Başkonsolos Nohasi’den Hopa’ya Ziyaret

30/01/2014 11:41

Meşhud Nohasi Ve Ticari Ateşe Ali Tarhani Hopa Tso Ve Hopaport’u Ziyaret Ettiler.


Haber: Hayati Akbaşİran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Meşhud Nohasi ve Ticari Ateşe Ali Tarhani bir günlüğüne Hopa’ya gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundular.

Başkonsolos Nohasi ve Ticari Ateşe Tarhani ilk olarak Hopa TSO’yu ziyaret ettiler. Burada Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek, Meclis Başkanı Metin Karaman ile Oda meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri ile HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer tarafından karşılandılar. Hopa TSO’nın meclis üyelerinin tamamının katıldığı ziyarette, ikili görüşmeler esnasında İran’a ziyaret konusu gündeme geldi. Şubat ayında 30 ile 40 arasında bir gurup Hopalı iş adamlarının üç günlük İran ziyareti olacak.

Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek konuklarına “Hoş geldiniz” dedikten sonra “Biliyorsunuz bir süre önce Trabzon’a bir ziyaret gerçekleştirerek Sayın Konsolos Meşhud Nohasi’yi de ziyaret etmiş, ziyaret sonrasında da kendilerini Hopa’ya davet etmiştik. İade-i ziyaret anlamında kendileri de ilçemizi ve odamızı ziyaret ettiler. Tekrar bu nazik ziyaretleri için teşekkür ediyoruz. Biz Hopa olarak ticari potansiyelimizi biliyoruz. Hopa Limanının bölge açısından ne kadar önemli olduğunu biliyor ve Hopa’mızın ufkunu açma anlamında bir dizi çalışma içinde bulunuyoruz. Bu çalışmalarımızın önemli duraklarından biri de İran’dır. Geçmiş on yıllar öncesinde Hopa’nın İran’la çok ciddi ticari bağlantıları vardı. Hopa Limanı üzerinden İran’a ciddi anlamda transit taşımacılık gerçekleşiyordu. Gelişen süreçde bu ilişkilerde yaşanan tıkanıklıkların yakın zaman da aşılmasını ve Hopa-İran arasındaki ticari ilişkilerin yeniden canlandırılması adına bir dizi çalışma içindeyiz. HOPAPORT Genel Müdürü Sayın Meriç Burçin Özer’e de bu konuda verdiği destekler için teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki aylarda Hopa’dan bir heyet olarak İran’a ziyaret gerçekleştirmek için girişimlerimiz devam ediyor. Ben tekrar Sayın Konsolos ve Sayın Ticari Ataşe’yi Hopa’mızda görmekten duyduğumuz memnuniyeti dile getiriyor, Hoş geldiniz diyorum” dedi.

TSO ziyareti sonunda konuk konsolosa ziyaretin anısına plaket ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Meşhud Nohasi ise “Oda başkanı Sayın Akyürek bizleri ziyaret etmişlerdi, bizlerde ziyarete icabet ederek iade-i ziyarette bulunalım istedik. Sıcak karşılama için teşekkür ediyoruz. İki yıllık görev sürem içerisinde Artvin’i ziyaret ettim ama Hopa’ya ilk defa geliyorum. Hopa’nın önemini biliyoruz. Bu ziyaret kapsamında Hopa Limanını da yakından tanıma fırsatı bulacağız. Ülkelerimiz arasında gelişen ekonomik İlişkilerin devam etmesi amacıyla bir dizi ziyaretlerde bulunuyoruz. Hopa’ya bu anlamda önem veriyoruz. İki ülke arasında özellikle ekonomik anlamda önemli gelişmeleri olumlu yönde değerlendirmeniz bizi sevindirmiştir. Bizlerde Hopa ile İran arasında ekonomik işbirliğinin gelişmesini ümit ediyor, bu sıcak karşılama için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BAŞKONSOLOS HOPA LİMANINI ZİYARET ETTİ

İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Meşhud Nohasi ve Ticari Ateşe Ali Tarhani daha sonra Hopa Limanını ziyaret etti. HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer ve kurum yöneticileri tarafından karşılandılar.

