“ Hizmet İçin Kolları Sıvadık ”

04/02/2014 10:08

Kadir Seçgin İle Müthiş Bir Çıkış Yakalayan Mhp, Rakiplerinin Hesaplarını Alt Üst Etti.


Haber: Tolga GülYerel Seçimler öncesinde Artvin’de en büyük sürpriz Milliyetçi Hareket Partisi’nden geldi. Siyasetin yeni yüzlerinden Kadir Seçgin ile müthiş bir çıkış yakalayan MHP, rakiplerinin hesaplarını alt üst etti.

Gazeteci Tolga Gül, siyasete hızlı ve ciddi bir giriş yapan MHP Artvin Belediye Başkan Adayı Kadir Seçgin ile bir araya gelerek soluksuz okunacağına inandığımız bir röportaja imza attı.

MHP Artvin Belediye Başkan Adayı’nı, Artvin Halkı’nın belirlediğini iddia eden Kadir Seçgin; “Bu göreve ne ben talip oldum, ne İl Başkanlığımız; ne de Genel Merkezimiz beni aday olarak belirledi. Benim adaylığımı Artvinli hemşerilerim istedi. ” dedi

Müthiş bir çalışma temposu ile seçimlere hazırlanan MHP Artvin Belediye Başkanı Kadir Seçgin, yoğun gündemi içerisinde bizlerle bir araya gelmesini biraz olsun soluklanmak için bir fırsat olarak da değerlendirdi. Artvin Halkı’nın akıllarındaki soruları yönelttiğimiz, MHP Belediye Başkan Adayı Kadir Seçgin’den samimi ve net cevaplar aldık.

“Adaylığım konusunda belirleyici güç Artvin Halkı oldu”

Aday adaylığı süreci yaşamadan, MHP Artvin Belediye Başkan Adayı oldunuz. Bu durum bir bakıma siyaseti düşünmezken Aday olduğunuz şeklinde yorumlanabilir. Ne oldu da aday adayı dahi olmadan birden MHP Belediye Başkanı Adayı oldunuz?

Evet, aday adayı değildim ancak bu Artvin’e hizmet etmek için gönüllü olmadığım, bu göreve talip olmadığım anlamına gelmez. MHP Artvin İl Teşkilatı uzun zamandan beri şahsıma ciddi bir teveccüh göstermekte ve bunu da benimle paylaşmaktaydı. Tabi bu süreç içerisinde AKP ve CHP’de kapımızı çaldı. Onların da farklı teklifleri oldu. Siyasete mesafeli durarak henüz böyle bir düşüncem olmadığını söylesem de çevremden ve Artvin Halkı’ndan bu yönde ciddi bir talep olduğunu gördüm. Ancak, MHP’nin Artvin’de diğer siyasi partilerin aksine, siyasete yeni yüzler dahil ederek, yeni bir hizmet anlayışı sunma ve alternatif oluşturma, daha iyisini yapma kaygısı içerisinde olması beni siyasete ve milliyetçi harekete çeken unsur oldu. Milliyetçi Hareket Partisi’nin Artvin’de tecrübe sahibi siyasetçilerin ışında genç bir kadro ile dinamik bir hareket olduğunu gördüm. Kısacası, Artvin Halkı’nın şahsıma bu yönde göstermiş olduğu yoğun teveccüh ve MHP Artvin teşkilatının dinamik yapısı benim MHP Artvin Belediye Başkanı Adayı olmamda belirleyici unsur oldu. Son günlerdeki gelişmeler vermiş olduğum bu kararın ne kadar da isabetli olduğunun bir göstergesi niteliğindedir. ”

Adaylığınızın açıklanması sonrasında Artvin siyasetine hızlı bir giriş yaptınız. Seçim çalışmalarına nasıl başladınız?

Adaylığımın açıklanmasının ardından meydanlara hemen inmedik. Çok organize ve faydalı bir Ankara programımız oldu. Sayın Genel Başkanımız Dr. Devlet Bahçeli Bey ile bir araya geldik, Başkanlık Divanı Üyelerimizi ziyaret ettik. Partimizin TBMM’deki Grup Toplantı’na katılarak, Grup Başkanvekillermiz ve bazı milletvekillerimiz ile bir araya geldik. Artvin’imizin önemli değerleri olarak gördüğümüz iş adamlarımız ve Ankara’da yaşayan Artvinli hemşerilerimiz ile hasbihal ettik. Anıtkabir ve Başbuğ’un kabrini ziyaret ederek programımız noktaladık.

