Haydi, Artvin Horona Hep Birlikte Rekora

17/04/2014 08:06


Haber: Hayati AkbaşArtvin’in marka değerini yükseltmek, turizm potansiyelini artırmak, kültürel değerlerini tanıtmak ve şehir esnafının kalkınması amacıyla il merkezinde 10 bin kişinin katılımıyla horon rekor denemesi yapılacak.

Artvin Valisi Kemal Cirit’in girişimleriyle 21-27 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında 21 Nisan Pazartesi günü horon rekor denemesi yapılacak.

Vali Cirit’in başkanlığında Artvin Valiliği Çoruh Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Turizm Haftası Etkinliklerine hazırlık toplantısına, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Vali Yardımcıları Yılmaz Kurt, Hasan Ongu ve Mutlu Almalı, İlçe Kaymakamları, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Karahan, Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Biber, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Türkiye Büyük Millet Meclisinde Grubu bulunan siyasi partilerin başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

Vali Cirit, toplantıda yaptığı konuşmada, Artvin’i başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya tanıtmak ve kentin turizmden hak ettiği payı alabilmesi amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bir tanıtım atağı başlattık. Amacımız Artvin’e turist akınına sebebiyet vermek. En azından bu sene için hedefimiz konaklamalı olarak kalan turist sayısını iki katına çıkarmak. Yaklaşık 10 gün önce İstanbul, ardından Ankara’da Artvin Tanıtım Günleri” gerçekleştirdik. Arzu ettiğimiz ölçüde ulusal basında Artvin’i konuşulur hale getirdiğimizi düşünüyorum. Bu konuda ciddi anlamda katkı sunan yerel yönetimlerimize, belediye başkanlarımıza, kaymakamlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, milli eğitim müdürlüğümüze bağlı olarak çalışan arkadaşlarımıza ve bunun duyurulmasında ciddi anlamda katkı sunan basınımıza teşekkür ediyorum. İstanbul ve Ankara etkinliklerini gerçekleştiren ve organizasyonu yapan İstanbul ve Ankara’da ki Artvin dernek ve vakıflarına da teşekkür ediyorum. Ciddi anlamda destek sundular.

Tanıtım etkinliğimizi üst seviyelere çıkarınca bunun devam ettirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Artvin, festivallerin yoğun olarak yapıldığı illerden birisi. Köylerimizle birlikte yıl içerisinde 45’e yakın etkinlik gerçekleşiyor. Bu sayısal olarak çok olabilir ama bunun şöyle bir faydasını gözlemledim. Hem köylerimiz hem ilçelerimiz hemşerilerini bir arada görmek istiyor. Hemşerilerimizde gelip köylerini görmüş oluyor. Bu anlamda Artvin ciddi bir hareketlilik kazanıyor. Hedefimiz sadece hemşerilerimizi buraya çekmek değil. Artvin’in bu güzelliğini tüm ülkeye yaymak istiyoruz. Alternatif turizmde ki etkin yönünün herkes tarafından bilinmesini arzu ediyoruz. Bunun içinde önümüzdeki hafta pazartesi günü Turizm Haftası etkinliklerini başlatıyoruz. Bunun tam da bizim hedeflerimize uygun olmasını arzu ettik. Hafta boyunca çeşitli etkinlikler koyduk. İlk gün açılış çok önemli. Siyasi parti temsilcilerimizden ve sivil toplum örgütlerimizden istediğimiz şu: Haftaya 10 bin kişiye horon oynatarak başlayalım. Artvin’in bu şekilde ulusal basında yer almasını sağlayalım ki ‘Artvin sürekli gündemde olsun’ diye bir düşüncemiz oldu. Siyasi partilerimizin seçmenleriyle birebir irtibatı devam ediyor. Yapmayı planladığımız bu etkinliğe her siyasi partimizden 1000’er seçmenini getirmesini istiyorum. Bunu organize edebilirlersek çok memnun olurum. Sivil toplum örgütlerimizden de üyelerini katılmaya teşvik etmelerini arzu ediyorum. Ailelerle birlikte bir katılım sağlanabilirse büyük bir memnuniyet duyarız. Bir rekor denemesi yapacağız. Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için düşündük. Ama biraz geç kalmışız, 7 aylık ön hazırlık süreci gerekiyormuş. Biz bu yıl bir ön provasını yapmış oluruz. Eğer başarırsak önümüzde ki yıl yaparız. Bunu bir kampanya haline dönüştürelim diye arzu ettim. Basın kuruluşlarımızın temsilcileri burada. Kamudaki arkadaşlarımızın da özellikle pazartesi günü öğlenden sonra Valilik önünde kurulacak platformda olmalarını arzu ettiğimizi ifade etmek istiyorum. İlçelerimizi de kaymakam arkadaşlarımız ilçelerine döndüklerinde organize edecekleler. Halk Eğitime bağlı folklor ekiplerini organize etmelerini kaymakam arkadaşlarımdan istiyorum. Belediye başkanlarımızdan da aktif destek istiyorum. Temel hedefimiz Artvin esnafımızın önümüzde ki süreçte bu işten para kazanır hale getirmektir. ” dedi.

Vali Cirit’in konuşmalarının ardından Artvin’de bir ilkin gerçekleştirilmesi için katılımcılarla fikir alış verişinde bulunuldu.

10 bin kişi ile rekor horon denemesi adı altında yapılacak olan turizm şölenine il genelinde gerekli katılımın sağlanması kararlaştırıldı.comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 17.04.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Horon Rekorunu Kırdı...
 » Artvin Valiliği “Artvin Tanıtım Gün...
 » Artvin’de Rekor Denemesi İçin Topla...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Van Tso’dan En Kalabalık Kahvaltı R...
 » Trabzon'dan Dünya Barışına Katkı...
 » Dp Artvin İl Başkanı Ertan Küçükay...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Artvin Kalesi Turizme Kazandırılıyo...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Artvin’in, Artvin’i Koruma Mücadele...
 » Vali Cirit, Sivil Toplum Kuruluşlar...
 » Artvin’de Tarımcıların Eğitimleri D...
 » İstanbul Feshane Artvin Günleri Dev...
 » Artvin Kalesi’ne Törenle Bayrak Çek...
 » Artvin’de Atatepe Ve Kale Turizme K...
 » Vali Cirit, “Kimse Bizim Artvin Sev...
 » Kafkasör Festivali Başlıyor...
 » 2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı Değ...
 » Artvin’de 4 İlçe Kaymakamı Ve Bir V...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » 40 Bin İmzayı Tbmm Başkanlına Verdi...