Fatih Projesi Kapsamında Borçka’da 136 Adet Tablet Dağıtıldı

19/02/2014 13:21

Borçka Anadolu Lisesi’nde Görev Yapan 24 Öğretmen İle 112 Öğrenciye Toplam 136 Adet Tablet Bilgisayar Dağıtıldı.


Haber: Hayati AkbaşArtvin'de, Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi kapsamında Borçka Anadolu Lisesi’nde görev yapan 24 öğretmen ile 112 öğrenciye toplam 136 adet tablet bilgisayar dağıtıldı.

Borçka Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen törene, Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Artvin Vali Yardımcısı Yılmaz Kurt, Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Borçka Belediye Başkanı Oral Küçük, Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Murgul Kaymakamı Eyüp Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, Artvin Orman Bölge Müdürü Salih Akbaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, bazı daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ile vatandaşlar katıldılar.

Törende bir konuşma yapan Vali Cirit, şunları söyledi: “Yüzyılın başında başöğretmen Atatürk'ün gelecek nesle çizdiği en az sınır, Çağdaş Uygarlık seviyesinin üstüdür.

Bugün Bilgi Toplumu olma yolunda hızla ilerleyen bir ülkeden söz edebiliyorsak, FATİH projesinden, Fırsatları Artırma ve Teknolojileri İyileştirme hareketinden söz edebiliyorsak bu hedefi realize etmek noktasındaki gayret, çaba ve özveriye ve ciddi bir eğitim iradesine borçlu olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Ve bugün, bu gelişmeye Borçka ilçemiz özelinde şahitlik ediyor olmaktan büyük mutluluk duymaktayım.

FATİH Projesi ile çocuklarımız bilgi teknolojilerini eğitimde kullanmakta, fırsat eşitliği ilkesini en uzak mecralara kadar uygulanabiliyor olmakta, hem öğrencilerimiz ve hem de öğretmenlerimiz dünyadaki müfredatı ve gelişmeyi yakından takip ederek sisteme katıbilmektedirler.

Bu proje ile eğitimde sınıf atlayacağız. Ve 5 yılın sonunda tüm ülkemizde sistem uygulanır olduğunda bu ülke 21. Yüzyıl ülkesi olma yolunda büyük merhaleleri de katetmiş olacaktır.

2023 vizyonu ile yarın, Cumhuriyetin 100. Yılında modern teknolojilere uygun ve çağa ayak uydurmuş genç beyinlerle karşılaşmak istiyoruz. Bakınız 2000’li yılların başında Eğitime bütçeden ayrılan pay bütçenin %10 u kadarken 2014 yılında bu %17’lere çıkmıştır. Ve bütçeden en çok pay eğitime ayrılmaktadır.

17 milyon öğrencimiz, 800 bin öğretmenimiz eğitim sürecine hızla devam etmektedir. Koca bir dev geleceğe hazırlanıyor. Hollanda’nın nüfusu 16. 7 milyon. Sadece Hollanda nüfusunun tamamı kadar öğrencimiz var. Danimarka ve Yunanistan’ın toplamından daha çok öğrenciye sahibiz. Biz bu genç nesli çağın gerektirdiği teknoloji ve eğitim şekliyle eğitmeden 21. Yüzyılda diğer ülkelerle rekabet edemeyiz.

Bakınız bugün nüfusumuz nerdeyse 77 milyon. Yaş ortalamamız 30. Artvin olarak biraz daha yaşlı nüfusa sahibiz 37. Öyleyse, bu beyinleri gelecek yüzyıla, 21. Yüzyıla hazırlarken Bilgi Toplumu olma gayretimizi hiçbir zaman unutmayacağız.

Bugün Artvin’de 174 okulda 2550 öğretmen ve yaklaşık 30 bin öğrenciyle eğitime devam etmekteyiz. Bu çocuklar geleceğimiz, umudumuz, her şeyimizdir. Öyleyse bizim sorumluluğumuz çok yüksek. Sadece öğretmenlerimiz değil biz idareciler başta olmak üzere, seçilmişlerimiz, vekillerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve vatandaşlarımız büyük sorumluluk altındadır.

FATİH Projesi ile bugün 3 okulumuzda; 2 si Hopa ilçemiz ve biri bugün tören yaptığımız Borçka ilçemizde tabletlerin dağıtımı yapılacak. Bugüne kadar merkezde iki okulumuzda 57 öğretmen ve 217 öğrenciye tablet dağıtımı gerçekleştirildi. Yaklaşık 294 okulda akıllı tahta sistemi kurulu durumdadır.

Bugün ise 24 öğretmen ve 112 öğrencimize tablet dağıtımı yapacağız. Hopa da iki okulda 63 öğretmenimiz bugün itibariyle tabletlerini almaktadır. 2. Faz ihalesi ile de; Ardanuç’ta 3, Arhavi’de 5, Borçka’da 6, Hopa da 10, Artvin merkezde 8, Murgul da 2, Şavşat ta 5, Yusufeli’nde 3 okulumuzda hem akıllı tahta sistemi hem de tablet dağıtımı gerçekleştirilerek internet altyapıları kurulmuş olacaktır. Borçka Anadolu lisemiz yenilenmekte ve yeniden 16 derslikli bir okul yapılacak Ve yine 200 kişilik yurt yapılarak çocuklarımızın kullanımına açılacaktır. Yine okul sütü projesi ile bugün Tarım ve Sağlık bakanlıkları ile ortaklaşa yürütülen bir proje ikinci yarıyılda öğrencilerimiz için başlatılmıştır. Sadece nitelik olarak değil, nicelik olarak ta eğitime büyük kaynakları devletimiz yapmakta ve hem de bugün bir çok işadamımız kendi bütçeleri ile Borçka ilçemizde eğitim yatırımı yapmaktadır. Geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğimiz İsmet ACAR ve İHL inşaatını yapan Halil ve Fehmi Bakır kardeşlere de bir kez daha huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Başarıyı önemsiyoruz. Bu başarıda emeği yüksek olan öğretmenlerimizi kutluyorum. Özveri için ayrıca teşekkür ediyorum. Başarı da başarısızlıkta hepimizin Başarılı mutlu ve huzurlu bir yıl diliyorum".