Peki, nasıl bir propaganda süreci planlıyorsunuz?

Bu şehirde çaresiz kalan ve bulunduğu koşullar itibariyle şikâyet eden insanlardan hep duyduğumuz bir cümledir “Artvin’in sahibi yok” yakarışı… Biz, Artvin’in içinden çıkan insanlar olarak kendi şehrimize, kendi insanımıza yine biz sahip çıkabiliriz diyoruz. Ancak biz, bizi anlarız diyoruz. Halk olarak kendi şehrimizi yönetmeye ve geleceğine yön vermeye talip oluyoruz.

Bizim anlayışımız geçmişi kötüleyen, karalayan, yıkıp döken bir anlayış değildir. Şimdiye kadar Artvin için belediyecilik anlamında hizmet etmiş insanlara şükranlarımızı sunuyoruz. Ancak, artık Artvin insanı zaman zaman da aksayan bu rutin hizmetlerle yerinde saymak değil, yepyeni proje ve vizyonla şehrinin gelişip, geleceğe açılmasını istiyor. Çağdaş belediyecilik ve şehircilik yaklaşımlarının yanı sıra Artvin için üretim ve istihdama yönelik politikalarla yeni bir gelecek vaat ediyoruz.

Bugüne kadar 15 yıllık yereldeki CHP iktidarı döneminde ve ülke genelindeki 10 yıllı aşkın süredir devam eden AKP iktidarı döneminde nelerin yapılmadığını, nelerin yanlış yapıldığını ve bizim neler yapacağımızı elbette ortaya koyacağız. Sadece hemşerilerimize yapılanları sözlü olarak anlatmayacağız. Canım Artvin’de öyle noktalar var ki içler acısı, bunları tek tek gördük, görüntüledik; bunları halkımızla elbette paylaşacağız.

Kadir Tobaş, Artvin’e geldiğinde kendisi ile bir araya geldiniz, bilahare Kocatepe ile bir görüşme yaptınız…

Evet, hemşerimiz Kadir Topbaş, ilimize geldiğinde kendisi ile görüştüm; hoş geldiniz dedim. Daha sonra zaman içerisinde AKP Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocatepe ile de görüştüm. Karşılıklı olarak programlarımızın yoğunluğu nedeniyle henüz CHP Adayı Emin Bey ile bir araya gelemedik. Ancak ilk fırsatta Emin Bey’i de ziyaret edeceğim. Bu bir nezakettir. Biz hasım değiliz. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Bey değil kim olursa olsun aynı şeyi yapardım. Sayın Kocatepe ile de Sayın Özgün ile de centilmence bir yarış içerisine girdik. Bu nedenle, şaşıracak bir durum yok, olması gereken bu olduğunu düşünüyorum.

“5 K ile Artvin daha seçkin bir şehir olacak”

Biraz da projelerinizden konuşalım, ne vaat edeceksiniz Artvin’e?

Artvin’in eğitim ve turizm şehri olacağına dair öngörü ve yaklaşımların birçok siyasetçi ve üst düzey bürokrat tarafından dillendirildiğini biliyoruz. Ancak mevcut alt yapı hazırlıklarına bakıldığında, bu hızla gidilirse Artvin’in yakın bir gelecekte eğitim ya da turizm şehri olması mümkün değildir. Biz, şehrimizi yarınlara taşıyacak projelerimiz ile insanlarımıza üretim ve istihdam sunmanın yanında eğitim ve turizm yatırımlarının tamamlanmasıyla hemşerilerimize cazibe merkezi olan bir şehir de hediye etmiş olacağız. “Artvin’in neyi meşhur?” diye sorulduğunda “insanı” demek zorunda kalınmayacak. Özetle, Artvinli üretecek, Artvin büyüyecek, gelişecek ve her türlü kazanacak. 5 başlık altında topladığımız proje ve öngörülerimiz ile şehir yaşamındaki tüm paydaşları kucaklayan, insanlarımızı ayrımsız kapsayan bir program hazırladık. Artvin’de ya da Artvin dışında yaşayan sevgili hemşerilerimiz ve çeşitli sebeplerle şehrimizde ikamet eden değerli vatandaşlarımız için hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz.

