Artvin Kalesi’ne Törenle Bayrak Çekildi

14/12/2013 10:46

Artvin Valisi Kemal Cirit’in Girişimleriyle Yaklaşık 8 Yıldır Bayrağı Bulunmayan Tarihi Artvin Kalesi’ne Törenle Bayrak Çekildi.


Haber: Hayati AkbaşArtvin Valisi Kemal Cirit’in girişimleriyle yaklaşık 8 yıldır bayrağı bulunmayan tarihi Artvin Kalesi’ne törenle bayrak çekildi.

Kale önünde yapılan törene Artvin Valisi Kemal Cirit, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, Artvin İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, Artvin Vali Yardımcısı Hasan Ongu, İl Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner, Askerlik Şubesi Başkanı Yarbay Vural Eryıldırım, 6’ci Hudut Tabur Komutanı Piyade Yarbay Hamit Arslanoğlu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı ile siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve askerler katıldı.

Törende Anıtkabir’den getirilen 120x180 santimetre ebadındaki bayrak, Artvin Kalesi'nin kente bakan yüzüne doğru İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekildi.

Törende bir konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Çoruh Nehri'nin tabanından 70 metre yükselen ana kaya üzerinde kurulan ve kitabesi bulunmayan Artvin Kalesi'nde 2005 yılından bu yana bayrak bulunmadığını söyledi.

Ateş, yaklaşık üç ay önce göreve başlayan Artvin Valisi Kemal Cirit’in kaleyi ziyaret ettiğini ve kalede Türk Bayrağı’nın bulunmadığını görmesi üzerine kendilerine kısa sürede bayrağın kalede göndere çekilmesi için gerekli hazırlıkların yapılması talimatını verdiğini ifade etti.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise kalede bayrağın göndere çekilmesi konusunda Artvin halkından yoğun bir talep aldıklarını belirterek, “Bugün burada göndere bayrak çekmek üzere bir araya geldik. Sadece bayrak çekmekle kalmayacağız. Kalenin turizme kazandırılması için bazı çalışmalarımız var. Kaleye ulaşmak için kayaların üzerinden yürüyüş yolu yaparak ziyarete açmak istiyoruz. Aynı zamanda coğrafi zorluğu nedeniyle kaleyi ziyaret edenlere adrenalin yaşatalım istiyoruz. Önümüzdeki günlerde kale için proje çalışmalarına başlanacak ve bu proje aynı zamanda Artvin’in prestij projesi olacağını ümit ediyorum. Kalenin içerisinde camdan bir seyir yeri yapılacak. Buradan Çoruh Vadisine bakmak adeta bir cesaret göstergesi olacak. Ülkemizde böyle bir seyir yeri var. İnşallah bu projeyi hayata geçireceğiz. Hayallerimiz büyük. Bunu da Artvin halkıyla hep birlikte başaracağız. ” dedi .

Tören, kale önünde çektirilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 14.12.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Kalesi Turizme Kazandırılıyo...
 » Artvin’de Atatepe Ve Kale Turizme K...
 » Cumhuriyet Bayramı’nın 92. Yıldönüm...
 » Haydi, Artvin Horona Hep Birlikte R...
 » Artvin’de, 4 Bin 400 Yüz Adet Fida...
 » İstanbul Feshane’de Artvin Rüzgârı...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » 2013-2014 Eğitim - Öğretim Yılı Değ...
 » Artvin’de Tarımcıların Eğitimleri D...
 » Gürcistan’da “Polis Günü” Kutlamala...
 » Artvin’de 4 İlçe Kaymakamı Ve Bir V...
 » Artvin’de Offroad Şöleni Yaşanacak...
 » Artvin Valiliği Sosyal Medyadan Art...
 » Artvin Kalesi Işıklandırıldı...
 » Artvin Add Şube Başkanı Biberden Ba...
 » Atabarı Kayak Merkezi Sezonu Açtı...
 » Dağcılar Ardanuç'da Cehennem Kanyon...
 » Artvin’de Unutulmaya Yüz Tutmuş Ese...
 » Vali Cirit, “Kimse Bizim Artvin Sev...
 » Hopa Sosyal Güvenlik Merkezi, Tören...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Hopa Bir Değerini Daha Kaybetti...
 » Cankurtaran Yine Can Aldı...
 » Artvin Hopaspor Yönetiminden Teşekk...
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...
 » T.c. Batum Başkansolosluğuna Atanan...
 » Torun Ve Evlat Özlemlerini Giderdil...
 » Kemalpaşa’da İlk Muhtarlar Toplantı...