İstanbul Bostancı Gösteri Merkezinde Artvin Rüzgarı Esti

11/03/2014 12:03

İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi’nde “Artvin’in Kurtuluş Şöleni” Gerçekleşti.


Haber: Hayati AkbaşÖncülüğünü Artvinliler Hizmet Vakfı’nın yaptığı, Fatih Artvin Vakfı ve Maçahel Vakfı’nın organize ettiği, Artvin Dernekler Federasyonu ARDEF’ın destek verdiği, İlçe dernekleri ve Istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımı ile “93. Artvin’in Kurtuluş Şöleni Bostancı Gösteri Merkezi’nde görkemli bir kutlama ile gerçekleşti.

İstanbul’daki Artvinlilerin yanı sıra Bursa, İzmit, Adapazarı ve Artvin’den gelen vatandaşların da katılımı dikkat çekti. Bilindiği gibi İstanbul'da 4 Vakıf, 42 dernek faaliyetlerini sürdürmekte. Gerçek anlamda ise 20’ye yakın dernek ve 3 Vakıf hizmeti vermekte. İlk kez İstanbul’daki 5 bin Artvinli biraraya gelerek bir dayanışma örneği sergiledi.

KADINLAR GÜNÜ UNUTULMADI

Sunumunu Hakan Bilgin’ın yaptığı gece müzikle başladı. İlk olarak sahneye Artvin türkülerini seslendiren Zafer Tekgümüş büyük alkış aldı. Artvinlilerin İstanbul’daki buluşması hakkında bilgi veren Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Hakan Bekar bir konuşma yaparak, geceye katılımları dolayısıyla büyük onur duyguklarını belirterek desteklerini esirgemeyen Artvin’li İşadamları Nihat Gökyiğit, İsmet Acar ve RTÜK Başkanı Davut Dursun’a ve tüm katılımcılara teşekkür etti. Kadınların “Kadınlar Günü”nü kutlayarak, günün anlamı için tüm davetliler adına Artvinliler Hizmet Vakfı Kurucu Başkanlarından Atilla Öztürk’ün eşi Güngör Öztürk’e çiçek verildi.

İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Hakan Bekar yaptığı konuşmada şunları söyledi “Bugün Artvin ve Artvinliler için özel birgün. Bu günü İstanbuldaki tüm Artvin Dernek, Federasyon ve Vakıfları ile bir arada, birlik ve beraberlik içinde, Artvin şemsiyesi altında kutluyoruz. Artvin in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. Yıldönümü hepimize kutlu olsun. Ğöğe komşu toprakların bulunduğu coğrafyada değişik etnik yapıdaki insanları ile Artvin küçük bir Türkiye’dir. Küçüktür, ama birlikte barış içinde yaşayan, dürüst, çalışkan ve aydın insanları ile de Büyük Türkiye’ye örnektir. Küçük Artvin büyük bir demokrasi örneğidir, güzel ülkemiz için. Milletvekilimiz sayın İsrafil Kışla’ya, valimiz Sayın Kemal Cirit’e, Artvin in medarı iftiharı Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi, ülkemize ve Artvinimize hizmeti saymakla bitmeyen Sayın Nihat Gökyiğit’e, Artvin’e ve Artvinlilere hizmeti saymakla bitmeyen Sayın İsmet Acar’a, gecemize katılan işadamı ve bürokratlara ve siz halkımıza sonsuz teşekkürler ediyorum. Yine bu gecede emeği geçen başta Artvin Dernekler Federasyonu Başkanı Metin Kar’a, Maçael Vakfı’ndan Hasibe Özkan’a Beykoz Artvinliler Derneği’ne, Çekmeköy Artvinliler Derneği’ne, Üsküdar Artvinliler Derneği’ne, Şavşat Kültür ve Turizm Derneği’ne ve diğer derneklerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla’nın konuşması kısa sürdü. Artvinli hemşerileri ile birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Konuşmasında Artvinli meslektaşı Uğur Bayraktutan’ın selamını getirdiğini söyledi. Fatih Artvin Vakfı Başkanı Prof. Dr. Fahameddin Başar ise “Böyle organizasyonlarla, birlik, beraberlik ve dayanışmaya Büyükşehir İstanbul’da çok ihtiyacımız var” dedi.

TOPBAŞ’A BÜYÜK İLGİ

Yoğun programı nedeniyle geceye geç katılan Kadir Topbaş salona girerken büyük alkış aldı. Büyük sevgi gösterileri yapıldı. Konukların ayakta karşıladığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sahneye davet edildi. Başkan Topbaş, “Bu güzel akşamda ecdadımızı hayırla yad ediyoruz. Rahmetli anam yaşadığı anıları anlatırdı. Rahmetli dedem savaşta şehit olmuş. Ama hamdolsun şehit ve gazilerimizin yaptığı destansı mücadele sonucunda özgürlüğü yaşıyoruz. Buradan Artvin’e selam olsun. İlk nefesimi Artvin’de aldım. Bu nefes bana hizmet kapılarını açtı. Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük şehrinde 10 yıldır gururla başkanlık yapmaktayım. Sizlerin de İstanbul’da yaşamaktan gurur duyduğunuza inanıyorum. Artvinli çalışkandır, sözünün eridir. O zor coğrafya bize heyecan vermiş. Geceleri gündüz yapmış, çalışmışız. Rahmetli babam annemi her yaz Artvin’e gönderirdi, geleneklerimizi unutmayalım diye. Gece ay ışığında arpa yolduğumuzu hatırlıyorum. Geleneklerimizi ve geleneksel yiyeceklerimizi de unutmadım. Yusufeli’nden köyden elma getirttiriyorum. Bir taraftan taş peynir, cevizli kete, kuymak, çorba ne varsa bunları yiyorum. Bizim damarlarımızda bu doğal yiyecekler var. Biz hakikisiyle yetiştik. Artvinlilerin geceyi gündüz yapan çalışkanlığı ve heyecanıyla İstanbul’da iki dönemdir çok güzel hizmetler verdik. Önümüzdeki dönem de ardı arkası kesilmeyecek. Kasamızda paramız var, deneyimimizle bu şehri önümüzdeki dönem de buluşturmak istiyorum” dedi.

