Hopa’da Hdp Basın Açıklaması Yaptı

18/03/2014 11:25

Hopa’da Hdp Belediye Çalışmalarını İlgilendiren Konulara İlişkin Cumhuriyet Meydanında Basın Açıklaması Yaptı.


Haber: Tolga GülArtvin’in Hopa ilçesinde HDP tarafından Cumhuriyet meydanında düzenlenen basın açıklamasında Belediye icraatlarına yönelik eleştiriler yapıldı.

Hopa HDP Belediye Başkan adayı Yılmaz Topaloğlu tarafından okunan basın açıklamasında şu düşüncelere yer verildi. “Değerli basın mensupları, Değerli Hopalılar, Kardeşlerim!

Yedi başlık altında topladığımız belediye uygulamalarıyla ilgili son açıklamaları arkadaşlarım gerçekleştirdi. Daha başlangıçta, çalışma barışını bozan ve belediye çalışanlarının haklarını rafa kaldıran bu başlangıç üzerinden toplumun değişik yerlerinde bu ve benzeri uygulamaları beş yıl boyunca sürdüren, imar planı üzerinde yüzlerce imar tadilatlarını gerçekleştirerek, 99 yılında düzenlenmiş olan imar planını kevgire çeviren ve bu anlamda yandaşlarını siyaseten yanına çekmek anlamında kamu erkini kullanmaktan geri durmayan, en temel konularda sınıfta kalan; sudan çöpe mezbaha ne ye kadar olan alanda ve yine; sağlıktan, sosyal ve kültürel alanlara kadar ciddi bir geriletmeyi yaşatan belediye uygulamalarına hepimiz tanık olduk ve hep birlikte yaşadık, ben inanıyorum ki 30 Mart yerel seçimlerinde bu durumu her boyutuyla değerlendirerek kendi yaşantımızla, kentimizle, geleceğimizle ve çocuklarımızla ilgili çok ciddi kararlar vererek; en başta da demokrasiyi rafa kaldıran bir anlayışı elimizin tersiyle iteceğiz.

Sevgili Hopalılar ! İnanıyorum ki, basın aracılığıyla yaptığımız bilgilendirmeler sonucunda bizi haklı olarak sizlerle buluşturuyor, taleplerini dillendirmelerine aracılık ettiğimiz halkımız işte burada ! Dönemimle ilgili; 2004 yılında belediye başkanlığını kazanmamızdan sonra, devletin burayı dikkatle izlediğini, devletin resmi ve sivil güçleriyle yan yana gelmek suretiyle alaşağı edilinceye kadar yan yana çalıştıklarını, pervasızca savunan ve cezalandırmanın dayanağı yapmaya çalışan anlayışı sorgulamanızı istiyorum. Bu anlamda partimizin yerel seçimlere katılmasını, bir kesimin bir kültürün sadece onunla anılması gibi özel çaba içerisine girenlere de şunu duyurmak istiyorum, evet Hopa ‘da Lazlar, Hemşinliler, Kürtler, Gürcüler Poşalar hep birlikte yan yanayız, yani burada Türkiye’yiz.

Mevcut iktidar ve muhalefet partilerinin siyaset üretemedikleri çok açık. Şimdi yerel seçimleri yaşayacağız, önümüzde 30 Mart yerel seçimdir, genel seçim değildir. Yerinden kendine özgü taleplerle bir dizilişi, bir çıkışı bir programı gerçekleştirmek isteyen halk, siyaseten iktidar ve muhalefet tercihine zorlanmak istenmektedir. Bunu elimizin tersiyle iterek kendi taleplerimizi; yani suyumuzu yolumuzu aşımızı biz belirleyeceğiz demenin zamanıdır, sevgili Hopalılar.

Ben inanıyorum ki Türkiye’de başta Kürt sorunu olmak üzere her türlü; emek sömürüsü, işsizlik, yoksulluk, kimlik mücadeleleri yeni bir muhalefet yaratılmasından geçecek onun için ödleri kopuyor, tedirgin oldular, bu küçücük ilçede farklı kültürleri yaşayan ama talepleri ortak olan çıkarları ortak olanlar işte burada yan yanalar. Bu düzlem çoktan sağlandı! Bu düzlemden bizi asla kopartamayacaklar. 30 Mart yerel seçimlerinden sonra hemen cumhurBaşkanlığı seçimi, belki mevcut tabloya bakılırsa, erken genel seçimleri yaşayacağız. Genel seçimler sonrasında mutlaka yeni bir anayasa yazılacak, bu anayasada mevcut yerellere yetki yeniden gözden geçirilecek ve yereller ciddi biçimde güçlendirilecek, yetkiyle donatılacak. Eğitimden sağlığa, hatta güvenliğe kadar konuların yerellere devredilmesiyle ilgili bir süreç yaşanacak. Bunu talep eden, bunları gerçekleştirmek demokratik yerel yönetimlerle mümkündür. Bu anlamda sloganlarımız gençler temsilcileriyle kadınlar temsilcileriyle değil bütün halkı yönetime katılmalı diyoruz. Doğrudan demokrasi diyenler, evet buda bizim istediğimiz diyenler ayağa kalkacaklar. Sevgili arkadaşlar İnanıyorum ki, Hopa’da yakalayacağımız başarı üzerinden, Türkiye’nin her yerinden izlenen yer olacak Hopa . Bildirilerimizde bahsettik. Sözü edilecek bir yığın konu var. Ancak, ben sadece birinden söz edeceğim; Turan Altıntaş (sevgili belediye başkanımız ışıklar içerisinde yatsın) adını taşıyan bir iş merkezinin satışa çıkarıldığının ilan edildiğinin hep beraber duyduk. Turan Altıntaş adının kamu alanına ait kurumlara verilmesi elbet ki yakışır, kamu alanında yaşatılması elbet ki önemlidir onur vericidir. Ancak, haraç mezat satışa sunulan kamu kurumlarına verilmesi acı bir durumdur, kabul edilemez durumdur. Bunu değerlendirmenizi istiyorum.

