Hopa Limanı Transit Taşımacılıkta Önemli Uğrak Merkezi Oldu

13/02/2014 11:00

Hopa Limanı Tahılterminaline 3 Bin Ton Buğday Daha Geldi.


Haber: Hayati AkbaşSon 2 yıldır Profesyonel yöneticilik ve tüm çalışanları ile ortak oluşturulan ekip ruhu başarıyı da beraberinde getirmeye devam ediyor. Bu çalışmalara paralel HOPAPORT bölgede önemli bir Lojistik üs ve önemli bir transit taşımacılığın da merkezi oldu.

Özellikle Rusya üzerinden Nahçıvan’a transit taşımacılık kapsamında çubuk demir, kuru mısır ve buğday önemli yer tuttu. HOPAPORT bünyesine geçmeden önce uzun yıllar atıl olarak kalan ve bir dönemde sökülmesi gündeme gelen TMO Tahıl silolarının HOPAPORT tarafından devir alınması ardından ciddi bir harcama ile yeniden işler konuma getirilen her biri 1. 000’er tonluk olan 10 adet silo geçtiğimiz yıllarda hizmete alınmıştı.

2013 yılında HOPAPORT tahıl terminaline 1. 417 ton kuru mısır ve 29. 928 ton’da Buğday getirildi ve silolarda depolandıktan sonra karayolu ile Nahçıvan’a taşındı.

Buğday taşımacılığı da 2014 başında da hız kesmeden devam ediyor. İlk etap da yapılan 10. 000 ton bağlantılı Buğday taşımacılığının ilk partisi olan 2. 998 ton Buğday Rusya’nın Azov limanından Kağan Bey isimli gemi ile HOPAPORT’a gelerek silolara alındı.

HOPAPORT Tahıl terminaline getirilen Buğday Karayolu ile Nahçıvan’a taşınmasına da devam ediliyor.

HOPAPORT bünyesinde modern bir tesis olan Tahıl terminalinde her biri bin ton kapasiteli10 adet tahıl silosu bulunuyor. Kurulduğu tarihten bu tarafa atıl kalan bu tahıl terminali limanın iş kapasitesini geliştirme projesi kapsamında geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalar sonrası çalışır konuma getirilmişti.

HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer bünyelerindeki her biri 1. 000’er ton kapasiteli olan modern 10 bin ton kapasiteli tahıl terminalinin bölgede önemli bir boşluğu doldurduğunu ve Uluslar arası şirketlere hizmet vermeye başladığını ifade etti. Özer Tank ve Tahıl terminallerimizin daha kapsamlı bir şekilde hizmet vermeye başlaması bölgede önemli bir boşluğu doldurmuştur. Önünüzde duran daha çok çeşitli projelerle Hopa Limanında elleçlenen ürün çeşitliliğini artırma çalışmalarımız devam ediyor. Tahıl terminalimizle de Kafkas ve Ortadoğu Ülkeleri ve Nahçıvan’a Transit depolama hizmeti veriyoruz. 2013 yılında yakaladığımız işlem hacmini bu yıl 2-3 kat daha artırmayı önümüze hedef koyduk. HOPAPORT bundan sonra gerek ülkemizde, gerek Avrupa ve Amerika’da, gerek Kafkas ülkeleri Rusya’ya yönelik liman Hizmetleri konusunda adından sıkça bahsettirmeye devam edecektir” dedi.

HOPAPORT TAHIL TERMİNALİ

Hopa Limanı içinde bulunan 1994 yılında inşa edilen tahıl terminali devir tarihine kadar hiç kullanılmamıştır. Tahıl terminalinin HOPAPORT bünyesine geçmesi ardından yapılan çalışmalarla (2011 Eylül ayında kurulduğu günden beri hiç kullanılmamış olan) silo ve yükleme sistemleri elden geçirilmiş, ekipmanların kontrolü yapılmış, testler uygulanmış, revizyon ve modernizasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Kullanıma hazır hale gelen tesis için talep 2012 yılı başında gelmiş ve tesislerde ilk defa buğday yükü elleçlenmesi yapılmıştır. 2012 yılında 3 ve 2013 yılında da 9 adet buğday gemisi limana yanaştırılmış, pnömatik sistemle gemi tahliyesi yapılarak getirilen Buğday silolarda depolanmıştır.

