Bayraktutan 11 Sağlık Personeli Tbmm Gündemine Geldi

07/12/2013 09:58

Chp Artvin Milletvekili Av Uğur Bayraktutan Tbmm Genel Kurulunda Ardanuç İlçesinde Yaşanan Sorunları Tbmm Gündemine Taşıdı.


Haber: Hayati AkbaşArdanuç Devlet Hastanesindeki 11 sağlık personelinin Artvin merkez ve Arhavi ilçesine geçici görevlendirmeyle gönderilmesini CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan meclise taşıdı.

Bayraktutan Meclis görüşülen 480 sıra sayılı kanun üzerinde verilen önergenin 2'nci maddesi üzerine söz aldığı konuşmasında Ardanuç ilçesinde yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıdı.

Bayraktutan Meclis Kürsüsünden yaptığı konuşmasın da şu konulara değindi.

“93'üncü maddede Anayasa'da düzenlenen kanun hükmünde kararname tekniğinin ne olduğuna ilişkin bir düzenleme var değerli arkadaşlarım. Burada "Türkiye Büyük Millet Meclisi Bakanlar Kuruluna kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi verebilir. " diye diyor. Yine, Anayasa'nın amir hükmünde, alt taraflarda ise "Kararnameler Resmî Gazete'de yayınlandıkları gün Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulur. " ibaresi var. Bugün burada görüşmüş olduğumuz kanun hükmünde kararname, ne yazık ki Anayasa'nın tarif etmiş olduğu kanun hükmünde kararname dizaynına uymuyor. Kanun yapma tekniği açısından eksiklik içermesine rağmen, tam anlamda yasanın tarif etmiş olduğu bir kanun olmamasına rağmen, aslında bir idari işlem olmasına rağmen, bir idari işlemi kanunla düzeltmek gibi bir hukuk garabeti içerisinde düzenleme yapıyoruz. Özellikle Meclis kayıtlarına geçirilmesi açısından bunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Ama burada paylaşmak istediğim asıl şey farklı. Sayın Bakanım, özellikle dikkatle dinlerseniz çok ilginç bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Bakın, Artvin'in Ardanuç ilçesinde bir hastanemiz var. 2005 yılında Sayın Başbakan tarafından Artvin'deki toplu törenlerle beraber açıldı. Bu hastane ilk açıldığı zaman elli yataklı bir devlet hastanesiydi. Ama gelinen noktada, yıllar içerisinde, ne yazık ki bu hastane erime kaydetti. Bugün Ardanuç Devlet Hastanesi bu adla anılmıyor, entegre on yataklı bir hastane olarak anılıyor. Yani devlet hastanesi olma özelliğini yitirdi, o tarihten bugüne kadar da, ne yazık ki, orada, o hastanede ameliyathane olmuş olmasına rağmen ilk açıldığı anda ameliyathanenin bütün araç ve gereçleri başka yerlere kaydırıldı. Ardanuç, ne yazık ki, bugün, ameliyatların yapılmadığı, diyaliz merkezinin olmadığı, hastaların tedavi edilemediği bir tedavi merkeziyle karşı karşıya. Onları bir kenara koyuyoruz. Bugün size anlatmak istediğim gerçek daha farklı. Şu son kırk sekiz saat içerisinde, son üç gün içerisinde Ardanuç ilginç olaylar yaşadı. Bu da nedir? Onu anlatmak istiyorum.

Bakın, Sayın Bakanım, değerli milletvekilleri; Ardanuç'ta, bu hastanede bir şikâyet meselesinden kaynaklanan sorundan dolayı -ayrıntılarına girmek istemiyorum, olayın siyasi uzantıları da var- bir basit şikâyet meselesinden dolayı Ardanuç Devlet Hastanesinde görev yapan 11 sağlık personeli "geçici görev" adı altında başka ilçelere gönderildiler. Bunlardan 10 tanesi Artvin merkeze 1 tanesi ise Arhavi'ye gönderildi.

