Sen Misin Belediyenin Kapatılmasına Karşı Çıkan!

29/11/2013 06:57

Damar Belediye Başkanı Kesin İhraç Talepiyle Disiplin Kuruluna Verildi.


Haber: Hayati AkbaşAdalet ve Kalkınma Partisi Artvin İl Başkanı Av. Erkan Balta ile Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin İl Disiplin Kurulu Başkanı Av. Tuncer Başer tarafından ortaklaşa yapılan ve Ak Parti Artvin Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Birim Başkanlığı tarafından basına gönderilerek yapılan basın açıklamasında Damar Belediye Başkanı Yaşar İnal’ın kesin ihraç istemiyle tedbirli olarak il disiplin kuruluna sevk edildiği kamuoyuna duyuruldu.

Artvin basınına yazılı basın açıklaması yapan İl Başkanı Av. Erkan Balta ile İl Disiplin Kurulu Başkanı Av. Tüncer Başer yaptıkları açıklama ile Artvin İli, Murgul İlçesi, Damar Beldesi Belediye Başkanlığıyla ilgili olarak son zamanlarda internette ve basında çıkan haber ve açıklamalara yönelik kamuoyuna bilgi verdiler.

İlk olarak Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin İl Başkanı Av. Erkan Balta, yapmış olduğu açıklamalarında; “Adalet ve Kalkınma Partisi üyeliği bulunan Artvin İli, Murgul İlçesi, Damar Beldesi Belediye Başkanı Yaşar İnal, nüfusu 2000’in altında olan beldelerin kapatılmasını öngören 6360 sayılı yasanın çıkması üzerine Ak Parti ve Sayın Başbakanımız aleyhine bir tavır takınarak, bulunduğu ortamlarda olumsuz yönde açıklamalarda bulunduğu yönünde hakkında bilginin alındığını, bu süreç içerisinde başta Ak Parti Murgul İlçe Başkanı olmak üzere kendisiyle yapılan görüşmeleri dikkate almayarak bu yöndeki tavırlarını sürdürdüğünü, bir yandan da ilgili yasanın iptali için Cumhuriyet Halk Partisinin öncülüğünde yürütülen çalışmalara Damar Belde Belediyesi Başkanı olarak dahil olduğunu, ilgili yasanın iptali konusunda ümitlerinin zayıflaması üzerine son dönemde durumu kabullenmiş gibi bir görüntü sergilediğini, fakat 18. 11. 2013 tarihinde yanına Adalet ve Kalkınma Partisi Damar Belde Başkanı Erhan Ataman, Belediye Meclis Üyeleri Şuayip Atalay, Ahmet Bayrak, Yusuf Cemal Çoban, Fikri Erdoğan, Cemal Yavuztürk ve Kazım Dinç’ i de alarak Adalet ve Kalkınma Partisi aleyhine ulusal ve yerel basın huzurunda beyanatlarda bulunduğunu, yapmış oldukları basın açıklamasında; Adalet ve Kalkınma Partisi Damar Belde Başkanı Erhan Ataman, Belediye Meclis Üyeleri Şuayip Atalay, Ahmet Bayrak, Yusuf Cemal Çoban, Fikri Erdoğan, Cemal Yavuztürk ve Kazım Dinç’ in Ak Parti’ den istifa ettiğini duyurarak; özetle Ak Parti Politikalarını üsluba aykırı bir şekilde eleştirir tavır takındığını,

Basında ki bu gelişmeler üzerine Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin İl Başkanlığınca ilgili hususun araştırılması ve İl Başkanlığına bilgi verilmesi amacıyla yönetim kurulu üyelerinin görevlendirildiğini ve bu hususta komisyon oluşturulduğunu, Ak Parti Artvin İl Yönetimince görevlendirilen yönetim kurulu üyeleri konunun önemine ve aciliyetine binaen titizlikle gerekli araştırma ve incelemeyi yaptığını, Ak Parti Murgul İlçe Başkanlığından konuya ilişkin rapor alındığını ve yapılan araştırmalar neticesinde; Parti üyesi ve Damar Belediye Başkanı Yaşar İnal’ ın gerek son beyanatında gerekse bu tarihe kadar ki tavır ve sözleriyle Adalet ve Kalkınma Partisini ve Sayın Başbakanımızı karalayıcı ve haksız eleştiriye yönelik fiilleriyle Adalet ve Kalkınma Partisi tüzüğünün 117/7. Madde ve fıkrasındaki disiplin suçunu işlediğinin açık olduğu, bu nedenle de Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin İl Başkanlığının 21. 11. 2013 tarih, 19 no’lu disiplin kuruluna sevk konulu kararıyla; Adalet ve Kalkınma Partisi üyesi Damar Belediyesi Başkanı Yaşar İnal’ ın Siyasi Partiler Kanunun 59. Maddesi ve Adalet ve Kalkınma Partisi tüzüğünün 117/7, 119. Maddeleri uyarınca TEDBİRLİ olarak KESİN İHRAÇ talebiyle İl Disiplin Kuruluna sevk edilmesine karar verilmiştir, burada önemle belirtmek istediği hususun Ak Parti Damar Belde Başkanının tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk edildiğini, bu nedenle de üyenin bu aşamada parti görevlerini yerine getiremeyeceğini” söyledi.