Artvin İl Genelinde Tablet Dağıtımı ve Eğitim durumu hakkında bilgilendirmede bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, “İlimiz genelinde 19 okulu toplam 294 adet akıllı tahta ile buluşturduk. Geçen yıl hatırlayacağınız gibi ilimizde Fen Lisesi’nde ve Kazım Karabekir Anadolu Lisesi’nde tablet dağıtımlarını yapmıştık. Bu yılda Sayın Valimizin emirleri doğrultusunda yine ilçelerimizde de sizlerle bir araya gelmek adına bu programı Borçka’da düzenlemiş bulunuyoruz. Bugün temsili olarak Borçka Anadolu Lisesi’nin 24 öğretmeni ile 112 öğrencisine tabletlerini değerli protokolümüz ile birlikte dağıtacağız. ” dedi.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise törende yaptığı konuşmada, “Bugün çok önemli bir günü yaşıyoruz. Biz yetişkinler olarak bizim, hepimizin herhalde eğitiminden daha önemli bir işi yok. Gerek bürokraside, vali bey başta olmak üzere her kademedeki yetkililer olsun, gerek anne babalar olsun, gerek siyasetçiler, bizler olalım hepimizin herhalde eğitimden daha önemli bir işinin olduğunu düşünemiyorum. Çünkü sizler bizim geleceğimizsiniz. Gençler olarak ne kadar iyi donanımlı bir nesil yetiştirebilirsek bu ülkeyi o kadar ileri bir düzeye taşıyabiliriz. Onun için eğitime çok ciddi bir para ayrılıyor. Birkaç yıldan beri Türkiye bütçesinin en büyük payı Milli Eğitime ayrılıyor. Ve bu arada doğu ile batı arasındaki fırsat eşitsizliğini de ortadan kaldırma noktasında bu teknolojiler çok ciddi bir fırsattır.

Akıllı tahtalar olsun, bir taraftan tablet bilgisayarlar olsun bütün eğitim çağındaki gençlerimize teknolojiyi sunuyoruz. Eğitimdeki fırsat eşitsizliğini kaldırmak, her yerdeki kaliteyi artırmak gerekiyor. İlimizdeki eğitim kalitesi artmaya devam ediyor. Ve bu kalitenin artmasında emeği geçen milli eğitim camiasındaki müdüründen bütün öğretmenlerimize kadar herkese teşekkür ediyorum. Gerçekten son yıllarda ciddi bir kalite artışını görüyoruz. Bizlerde okulları bir kolej havasında, okul olma noktasında ciddi yatırımlar vermeye gayret ediyoruz.

Üniversite şehri yapmaya çalışıyoruz ilimizi, eğitim şehri yapmaya çalışıyoruz. Bakın Borçka’da Anadolu Lisesi yatırımı, 200 kişilik yurdu. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı bir yurt daha yapıyor. Sağlık meslek lisesi açıldı. İnşallah önümüzdeki yıllarda onu da yatırımlar programında düşünüyoruz, Üniversite yatırım programına alındı, bu sene inşallah bitecek ve öğrenci alınacak. Şu anda Artvin’de 16 öğrenciye 1 öğretmen düşüyor. 2009 civarında bir öğretmen var ve bir kolej gibi eğitimler yapılıyor, o bakımdan şanslısınız. İnşallah ileride çok daha iyi olacak Artvin’deki eğitim, umut ediyorum ve hepinize başarılar diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum. ” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Cirit ve protokol üyelerince öğretmenlere ve öğrencilere tablet bilgisayarlar dağıtıldı.

Tablet dağıtımının ardından, Milli Eğitim Bakanlığı’nca “Eğitim’de FATİH Projesi Tablet Bilgisayar Dağıtımı” kapsamında Ankara ATO Congresium'da düzenlenen ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da konuşma yaptığı tören, video konferans sistemi ile canlı olarak izlettirildi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.02.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Fatih Projesi Kapsamında Hopa’da 29...
 » 287 Adet Tablet Bilgisayar Dağıtıld...
 » Fatih Projesi Kapsamında Okullara T...
 » Artvin'de Yerel Seçimlerde Akparti...
 » Artvin’in 2012 Yılı Değerlendirildi...
 » Artvin’e 124 Milyon Tl’lik Eğitim Y...
 » Artvin’de Akparti Temayül Yoklaması...
 » Kışla “Artvin’de Yatırımlarımız Dev...
 » Akparti Hopa İlçe Kongresi Yapıldı...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Torun: Zulmetmeye Elde Öğretmen Kal...
 » Artvin Eğitimine Taze Kan Geldi...
 » Artvin'de Dp Basınla Kahvaltıda Bul...
 » Artvin Milli Eğitimden Öğretmenlere...
 » “Cerattepe’de Maden Çalışması Artvi...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » Türk Telekom Teknoloji Seferberliği...
 » Milletvekili Kışla Teşekkür Ziyaret...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin İl Özel İdaresi Makine Parkı...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...