Artvin Chp Belediye Başkan Aday Adayı Bilgin Basınla Buluştu

19/11/2013 07:43

Artvin Chp Belediye Başkan Aday Adayı Selim Bilgin Basınla Kahvaltıda Buluştu.


Haber: Hayati AkbaşCHP Artvin Belediye Başkan Aday Adayı Selim Bilgin, basın kahvaltısı düzenleyerek nasıl bir belediye başkanı olacağını anlatırken, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 23 Kasım’da CHP’li üyelerin tercihleriyle sandıktan birinci sırada çıkacağı iddiasında bulunan Selim Bilgin’in basın toplantısına il yönetiminden katılımın yüksek olması basın mensupları tarafından güç gösterisi olarak değerlendirildi. Bilgin; “ “Cumhuriyet Halk Partisi belediyelere yerel iktidar olarak bakmıyor. Belediyeler yerel iktidar odakları değil demokrasi odaklarıdır. Yerel yönetim bizde bizler yerelde iktidarız anlayışında değiliz. ” dedi.

Selim Bilgin Koru Otel ve Restoran’da düzenlediği basın toplantısına basın mensuplarının yanı sıra İl Yönetiminden çok sayıda isim katılırken, eski il yöneticileri de toplantıya katılım gösterdiler. İl Yöneticileri 3 dönem arka arkaya Artvin Belediyesi’ni kazanan kadronun Selim Bilgin’in arkasında olduğunu vurgulayarak, milletvekilleri seçimleri öncesi gerçekleştirilen üye bazlı önseçimde Türk Siyaseti’nin ve ilimizin Uğur Bayraktutan gibi bir milletvekili kazandığını, 23 Kasım’da gerçekleştirilecek olan önseçimde ise Artvin’in Selim Bilgin gibi başarılı bir belediye başkanı kazanacağını ileri sürdüler.

Koru Otel’de düzenlenen basın toplantısına katılım oldukça yüksekti. Basın mensuplarının yanı sıra eski ve yeni il yönetiminden çok sayıda önemli isim katıldı. Basın toplantısında yapılan kahvaltının ardından kısa bir açıklama yapan Selim Bilgin, “ Hazırlık yaptığımız bir grup var. Eğer üyelerimiz destek verirde sandıktan çıkarsak hazırlık yaptığımız grupla üzerinde çalıştığımız projeleri hayata geçirmek için süreci hızlandıracağız. Selim Bilgin belediye başkanı olduğu zaman Artvin Kültür Merkezi haline gelecek. Yaşlı olsun genç olsun Artvin Belediyesi’nin kültür sanat merkezinde müzik kursu olacak, resim kursu, bilgisayar kursu olacak ve isteyen her Artvinli hemşerimiz bu kurslardan ücretsiz yararlanabilecek. Yabancı dil kursu olacak. Belediye bandosu kuracağız. Bu işler içinde şirket aracılığıyla eğitmen istihdam edeceğiz. Artvin Ticaret Odasının olduğu binayı kültür merkezi yapmayı planlıyorum. Artvin’e kültür sanat merkezini bir yıl içerisinde kesinlikle kazandıracağız. Artvin Belediyesinde okul aile birlikleriyle ilgili bir birim oluşturacağız. Bunu hiç kimse dillendirmiş değildir. Okul aile birliği başkanlarıyla okul yönetimleriyle içli dışlı olacak imece usulüyle Artvin belediyesi okullarımızın hizmetinde olacak. Artvin’de değişik branşlarda spor yapan sporcularımız gençlerimiz var. Bunlar Artvin Belediye çatısı altında desteklenecektir. Bireysel sporlarla uğraşan sporcularımız destekleyeceğiz. ” diye konuştu.

Ara sokalar genişletilecek

Açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Selim Bilgin; “Artvin’in en işlek caddeleri olan İnönü, Cumhuriyet, Hürriyet ve Sabit Osman Avcı Caddeleri engelli vatandaşlarımıza uygun hale getirilmek üzere yeniden düzenlenecektir. 1950 model parke taşlarla döşenmeyecektir. Artvin Merkeze bağlı 36 Köyde yüksek öğrenim gören çocuklarımızın anne ya da babasının dilekçeyle başvurusu halinde öğrenim harçları belediye başkanlığınca ödenecektir. Çocuklarını okutmak isteyen ailelere elimizden gelen yardım ve desteği sağlayacağız.