3. 000 ile 5. 000 ton kapasiteli nehir tipi gemiler ile Rusya’dan HOPAPORT Limanı’na gelen buğday hızlı bir yükleme ile silolardan kara nakil araçlarına yüklenmekte, başta Nahçıvan olmak üzere Orta Asya Cumhuriyetlerine kara yolu ile taşınmaktadır. Liman, tahıl gemileri için bir rıhtım ayırmakta ve gelen gemiler hiç bekletilmeden tahliye edilmektedir. Tüm işlemlerin otomatik sistemlerle yapılması elleçleme maliyetlerini azaltmakta ve işlemleri hızlandırmaktadır.

Tahıl terminali 18. 770 m2’lik alanda kurulu her türlü tahılın elleçlenebileceği şekilde her biri 1. 000 ton’luk 10 adet silodan oluşmaktadır. Silolar beton zemine kurulmuş çelik silolardır. Birbirinden bağımsız çalışmaktadır. Her müşteriye ait ürünler ayrı silolarda saklanmaktadır. Tahıl tahliye, aktarma ve yükleme üniteleri uzaktan kumanda sistemli Hartmann Offenbach marka 2x150 ton/saat kapasiteli ve pnömatik sistemle çalışmaktadır. Her biri 200 ton/saat kapasiteli 2 adet kamyon yükleme bunkeri ve teknik donanımları ile kapalı kasa araçlara 50 ton/saat, açık kasa araçlara 150 ton/saat yükleme yapılmaktadır. Tahıl terminalinde 2 adet 60 ton kapasiteli elektronik tır kantarı mevcuttur. HOPAPORT Limanı her zaman her türlü ihtiyaca cevap verecek konum ve artan yük trafiğine göre de gerekli yatırımları yapmıştır.

HOPAPORT Limanı yeni yatırım planı ile farklı ürünlerin Türkiye’nin doğu bölgelerine dağıtımı ve transit ticaret olanaklarının geliştirilmesi konusunda kapasite artırıcı ve yeni hizmet olanakları yaratıcı yatırımlara devam etmektedir.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 13.02.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa Limanı Tahıl Terminaline 3 Bin...
 » Hopa Limanı Tahıl Terminaline 3 Bin...
 » Hopa Limanı Tahıl Terminalinde İşle...
 » Hopaport Hedeflerine Emin Adımlarla...
 » Hopaport’a İkinci Buğday Gemisi Gel...
 » Hopa Limanı Tahıl Terminaline İlk D...
 » Hopaport Geleceğe Ümitle Bakıyor...
 » Hopaport Ülkemiz Limancılık Sektörü...
 » Hopaport’ta Haraketlilik Devam Ediy...
 » Hopaport’ta Kabotaj’a Yönelik Çalış...
 » Ktü Deniz Bilimleri Fakültesi Hopap...
 » Hopaport’a Bir Günde 8 Gemi Yanaştı...
 » Hopaport’tan Rusya’ya Maden İhracat...
 » Hopaport’tan Rusya’ya Maden İhracat...
 » Hopaport Ülke Ekonomisine Katkı Sun...
 » Hopa Limanı Zor Olanı Başarıyor...
 » Hopaport’tan Rusya’ya Maden İhracat...
 » Hopaport İş Hacminde Rekor Kırdı...
 » Hopaport’a Bir Günde 7 Gemi Geldi...
 » Hopaport’tan Rusya’ya Maden İhracat...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopa Köydes Toplantısı Yapıldı...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...