Artvin Chp’de Önseçim Heyecanı Yaşandı

25/11/2013 16:24

Sandıktan Emin Özgün Çıktı.


Haber: Hayati AkbaşCHP’de ön seçim sonuçlandı. Oyların sayımı ile birlikte Emin Özgün, rakiplerini geride bırakarak önseçimin galibi olarak sandıktan çıkan isim oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Artvin Belediye Başkan Adayı olmak için eski Artvin İl Başkanı Selim Bilgin ilk aday adaylığını açıklayan isim olmuştu. Ardından işadamı CHP eski Merkez İlçe Başkanı Ali Yücel Kurt adaylığını açıklamıştı. 3 Dönem Artvin Belediye Başkanlığı yapan Emin Özgün ise son anda adaylığını açıklayarak seçim yarışına farklı bir boyut getirmişti.

Yapılan önseçime CHP Genel Merkezi tarafından Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan görevlendirildi. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da önseçim nedeniyle Artvin’de bulunuyor.

Artvin Belediye Başkanlığı için üyelerinin önüne sandık koyan CHP Artvin İl Örgütü, Artvin siyasi tarihinde geçtiğimiz dönem milletvekilliği seçimlerinden sonra ilk kez belediye başkan adayını belirlemek için üyelerinin tercihlerini dikkate alacak.

CHP İl Başkanı Seçkin Kurt: “Biz 23 Kasım’da Artvin Belediye Başkan Aday Adayını değil, 30 Mart’taki Artvin Belediye Başkanını seçeceğiz!” dedi.

CHP Artvin Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin de, “Artvin’de önseçim yapmak zordur, CHP Artvin’de demokrasi örneği sergiliyor. ” dedi.

CHP Artvin Belediye Başkan Aday Adayını belirlemek için Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Merkez ilçeye kayıtlı 969 üye sandık başına gitti. CHP Genel Merkezi tarafından 9 Kasım’da Artvin’de önseçim yapılması kararı alınmıştı ancak 15 yıldır Artvin Belediye Başkanlığı görevini yürüten CHP’li Emin Özgün’ün tekrar aday olmaya karar vermesi ile birlikte önseçim çalışmalarında Başkan Özgün ve diğer aday adaylarına zaman tanımak için CHP Genel Merkezi tarafından önseçim ileri bir tarihe ertelenmişti.

Yüksek Seçim Kurulu 1 Aralık tarihinde itibaren yerel seçim sürecini resmi olarak başlatıyor. Partiler de bu tarihten önce gayri resmi önseçim ve temayül yoklamaları yapıyor.

Oy kullanma işleminin bitiminin ardından bütün sandıklar sinema salonunda kürsüye getirildi ve İstanbul Milletvekili İhsan Kalkavan oy verme işleminin sona erdiğini açıklayarak herkese teşekkür etti. Kalkavan, daha sonra Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ı kürsüye davet etti.

Milletvekili Uğur Bayraktutan sandıklar açılmadan önce yaptığı konuşmada CHP’nin çok güzel bir demokrasi örneği gösterdiğini, CHP’lilerin kullandıkları oyları başka yere götürmeyeceklerini ve sandığı burada açacaklarını vurgulayan konuşmasını yaptı. Bayraktutan, “ Bugün burada tam bir demokrasi şöleni yaşanmaktadır. CHP’de önseçim kararı alındıktan sonra çok güzel bir demokrasi uygulaması hayata geçirilmiştir. Üç adayımız kendilerine yakışan bir biçimde mücadelelerini ortaya koydular ve üyelerden destek istediler. Ve arka arkaya üç günde kendilerini ve projelerini anlattılar. Bugün burada görüyorum ki sadece CHP’liler yok. Bütün Artvin burada. Bugün burada çıkacak sonuca herkesin, tüm CHP’lilerin ve Artvin’in saygı duyacağı bir sonuç çıkacaktır. Sandıktan hangi arkadaşım çıkarsa çıksın kesinlikle CHP’nin galip geleceğinin bilinmesini istiyorum. Sandıktan hangi arkadaşımız çıkarsa çıksın kendisini Artvin Belediye Başkanı olarak anons edeceğiz. Ben tüm arkadaşlarıma ve partililerime, bu şölene destek veren herkese, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. İstanbul Milletvekili İhsan Kalkavan abimizin de büyük katkısı vardır. Kendisine de teşekkür ediyorum. Ben bir kere daha söylemek istiyorum ki bu seçim başka seçimlere benzemez. Bu seçimin farklı bir anlamı vardı. Bu seçimde Cumhuriyet oylanacaktır. Bütün herkesin böyle bilmesi gerektiğine inanıyorum. CHP’de ben, o ya da başkası diye bir şey yoktur, biz vardır ve hep birlikte CHP vardır. Sandıklar açılmadan önce yaşanan ortamın sandıklar açıldıktan sonra da devam etmesini diliyor ve buna da yürekten inanıyorum. Üç arkadaşımızın da kazansa da kaybetse de 30 Mart’a kadar mücadelelerini sürdüreceklerine ve sandıktan CHP’yi çıkarmak için varlarını yoklarını ortaya koyacaklarına Artvin Belediyesi’ni kaptırmayacaklarına inanıyorum. Şimdiden hepimize hayırlı uğurlu olsun diyorum. ” ifadelerini kullanarak konuşmasını tamamladı.

969 üyesi bulunan CHP’de 897 oy kullanıldı. Oyların dağılımına göre Emin Özgün 339 oy alarak önseçimi birinci tamamlamış oldu. İkinci aday ise Ali Yücel Kurt oldu. Kurt, Özgün’den 20 oy az alarak 319 oy ile ikinci oldu. Üçüncü aday ise Selim Bilgin oldu. Bilgin, 224 oy alarak üçüncü oldu. 15 oy ise geçersiz sayıldı. CHP’nin Artvin Belediye Başkan Adayını Parti Meclisinin vereceği karar belirleyecek.

Önseçimde birinci olan Emin Özgün, diğer arkadaşlarına teşekkür ederken, rakiplerini kürsüye çağırdı. Ali Yücel Kurt, kürsüye gelirken, salonda bulunmayan Selim Bilgin ise gelmedi.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 25.11.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Artvin Chp Belediye Başkan Aday Ada...
 » Emin Özgün Artvin Chp’den Belediye...
 » Artvin’den Bir Emin Özgün Geçti...
 » Artvin Chp İl Örgütünden Birlik Ve...
 » Artvin Chp’de İstifa Depremi Yaşand...
 » Chp Başkan Adayını Belirlemek İçin...
 » Artvinde Chp Belediye Başkan Adayın...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Chp Artvin’de Ön Seçimden Vazgeçti...
 » Av. Uğur Bayraktutan "24 Yıllık Tec...
 » Hopa Chp Adnan İskender’e Teslim...
 » Artvin Chp Milletvekili Adayları Ho...
 » Artvin’in 2 Eski Vekili, Yeni Mille...
 » Chp Murgul İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Chp Rize Ve Artvin’de Ön Seçimle Ad...
 » “Benim İçin Aktif Siyaset Noktalanm...
 » Artvin'de Yerel Seçimlerde Akparti...
 » Arhavi'de Mhp Belediye Başkan Adayı...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Emin Özgün’ün Vefatı İçin Yüzlerce...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...