Hopa Hdp Belediye Başkan Adayı Topaloğlu Basınla Buluştu

11/03/2014 11:48

Hopa Hdp Belediye Başkan Adayı Yılmaz Topaloğlu Basınla Buluştu.


Haber: Tolga GülYerel seçimlerin yaklaşmasına az bir süre kala Hopa’da siyasi partilerin Belediye Başkan adayları seçim çalışmalarına devam ediyorlar. Bu kapsamda HDP Hopa Belediye Başkan adayı Yılmaz Topaloğlu ve Belediye meclis adayları Hediye Çakır Özler, Hasan Azaklı, Casım Cihan, Adnan Kurt, Necla Gümüşkaya ve Kontenjan Adayı Av. Celal Osmanağaoğlu’nunda katıldığı toplantıda Yılmaz Topaloğlu açıklamalarda bulundu.

​Hopa Mekân Cafe’de gerçekleştirilen Kahvaltılı toplantıda Belediye Başkan adayı Yılmaz Topaloğlu açıklamalarda bulundu. Hopa’da ortak platform etrafında yapılan birlik toplantılarına başından itibaren destek verdiklerini, farklı öneri ve düşüncelerin ortaya çıkması ardından kendi yaptıkları adayımızı halk belirlesin teklifine belirli çevrelerin karşı çıkması sonrası istenmeyen bir ayrılık süreci yaşandığını ifade eden Topaloğlu “Biz çalışmalarımıza bu ayrılık sonrası HDP çatısı altında sürdürme kararı aldık. HDP barıştan yana olan çok çeşitli STÖ ve oluşumların ve partilerinde destek verdiği bir çatı oluşumudur. Biz artık kan dökülmesin, bu ülke topraklarında kardeşçe bir arada yaşama adına kalıcı barışın ülke genelinde sağlanması noktasında siyasi arenada yer aldık. ” dedi.

​Yılmaz Topaloğlu yaptığı açıklamalarda Hopa Belediyesine yönelik eleştirilerde de bulunarak Hopa’nın 5 yılının çarçur edildiğini, kaynaklarının peşkeş çekildiğini, İller Bankasına 3, 5 trilyon borç, piyasaya 150 milyar borç ve Hopa’nın beton yığınına döndürüldüğünü ifade ederek, yerel yönetimlerin işinin inşaatçılık olmadığını, yapılacak inşaatların da ihtiyaç duyulduğunda yeşil’i ve doğa’yı korumaya azami dikkat göstererek yapılması gerektiğini, kamu alanlarının peşkeş çekildiğini, projelerle “ben yaptım oldu” mantığı ile 5 yıllık süre içinde yerel yönetimin kaynaklarının heba edildiğini, özelleştirmelerle belediyecilik hizmetlerinin ticari ranta dönüştürüldüğünü, bundan dolayı bugün Hopa belediyesinin ve başındaki şahsın onlarca davadan oluşan mahkemelerle uğraştığını, kendi yanlış kararları sonrası Belediye kaynaklarının 100 binlerce lira cezalar ödemek zorunda kaldığını, en basit örneğinin eski terminal alanı olduğunu, cüzi bir miktara kapatılabilecek bir borcun karşılıklı inatlaşma yüzünden 1 trilyonun üzerinde cezai işlemle ödendiğini, bunun bile başlı başına Hopa halkının parasının peşkeş çekilmesi anlamına geldiğini ifade ederek “Biz seçim sürecinde önümüzdeki günlerde peş peşe yapacağımız açıklamalarla Hopa Belediyesinin nasıl zarara uğratıldığını, kaynaklarının kendi yandaşlarına nasıl peşkeş çekildiğini, Hopa Belediyesinin karşı karşıya kaldığı mahkemelerle ilgili bilgileri Hopa halkı ile paylaşacağız. Özellikle Cami Meydanı projesi ve eski kasaplar çarsısı denen yerde yapılan çalışmalarla ilgili yanlışları Hopa halkı ile paylaşacağız.

