Tobb Türkiye- Kırgızistan İş Forumuna Çıkarma Yaptı

06/12/2013 10:35

Tobb Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Yanına 100 Oda Başkanını Alarak Kırgızistan’da Ziyaret Ve İş Görüşmeleri Yaptı.


Haber: Hayati AkbaşTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki işadamları Türkiye’nin Kırgızistan Büyükelçisi Metin Kılıç’ı makamında ziyaret etti. Görüşmede Hisarcıklıoğlu ve Büyükelçi Kılıç Türkiye-Kazakistan ekonomik ilişkilerine dair görüş alışverişinde bulundu.

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) toplantısına da katılan heyet burada Türk işadamları ile görüşme imkânı buldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Kırgızistan arasında yatırım ilişkilerine hukuki zemin sağlayan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması'nın yenilenmesi sürecinin bu yılsonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini belirtti.

Hisarcıklıoğlu, Jannat Otel'de düzenlenen Türkiye-Kırgızistan İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, kardeş ülke Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen Türkiye-Kırgızistan İş Forumu'nda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in liderliğinde hızla gelişen Kırgızistan'ı bölgenin parlayan yıldızı olarak gördüklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Atambayev'in, cumhurbaşkanı seçilmesinden hemen sonra ilk resmi ziyaretini yine ülkemize yaptığını hatırlattı. Bu ziyaretin ardından iki ülke arasında ilişkilerin daha da güçlendiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, "Ancak, Türk ve Kırgız iş dünyası olarak daha önümüzde uzun bir yol olduğunun da farkındayız" dedi.

Kırgızistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olan Türkiye'nin, ülkenin her zaman yanında olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki yıllarda bu beraberliğin güçlenerek devam edeceğini dile getirdi.

Kırgızistan'ın elde ettiği siyasi başarıların yanında ekonomi açısından da kapsayıcı bir kalkınma sürecine girmesinin Türk özel sektörünün en büyük arzusu olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan ile birlikte çalışabilecek birçok alan olduğunu, ülkenin stratejik hedeflerinden biri olan "ekonomik büyüme yoluyla yaşam kalitesinin yükseltilmesi" için birlikte çalışılabileceğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, özellikle hazırlıkları hızla devam eden "Kırgızistan 2030" çalışmalarına katkı sağlayabileceklerini dile getirerek, "Bu anlamada gerek TOBB gerekse Birliğimize bağlı olarak faaliyet gösteren Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) kanalıyla her türlü teknik desteği vermeye hazırız" dedi.

Kırgızistan'da bulunan zengin su kaynaklarının elektrik üretiminde önemli bir işbirliği fırsatı olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan'ın hidroelektrik potansiyelinin ekonomiye kazandırılması için ortak projeler geliştirebileceğine dikkati çekti.

Türkiye'nin turizm alanında dünyanın en çok turist çeken 6. ülkesi olduğunu ve bu alandaki deneyimini Kırgızistan ile paylaşabileceğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Özellikle Orta Asya bölgesinde büyük potansiyele sahip olan Issık Gölü'nün turizm alanında yatırıma açılması için işbirliği yapabileceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

Piyasa ekonomisine geçiş sürecindeki Kırgızistan'ın gittikçe ağırlaşan konut sorununu çözmek için toplu konut projelerini birlikte hayata geçirebileceklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, potansiyel işbirliği alanlarının bir diğerinin de lojistik olduğunu kaydetti. İki ülke arasındaki karayolu taşıma ücretinin hali hazırda 12 bin dolar civarında olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ikili ticaretin artması için taşıma maliyetlerinin azaltılması, karayoluna alternatif ulaştırma imkânlarının geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu çerçevede İpek Yolu'nun yeniden önem kazandığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, "İpek Yolu Asya Pasifik bölgesini diğer okyanuslara ve denizlere bağlayan, Çin'den Akdeniz'e, oradan Avrupa'ya kadar uzanan coğrafyanın ekonomik atardamarıdır. İpek Yolu'nu geniş tren ağlarıyla, otobanlarla yeniden canlandırmalıyız" dedi.

