenderpaşa Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından memleketi Giresun'a gönderildi. Kayacık'ın, fotoğraf albümünde "Benim Hikâyem" adıyla kaleme aldığı özgeçmişi şöyle: "Gazeteciliğe 1978 yılında, yazıları el yordamıyla dizilen Gündüz gazetesinde başladım. Sonra, daha gelişmiş teknolojiye sahip entertip yani yazıları maden ile hazırlanan gazetelerde çalıştım. 1981 yılında, muhabirliğini yürüttüğüm bölge gazetesinin merkezine alındım ve ofset gazete ile tanıştım. 1984 yılında, yazılı basının en etkini olan Hürriyet gazetesine transfer edildim, aynı gazetenin Trabzon, Rize, Kayseri, Adana ve Erzurum bürolarında görev yaptım. 1997 yılında Hürriyet gazetesinden ayrıldım. Aynı günlerde NTV'den gelen teklif üzerine anlaşmaya vardık. 1997 yılından bu yana, gururla Türkiye'nin haber kanalı NTV'nin Doğu Karadeniz bölge temsilciliğini yürütüyorum. Hürriyet gazetesinde çalışırken gün ne zaman akşam olmuş, farkına varamazdım. NTV'nin habercilik anlayışı, çalışma prensipleri sayesinde insan olduğumu hatırladım. Nitekim doğayı NTV sayesinde fark ettim. Haber fotoğrafları, Karadeniz kadını, Marmara depreminin yanı sıra Doğu Karadeniz'in doğal güzellikleriyle ilgili fotoğraf sergileri açtım, albümler çıkardım. Bu arada, fotoğraf ve röportaj dallarında çok sayıda ödül aldım. Karadeniz bölgesinin son 30 yılını kapsayan, siyah-beyaz, negatif, pozitif ve dijitalden oluşan binlerce karelik fotoğraf arşivim bulunuyor. Evliyim, Doğan ve Kuzey adlarında iki çocuğum var. "

AGC’den taziye mesajı

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül yayınladığı taziye mesajı ile de Artvin basın camiası adına Ahmet Kayacık’ın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Başkan Tolga Gül, AGC Yönetim Kurulu adına yayınladığı mesajda; “ Ahmet Kayacık, bölgemizin basın camiası adına önemli işler yapmış, başarılı çalışmalarda bulunmuş, ilimizin tanıtımına çok önemli katkılar yapmış önemi bir meslektaşımızı yakalandığı elim hastalık sonucu kaybetmiş bulunuyoruz. Artvin basın camiası adına da ilimizde medyanın gelişiminde de önemli hizmetlerde bulunmuş Ahmet Kayacık’a Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve basın camiasına başsağlığı dileriz” ifadelerine yer verdi.

Kayacık’a veda

Trabzon'da vefat eden NTV'nin Doğu Karadeniz bölge temsilcisi Ahmet Kayacık için TGC önünde tören düzenlendi.

Trabzon'da yakalandığı amansız hastalık sebebiyle vefat eden NTV'nin Doğu Karadeniz bölge temsilcisi Ahmet Kayacık için tören düzenlendi.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önündeki törene, Kayacık'ın eşi Hülya Kayacık ile çocukları Doğan ve Kuzey Kayacık'ın yanı sıra Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, TGC Başkanı Turgut Özdemir, NTV Yurt Haberler Müdürü Vedat Yazıcıoğlu, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen, NTV İstanbul Yurt Haberler Editörü Esengül Koç, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile yerel ve ulusal basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

TGC Başkanı Özdemir, törende yaptığı konuşmada, Kayacık'ın 35 yıllık arkadaşı olduğunu ifade ederek, "Benim için konuşmak oldukça zor çünkü 35 yıllık yol arkadaşım beni yalnız, erken bırakıp gitti. Bu 35 yılın büyük bir bölümünü dağlarda, yaylalarda, olayların içinde geçirdik. O kadar çok anlatacak, paylaşacak şeyimiz var ki. . . Mutlaka bunları gelecek kuşaklara aktaracağız, onun ismini yaşatacağız" dedi.

Kayacık'ın doğa düşkünü olduğuna işaret eden Özdemir, "Ahmet Kayacık daha üç ay önce bile 'dağlarımı özledim, beni dağlarıma götürün' diyordu. Allah rahmet etsin" diye konuştu.

Türkiye Spor Yazarları Derneği Trabzon Şubesi Başkanı Murat Taşkın, Kayacık'ı anlamak için onu yaşamak gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Onun için ağaç da insan da birdi. Ağacı, toprağı koruyan insanı severdi, suyu kirletmeyen insanı severdi ama mukadderat bu. Sonu, Temel Şükrü Doğru amcamızın Trabzon Asri Mezarlığındaki mezar taşına yazdığı iki satır dize gibi, 'toprakla alışveriş bize ekmek verir yeriz, gün gelir toprak olur borcumuzu öderiz'. Allah rahmet eylesin. "

"Onun için haber kutsaldı"

Gazeteci Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu ise Kayacık'ın gerçek bir gazeteci olduğunu belirterek, "Araştırmacı ve inatçıydı. Onun için haber kutsaldı. Onun için insanlara doğru bilgiyi aktarmak ve bu uğurda ne gerekiyorsa yapmak kutsal bir işti. Son anına, gücü yettiği kadar mesleğini sürdürmek için elinden gelen bütün çabayı gösterdi. Ondan bugünkü kuşakların alması gereken çok ders olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Kayacık'ın sadece gazeteci olmadığını, toplumsal olaylar konusunda da üzerine düşeni yaptığını anlatan Mollamehmetoğlu, "Ordu'dan Artvin'e kadar yaylasında, ormanında, dağında, taşında Kayacık'ın izinin olmadığı bir yer bulamazsınız. O aynı zamanda doğa aşığıydı, bölgesine aşık bir insandı ve o doğasını, çevresini, insanların sıkıntılarını anlatmak için büyük çaba, enerji içindeydi. Kendisini saygıyla, özlemle anıyoruz. Her zaman da anacağız. Her zaman onu yaşatmaya devam edeceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından Kayacık'ın naaşı, meslektaşlarının attığı karanfiller ve alkışlar eşliğinde İskenderpaşa Camisi'ne getirildi.

Kayacık'ın cenazesi, burada öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından memleketi Giresun'da toprağa verilecek. Törende, Kayacık'ın eşi ve çocuklarının yanı sıra meslektaşlarının da gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 23.04.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » 2 Bin Metrede Hes Protestosu...
 » Ali Osman Ulusoy Son Yolculuğuna Uğ...
 » Trabzon Kurvaziyer Gemilerine Hazır...
 » Bakan Taner Yıldız'dan Bir Acı Habe...
 » Ardanuç’un 3 Yıldızlı Gevhernik Ote...
 » Artvin Kyk Eski Müdürü Karakaş Üzdü...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...
 » Yeşil Artvin Derneği Basın Mensupla...
 » Trabzon’un Yarısına Doğalgaz Ulaştı...
 » Emin Özgün’ün Vefatı İçin Yüzlerce...
 » Artvin’e Acı Düştü...
 » Artvin’in Büyüyen Değeri Güvenler...
 » Deriner Barajı Şubat 2012’te Elektr...
 » Trabzon Artvinliler Erneğinden Kurt...
 » Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Esk...
 » Cumhurbaşkanı Erdoğan Yusufeli’ndey...
 » O Gürcistan’ın Tarkan’ı...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Nurcanım Zirveye Emin Adımlarla Yür...
 » Trabzonda Vergi Rekortmenleri Plake...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...