Sayın Bakanım, bunun siyasi boyutları var, bunu, sizinle baş başa paylaşmak isterim, Türkiye Büyük Millet Meclisinde ayrıntılarına girmek istemiyorum. Artvin merkeze gelenlerin yüzde 90'ı bayan, iki aylık çocuğu olan insanlar var. Artvin'le Ardanuç arasındaki kilometre 42 kilometre. Dün akşam itibarıyla da Artvin'e yoğun bir kar yağışı oldu. "Varyant yolu" demiş olduğumuz, Türkiye gerçeklerine yakışmayan, kara yolu standartları dışında olan bir yoldan bu insanlar sabah erkenden kalkıyorlar Artvin'e geliyorlar, akşamüzeri Ardanuç'a dönüyorlar.

Şu anda Ardanuç'ta büyük bir toplumsal infial var, toplumsal barışı bozabilecek derecede büyük bir yara var. Buna lütfen el koymanızı istiyorum. Neden? Bakın, Artvin'e görevlendirme yaptıkları zaman şöyle söylediler: "Burada personel fazlası var, ihtiyaç fazlası var, bunları bu nedenle Artvin'e gönderiyoruz. " Artvin Devlet Hastanesi diyor ki: "Hayır, bunların gelmelerine gerek yok, bizde gerekli personel var. " Bu giden 10 kişi hiçbir işte çalıştırılmıyor, sadece koridorlarda geziyorlar. İhtiyaç fazlasına gerekçe gösterilen de şudur: Bakın, 2002'de iktidar olduğunuz zaman Ardanuç'un Bulanık köyünde 1 doktor, 10 hemşire vardı; Ardanuç'un Torbalı köyünde doktor vardı, hemşireler vardı; Ardanuç'un yine Soğanlı köyünde sağlık ocağı vardı, doktor vardı, sağlık personeli vardı; yine Ardanuç'un Aşağı ırmaklar köyünde bir sağlık ocağı vardı, hekim vardı ve sağlık personeli vardı. Şimdi, bunları kapatınca doğal olarak sağlık personeline de ihtiyaç kalmadı. Böyle olunca da Artvin'e bu tayinler gönderildiği zaman denildi ki "Efendim, bunlara ihtiyaç yoktur. " Niye ihtiyaç yoktur? Zaten sağlık ocaklarını kapattığınız için sağlık personeline ihtiyaç olmadığı da ortaya çıktı. Bunu şöyle bir gerçekle açıklamak istiyorum: Ardanuç'ta kaymakamlık binasını kapatırsanız ortada bir tane kaymakam bulursunuz, hiçbir iş yapmayan. Buna da ihtiyaç olmayabilir. O nedenle, buradaki bu yaraya mutlaka bir merhem olmanız gerektiğini düşünüyorum.

Yasaları değiştirmekle iş olmuyor Sayın Bakanım, kafaları da değiştirmek gerekiyor, o çok önemlidir diye düşünüyorum. Lütfen, bu yasama görüşmeleri bittikten sonra buradan çıktığınız zaman -Ankara çok soğuk, müthiş bir soğuk var- o aracınıza binmeden bir dakika şöyle kendinizi bir sorgulayın. O 11 sağlık personelinin her gün Artvin'den Ardanuç'a, Ardanuç'tan Arhavi'ye nasıl gidip gelebileceğini, çocuklarının, ailelerinin nasıl mağdur olduğunu, hangi haklı gerekçenin bunların mağduriyetine neden olabileceğini kendi vicdanınızda sorgulayın diyorum” dedi.

KONUYA İLŞKİN İLK TEPKİ ARDANUÇ BELEDİYE BAŞKANI YILDIRIM DEMİR’DEN GELDİ

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Ardanuç İlçe Entegre Hastanesi’nde görev yapan 11 personelin geçici olarak Arhavi ve Artvin Merkez ilçeye görevlendirilmesine tepki gösterdi.