Böylece Hazar, Karadeniz ve Akdeniz'in birbirine bağlanacağını kaydeden Hisarcıklıoğlu, bu şekilde bölgenin küresel ekonomiye daha güçlü bir şekilde entegre olacağını söyledi.

-Gümrük modernizasyonu

Kırgız gümrüklerinin modernizasyonu için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, "Bu alanlarda güçlü işbirliği mekanizmaları geliştirebilirsek, bugüne kadar Kırgızistan'a yarım milyar dolar civarında yatırım yapan Türk şirketleri, Kırgızistan için daha fazlasını yapacak" dedi.

İki ülke arasında yatırım ilişkilerine hukuki zemin sağlayan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması'nın yenilenmesi sürecinin bu yılsonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, bunun yanı sıra iki ülkenin yatırımcıları arasında oluşabilecek anlaşmazlıkların çözümü noktasında bağımsız bir tahkim mekanizmasının kurulmasını son derece önemsediklerini ifade etti.

Türkiye ile Kırgızistan arasında vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasının girişimciler için sevindirici bir gelişme olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, buna rağmen Kırgızistan'a uluslararası taşıma gerçekleştiren taşıt sürücülerinden ülkeye girişte vize istendiğini, bu uygulamanın kaldırılmasını talep ettiklerini belirtti.

Öte yandan, Türk müteahhitlik şirketlerinin Kırgızistan'a ciddi yatırımlar yaptığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, Kırgız makamlarından müteahhitlik şirketlerine destek vermelerini, işlerini kolaylaştırmalarını istedi.

Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan'da çalışan Türk işçilerinin sosyal güvenlik sorununun çözümü için Kırgızistan ile Sosyal güvenlik anlaşmasının bir an önce yapılmasını beklediklerini dile getirdi.

Çalışma izinleri konusunda da Kırgız makamlarından Türk yatırımcılara gerekli kolaylığın sağlanmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, "Biz Türk özel sektörünün temsilcisi TOBB olarak Kırgızistan'la çok yakın iki ortak olacağımıza inanıyoruz. Şüphesiz ki önümüzdeki dönemde tesis etmeyi amaçladığımız Türk-Kırgız işbirliği, bölge ülkeleri için örnek alınacak bir ilişki modeli olacaktır" diye konuştu.

-"İş forumu önemli olanaklar sağlayacak"

Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Tairbek Sarpashev de bu iş forumunun kendileri için önemli olanaklar sağlayacağını düşündüğünü söyledi.

Türkiye ve Kırgızistan arasındaki işbirliğinin en iyi şekilde ilerlediğinin altını çizen Sarpashev, iki ülke arasındaki ticaret alanında imkânların yeterince kullanılmadığını, ticareti daha da geliştirmeyi bildirdi. Kırgızistan'daki Türk yatırımcılarının sayısının artmasını istediklerini anlatan Sarpashev, Türk iş adamlarını Kırgızistan'a yatırım yapmaya davet etti.

Tarım, enerji, ulaştırma, iletişim ve turizm gibi sektörlerde yatırımların artması için çalışmaların hızlandırılması gerektiğini belirten Sarpashev, "Bu alanlar bizim dış piyasalara açılmamızı sağlayacaktır. Ayrıca iki ülke arasındaki işbirliği için birçok imkân vardır. Özellikle tarım ve gıda üretiminde ülkemizde modernleşme yaşanmaktadır. Turizm alanında Türkiye'nin deneyiminden faydalanmak istiyoruz. Şu anda bütün alanlarda Kırgızistan'a yatırımlar yapılabilir. "

Özellikle sağlık ve tarım alanlarında Kırgızistan'da yatırım yapılabileceğini kaydeden Sarpashev, tarım yatırımlarını belirli oranda vergiden muaf tutmak istediklerini söyledi.

Hidroelektrik alanında Kırgızistan'ın potansiyelinin büyük bir bölümünü kullanamadığını anlatan Sarpashev, bu alanda da Türk iş adamlarını yatırım yapmaya çağırdı.

Kırgızistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Adyl Kasımaliyev de yatırım ortamının iyileştirilmesi için yeni reformlar yaptıklarını belirterek, serbest liberal ortamın oluşturulması içini çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na fahri doktora unvanı verdi. Hisarcıklıoğlu, bu unvanı Türk özel sektörü adına aldığını ifade etti.

Daha sonra öğrencilere "Girişimcilik ve Kalkınmada Özel Sektörün Rolü" konulu açılış dersini veren Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin öneminden bahsetti.

"Girişimcilik ne kadar erken mayalanırsa aşı o kadar güçlü tutar" diyen Hisarcıklıoğlu, TOBB'un Türkiye'de girişimciliğin öne çıkmasında önemli payı olduğunu söyledi.

Girişimciliğin gelişme için önemine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, girişimcilik kültürü olan ülkede refah düzeyinin arttığını, uluslararası rekabette öne çıkıldığını kaydetti. Türkiye'nin son 30 yılda elde ettiği büyük başarının temelinde girişimcilerinin sayısının artması olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, 30 yıl önce 3 milyar dolar olan Türkiye'nin ihracatının, 160 milyar dolara çıktığını, bunun yüzde 62'sinin de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerce (KOBİ) yapıldığını bildirdi.

Hisarcıklıoğlu, öğrencilere, başarı için önce hayal etmeleri, sonra hedef koymaları ve çok çalışmaları öğüdünü verdi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: Girişimcilik size iki şey kazandırır: iş ve refah. Osmanlı niye geri kaldı yıkıldı; girişimci değil memur toplumdu. Sovyet Rusya, süper güç. Uzaya uydu gönderdi ama gıda dağıtımı yapamadı. Yatırımı, İstihdamı Refahı özel sektör sağlar İngiltere; belki bilmezsiniz, 70’lerde Avrupa’nın hasta adamı idi. Ekonomisi çökmüş, işsizlik-enflasyon rekor seviyelere çıkmıştı. 1976’da IMF’den borç almak zorunda kaldılar. Margaret Thatcher zihniyeti değiştirdi. Felsefesi; bir şeyin sahibi devlet ise, o şey kimseye ait değildir, demektir. Kimseye ait olmayan bir şey de, kimsenin umurunda değildir. Özelleştirmeler-özel sektörün önünü açan reformlarla düzeldi. Türkiye’de 80’lerde bunu uyguladı. Turgut Özal ile çok şey değişti aslında. Aslolan milletin zenginliği sonucu devletin zengin olmasıdır. ”

Türkiye’nin petrol ve doğalgaz kaynaklarının olmadığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Petrol, doğalgaz yok. İyi ki de olmamış. Zenginlik toprağında altında değil, üstünde. Sizde de zenginlik toprağın altında değil, üstünde. İşte sizler Kırgızistan’ın zenginliğisiniz” dedi.

Kamu’nun görevinin; futbol oynanacak sahayı düzeltmek olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, iş ve yatırım ortamını düzeltmenin, ekonomiyi rekabete açmanın önemine değindi.

- Rektör Prof. Dr. Sebahattin Balcı

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, üniversitede düzenlenen törende yaptığı konuşmada, üniversitenin 1995 yılında kurularak Türk dünyasına hediye edildiğini söyledi. Üniversite olarak Kırgızistan'ın kalkınmasını öncelikli hedef olarak belirlediklerini anlatan Balcı, bunu nitelikli yeni bir nesil yetiştirerek yapmaya çalıştıklarını kaydetti. Bu anlamda önlerinde uzun bir yol olduğunu anlatan Balcı, "Yolumuz uzun, işimiz çok, zamanımız yok, bu nedenle çok çalışmamız lazım" dedi.

Prof. Dr. Balcı, Türkiye'nin 1982 yılından sonra büyük bir gelişme dönemine girdiğini belirterek, bu başarıda özel sektörün önemli bir payı olduğunu söyledi. Özel sektörün başında da TOBB'un bulunduğunu ifade eden Balcı, Hisarcıklıoğlu'na Türkiye'nin gelişimine verdikleri katkı ve Manas Üniversitesi'nin misyonunu temsil etmesinden dolayı Fahri Doktora unvanı vermeyi kararlaştırdıklarını bildirdi.