Çöp döküm alanı ayrıştırmalı ve kapalı depolama alanı haline dönüştürülecektir. Artvin’in ara sokaklarında istimlâk yapılarak yol genişlemesi yapılacaktır. Başta Dere Mahallesi ve Orta Mahalle ve Balcıoğlu kısmında istimlâk edilerek yollar genişletilecektir. Şehirlerarası ulaşımında sıkıntılar yaşayan ilimizde şehir içi trafiği de tıkanma noktasına geldi. Mutlaka irili ufaklı otopark yapılacak. Kadınlarımızın el ürünlerini değerlendirilmesi için onlara yönelik satış noktası oluşturacağız. Bu konuda kadınlarımıza pozitif ayrımcılık sağlayacağız. ” dedi.

Seyitler Belediye Sınırlarına Dahil Edilecek

Basın mensuplarının sorularını yanıtlamaya devam eden Selim Bilgin, tüm projelerini açıklamasının şuan için doğru olmadığını vurgularken, yine de basın mensuplarının soruları karşısında projelerinden ayrıntılı olmasa da konu başlıklarıyla bahsetti. Bilgin, projelerinin 12 kişilik Artvinli mühendis grup tarafından hazırlandığını belirtirken, “Türkiye’nin hiçbir yerinde üniversitenin olduğu yer köy statüsünde değil. Olsa bile sonradan şehir içerisine alınmıştır. 31 Mart’ta Artvin Belediyesi Selim Bilgin kazanırsa Seyitler Köyünde irtibat bürosu açılacak. Nisan ayından itibaren Artvin Belediyesi orada hizmet verecek. Bir daha ki seçimlerde de Artvin Belediyemizin 8. Mahallesi olarak Artvin Belediyesi sınırları içinde ki yerini almış olacak. Biz şuan köy statüsünde olan Seyitlere hizmeti 5 yıl içerisinde götüreceğiz. 5 yıl sonrada onların oyuna talip olarak Artvin belediyesinin 8. Mahallesi olması için ne gerekiyorsa onu yapacağız.

Orta Doğu Üniversitesinin Artvin Gelişim Planını okuduğunu ifade eden Selim Bilgin; “bu planda Artvin’i şöyle tarif ediyorlar. Küçül küçük uydu kentler Kurulup bu kentleri merkeze bağlamak. Bunun içinde Nacviya var Sinkot var. Seyitler zaten bir yerleşim yerine dönüştü. ODTÜ bunu diyor. Hizmet süremiz içerisinde Artvin teleferiğe bineceğiz. Bu proje 1983’ten beri var. Gelen belediye başkanları da konuya ilgi duyuyor. Bir işi yapmaya kalktığınızda çok kişi karışınca herhalde olmuyor. Kent parktan Efkâr Restoranın oraya teleferiğin bağlanması benim gönlümden geçen bir proje. İlerleyen dönemlerde imkânlar olduğundan Hastane virajından Kafkasöre oradan da Kayak Merkezine teleferik projesi yapılabilir. İlk aşama kent parktan Artvin’in girişine bir teleferik hattının bağlanması.

Ulaşımın tek bir yöntemle çözüldüğü tek il Artvin’dir. Şunu söylemek istiyorum Artvin’de ulaşım çeşitlendirilecektir. Ara sokaklar genişletildiği taktirde buna kısmı bir çözüm için temel hazırlamış olacağız. Çünkü Ara sokakların genişlemesiyle yeni hatlar ortaya çıkacaktır. ” dedi.

En büyük katkım Artvin Belediyesi’ne AB Projeleri olmuştur

Bilgin Artvin Belediyesi’ne danışmanlık yaptığı zaman içerisinde belediyeye en büyük katkısının belediye olarak AB’ye proje yapmak olduğunu söyledi. Bilgin; “Belediye başkanımızı ve teknik personeli buna inandırmam 2 yılımı aldı. Ama sonunda 700 bin Euro karşılıksız para aldık. Ben kanununda tıbbı attık diye bir konu var. Tıbbı atıklar hastanenin atıklarıdır. Baktım geçmişe yönelik belediye hastaneden hiç tıbbı atık almamış. Bununla ilgili proje hazırladım ve o zamanın parası 13 milyar para aldık ve buna süreklilik kazandırdık. Belediyeciliği memur zihniyeti ile yaparsanız o belediyecilik olmaz. Belediye 24 saat hizmet vermek zorundadır. Bütün mezarlıklar elden geçecek ve belediye bünyesinde mezarlıklar birimi kurulacak. Artvin’de 6 ay içerisinde mezbahane yapılacak. Artvin’e mezbahane anlayışını getireceğiz. Belediyede bir bıkkınlık bezginlik ortamı var. Bende bu yüzden adayım.

