Şavşat 2014 Yılının İlk Misafirlerini Şehitler İçin Ağırladı

03/01/2014 15:22

Sarıkamış’a Gitmek İçin İstanbul’dan Yola Çıkan Bisikletçiler Şavşat Tan Dualarla Uğurlandılar.


Haber: Hayati AkbaşBu yıl 5'incisi düzenlenen etkinlik kapsamında İstanbul’dan Sarıkamış'a gitmek üzere yola çıkan bisikletçiler Şavşat’a ulaştı.

İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ile Türkiye Bisiklet Federasyonu'nca bu yıl 5'incisi düzenlenen "Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu" sürüyor. Şavşat’a ulaşan bisikletçiler için Şavşat kaymakamlığı önünde bir tören düzenlendi.

Törene Şavşat kaymakamı Cemil Sarıoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Üsteğmen Bülent Keskinsoy, Belediye Başkanı Mehmet Naci Köroğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nedim Topsakal, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Özgen Yüksel, Bisiklet Federasyonu İstanbul Temsilcisi Tuna Akyüz, daire müdürleri, bazı sivil toplum kuruluşları, öğretmen ve öğrenciler ve çok kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Kaymakam Cemil Sarıoğlu bir konuşma yaptı. Kaymakam Sarıoğlu konuşmasında; “Sarıkamış mesele vatansa gerisi teferruattır diyen yüreğindeki anne sevgisini baba sevgisini her şeyin üstüne koyan o kahraman şehitlerimizin bizlere bırakmış olduğu bu vatanın ne kadar değerli olduğunu gösteren savaşlardan biridir. Ben özellikle buradan gençlerimize seslenmek istiyorum. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Kökü mazide, 1071 Malazgirt’te, 1453 İstanbul’da, daha sonra Çanakkale, Sarıkamış’ta, Kurtuluş savaşlarında olan geleceğimizsiniz. Geçmişimizi tarihimizi asla unutmayın ve bu olaylardan birer ders çıkararak geleceğinizi buna göre şekillendirin. Sizlerin çalışması ülkenin geleceği için bekası için çok önemlidir. Bu organizasyonu gerçekleştiren Bisiklet Federasyonuna ilgili bütün kuruluşlara İlçem ve şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca bisikletçilerimize ve ekibine de kaza bela olmadan Sarıkamış’a ulaşmalarını temenni ediyorum” dedi.

Daha sonra Bisiklet turu ile ilgili bilgiler veren İstanbul Bisiklet İl Temsilcisi ve kafile başkanı Tuna Akyüz ise üç yıldır milli sporcular bazında organizasyonlar gerçekleştirdiklerini belirterek, "İstanbul’dan aldığımız vatan toprağını konakladığımız illerin topraklarının ilavesiyle 5 Ocak Pazar günü yapılacak törende ilgili bakanımıza arz edeceğiz. Ziyaret ettiğimiz illerden ilaveler yapılan toprak dolu kavanoz, Sarıkamış Şehitliği için organize edilen müzeye kaldırılacak. " diye konuştu.

Tuna Akyüz; “Bisiklet Federasyonu İstanbul Bisiklet İl Temsilciliğimiz tarafından bu yıl 5. ’si düzenlemiş olduğumuz Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet Turu 25 Aralık 2013 tarihinde saat 10. 00’da Taksim Atatürk Anıtı önünde yapılan törenle başladı. Turda sporcular bisikletleriyle Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresin, Trabzon, Rize, Artvin, Ardahan ve Kars illerini kapsayan güzergâhı geçerek bin 856. kilometrelik etabı tamamlayacaklardır. Sporcularımız 05 Ocak 2014 tarihinde Sarıkamış’ta Spor Bakanlığımızın düzenleyeceği “Gençlik Şühedanın İzinde” törenine katılarak geçilen illerden alınan vatan toprağını Sarıkamış Müzesine kaldırmak üzere ilgili bakana takdim edeceklerdir. Tura Kocaeli Brissa Spor Kulübü sporcuları katılmaktadır. Bu organizasyona bugün burada bizi karşılayan ve çok önemli bir ilgi alaka gösteren Şavşat kaymakamı Sayın Cemil Sarıoğlu’na ve bizlere destek veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, Spor A. Ş’ye, Üsküdar Belediyesi’ne, Sancaktepe Belediyesi’ne, Beykoz Belediyesi’ne, Ford, Şahsuvaroğlu Otomotiv,