Rektör Prof. Dr. Balcı'nın konuşmasının ardından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na Fahri Doktora unvanına ilişkin diploma verildi.

Rektör Prof. Dr. Balcı, Hisarcıklıoğlu'na öğrenciler tarafından yapılan yağlı boya portresini ve geleneksel Kırgız motiflerini içeren duvar halısı hediye etti.

Daha sonra TOBB ETÜ ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Hopa TSO Y. K. Başkanı Akyürek çok verimli bir ziyaret oldu

TOBB tarafından düzenlenen geziye katılan isimlerden biri de Hopa Ticaret ve

Sanayi Odası başkanı Osman Akyürek oldu. Türkiye-Kırgızistan İş Forumu ve Forum sonrası yapılan ikili görüşmelerden de olumlu sonuçlar çıktığını ifade eden Akyürek “Doğu Karadenizi, Artvin’i ve Hopa’yı özellikle Sarp Sınır Kapısı ve Hopa Limanını yaptığımız görüşmelerde tanıttık ve bu iki önemli merkezin değerlendirmesini bu görüşmelerde dile getirdik. Ziyaret sırasında T. O. B. B. Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu’yla da zaman zaman ikili görüşmelerde bulunduk. Bu görüşmelerde Tır karnesi konusunda İlçenin ihtiyacı tekrar dile getirdik. Bu konuda önümüzdeki aylarda girişimlerin hızlanacağı, olumlu yönde gelişmeler olacağı konusunda sözler aldık.

Ülkemizin Kırgızistan’a yaptığı eğitim ve diğer ticari yatırımların bu ülkede önemli boşlukları doldurduğunu gördük. Kırgızistan’da Türk işadamları için önemli sayılabilecek yatırım fırsatları olduğunu da bu ziyarette gördük. Kırgız yetkililer Türk İşadamlarının ülkelerinde çok çeşitli alanlarda yatırımlar yapabileceklerini de ifade ettiler.

Kısaca söylemek gerekirse ülkemiz, bölgemiz için ciddi anlamda yararlı bir gezi oldu. Bizim açımızdan önemli olan da ilçemizin iş imkanlarını tanıtma fırsatı bulduk” dedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 06.12.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Foru...
 » Hopa Tso Yaptıkları Çalışmaları Değ...
 » Uluslararası Kafkasya-orta Asya Dış...
 » Und Türki Cumhuriyetleri Masaya Yat...
 » Hisarcıklıoğlu Tarihi İpek Yolu Yen...
 » Kırgız Anne Sonunda Çocuklarına Kav...
 » Trabzon'da Büyük Ödül Töreni...
 » Geçiş Belgesi Dağıtım Esasları Bell...
 » Saakashvili Türkiye' De...
 » Çıldır Aktaş Gümrük Kapısı Törenle...
 » Artvin Sevdasından Vazgeçmeyen Bir...
 » Modernize Edilen Sarp Sınır Kapısı...
 » 2. Trabzon İpek Yolu İşadamları Zir...
 » Chp Murgul İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Artvin Valisi Sahip Çıktı...
 » Milletvekili Kışla Teşekkür Ziyaret...
 » Hopa'da Girişimcilik Eğitim Sertifi...
 » Dünya Gümrük Günü Hopa'da Kutlandı...
 » Ali Osman Ulusoy'a Üstün Hizmet Şer...
 » Kırgızistandaki Kazanın Acısı Hopa’...En Çok Okunan Yaşam Haberleri
 » Balıkçı Barınağı Girişindeki Sorun...
 » Hopa’da Korkutan Yangın...
 » Arhavi’de Kurdoğlu Ailesinin Acı Gü...
 » Hopa Esnaf Odasında Osman Küçükali...
 » Arhavi Belediye Meclisinden Tarihi...
 » Rize - Artvin Havalimanı 2020’de Uç...
 » Hopa’da Tutuklanan Efrayim Vayiç Se...
 » Kemalpaşa’da Jandarmadan Kaçakçılar...
 » Sadece Diktatör’ün Artvin’de Yasakl...
 » Çay Üreticisinin Sorunları Tbmm’ye...