Artvin Artvin olmaya devam edecekse Artvin Valiliğinin, Polis karakolunun oradan kalkması lazım. Orayı kaldıracak gücümüz yok. Ama bütün bürokrasinin el birliğiyle kullanarak orasını Trabzon’da ki meydan gibi meydan yapılması lazım. Altının otopark olması gerekli. Artvin şehir merkezi görünümüne dönüştürülmesi lazım. Eski terminalin oraya taşıyabilirdik ama fırsatı kaçırdık. Eğer bunu yapamazsam Artvin Polis karakolunu Artvin belediyesine kazandırmak için çalışacağım Artvin Belediyesinin yapmış olduğu yeni binayı da gençlik merkezi yapacağım. Tek hayalim budur. ”diye konuştu.

Ben gerçek bir sosyal demokratım

Kendisinin eleştirilere açık bir başkan olup olmayacağına dayalı bir soru üzerine yanıt veren Selim Bilgin; “ Ben belediyedeyken eski düğün salonun da halk konuşmaları söyleşileri yapıyorduk. Belediye başkanının yanında iki ekibin olması şart. Biri teknik ekip diğeri de siyasi ekip. Üzülerek söylüyorum. Bunlar belediye başkanımızın yanında yok. Varda yok aslında. Ben geçmişte buraları doldurmaya çalışıyordum. Emin Özgün’ün en fazla ödül aldığı taktir topladığı dönem benim dönemimdir. Emin Özgün birinci ve ikinci döneminde çok çalıştı yaptıklarını görmezden gelemeyiz. Bende diyorum ki başkanım siz yoruldunuz. Bu belediyeyi ve ekipmanını bana ver. Ben kullanayım. Mühendislik bilgisi olmayanlar duvar yapıyor yol yapıyor. Mühendislerimiz oturuyor. Artvin’de imarla ilgili sıkıntı var. Ben gidip Trabzon’dan imar ekiplerini getiririm burada çalışma yaptırırım sonra konferans salonunda halka sunum yaptırırım. Böylece Artvin halkı da bilgilenmiş olur. Yapı yapmak isteyenler rahatsız. Baştan şehir imar planını ilan edersin herkes bu çerçevede yapacağını yapar. Artvin Belediyesinin kapasitesi ve imkânları bilimsel ve bilinçli kullanılmıyor.

Ben gerçek bir sosyal demokratım. Sosyal demokrat belediyecilik şirket belediyeciliği değildir. Sosyal demokrat belediyeciliğin ana unsuru insandır. Çocuktur, kadındır, gençtir, yaşlıdır. Benim dönemimde belediyecilik bu anlayışla devam edecek. Artvin belediyesinin çok büyük bir okul öncesi bir eğitim kurumu olacak. Ben borçsuz belediye anlayışını kabul etmiyorum. İşleri yaparken her işe karışmayacak inisiyatif lazım Herkes kendi işini yapacak. Durak yapılacaksa onu mühendis yapacak. Yaşamı kolaylaştırmak için şehrin değişik yerlerine yürüyen merdivenler koyacağız. İlk uygulamayı da Gazi Orta Okulunun karşısında yapacağız.

Belediye hizmet üretir. Kimin için üretir parasını aldığı vatandaş için. Artvin’de yaşayan herkes belediyeye parasını ödüyor. Artvin’de insanlar yaşadığı için belediye iller bankasından belediye pay alıyor. Belediye bizlerin hizmetkârıdır. Artvin belediyesi Artvinlileridir. Kimsenin değil. Artvin belediyesinin tüm araç gereçleri de Artvin Halkınındır. Birey olarak hesaplıyor. Kişi başına iller bankası belediyeler para veriyor. Artvin’den su parsı alıp başka yerlere gönderme dönemi bitti. Artvin’e hizmet ibadet diyorsak Artvin’e hizmet edeceksin.

Yücel Kurt’ta partimize hizmet etmiş düzgün bir ailenin çocuğudur. Bende burada doğmuş bir arkadaşınızım. En dipten gelip il başkanlığına kadar geldim. Belediye başkanlığı milletvekilliği bir meslek değil. Belediye başkanlığının süresi 10 yıl olmalıdır. Yani iki dönem. Ben seçilirsem iki dönemden sonra yapmam. Artvin eğitim ve turizm kenti olacaksa Kafkasör’ü canlandırmamız lazım. Kafkasör’le yeterince ilgilenilmediğini düşünüyorum. Orada bir cazibe ortamı yaratmak lazım. Gelen turlar kalacak yer olmadığından gelip geri dönüyor. Bu turistleri Kafkasör’de saklayabilmeliyiz. ” şeklinde konuştu.