5 K ile kodladığımız projelerimizi şu başlıklar altında toparlıyoruz;

Artvin’in Kazanması

Artvin’in Kalkınması

Artvin’in Kaynaşması

Artvin’in Korunması

Artvin’in Kurtulması

Bu 5 başlık altında Artvin’in sorunlarının tespiti ve çözümü noktasında ciddi çalışmalarımız mevcut. Ar-Ge birimimizin çok ciddi proje çalışmaları var ilerleyen günlerde herkesin ilgisini çekecek ve kabul görecek projelerimizi kamuoyu ile paylaşacağız.

2011 yılında dönemin MHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Çakır’ın “Partililerimizin yüzde 70'inin eşi maalesef partimize oy vermiyor. ” şeklinde bir açıklaması var. Siz Artvinli kadınlardan oy alabilecek misiniz?

Bu konuda bir incelemem olmadı, bir veri taraması yapmadık. Türkiye Geneli’nde MHP’nin oy haritasını çıkartmış değiliz. Belli ki Sayın Çakır bu yönde bir veri taraması yapmış ki böyle bir açıklaması olmuş. Türkiye genelini bilmeme ama MHP Artvin Kadın Kolları Artvin’de çok ciddi anlamda bir teşkilatlanma sergilemiş. Kadın Kolları Başkanımız Ayşe Bakan ve ekibi canına dişine takarak çalışıyor. Seçimde kendilerine düşen görevin büyüklüğünün bilincinde olduklarını ve bu yönde çaba sarf ettiklerini görüyorum. Bu noktada Artvin’de ciddi bir potansiyele sahip olduğumuzu düşünüyorum. Toplumun her kesiminden oy alarak Artvin Belediye Başkanlığı yarışında galip gelen taraf olacağımıza kuşkum yok. Oylarına talip oluğumuz seçmen kitlesi içerisinde sağcısı, solcusu, Artvinlisi, başka şehirlerden gelip Artvin’de yaşayanlar, daha önce AK Parti’ye CHP’ye, diğer partilere oy vereni, samimi inanç sahibi insanlarımız var. Ben, Artvin’de yaşayan herkesten Belediye Başkanlığı için oy istiyorum ve oy bekliyorum. Benim herkesin oyuna ihtiyacım var.

Maden konusunda Kocatepe’ye çağrı

Gelelim maden konusuna, Artvin kamuoyu bu konuda bir hassasiyet sahibi. Cerattepe ve Genya’daki madencilik faaliyetleri ile ilgili duruşunuz nedir?

Hemşerimiz MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri Bey’in de ifade ettikleri üzere; ‘Maden yüzünden Artvinliler gerçek sorunları ile ilgilenemez hale gelmişlerdir. Artvin’in hemen bütün ilçeleri maden baraj ve HES’lerin neden olduğu sorunlarla karşı karşıyadır. Artvin'in maden çöplüğü haline getirilmesi tüm potansiyelini öldürür. Bu Artvin'in insansızlaştırma projesidir. ’ Ben ve partim yaşam alanlarımıza zarar verecek her türlü tehlikenin karşısında tavır sergilemekten kesinlikle geri durmayacağız. MHP’nin koalisyon ortağı olduğu 57. Hükümetin 3 yıl 5 ay 28 günlük iktidarı döneminde Maden konusu Artvin’in sorunları arasından çıkmıştı ancak geçtiğimiz yıl yapılan ihalenin ardından Artvin üzerindeki karabulutların tekrar dolaşmaya başladı. Ayrıca Artvin’in maden mücadelesi siyaset üstü bir konudur. Artvin’in yaşam alanlarına ve Artvin’de yaşan insanların yaşama hakkına kast eden her türlü girişim karşısında sadece siyasetçilerin değil tüm insanların açıkça irade beyan etmesi gerekmektedir. Bu konuda iktidar partisi adayı Sayın Kocatepe’ye de görüşünü net bir şekilde beyan etmesi çağrısında bulunuyorum.

Rakiplerinizin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz, seçim sürecinde sizi zorlayacaklarmı?