Daha sonra HOPAPORT toplantı odasında Genel Müdür Özer tarafından Başkonsolos ve Ticari Ateşe’ye Hopa Limanı hakkında geniş bir brifing verdi. Brifingin İngilizce olarak yapılması dikkat çekti. Brifinge HOPAPORT Lojistik danışmanı Atilla Yıldıztekin’de katıldı. Brifing’de HOPAPORT’un fiziki ve coğrafi konumu, makine parkı, tank ve tahıl terminalleri, açık ve kapalı depolama alanları ile bölgenin en önemli limanlarından biri olduğunu ifade eden Özer “HOPAPORT olarak bu yıldan başlayarak bir dizi projenin hayata geçirilmesi anlamında çalışmalara başladıklarını” ifade ederek, İran ile ticari ilişkilerin geliştirilmesinde ve transit taşımacılık alanında Hopa Limanının her açıdan hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Brifing ardından Başkonsolos Nohasi ve Ticari Ateşe Tarhani’ye Hopa Liman sahası gezdirildi. Operasyon sahası, tank terminali, kapalı depolama alanları ve tahıl terminali hakkında genel müdür Özer ayrıntılı bilgiler verdi.

İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Meşhud Nohasi ve ticari Ateşe Ali Tarhani’nin Hopa ziyareti onuruna Konak Restaurantta verilen yemeğe Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan ve Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu’da katılarak Başkonsolos Nohasi ve Ticari Ateşe Tarhani’ye “Hoş geldiniz” dediler. Sıcak sohbet ortamında yenilen yemek sonrası Artvin belediyesi web TV’si ve yerel basın mensuplarına ziyarettin kısa bir değerlendirmesini yaptıktan sonra Başkonsolos ve beraberindeki ticari ateşe Hopa’dan Trabzon’a uğurlandı.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 30.01.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Hopa’nın Iğdır’dan Misafirleri Vard...
 » Hopa İş Dünyası İran’a Çıkartma Yap...
 » Hopa’nın İzmir Menemen’den Misafirl...
 » Ktü Deniz Bilimleri Fakültesi Hopap...
 » Hopa Tso Bu Defa Lojistik Sektörünü...
 » Hopaport’un Çevreye Duyarlı Girişim...
 » Hopa Tso’nun Misafirleri Vardı...
 » Hopaport’un İstanbul’dan Misafiri V...
 » Hopa Heyeti Ankara’ya Çıkarma Yaptı...
 » Hopa’nın Gündemi Demiryolu - Osb Ve...
 » Hopa’ya Yardımların Ardı Arkası Kes...
 » Lojistik Danışmanı Hopa Myo Öğrenci...
 » Trabzon’da 3. İpekyolu İşadamları Z...
 » Chp Milletvekilleri Rize Ve Artvin’...
 » Dünya Gazetesi Artvin Ve Hopa’da...
 » Kars Kongre Merkezi Olmaya Doğru Gi...
 » Hopa Tso’nun Etkinlikleri Devam Edi...
 » Hopaport’tan Hopa Tso’ya Ziyaret...
 » Hopa Kaymakamlığına Atanan Özkan Gö...
 » Hopaport’ta Haraketlilik Devam Ediy...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Acil Kan Aranıyor!...
 » Hopa’da Hemşire Arkadaşlarına Sürpr...
 » Başkan Mubin Çakmak’tan Belediyeye...
 » Hopa Belediyesinden Mehmetçiğe Anla...
 » Artvin Hopaspor’a İstanbul Camiasın...
 » Bayraktutan Cankurtaran Tünelinin P...
 » Sarp Sınır Kapısı'nda İnsan Kaçakçı...
 » Hopadan Çay’dan A. Hopaspor’a Tam D...
 » Bayraktutan, “Tercih Hakkını Ortada...
 » Chp Hopa Gençlik Kollarından Tso’ya...