Benim kalbim temiz başım diktir. Artvinli istemedikçe Kafkasör Cerattepe’de maden çıkamaz

Cerattepe madenciliği konusuna da değinen Bilgin; bir basın mensubunun, kardeşinin maden şirketinde çalışmasına ilişkin yapılan eleştirilere de yanıt verdi. Bilgin; “ Artvinli Artvin’de maden çıkartılmasını istemediği sürece burada maden çıkartılamaz. Artvinli isterse çıkar istemezse çıkmaz. Kardeşimin Çayeli Bakır’da çalışmasından dolayı beni çok eleştirdiler. Ben il başkanı olmadan öncede kardeşim o şirkette çalışıyordu. İl başkanı olurken senin kardeşin maden şirketinde çalışıyor diye sorun yaratan olmadı. CHP il başkanlığı görevi benim şuana kadar yaptığım en onurlu görevlerden biridir. Belediye başkanlığına aday olduğum zaman bu sorunu karşıma koydular. Ama bir tek benim kardeşim çalışmıyor ki o maden şirketinde. Beni maden şirketinin sahibi konumuna soktular. Aday olmak isteyenler adaylık düşünenler bunu benim bir kusurummuş gibi gündeme getirdiler ki beni gözden düşürerek kendilerinin yolu açılsın. Bunu ön seçimde göreceğiz. Benim kalbim temiz başım diktir. Evi camdan olanlar başkasının penceresine taş atamasınlar. Ama kardeşimin orada çalışmasından üzgünüm. Keşke kardeşim orada çalışmasaydı. Benden daha çok üzgün kimse olamaz. Belediye başkanı olursam tutumumda bir değişiklik olmayacak. CHP’nin tavrı benim tavrımdır. Artvinlinin tutumu benim tutumumdur. Bende bu yolda gideceğimden kimsenin şüphesi olmasın. ” dedi.

Bilgin, konuyla ilgili olarak ayrıca; “Biz Cengiz İnşaattan gelmeden öncede Artvin’de madene karşıydık. Bizim amacımı ona buna karşı olmak değil ki. Biz Artvin’de ki madencilik faaliyetine karşıyız. Bu Artvin şehir merkezini ve Artvinlileri ilgilendirdiği için buna karşıyız. Madene karşı bir Selim Bilgin olarak kardeşimin orada çalışmasını istemezdim. ”ifadesini de ekledi.

CHP Artvin Örgütünün Adayı Benim

Kendisinin adaylıktan çekileceğine dayalı bir takım söylentilerinin çıkmasını da değerlendiren Selim Bilgin, böyle bir durumun aslı söz konusu olmadığını ve 23 Kasım Günü sandıktan üyelerin tercihi ile kendisinin kesinlikle birinci çıkacağı iddiasında bulundu.

Bilgin sözlerinin devamında; “ Artvin Örgütü Selim Bilginin arkasında. Ben il başkanıyken örgütüme aday olayım mı diye sordum. Örgütüm ol, dedi. Örgütüm olma deseydi olmazdım. Ben örgüt adamıyım. Ben Selim Bilgin olarak aday değilim. Ben Cumhuriyet Halk Partisi örgütünün adayıyım. CHP Artvin Örgütünün adayı benim. Ben siyaseti hobi olarak yapan bir insan değilim. Ben 24 saat siyaset yapan bir insanım. Zamanı geldiğini düşündüğüm için ben aday oldum. Artvin Belediye Başkanı olarak Artvin’i yönetmeye aday olanlara yönelik iddiam şudur ki: Ben bu işi onlardan daha iyi biliyorum. Yücel Kurt arkadaşımız siyaseti hobi olarak yapıyor. Bir sene var bir sene yok. Selim Bilgin olarak 19 senedir siyaset yapıyorum. Emin Başkanımızda emekli olsun artık. Emeklilik zamanı geldi Bunu deyince de alındı. Onun iyiliği için söylüyorum bunu. Bırakın örgütle beraber Artvin’e hizmet edeyim. Benim koltuk sevdam yok. Eğer koltuk sevdam olsaydı CHP il başkanlığı koltuğu bana yeter idi. Yaşadığım sürece CHP eski il başkanıyım. Bu gurur bana yeter de artardı bile. Benim derdim hizmettir. Ben CHP çocuğuyum. Üyelerimizin bana güveni tamdır. Bana oy vereceğine inancım tamdır. Ben bu ön seçimden birinci çıkacağım. Ola ki çıkamadım çıkarsa çıksın gider onun seçim komitesinde çalışırım. Çünkü ben gerçek bir CHP’liyim. ”diyerek sözlerini tamamladı.