​Biz Hopa’mızın yeşilinin ve doğasının korunması için ilçede yeniden Bilim adamlarının da katılarak oluşturacağı kurullarda ortaya çıkacak yeniden yapılandırma projelerini hayata geçireceğiz. Yapacağımız her işi en doğru şekilde, Belediye kaynaklarını en rantabl şekilde kullanarak değerlendireceğiz. Hopa Belediyesi trilyonlarla hitap edecek harcamalar yaptı ama halkın sağlığı ile ilgili içtiğimiz su ile ilgili en ufak bir şey yapmadı. Halkımıza sağlıksız su içilirken, bu devirde durmadan yapılan su kesintileri vatandaşımızı çileden çıkarttı. Mezarlıklarımıza ticari mantıkla bakıldı ama manevi değerlerimize hiç sahip çıkılmadı. Mezarlık ortalarından otoban gibi yollar geçildi” dedi. .

Şeffaflıkla yönetime geldiğini iddia ettiği belediyede başkanın meclisi halka kapattığını, meclis kararlarının yap-boz tahtasına döndüğünü söyleyen Yılmaz Topaloğlu, aldığı arsa yeşil alandan çıkartıldıktan sonra buranın üzerinde peş peşe 2 imar değişikliklerine gidildiğini, son imar değişikliğinin ise Rize Bölge idare mahkemesince iptal edildiğini, bir belediyenin imarla ilgili bu kadar yoğun çalışmasının altında rant yattığını, bunu da Hopa halkı ile önümüzdeki günlerde paylaşacaklarını ifade etti.

Yılmaz Topaloğlu Hopa’nın bunların yaptığı belediyecilik anlayışı nedeniyle parası olanın yaşayacağı bir ilçe olmaya doğru gittiğini, durmadan rant üretildiğini, arsaların önce kıymetsizlendiriliği, ele geçirildikten sonra yapılan imar değişiklikleri ile eski plana dönerek rant üretildiğini de Hopa halkı ile paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

Daha sonra toplantıya katılan basın mensuplarının sorularını cevaplayan Av, Celal Osmanağaoğlu başkanla ilgili kendisinin bir mahkemeye sunduğu dilekçede “geçtiğimiz dönem Hopa Belediye başkanı olan Sayın Yılmaz Topaloğlunun nasıl yönetimden düşürüldüğünü ifade etmiştir. Bunun üzerine halkı kin ve nefret e sürükleme diye tabir edilen hakkında suç duyurusunda bulunulmuş ve dava açılmıştır. İsteyen olursa 21 Mart’ta Hopa adliyesinde görülecek davayı takip edebileceklerini” ifade etti.

Toplantı basın mensuplarının sorduğu sorularla verilen cevapların ardından sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.03.2014 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Barosu Olağanüstü Genel Kuru...
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Und Hopa’ya Çıkarma Yaptı...
 » Mhp Hopa Ve Arhavi’de Seçim Bürolar...
 » Artvin Tehlikenin Farkına Varmaya B...
 » Ktü Deniz Bilimleri Fakültesi Hopap...
 » Başkan Kocatepe Basın Mensuplarıyla...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Garanti Bankası Anadolu Sohbetleri...
 » Hopaspor Hedeflerine Emin Adımlarla...
 » Hopa’da Hdp Aday Tanıtım Toplantısı...
 » Nedim Koyuncu “Akparti İçin Her Zam...
 » Hopa’da Son Söz Seçmen’de...
 » Artvin’de Akparti Topbaş İle Gövde...
 » Hopa’da Siyasi Partilerin Seçim Çal...
 » Artvin’de Yaşam Alanlarımızı Savuna...
 » Hopa Yine Önemli Bir Projeye İmza A...
 » Hdp’den Chp’ye Sert İmar Eleştirisi...
 » İsrafil Kışla Ve Vedat Kibar’dan Ho...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Sercan Dede Ödp Artvin İl Başkanlığ...
 » İyi Parti Teşkilatı Basın Mensuplar...
 » Sp Artvin İl Başkanlığı Ekonomik Du...
 » Artvin’de İyi Parti Merkez İlçe Baş...
 » Milletvekili Kışla Artvin’de...
 » Artvin Chp Merkez İlçe Gençlik Koll...