Burak Center, Kızılay Genel Merkezi, Thermoform ve Salcano Bisiklet’e ve Şavşat Bey Konağı turistik otel işletmesi sahipleri ve çalışanlarına teşekkür etmeyi borç biliriz. ” dedi.

Yapılan konuşmalar sonrası Kaymakam Cemil Sarıoğlu Garnizon Komutanı Bülent Keskinsoy ve Belediye Başkanı tarafından kafile başkanı Tuna Akyüz’e Sarıkamış müzesine götürülmek üzere toprak takdim edildi.

Bu Nasıl Yenilecek

Şavşat’a gelen bisikletçiler Şavşat kaymakamı Cemil Sarıoğlu tarafından karşılanarak gece Şavşat evinde onurlarına yöresel yiyeceklerden oluşan bir yemek ikram etti.

Şavşat evinde verilen yemeğe Şavşat kaymakamı Cemil Sarıoğlu, Yazı İşleri Müdürü Murat Kaya, Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Özgen Yüksel, Sosyal Hizmetleri Vakfı Müdürü Kandemir Dede, Şavşat Kızılay Derneği Başkanı Recep Temur, Ziraat Odası Başkanı Gündüz Atabek ve bisikletçiler katıldı. Yöresel yemekleri oldukça beğenen bisikletçiler masaya peynir eritmesi gelince “Bu nasıl yenilecek” diye birlerine sordular.

Bisikletçiler İlçe Müftüsü Mahmut Ay’ın yaptırmış olduğu dualarla Şavşat halkının yoğun katılımı ile Sarıkamış’a uğurlandı.

Bisikletçilerin startı Şavşat Hükümet Konağı önünden kaymakam Cemil Sarıoğlu tarafından verildi

Şavşat’tan yola çıkacak bisikletçiler, Ardahan ve Kars'ı kapsayan güzergâhı geçip bin 856 kilometrelik etabı tamamlayarak 5 Ocak 2014'te Sarıkamış'ta Gençlik Ve Spor Bakanlığı'nın düzenleyeceği "Gençlik Şühedanın İzinde" törenine katılacak.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 03.01.2014 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’den Sarıkamış’a Pedal Çevird...
 » Pedallarını Şehitler İçin Çevirdile...
 » Sarıkamış Şehitlerini Anma Bisiklet...
 » Bisikletçilerin Yolu Hopa’ya Düştü...
 » Sarıkamış Şehitlerine Toprak Götüre...
 » Kansere Tepkinin Son Durağı Artvin...
 » Önal, Ardahan - Çıldır İzlenimlerin...
 » Şavşat Chp Eski İlçe Başkanı Yazıcı...
 » Şavşat Saperkule Festivalinde Coşku...
 » Hopa Festivali Başladı....
 » Nükleer Karşıtları İstanbul'da Hükü...
 » Şavşatlı Engellilere Yeni Kaymakam...
 » Artvin’de Sarıkamış Şehitlerini Anm...
 » Profesörlerin Şavşat Aşkı...
 » Sakin Şehir Ünvanı Şavşat’a Bayram...
 » Çakallı’nın Rampası Bir Artvinli’ye...
 » Bakan Cevdet Yılmaz Artvin’de Yaşlı...
 » Nükleersiz Türkiye İçin Kürekle Kar...
 » Hopa İş Dünyası İran’a Çıkartma Yap...
 » Trabzon Kurvaziyer Gemilerine Hazır...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...
 » Partilerinin Grup Toplantısına Katı...