Eski ve yeni il yöneticilerinden açıklamalar

Toplantıya katılım gösteren eski ve yeni il yöneticileri de bir basın mensubunun sorusu üzerine toplantının son bölümünde söz alarak toplantıya katılım sebeplerini açıkladılar. Selim Arslan, İsrafil Gültekin ve Saffet Keskin, bugüne kadar Artvin Belediyesi’ni CHP’ye kazandıran ve başarıyla da 3 dönem hizmet ettiren ve ilimizi yöneten CHP’li yöneticilerin dün Emin Özgün’ün arkasında olduğunu, bugün ise Selim Bilgin’in arkasında olduğunu ifade ettiler. Selim Bilgin’in başarılı bir belediye başkanı olacağına ve Artvin’e büyük hizmetler yapacağına inandıkları için Selim Bilgin’den yana tavır takındıklarını anlatan yöneticiler, önseçim sürecinden sonra hep birlikte CHP’nin adayının arkasında olarak CHP’nin Artvin Belediyesi’ni yeniden kazanması için mücadeleye aynı şekilde devam ederek başarıya ulaşacaklarını belirttiler. Bunun bir yarış olduğuna değinen yöneticiler, CHP’de demokrasi olduğunu ve sandıktan çıkan kişinin aday olacağının altını çizerek, önseçimden milletvekili seçimlerinde Uğur Bayraktutan’ın çıkması ile birlikte ülkenin böylesine önemli bir değeri kazandığına vurgu yaparak, bu sefer de sandıktan çıkanın Selim Bilgin olması ile ilimizin çok önemli bir değeri daha kazanacağını da ileri sürdüler. Yöneticiler, tavırlarının demokratik bir tavır olduğunu ve Selim Bilgin’i desteklemeye devam edeceklerini de sözlerine eklediler.

Bu konuşmaların ardından basın toplantısı sona ererken, toplantı sonrasında Selim Bilgin ve il yöneticileri basına poz verirken, günün anısına toplantıya katılan basın mensupları ile de fotoğraf çektirdiler.

Selim Bilgin, basın mensuplarına tek tek teşekkür ederek, onları yolcu etti.

comments powered by Disqus

Hopam.com'un notu: Okuduğunuz haber sitemize 19.11.2013 tarihinde Hayati Akbaş tarafından girilmiştir. Her ne kadar yayın ilkelerimiz doğrultusunda belli bir süzgeçten geçirmiş olsak da haberin yazım kurallarına ve etik teamüllere uygunluğu, içeriğinin doğruluğu ve tarafsızlığı Hopam.com tarafından garanti edilmemektedir. Bununla birlikte, haber metni veya ilgili diğer materyalleri kısmen ya da tamamen kopyalanması, yayımlanması, uyarlanması, çevirisinin yapılması, değiştirilmesi ve başka yayın organlarında paylaşılması söz konusu muhabirin iznine tabidir.
Benzer Haberler
 » Emin Özgün Artvin Chp’den Belediye...
 » Artvin’den Bir Emin Özgün Geçti...
 » Artvin Chp’de Önseçim Heyecanı Yaşa...
 » Chp Artvin İl Örgütü Basınla Kahval...
 » Artvin’de Akparti Topbaş İle Gövde...
 » Artvin’de Cerattepe İçin Gergin Top...
 » Artvin’de Çevre Ve Orman Konulu Pan...
 » Hopa Hdp’den Başkan Kasımoğlu’na Ağ...
 » Chp Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Artv...
 » Gazeteci İsmet Başar Chp’den Aday A...
 » Artvin'de Madene Hayır Mitingi Yapı...
 » Hasan Fehmi Güneş’ten Artvin’den Ça...
 » Artvin’de İşçi Partisi’de Belediye...
 » Borçka Chp İlçe Kongresi Yapıldı...
 » Chp Artvin İl Başkanından Çarpıcı A...
 » Artvin Chp’de Tarihi Toplantı...
 » Maden Kıskacında Artvin Paneli Yapı...
 » Artvin’de Bizim Artvin Derneği Kuru...
 » Başbakan Binali Yıldırım Artvin’de...
 » “Benim İçin Aktif Siyaset Noktalanm...En Çok Okunan Politika Haberleri
 » Hopa Akparti Kadın Kolları Kongresi...
 » Av. Erkan Balta Yeniden İl Başkanı...
 » Ak Parti Arhavi Gençlik Kollarından...
 » Artvin Chp Gençlik Kolları Kongresi...
 » Chp Kemalpaşa İlçe Kadın Kolları Ge...
 » Artvin Chp İl Yönetiminden Ardanuç’...
 » Chp'den Ohal'e Eşzamanlı 'hayır!'...