Sonrasında Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin İl Disiplin Kurulu Başkanı Av. Tuncer Başer, yapmış olduğu açıklamalarında; “Adalet ve Kalkınma Partisi Damar Belediye Başkanı Yaşar İNAL’ ın gerek 18. 11. 2013 tarihinde ulusal ve yerel basında yapmış olduğu açıklamarla ilgili olarak gerekse bu tarihten önceki parti üyeliğiyle bağdaşmayan eylemlerine yönelik Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin İl Başkanlığınca 21. 11. 2013 tarih, 19 nolu kararıyla Ak Parti Damar Belediye Başkanı Yaşar İNAL’ ın Siyasi Partiler Kanunun 59. Maddesi ve Adalet ve Kalkınma Partisi tüzüğünün 117/7, 119. Maddeleri uyarınca TEDBİRLİ olarak KESİN İHRAÇ talebiyle İl Disiplin Kuruluna sevkine ilişkin İl Yönetim Kurulu kararının kendisine tebliğ edildiğini, Ak Parti Artvin İl Yönetim Kurulunca verilen kararını ve karar gerekçe sebepleri incelediğini, Adalet ve Kalkınma Partisi tüzüğünün “ Partiden Ve Gruptan Kesin İhraç Cezası Ve Bu Cezayı Gerektiren Haller” başlıklı 117. Maddede partiden kesin ihraç cezası gerektiren hallerin ayrı ayrı sayıldığını, parti üyesinin kesin ihraç sebeplerinden biri olarak gösterilen 117/7. Maddesinde de “parti yöneticileri, üyeleri ve parti tüzel kişileri hakkında basın yayın araçları ile kamuoyu önünde gerçek dışı haber yaymak, iftira, hakaret, kararlama veya küçük düşürücü beyanlarda bulunmak” şeklinde belirtildiği, yine aynı tüzüğün “Tedbirli olarak Disiplin Kuruluna Sevki” başlıklı 119. Maddesinde de parti üyesinin tedbirli olarak disiplin kuruluna sevki halinde üyenin partide ki görevlerinden derhal uzaklaştırılması yönünde sonuç doğurduğu ve buna ilişkin usul, esas ve şekil şartlarının belirtildiğini,

Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin İl Disiplin Kurulu Başkanı olarak öncelikle hakkında kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak İl Disiplin Kuruluna sevk edilen Ak Parti Damar Belediye Başkanı Yaşar İnal’ dan konuya ilişkin savunmalarının alınması için adresinin bulunduğu yere meşruhatlı davetiye çıkarılacağını ve Parti üyesi Damar Belediye Başkanı Yaşar İnal’ a savunma ve açıklamalarını yapmak üzere Ak Parti Tüzüğünde belirtilen gerekli sürenin verileceğini, ayrıca disipline konu olaya ilişkin gerekli inceleme ve araştırmanın Disiplin Kurulunca titizlikle tamamlanacağını, bu bağlamda tüm bilgi ve belgelerin incelenip araştırmalar tamamlandıktan sonra Adalet ve Kalkınma Partisi Artvin İl Disiplin Kurulunca, Adalet ve Kalkınma Partisi Tüzüğü dikkate alınmak suretiyle disiplin hususunda gerekli kararın verileceğini ve bu kararın taraflara bildirileceğini” söyledi.

Yaşanan bu gelişmelerden sonra Yaşar İnal eğer ihraç edilirse Ak Parti'nin ilimizdeki belediye sayısı belde olarak 0'a düşerken, toplam belediye sayısı olarak da 3'ten 2'ye düşmüş olacak.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 29.11.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Chp İl Örgütünden Birlik Ve...
 » Artvin Valisi Aydoğdu İle Giderayak...
 » Türkiye Su Meclisinden "Su Manifest...
 » Yusufelili Vatandaş Tek Başına Dire...
 » Ödp, Artvin'de Sosyalizmi Tartıştı...
 » Damar Akparti'de Deprem...
 » Ak Parti İl Danışma Meclis Toplantı...
 » “ Marka Şehirler ” Artvin’de...
 » Chp Aday Adayından Hes Lerle İlgili...
 » Trabzon Tso'da Ortak Akıl Toplantıs...
 » Artvin'de Dp Basınla Kahvaltıda Bul...
 » Açü Rektör Adayı Türker, Agc’ni Ziy...
 » Eti Bakır Aş'den Cerattepe Açıklama...
 » Artvin Eğitim-sen’den Çarpıcı Açıkl...
 » Artvin 38. Başkanlar Konseyi Sonuç...
 » Av. Uğur Bayraktutan "24 Yıllık Tec...
 » Artvin’i Sarsan Torpil İddiaları Re...
 » Çokab Yusufeli'nde Toplandı...
 » Vali Kalkan Mersivan´da Artvin Bası...
 » Borçka Kaymakamı, Camili Köyler Bir...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Av. Erkan Balta Yeniden İl Başkanı...
 » Ak Parti Arhavi Gençlik Kollarından...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...