Ardanuç’taki sağlık personelinden biri Arhavi olmak üzere 10 personelin de Artvin Devlet Hastanesi’nde görevlendirilmelerine ilk tepkiyi Başkan Yıldırım Demir gösterdi. Başkan Demir, bu soğukta, karda kışta, geçici görev dense de sürgün olarak nitelendirdiği görevlendirmenin aileleri mağdur edeceğini, bunun siyasi bir sürgün olduğunu savundu.

Demir, şu ifadeleri kullandı: “Ardanuç İlçe Hastanesi’nden 11 personelin geçici görevle ilçe dışına görevlendirilmesi maalesef ilçemizde büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Aralık ayında kışın gelmesi ve tayini yapılan arkadaşlarımızın iki aylık bebekten tutun hepsinin çocukları mağdur olacaktır.

Biz isterdik ki; Sağlık Müdürlüğü Ardanuç’taki hastanenin ameliyathanesini açsın, Diyaliz Ünitesini açsın, uzman hekim göndersin ama tersini yapıyorlar.

Sürgün niteliğindeki bu tayinlerden AK Parti’nin haberi yoksa bu ayıptır, haberi varsa da durdurmuyorsa bu daha büyük bir ayıptır. Şunu unutmamalı ki geçmişte de bu tip tayinler maalesef yapılmıştır. Ama bugün ne o müdürler koltuğundadır ne de o günkü parti yöneticileri;

Bu haksız ve gereksiz geçici tayinlerin biran önce durdurulmasını ve çalışanların mağduriyetinin giderilmesini talep ediyorum. İktidarın gücü sürgünle değil hizmetle belli olur. ”

Ardanuç Devlet Hastanesi Sağlık Bakanlığı’nın nüfus kriterlerini uygulamaya koymasının ardından İlçe Entegre Hastanesine dönüştürülmüş, burada bulunan tıbbi teçhizatlar dağıtılmış, uzman doktoru olmayan sağlık ocağı statüsüne düşürülmüştü.

Ardanuç’ta kalp krizi geçiren bir hastaya ilk müdahaleyi ancak 42 kilometre uzaklıkta bulunan ve Varyant denen milenyum rezaleti diye adlandırılan yoldan geçerek, Korzul rampasından tırmandıktan sonra Artvin Devlet Hastanesi’nde bulunan doktorlar yapabiliyor. Zaten birçok hasta da yolda hayatını kaybetmiş oluyor.

Bütün bunlar açıkça biliniyorken hiçbir şeyin yapılmaması, bu konuda hiçbir çalışma olmamasının yanında, bir de kış aylarını yaşadığımız şu günlerde sağlık personellerinin arasında 11 personelin Arhavi ve Artvin’e geçici olarak atanmaları, ailelerinden koparılmaları, perişan edilmeleri yaraya tuz biber oldu” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 07.12.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Bayraktutan Meclis’te Cerattepe Geç...
 » Artvin’in Yüz Akı Faruk Çelik İle M...
 » Bayraktutan Tbmm Genel Kurulunda Ko...
 » Bayraktutan “Artvin’in Bağrına Hanç...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Er...
 » Yusufeli’nde Emekli Öğretmenden Her...
 » Artvin Türk Eğitim-sen Eğitimde İlk...
 » Türkiye'nin Gündemi Artvin'de Tartı...
 » Sadettin Tantan’dan Tarihi Uyarılar...
 » Kamilet Vadisi Hes’leri Meclis Günd...
 » Artvin Belediye Başkanı Özgün Peson...
 » Artvin'de Chp'li Başkanlar Geçmiş 6...
 » Arifağaoğlu Tbmm'de Macahel'in Yol...
 » Artvin’den Bir Emin Özgün Geçti...
 » Artvin’de Organ Bağışı Ve Nakli Kon...
 » Chp Genel Başkan Yardımcısı Selin S...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Artvin Barosu Referandumu Konuştu...
 » Artvin Add Başkanı Biber Gündemi De...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Av. Erkan Balta Yeniden İl Başkanı...
 » Ak Parti Arhavi Gençlik Kollarından...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...