Rekabet kaliteyi doğurur. Artvin’de siyasetin istenilen kalite düzeyine ulaşmamış olması, yeterli seviyede rekabetin olmamasındandır. Daha önce başka bir röportajda da ifade ettim. Ben Artvin’e Belediye Başkanı olmaya talibim. Dolayısıyla benim muhatabım Artvinliler. Herkes demokrasiye inanıyor ama kimse demokrasi için bir şey yapmıyor. Sadece şunu istiyorum, Artvinlilerin önüne adayları eşit şartlarda çıkarsınlar, eşit imkânlar sağlasınlar. Devlet protokolünde, devlet imkanları ile siyaset yapılmasın. Belediye’nin imkanları kullanılarak ilan panoları donatılmasın. Eşit ve centilmence bir yarış olsun. İyi olan kazansın, Artvin’in tercih ettiği bana göre iyidir, dolayısıyla bu durumda kazanamazsan en fazla kendimi anlatamadığımı düşünürüm. İnsanlar, stratejiler üzerinden, bir takım oyunlar kurarak sonuca gitmeye çalışıyorlar, ben rakiplerime göre Artvin’de daha iyi bir gelecek inşa edeceğim. Artvin’de genç nüfus ciddi bir orana sahip, gençlere daha iyi bir gelecek vaat ediyorum. Ben Artvin’e şehircilik anlamında daha iyi hizmet edeceğim, Artvin’in tıkanan nefes borularını açacağım, Artvin’i göç veren, Artvinlilerin kaçtığı bir şehir değil, yaşamaktan gurur duyacağı bir kent haline getireceğim. Bir tarafta son üç dönemin yerel yönetim iktidarı bir tarafta da son üç dönemin siyasi iktidarı var. Gerek yerel yönetim, gerekse de ülkeyi yönettiğini iddia eden siyasi iktidar, Artvin’e yapılan yatırımlar noktasında başarılı olduklarını iddia ediyorlar ise Artvin nüfusu kadar Artvinlinin Bursa’da ne işi var, Artvin neden göç veriyor?”

“Artvin zehir soluyor, bu sorunu çözeceğiz”

Son olarak Artvinli neden size oy vermeli, Artvin seçmenine mesajınız nedir?

Artvin gibi havasının ve suyunun kalitesi ile tanınan bir kent, kış aylarında zehir soluyor; bahar aylarında çamur içiyor. Kış aylarında yerel yönetimin kömür denetimi yapmaması ve siyasi iktidarın da düşük kalitedeki kömürleri sosyal yardım olarak dağıtması Artvinlinin zehir solumasına neden oluyor. Biz hem katı yakıt denetimlerini yapacağız hem de sosyal yardımlarda kalite seviyesini gözeterek belediye eliyle sosyal yardımları sürdüreceğiz, Artvin’i zehir solumaktan kurtaracağız. Diğer taraftan Artvin halkı Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanırken bahar aylarında musluklardan çamur aktığını sıklıkla görüyoruz. Artvinliye ucuz ve temiz su kullandırmak için ciddi projelerimiz var. İlerleyen günlerde projelerimizi Artvin halkı ile paylaştığımızda Artvin seçmeninin neden bize oy vermesini gerektiğini ve mesajımızı daha net olarak aktarmış olacağız. 5 yılda Artvin’in çehresini değiştireceğiz ve bunu sağlayacak güç de Artvin halkında. “GÜÇ SENDE” Artvin!

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 04.02.2014 tarihinde Tolga Gül tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Akparti Topbaş İle Gövde...
 » Emin Özgün’ün Vefatı İçin Yüzlerce...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Artvin Eğitimine Taze Kan Geldi...
 » Başkan Kocatepe Basın Mensuplarıyla...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Kışla’dan Çarpıcı Açıklamalar...
 » Artvin’de Mhp Gövde Gösterisi Yaptı...
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Artvin’de Mhp Aday Adaylarını Tanıt...
 » Mhp 1 Kasım Seçimlerine Hazırlanıyo...
 » Emin Özgün’den Çarpıcı Açıklamalar...
 » Mhp Hopa Ve Arhavi’de Seçim Bürolar...
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...
 » Artvin’in 92 Kurtuluş Yıldönümü İçi...
 » Artvin’de Mhp Seçim Startını Verdi...
 » O Tam Bir Artvin Aşığı...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Sercan Dede Ödp Artvin İl Başkanlığ...
 » İyi Parti Teşkilatı Basın Mensuplar...
 » Sp Artvin İl Başkanlığı Ekonomik Du...
 » Artvin’de İyi Parti Merkez İlçe Baş...
 » Milletvekili Kışla Artvin’de...
 » Artvin Chp Merkez İlçe Gençlik Koll...