Arhavililerin Devletten Bir Talebi Var

22/01/2014 11:35

Artvin Ve Arhavi Adına Kurulu Olan Vakıf Ve Dernekler Arhavi Hes’lere Karşı Meydana İniyor.


Haber: Hayati AkbaşArhavi Kabisre vadisi üzerine kurulacak olan HES’lere karşı ilçe halkının yanı sıra Ankara ve İstanbul’da Artvin ve Arhavi adına çalışmalarına devam eden Vakıf ve dernekler 28 Ocak’da Arhavi ilçe merkezinde geniş çaplı bir basın açıklaması yaparak devlete “Arhavi’deki HES’lerinizi geri çekin” çağrısı yapacak.

Konu ile ilgili Ankara Arhavililer Vakfı ve İstanbul Arhavililer Derneği ortak imzası ile yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

“Basına ve kamuoyuna duyuru!

Arhavi, Hidro Elektrik santrallerine HESSS diyor!

'Yeşil ölüme dur' demek için Türkiye'den Arhavi'ye yolculuk var. . .

Bugüne dek yolunu, okulunu, sağlık ocağını imece usulü kendisi yapan, elektrik direğini bile kendisi diken insanların çocukları, torunları olarak ilk kez DEVLETTEN bir talebimiz var: Lütfen HES'lerinizi Arhavi'den geri çekin!

28 Ocak 2014 tarihinde, Kavak HES Projesine 'Dur' demek için Arhavi'de buluşuyoruz. Arhavi dışında yaşayan Arhavililer, 27 Ocak'ta otobüslerle İstanbul'dan, Ankara'dan Arhavi'ye gidiyor. İstanbul Arhaviler Derneği (ISTAD) ve Ankara Arhavililer Vakfı, İstanbul Artvin Hizmet Vakfı, İstanbul Dülgerli (Potocur) Köyü Derneği, Ankara Artvin Dayanışma Derneği, Ankara Artvin Vakfı, Arhavi ARGENÇ Derneği, Çkuni Berepe, Arhavi doğa sporları derneği (Ardos) Arhavi Turizm Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Trabzon Artvinliler Derneği, Tüm köy muhtarlarımız, Arhavi Çevre Koruma Platformu ARÇEV bünyesindeki doğasever ve vatansever sivil toplum kuruluşları ile Arhavi'de buluşacak ve yapılacak basın açıklamasıyla talepler dile getirilecek.

Arhavi Kavak mevkiinde saat 11:00 de düzenlenmesi planlanan basın duyurusunda tüm Arhavili ve Artvinli vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz. Sesimizi duyurmak için, bu katliama dur demek için, DİK DURMAK için orada olacağız. Tüm hemşerilerimizle kucaklaşıp bize miras bırakılmış doğamıza ve derelerimize sahip çıkacağız. Fındıklı’dan, Artvin’den, Samsun’dan, Trabzon’dan, Ankara’dan, Bursa’dan ve İstanbul’dan yüzlerce vatandaşımız orada olacak.

Çünkü: Yalnızca Yeşilin 27 ayrı tonu olan Yeşil Artvin'in cennetten bir parça ilçesi Arhavi'de Hidro Elektrik Santrali (HES) istemiyoruz. Arhavi'nin renklerini öldürmeyin. Dereler, yaşamın sürekliliğidir. Sürdürülebilir yaşam için, mevsimin 3 ayı dışında kuru akan, akarken de kendi doğal sulama sistemiyle doğayı yeşerten sistemin bozulmasına izin vermeyeceğiz.

Çünkü; Çoruh Havzası'nda inşaatı süren 27 ayrı baraj ve HES'in yalnızca 7'si ve en büyükleri Artvin'de. Artvin, Türkiye için can suyundan zaten feragat etti. Yalnızca inşaatı biten 3 baraj bile Artvin'de iklimin değişmesine neden oldu, endemik bitki örtüsünü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Yaşamın sürdürülebilirliği için, Arhavi için siyasi kimliklerimizle değil Arhavi kimliğimizle, doğaya, yaşam hakkına sahip çıkan kimliğimizle 28 Ocak'ta Arhavi'deyiz.

Tulumun ezgisi eşliğinde 'Uzun İnce Bir Yola' çıkıyoruz. Yaşam hakkı için çıktığımız yolda yol olmanız, sessimize ses vermenizi istiyoruz.

Hayde ARHAVİ, hayde İNSANLIK!

İstanbul Arhavililer Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Hüseyin Altunbayrak

Ankara Arhavililer Vakfı Başkanı

Kayhan Giritlioğlu

İstanbul için buluşma tarihi:

Buluşma adresi:

Gündoğdu Mah. Çelenk Sok. Doğa Restaurant Alanı

Çavuşbaşı - Kavacık

İstanbul

arhavi. dernek@gmail. com

0 216 479 85 54

FAX: 0 216 479 26 85

GSM: 0 532 663 83 08

Buluşma saati: 12:00

Arhavi Basın Toplantısı yeri: Arhavi Lipton Çay fabrikası önü

Basın Toplantısı Saati: 11. 00comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 22.01.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » İstad Yaza Veda Eğlencesinde Arhavi...
 » Artvin’de Düzenlenen Ekoloji Kampı...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » İstad Gençlik Ve Kadın Kolları'ndan...
 » İstanbul Bostancı Gösteri Merkezind...
 » 8. İstad Bahar Şenliği Yapıldı...
 » 9. İstad Bahar Şenliği Yapıldı...
 » Özbey “Atatürk’te Birleştik, İşçi P...
 » İstad Genel Kurulu Yapılacak...
 » Halkevleri’nden Hopa Raporu...
 » Arhavililerden İstanbul’da Hes Prot...
 » Artvin’de 36 Yıl Sonra Mezun Oldukl...
 » İstad Bahar Şenliği'nin 6.sı Yapıld...
 » Trabzonspor Kulübü’ne Taraftarından...
 » İstad 7. Bahar Şenliği Yapıldı...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Artv...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Artvin Lif-levha Fabrikası Emekçile...
 » Arhavi Hes’lere Karşı Direniyor...
 » Artvin Hdp Milletvekili Adayları He...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...