ARTVİN’E DENİZ UÇAĞI PROJESİ MÜJDESİ

Geceden hemen önce Pakistan’ın Pencap Eyaleti Başbakanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte olduğunu ve Başbakan Erdoğan’dan hemşerilerine selamlar getirdiğini aktaran Topbaş, geçtiğimiz Pazartesi günü Artvin’de olduğunu, şehir merkezi ile ilçeleri gezerek işadamları ve oda başkanlarıyla buluştuğunu anlattı.

Karadeniz Otoyulu kapsamında yapılan Artvin tünelinin birleşmesine 200 metre kaldığını müjdeleyen Topbaş, Trabzon’dan Artvin’e deniz uçağı konulması için bir işadamı ile görüşerek olur aldığını kaydetti. Topbaş, “Böyle olsa ne kadar rahat gideriz memleketimize. Artvin’e yapılan yollar, viyadükler de çok çok güzel. Arzumuz dünyanın hızla değiştiği bir dönemde sevgi ve hoşgörüyle çözemeyeceğimiz hiçbir şey yok. Birbirimizi seven, hoşgörü sahibi insanlar olduğumuzda önümüzde hiçbir sorun duramaz. 7 Mart kurtuluş günümüzde şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından gece konserlerle devam etti. Türk Sanat Müziği’nin güçlü sesi Artvin Yusufelili Ertan Sert’in söylediği şarkılar salondakileri duygu yüklü anlar yaşattı. Ardından sahne alan Aydoğan Topal birbirinden güzel karadehiz ezgilerini seslendirdi. Konserde Bayar Şahin ile kızları Damla, Yudum ve Tamara’nın sahne performansını izlerken bir kez daha gördük ki şarkı söylerken sahneden yayılan ışığın seyircilerdeki etkisi… Genel duruşu itibariyle, kendi özgün anlayışını, müziğin özgünlüğüyle harmanlayan genç bir sanatçı Resul Dindar, Artvinlilere muhteşem bir gece yaşattı.

Gecede gazeteci-görsel yönetmen Ramazan Balcıoğlu, Şavşatlı Zafer Güngüt’ün fotoğraflarının da içinde olduğu bir sergi açtı. Maçahel Vakfı Kadın Kolları Başkanı Hasibe Özkan, yöreye ait kültürel ürünlerin yanı sıra organik ürünleri de sergiledi. Gecede İşadamı Necmettin Aydın, Ahmet Özbayrak, Muhterem Yılmaz, Hüseyin Işık, Yalçın Acar, Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı, Artvinli işadamları, büroktartlar katılırken yine organizasyonda emeği geçen Artvin dernek ve vakıf başkanları; Artvin Kültür ve Sosyal Hizmet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Fahameddin Başar, Macahel Eğitim ve Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı Veysel Yılmaz, Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Metin Kar, Ardanuçlular Derneği Temsilcisi Pınar Ersoy, Şavşat Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı Sinan Temiz, Beykoz Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Savaşer Şentürk, İstanbul Arhavililer Derneği Başkanı Hüseyin Altunbayrak, Borçka Çoruh Vadisi Derneği Başkanı Yılmaz Melek, Artvin Ortaköy Belde ve Çevreköyü Derneği Başkanı Ömer Tabak, Çekmeköy Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Güral Durmuş, Hadig Derneği Başkanı Şenol Kolçak, Sancaktepe Dernek Başkanı Fikret Özkan, Yusufeli Alanbaşı Köyü Derneği Başkanı Mustafa Merttük, Haydar Aydın (Hakim), Rasım Işıkaltın (Savcı), Suat Gül (Savcı), Mustafa Melek, Mehmet Altunkaya, Hikmet Akçiçek ve çok sayıda Artvinli katıldı.

Gecenin sponsorları Kazım Şimşek (Halk Gyo) Serhat Süreyya Çetin (Güneş Sigorta), Süreyya Aydemir (Kent-Art), Adem Temiz (Temaş), Mustafa Akbıyık (Çağrı Elektrik), Levent Ağaoğlu’nda teşekkür edili.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.03.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Türkiye’de Bir İlki Yapmak İçin Yol...
 » İstanbul Artvinliler Hizmet Vakfı D...
 » Artvin’de Akparti Topbaş İle Gövde...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » İstanbul’da Artvin’in Kurtuluşu Coş...
 » Kadir Topbaş, Artvin Valisi Kemal C...
 » Artvin Tanıtım Günleri Sona Erdi...
 » İstanbul’da Artvin Vakfı Ziyaretler...
 » İstanbul’da Artvin Vakfı Ziyaretler...
 » İstanbul'da ‘3. Artvin Tanıtım Günl...
 » Üsküdar’da Artvin’liler Kahvaltıda...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Artvin Tanıtım Günleri İz Bıraktı...
 » 2. Artvin Tanıtım Günleri Renkli Gö...
 » İsmet Acar; “Artvin Hakettiği Yatır...
 » Artvin’lilerden İstanbul’da Anlamlı...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » İstanbul Artvin’liler Hizmet Vakfı...
 » Artvin’de Partiler Meydanlara İndi...
 » Artvin’e En Önemli Destek İstanbul’...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...