Cankurtaran Dağı Geçit Vermiyor

11/12/2013 12:10

Cankurtaran Geçidinde Araçlar Yolda Kaldı.


Haber: Hayati Akbaş







Yoğun kar yağışı sebebiyle Hopa-Artvin karayolundaki 690 rakımlı Cankurtaran geçidinde buzlu zeminde kayan araçlar, ulaşımı aksattı.

Artvin Hopa Dağı Cankurtaran geçidinde araçlar güçlükle ilerlerken, sürücüler ise donma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Cankurtaran Geçidi'nde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle çok sayıda araç yolda kaldı. Buzlu zeminde kayarak kara saplanan araçlar yolu tıkadı. Trafiğin ağır seyrettiği yolda, özellikle büyük araçlar ilerlemekte zorluk çekti.

Cankurtaran Geçidi'nde yaşanan sıkıntıları görüntülemek isteyen basın mensuplarının aracı da kara saplandı. Gazetecilerin imdadına yoldan geçen sürücüler yetişerek, zincir çekilmesine yardımcı oldu. Görüş mesafesinin azaldığı yolu açmak için Karayolları ve trafik ekipleri yoğun çaba sarf etti.

Sürücüler, Cankurtaran Geçidi'nde kışın çektikleri çilenin ne zaman sona ereceği sorusuna cevap ararken "Cankurtaran çilesini tünel tamamlanıp ulaşıma açıldığı zaman sona erecek. İnşallah gelecek nesiller Cankurtaran çilesini çekmezler" dedi.

Öte yanan kar yağışına hazırlıksız yakalanan bazı sürücülerin zincir sarmasını bilmemesi de yolu trafiğe tıkamasına sebep oldu. Artvinli sürücüler, "Biz bu yolu iyi biliyoruz ama yabancı sürücü arkadaşlar yolların durumu iyi bilmedikleri için kara saplanıyorlar. Şoför arkadaşlarımız yola çıkarken mutlaka zincir, çekme halatı ve takoz bulundurmalarını hatırlatıyoruz. Bir aracın yanlışı hepimizi etkiliyor" şeklinde konuştular.

Sürücüler, Cankurtaran geçidinin yapılacak tünelle ortadan kaldırılmasını ve her yıl yaşanan çilenin sona erdirilmesini beklediklerini ilettiler.

3 gün süren yağış Artvin-Rize-Trabzon güzergahını kapattı

Artvin Merkez’in sahile açılan şehirlerarası karayolu ağı olan Artvin-Rize-Trabzon karayolu Hopa Dağı mevkii her kış olduğu gibi bu yılda ulaşımı engellemeye devam ediyor. Hopa Dağı’nda yaşanan bu sorunu çözmek için 5. 300 metre uzunluğunda çift tüp tünel yapılırken, tünelin bu yılda tamamlanamamış olması sürücülerin Cankurtaran geçidini kullanmaya mecbur bıraktı. Her yıl olduğu gibi bu yılda bu kış son olsun duaları yapılırken, bu yolu kullanan araç sürücülerinin ulaşımları yine tedbirsiz olarak yola çıkan araç sürücüleri araçlarının kayması sebebiyle yolun tıkanmasını sağladılar. Buna bir de sert olarak esen tipide eklenince Cankurtaran’da uzun kuyruklar oluştu ve vatandaşların Cankurtaran’da kar çilesi başlamış oldu.

Bu yıl erken gelen kış çilenin de erken başlaması anlamına gelirken, Karayolları 102. Şube Şefliği de yoğun olarak kar temizleme çalışmalarını sürdürüyorlar.

Cankurtaran’ın canlı fotoğrafları da basına ulaştı

Teknolojinin ilerlemesi ve yeni çıkan telefonlarda artık haberin basın mensuplarının ayağına gelmesini sağlıyor. Cankurtaran’da yaşanan çileyi fotoğraflayan vatandaşlar, fotoğraflarını göndererek yaşanan çileyi canlı olarak tüm Dünya’ya duyurmuş oluyorlar. Bu isimlerden biri de Şenol Kaptan. Kaptan, Cankurtaran geçidinde mahsur kalan araçları fotoğraflarken, yaşanan sıkıntının büyüklüğünü de gözler önüne canlı canlı sunmuş oldu. Kaplan yaptığı açıklamada; “Şuan Cankurtaran’da zincirsiz onlarca araç trafiği kapatırken, yolun kapanması sebebiyle yüzü aşkın araçta yolda trafiğin açılmasını beklerken görülüyorlar. Tıkanan araçları kurtarmak için çekiciler çaba sarf ediyorlar. Vatandaşlarda bu soğuk havada biryandan donmamak bir yandan da tıkanan araçları kurtarmak için çaba sarf ediyorlar” şeklinde konuştu.

Bu yıl biraz daha erken başlayan çilenin son olması tüm vatandaşların en büyük dileği oldu.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 11.12.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin’de Kar Nedeniyle Hayat Durdu...
 » Artvin’de Kar Esareti Yeniden Başla...
 » Artvin’de Karla Mücadele Devam Ediy...
 » Artvin Kar Esareti Altında...
 » Dikkat Artvin’e Kar Geliyor...
 » Artvin’de Kar Esareti Başladı...
 » Artvin’de Kar Yağışı Etkili Oldu...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Hopa Cankurtaran Geçidinde Aman Di...
 » Camili Yolu Ve Muratlı Barajı'nda İ...
 » Yoğun Kar Yağışı Nedeniyle Mahsur K...
 » Artvin Bakanları Ağırladı...
 » Artvin'de Sabah Başlayan Kar Yağışı...
 » Sürücüler Yola Teslim...
 » Yoğun Kar Yağışı Kaza Getirdi...
 » Başbakan Erddoğan Artvin’de...
 » Artvin-ardahan Karayolunda Kar Yağı...
 » Cankurtaran Tüneli Ve Cerattepe’nin...
 » Artvin’de 37 Köy Yolu Ulaşıma Kapan...
 » Macahel'e Bir Destekte Sağlık Bakan...