Sevgili Hopalılar! Usuller üzerinde çok durmayacağım. Ama, 20 mart günü yapılacak ihale ile ilgili şunu söyleye bilirim; seçim yasaklarıyla ilgili kanunen sınır var ve bu tarihte gerçekleştirilecek olan ihale hem yasaya aykırıdır, hem de etik de değildir. Çok açıkça halka havuç uzatarak, yandaş devşirme olduğu açık. Bu alanla ilgili; başta mensupları olanların menfaatlerini korumak üzere Ticaret odasını, Esnaf ve sanatkârlar odasını göreve davet ediyorum ve üyelerinin menfaatlerini korumak üzere bir açıklama yapmak zorundadırlar diye düşünüyorum. Biz diyoruz ki, bu alanın hiç değilse 30 Mart yerel seçimlerinden sonra hangi usulle yapılacaksa; değerlendirilmesine gidilmesini, halk adına, esnaf adına, oradaki yaşamlarını idame ettirmek isteyen insanlar adına kiralama yoluna gidilmesi hepimizin ve kamu menfaatidir. Bu anlamda eğer gerçekleşecek bir ihale olursa yasal haklarımızı korumak adına hukuk yoluna başvuracağız.

Bu gün yedincisini açıkladığımız konu başlıklarının üzerinden cidden sınıfta kalmış bir yönetim anlayışını sizlerle paylaştım. Şurada on dört gün kaldı, 14 günü gecemizle birleştirerek çalışmak zorundayız, yani güzel günler kadınların gençlerin halkın temsil edildiği, o iktidar için sadece 14 gün kaldı, gecemizi gündüzümüze ekleyerek; burada tulumla horonumuzu tepmeye, halayımızı örmeye dinlerden, renklerden, inançlardan, kültürlerden korkulmayacağını, demokratik bir yönetimin nasıl iktidar olduğunu göstermek üzere birlikte çalışacağız, başlarken şöyle demiştim: Bu seçim farklı olacak, bu seçim herkesin eteğindeki taşı açıkça ortaya koyma zamanı demiştim, ben içinizden geçenleri konuşuyorum ne bir fazla ne bir eksik ama taleplerimiz çok geleceğimizi çeteye mahkûm etmeden şekillendirmek üzere heyecanımızı paylaşıyor şimdiden hepinize teşekkür ediyorum hayırlı olsun diyorum.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 18.03.2014 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Hopa Ödp "12 Eylül'e Ve Akp Anayasa...
 » Hdp Milletvekili Adayı Neden Hdp’de...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Av. Uğur Bayraktutan "24 Yıllık Tec...
 » Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçe...
 » Vova, Hemşin Ve Lazlar Üzerine Sohb...
 » Dp Artvin İl Başkanı Ertan Küçükay...
 » Artvin’de Turizm Çalıştayı Düzenlen...
 » Hopa Ödp İlçe Başkanlığı Basın Topl...
 » Artvin’de Ödp, Zamlara, Hes'lere Ve...
 » Hopa Halkından Aldığı Destek İle Yo...
 » Akparti Artvin Milletvekili Kışla’d...
 » Başbakan Erdoğan Artvin’deydi...
 » “Amerika Ambargo Koyduğu İran İle T...
 » Artvin Akparti 5. Olağan Kongresi Y...
 » Şahin, “Artvin Belediyesini Adım Ad...
 » Gdo'da Asıl Hedef Gıdada Egemenliği...
 » Banu Avar Artvin'de Konuştu "Sıra T...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Av. Erkan Balta Yeniden İl Başkanı...
 » Ak Parti Artvin 6. Olağan İl Kongre...
 » Bakan Arslan, Ak Parti Artvin 6. Ol...
 » Ak Parti Arhavi Gençlik Kollarından...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...